Čaj

Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Čaj

Příspěvek od Sehr »

Grunt píše:No technicky to (z bylinek) není čaj.
Doplneno jak vzniklo slovo caj.http://www.lukashakulin.com/blog/obecne-o-caji/

Nikdy mne to nenapadlo.Treba knizka http://www.bux.cz/knihy/97334-bylinkove ... eduhy.html ma vlastne spatny nazev. A myslim,ze takovych knizek je docela dost.
Tak mam ujasneno co je caj a i skutecne potraviny.:) Je smutne,ze vetsina lidi to jeste nevi.:(
Grunt píše: Čaj, co je mi známo, je lidstvu hned po vodě jedním z nejstarších známých nápojů. Lidé pily čaj ještě hodně dlouho před 18.stoletím akorát holt ne u nás, ale v té rozvinutější části planety.
Zapomnel jsem pripsat,ze u nas. Pochopitelne byl v Asii uz davno znam.
Myslim,ze vetsina lidi pije cas jen slazeny a neni zvykli na horky. Taky si myslim,ze nejvetsi rozmach byl po skonceni II.svetove valky. Tak pouzit jako barter e mi nezda moc dobry. Nebude tu dost kupcu. Casto se udava,ze clovek ma problem s zelezem,kdyz ho pije....
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Čaj

Příspěvek od Grunt »

Sehr píše:Nikdy mne to nenapadlo.Treba knizka http://www.bux.cz/knihy/97334-bylinkove ... eduhy.html ma vlastne spatny nazev.
Jak se to vezme. Camellia sinensis též není žádný ukovaný superman a jde o rostlinu jako každou jinou jako třeba blbou růži jejíž plody jsou šípky. Jde jen o (trošku nešťastnější) názvosloví a jeho správné používání.
Sehr píše:Je smutne,ze vetsina lidi to jeste nevi.:(
To byla spíš jen taková perlička. Existuje celý kýbl důležitějších věcí, které většina lidí neví. S čajem bych si hlavu zrovna nelámal.
Sehr píše:Myslim,ze vetsina lidi pije cas jen slazeny a neni zvykli na horky.
Aneb důvod, proč byla zavedena diakritika.
Sehr píše:Tak pouzit jako barter e mi nezda moc dobry.
Pak asi moc dobře neznáš historii. Čaj je docela slučný arktikl i v dnešní době. Zeptej se provozovatelů Čajoven.
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Čaj

Příspěvek od Sehr »

Grunt píše:
Sehr píše:Tak pouzit jako barter e mi nezda moc dobry.
Pak asi moc dobře neznáš historii. Čaj je docela slučný arktikl i v dnešní době. Zeptej se provozovatelů Čajoven.
Mluvim o CR.Neni tu zadna tradice.Pokud se pije caj v rodine,tak vetsinou ovocny. Pokud nekdo planuje migrovat treba do Anglie,tak bude mit smysl caj. Neznam moc lidi,kteri piji kvalitni caj,ktery neobsahuje cukr. Je to velmi mala skupinka lidi.Oproti cigeretam,alkoholu a kave bude mit clovek ho udat.Mozna zijes v lokalite,kde caj ma nejaky vyznam.V me lokalite bych po PA nezvladl udat.Ziju v chudem kraji,tak to asi bude tim,ze vetsina se zivy nahrazkami.:)
mortinto
Příspěvky: 242
Registrován: 17.02.2012 20:47
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha

Re: Čaj

Příspěvek od mortinto »

Domnívám se, že se pití čaje v Číně a v Japonsku stalo nutností, protože by jinak pomřeli na infekce z vody.

Příliš mnoho jich žilo na jednom místě. Pěstování rýže se neobešlo bez kvalitního hnojiva, tedy, výkalů..

A když už tu vodu na pití převářeli, tak proč do ní něco dobrého nepřisypat, že?!
optim
Příspěvky: 255
Registrován: 26.02.2012 16:46

Re: Čaj

Příspěvek od optim »

Tyhle čaje se buď vůbec nesladí (kvůli chuti) a nebo se ke slazení používá med.
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Čaj

Příspěvek od Fjord »

Jen k nákupu - v drogeriích DM, i když nejsem zastánce toho, že v drogeriích se prodávají potraviny, prodávají 200g zelený čaj Chun mee za 42,-Kč. Což je velice slušná cena a je to tedy v menších balíčcích než je kilovka.
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Čaj

Příspěvek od hanpari »

Narazil jsem na ideální čaj pro PA dobu:

velmi zajímavý tmavý čaj z provincie Chu-pej od Chibi Dongzhuang Tea Company
MFG: 2010
shelf-life: nekonečno
EXP: nestanovena, neomezená trvanlivost

balení a cena: originální balení čaje (v kovové krabičce 200 g = 2 x 100g, 32 porcí) stojí 369,-Kč
(požadavek na jiné balení uveďte v poznámce objednávky)
alternativně se lze dohodnout na jakémkoliv menším balení (větším než 6 g) v celofánovém sáčku, na váhu za cenu 1,845 Kč/g, též lze objednat polovinu balení 100 g za 185,-Kč

Mimochodem, cena je pravda trochu vyšší, ale to jen potvrzuje mou domněnku, že čaj bude ideální platidlo pro PA dobu. Všimněte si toho geniálního čokoládové uspořádání :) Jeden dílek - 15 kč. Navíc lze čaj použít několikrát za sebou.


http://www.jiaogulan.cz/shop/index.php? ... n-Tea-2010
Přílohy
http://www.jiaogulan.cz/shop/index.php?p=productsMore&iProduct=472&sName=Dong-Zhuang-Qing-Zhuan-Tea-2010
http://www.jiaogulan.cz/shop/index.php?p=productsMore&iProduct=472&sName=Dong-Zhuang-Qing-Zhuan-Tea-2010
caj.png (325.02 KiB) Zobrazeno 17109 x
Rendo
Příspěvky: 201
Registrován: 15.07.2012 20:03
Pohlaví: muž
Bydliště: Svitavy

Re: Čaj

Příspěvek od Rendo »

No nevím jestli čaj bude u nás zrovna ideální platidlo, to spíš káva na té je závislá spousta lidí. Když už kupovat čaj tak něco takového jako je o příspěvek výše, čaje které se běžně prodávají u nás v marketech moc kvalitní nejsou. Mám známou a ta byla několikrát v Číně i v oblastech kde se čaj pěstuje a ta kvalita je přímo nesrovnatelná s tím co se pije u nás. Když se bavili s místními o čaji co se pije u nich a co se prodává u nás tak ti se prý jen usmívali.
Občas si nějaký čaj objednám z eshopu a ta kvalita je opravdu jinde (to se týká i ceny).
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Čaj

Příspěvek od Grunt »

No ono to bude tím, že to co se u nás prodává v obchodech v pytlících není čaj, nýbrž se jen po zpracované siláži smete podlaha a nasype se ten prach do sáčků a nalepí se na to nálepka „Čaj“. Drogy, alokohol a kuřivo jsou ale klasika. Tím se bude dát platit kdykoliv, kdekoliv.
hanpari píše:Narazil jsem na ideální čaj pro PA dobu:
Protože se to dá ulamovat jako čokoláda nebo jako ideální proč?
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Čaj

Příspěvek od Kocour »

2 Grunt: Taky dost záleží, co je to za výrobce. Čaj v pytlíkách z velké části samozřejmě nemůže být smetený odpad, jelikož celosvětově tvoří významný podíl (a toho odpadu by zase tolik nebylo). Pro potřeby pytlíků se čaj zpracovává metodou CTC (= Crush, Tear, Curl) na nějakých speciálních strojích, kde se roztrhá, rozdrtí a pomuchlá na drobno, aby se rychle louhoval. Jasně, že výsledek není nic moc ve srovnání s klasicky zpracovávanými lístky, ale pořád je to normální čaj z čajovníku.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Čaj

Příspěvek od DeadMan »

Můžu srovnávat protože jsem díky své práci navštívil jak Čínu tak Indii nebo Irán a opravdu není čaj jako čaj a to co je v těch pytlících by v těch jmenovaných zemích nedali ani do huby ;) u nás jsem na takový čaj co jsem si koupil tam ještě nenarazil a ani v těch specializovaných obchodech to není úplně ono (přeprava, skladování, jak se točí spotřeba a jak dlouho to tam leží než se to prodá atd. to vše hraje roli) ikdyž je to to nejlepší co se dá u nás sehnat a nebál bych se to nabídnout nějaké orientální návštěvě ;)
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Čaj

Příspěvek od hanpari »

No já byl v Číně taky- a nenalívali nic jiného než klasický zelený čaj ze sáčku. A to jsem se právě taky těšil na to, jak v Číně ochutnám pravý dokonalý čaj :)
Uživatelský avatar
EBE
Příspěvky: 639
Registrován: 08.08.2012 16:14
Bydliště: Slovensko východ

Re: Čaj

Příspěvek od EBE »

Sledoval som dokument o čaji, čaj som aj v obchode predával, najkvalitnejšie čaje sa u nás v európe nájdu len veľmi ťažko, výnimočne, biele drahšie čaje sa dajú získať ale tam je cena cca 300kč-12/15eur za 50g, najkvalitnejšie čaje su tak drahé, že si za pár mechov po predaji môžte ísť kúpiť nové auto a to nepreháňam. ;) tie ale spravidla ostávajú v krajine pôvodu a robia sa tam akési "burzy" a aukcie.. ;)
Naposledy upravil(a) EBE dne 04.09.2012 12:36, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Čaj

Příspěvek od Karlos »

Třeba si řekli že u Evropana je to stejně jedno... to je jako když Moravák nalívá slivovici pražákovi (pražáci sorry) ;)
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Čaj

Příspěvek od Tina »

Tady je něco k té kvalitě černých pytlíkových čajů, podle Dtestu:
http://www.stream.cz/adost/755279-a-dost-cerne-caje

Nejhorší byl černý čaj ARO a naopak vítězem testu byl Old England a hned za ním Lipton Yellow label tea.
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Čaj

Příspěvek od hanpari »

Vzhledem k tomu, že černý čaj piju vlastně celý život, tak jsem se nejdřív zděsil - ale pak jsem se uklidnil, že se levné čaje nedají pít tak či tak, musí být jasné každému, kdo má nějaké chuťové buňky. Ale pro jistotu si ten Dtest koupím, minimálně proto, abych zjistil, jestli tam testovali Earl Graye.
Uživatelský avatar
Rudolf Steiner
Příspěvky: 167
Registrován: 25.09.2012 11:32
Pohlaví: muž
Bydliště: Landkreis Aussig
Kontaktovat uživatele:

Re: Yerba maté

Příspěvek od Rudolf Steiner »

Rád bych upozornil na jeden druh nečaje, který zde zmíněný není, ale myslím si, že se k tématu velice dobře hodí. Je to Yerba maté, čaj jihoamerických domorodců, kteří díky němu přežívali dlouhá období hladu. Působí nejen pocit nasycení, ale obsahuje velké množství minerálů a vitamínů. Zde je odkaz na české stránky, kde najdete téměř vše o tomto nápoji.http://www.yerba-mate.cz/ Koupit se dá v čajovnách, občas i lékárnách, či prodejnách Oxalis. Doporučuji maté originál balená od výrobce, je to levnější.
Uživatelský avatar
Darth
Příspěvky: 130
Registrován: 16.12.2011 16:53
Bydliště: Sídliště

Re: Čaj

Příspěvek od Darth »

V Dtestu dopadl nejlíp černý čaj OLD ENGLAND a za ním LIPTON Yellow label tea.Můj do této doby oblíbený PIGI čaj je cca uprosřed pole.
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Čaj

Příspěvek od hanpari »

Old england jsem dnes koupil, ale myslím, že mým favoritem asi nebude :) Moc mi nechutná, připomíná mi právě pigi.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Čaj

Příspěvek od urbanwarrior »

Na čaji jsem skoro závislý, piju je hodně a v zásobách mají základní místo. Výborné jsou indické a cejlonské čaje. Pamatuji blahé paměti,když Balírny Praha prodávaly Zlatou směs, což byly čaje nejvyšší kvality za naprosto komickou cenu osmi až deseti korun, nebo Darjeeling něco přes dvacku... Dneska se obávám, že to co vyhrálo v D-testu jsou ti pověstní jednoocí. Diktát peněz zasáhl potraviny celkově jako komoditu, není proto důvod myslet si, že s čajem to bude jiné.
Z balených čajů dnes není špatný Earl grej-Penny, stejně dobrý EG - sypaný mají občas v Tescu. S Liptonem souhlasím, také ucházející kvalita. Naopak Old England nevím, moc mi nejede. Nejsem ale žádný profesionální fajnšmekr, soudím podle svého gusta.
Odpovědět