Čaj

__sXe__
Příspěvky: 57
Registrován: 01.08.2016 11:15
Pohlaví: muž

Re: Čaj

Příspěvek od __sXe__ »

Trochu oživím túto tému.
Okrem kávy (nescafe, no začal som skúšať rôzne arabicy) som si už počas VŠ štúdií zvykol ku knihám pripravovať rôzne čaje. Zo začiatku úplne obyčajné, kúpené v typických obchodných reťazcoch, no čím ďalej, tým sa ich chuť za pár rokov zmenila k horšiemu a už som to jednoducho piť nedokázal.
Začal som si kupovať na jednej stránke, ktorá predáva aj knihy, rôzne zelené, biele a ovocné čaje od značky Bonthé. Nehovorím že to je úplná kvalitka, no oproti tým bežne kupovaným v obchodoch to bol výrazný rozdiel. Najviac mi chutil predovšetkým zelený - Jahoda v šampanskom - lahodný a veľmi relaxačný. Vôňe jednotlivých čajov sú taktiež veľmi príjemné.
Pred 2 mesiacmi som sa však začal rozhliadať aj po iných stránkach a objavil som manutea obchod. Ihneď som si objednal 12 čajov po 100 gramov - zelené, biele, žlté, čierne, ovocné, bylinkové - Pu Erh, Sencha, Yerba Mate, Honeybush - jednoducho z každého rožku trošku. Všetky čaje mi prišli naraz do 2 dní od objednania, sú to sypané čaje a v priebehu pol dňa som ihneď 3 vyskúšal a musím povedať - Mňam, mňam a mňam.

Odkiaľ si objednávate vy čaje? Poprípade aké sú vaše najoblúbenejšie?

Rozmýšľal som aj nad tými prírodnými samozber "čajmi" - žihlava, baza a podobne, len mám obavy z toho, čo všetko za chemikálie v nich môžu byť (ak uvažujeme o tom, žeby som to zberal niekde v dedinách či mestách vedľa poľných ciest pri poliach, kde sú postreky celoročnou záležitosťou).
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Čaj

Příspěvek od Venet »

Kupujem len sypané čaje - je toho plný internet - napr. cajovydom.sk a vselijaké iné...
Keď budeš dlhšie v tejto sfére, začneš rozpoznávať čo je lepšie - kvalitnejšie (viac nálevové, a drahšie a čisté - tj. nearomatizované), čo horšie. Čo ti chutí viac čo menej. Ja kupujem základný čierny - cejlón, zo zelených mi chutí Sencha (keď chceš lacnejšiu variantu japonskej senči - tak predávajú aj čínsku senču - celkom dobrá), gunpowder (do toho si miešam marockú mätu - na tuarég...)
a na pohodové poobedie zelený jasmínový, alebo biely. (občas keď príde chuť na niečo netradičné tak LapsangSušong - údený čaj, alebo nejaký olong)
Keď potrebujem nakopnúť tak maté (ale to treba vedieť pripraviť - pozri jutúb jak sa pripravuje maté) A v zime frčím na PuErh - lisovaný, drahší, starší - je jemnejší a chutnejší. PuErh je zahrievajúci čaj, ten je vhodný na zimu.
Ale aj tak čoraz viac sa začínam orientovať na naše bylinky - niečo vieš pestovať doma - mäta, šalvia (dôležitá) tymián/dúška (dôležitá), medovka, oregano... ostatné nazbierať.
Zbierať bylinky sa neboj - jesné že to netrhaj vedľa družstva, ale keď si v kopcoch na lúke je to v pohode. Žihľavu na okraji lesa - tam kde je aspoň trochu vlhko väčšinou nájdeš. Zas to nieje taká veda...
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Čaj

Příspěvek od proforma »

Doma mam asi 50 druhu caju :-) Kupuju vzdycky, kdyz na vylete marazim na nejakou cajovnu, kde mi chutna, jak caj delaji. Takze nemam oblibeny e-shop. Ale ono taky HODNE zalezi na tom, jak ho umite doma udelat - i vyborny caj se da zkazit X zpusoby...

Ale jelikoz vypiju okolo 2 l caje denne, tak pro tuhle beznou spotrebu "na zizen" mam oblibene ovocne, tuhle znacku: https://www.biogena.cz/eshop/majestic-tea/hk0mvyz0 Caje jsou opravdu silne, takze do meho 1litroveho hrnicku :-) staci 1 pytlik a porad to ma nejakou chut, neni to jen obarvena voda.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Čaj

Příspěvek od Grunt »

Pu-erh, Pu-erh, Pu-erh. Kafe mi zvyšuje tlak takže když můžu, nahrazuji černým pu-erhem. Jednak se nesladí a jednak se z něj dá udělat více nálevů. Akorát mě trápí ceny. Doby kdy jsem kupoval hnízdečka za 120Kč přímo v čajovně už jsou nenávratně pryč. Kéž by to šlo objednat přímo z Číny tak jako spousta čínského odpadu.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Čaj

Příspěvek od Jason »

Ja caje kupuju u Vietnamcu - nemyslim vecerky ale treba Sapa nebo na Zelezny Rude kde maji svoji prodejnu..

Pak jeste vybornej caj maji v DE v Realu - baleni 1kg cernej cejlonskej - cena tusim 8 Eur
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
turista
Příspěvky: 67
Registrován: 27.08.2013 14:32

Re: Čaj

Příspěvek od turista »

Čaj kupuju hodně na alíku, jak pu-erh 357g koláče, 250g cihly. Hodně zelený gun-powder 250g balení a oolong Dahongpao.
Pu-erh jsem ve velkém nakoupil ještě před zavedením DPH, a myslím, že si s ním vystačím tak příštích 20 let.
Pokud vezmu 2x 250g tak to projde rovnou, u 3x250g a více už po mně občas chtějí vyplnit celní prohlášení, ale dojde to poštou zdarma potom taky.
Odpovědět