Aktivní uhlí (čištění vody/vzduchu/proti otravám)

Odpovědět
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Aktivní uhlí (čištění vody/vzduchu/proti otravám)

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Aktivní uhlí má schopnost absorbovat na svém ohromném povrchu organické látky z vody a plynů. Tato jeho absorpční schopnost je v některých případech umocněna katalytickou schopností. Například chlór rozpuštěný ve vodě se na povrchu aktivního uhlí. mění v neškodný chlorid, sirovodík na síran. Aktivní uhlí dokáže odstranit z vody pachutě a zápachy, chlór, zabarvení, ropné látky, vedlejší produkty chlorace vody, chlorované uhlovodíky, DDT, benzen,toluen, xylen, pesticidy a řadu jiných znečištění. Ze vzduchu dokáže aktivní uhlí odstranit: páry organických rozpouštědel, chlór, sirovodík, kyanovodík, produkty spalovacích procesů, čpavek, aminy, bojové otravné látky, rtuť a další.Na základě specifikace požadavků na funkci zařízení s náplní aktivního uhlí jsme schopni doporučit a dodat optimální typ náplně.Nabízené typy aktivní uhlí jsou stabilně na skladě.
http://www.erspol.cz/index.php?site=activni_uhli

Anglická Wiki
http://en.wikipedia.org/wiki/Activated_carbon
http://www.multiply.cz/technicke-inform ... ivni-uhli/
Tedy, jako ho v PA vyrobit :twisted: ?
Nikde jsem nenašel žádný kompletní návod.

Na YouTube existuje spousta návodů na samodomo vodní filtry - které jak předpokládám - budou mít podobnou účinnost jako ty komerční. Jenže všichni v těch návodech používají průmyslově vyráběné aktivní uhlí.

Dovolím si zde uvést zajímavý link:
http://rybicky.net/forum/2135-aktivni-uhli?od=101

Pokud by mělo něco přijít, můžete si koupit jeden filtr za desetitisíce, nebo do PA výbavy strčit za 30kaček tohle, filtr si udělat a vydržet s tím do haleluja: http://www.mamejeradi.cz/nahradni-napln ... 01539.html 8-)

Vhánění páry do rozžhaveného uhlí (tj. podobné jako zplyňování uhlí).
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Aktivní uhlí (čištění vody/vzduchu/proti otravám)

Příspěvek od Grunt »

GloryToSunTsu píše:Tedy, jako ho v PA vyrobit :twisted: ?
Už si nepamatuju kde jsem to četl, ale údajně se vyrábí pyrolýzou pecek broskví a meruněk. Ty už mají sami o sobě pórovitou strukturu, takže třeba na tom něco bude. Teoreticky by mělo stačit naplnit nějakou vzduchotěsnou nádobu peckama, navrtat díru pro odpařování (podobně jako se vyrábí troud), hodit na oheň a čekat. Prakticky nevím, leč jsem ještě nezkoušel.
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Aktivní uhlí (čištění vody/vzduchu/proti otravám)

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Myslím, že správný postup by byl do té nádoby ještě vhánět vařící páru ve správném poměru a po správnou dobu.
Část uhlí v páře shoří a vytvoří se to správné aktivní uhlí.
miki
Příspěvky: 234
Registrován: 02.01.2012 14:37
Bydliště: Pardubice

Re: Aktivní uhlí (čištění vody/vzduchu/proti otravám)

Příspěvek od miki »

Zdravím.
Zdroj: Každá středoškolská chemie a knihy mého tatínka z vysoké školy chemické. Konkrétně Chemická technologie
a Praktická cvičení z chemie VŠ. To co si pamatuji.

Aktivní uhlí se dělá dvěma způsoby, tedy ještě je jedno a to se stříbrem, takže třemi.

1) Dřevěné piliny nebo hobliny se nasytí nějakou chemickou solí, která dobře impregnuje dřevo (Tj. dobře se nasává) a zárověň má velmi dobrou rozpustnost ve vodě a třetí podmínka je aby se žárem pyrolýzy neměnila na jinou sloučeninu, která třeba již není tak rozpustná, jako původní sůl. Nejčastěji se k tomu používá chlorid amoný (ten dokonce sublimuje již během pyrolýzy, což je výhoda), chlorid sodný a chlorid vápenatý atd.
Piliny se namočí do nasyceného roztoku soli a nechají dobře nasáknout. Potom se usuší, při sušení vznikají vevnitř ve struktuře dřevěných pilin krystalky impregnační soli a ty roztrhají vlákna dřeva ještě více od sebe. Po usušení se uzavřou do nádoby ke zuhelnatění, následuje klasická pyrolýza. Teplota cca 800 st.C. V nádobě jsou otvory, kterými uniká pyrolýzní plyn. Mimochodem dost hořlavý . Proto se zavádí do pece kde se s ním topí pod nádobou s pilinami. Když se uhlí vypálí, tak se nechá uzavřené schladnout, nesmí se otevřít dříve protože se vždy vznítí jakmile přijde teplé na čerstvý vzduch.
Uhlí se vyndá a namočí do vody, která má za úkol vymýt krystalky soli kterou byly piliny impregnovány. Musí to být voda měkká nebo lépe destilovaná. Nejlépe vyvařit. Když je uhlí perfektně zbaveno soli dá se usušit a je hotovo. V takové podobě se prodává do filtrů, je drobné jako piliny ze kterých vzniklo, a používají ho třeba akvaristé nebo se dává do plynových masek.
2) Dřevěné kusy a nebo štěpka se zuhelnatí bez impregnace solí. Po vychladnutí se promývá horkou (80-100 st. C) vodou za tlaku aby se rozpustila sůl, která zbývá v uhlí ze dřeva (obsahuje podle typu tak 2% popela). Toto uhlí nemá mikropóry jako předcházející a tak se aktivuje horkou párou se vzduchem, která má teplotu tak 600-800 st. C. Při tomto procesu se vytvářejí mikropóry tím, že v kouscích uhlí prohořívají mikropóry a zárověň se uvolňují poslední zbytky popelovin.
Po vychlazení je také hotovo.
3) Výroba aktivního uhlí s obsahem redukovaného stříbra. Do filtrů na pitnou vodu se používá jako poslední článek filtrace uhlí se stříbrem.
Tady se k výrobě bere již aktivní uhlí (drobné, výroba dle bodu 1), které se impregnuje slabším roztokem stříbrné soli. Spíše se jedná o jemný postřik povrchu uhlí. Nejde o impragnaci v celé mase akt. uhlí, protože by došlo k ucpání jemných pórů uhlí při následné redukci stříbra.
Používají se soli stříbra, které se redukují vodíkem při teplotách žíhání cca 800-1000 st. C. Sůl se zredukuje proháněným vodíkem na atomární stříbro jemně rozptýlené na povrchu uhlí a je tam zárověň tzv. vpáleno. Tzn., že není volné ale pevně spojené s povrchem uhlí. Toto uhlí má zachovánu absorpční schopnost, (z předcházející výroby a aktivace) a zárověň stříbro velmi ůčinně likviduje všechny bakterie, které by jinak mohly projít filtrační vrstvou.
Miki.
spynfo
Příspěvky: 25
Registrován: 12.07.2011 12:23

Re: Aktivní uhlí (čištění vody/vzduchu/proti otravám)

Příspěvek od spynfo »

nechce se mi to vsechno cist, melo by stacit bez pristupu kysliku zuhelnatet rostlinne vlakna.Original se pouzivaji kokosova vlakna z orechu, to jest, "ta slama, ve ktere je obaleny kokosovy orech", ale mela by stacit treba i ta slama, ktera je "u nas". Z toho vznika aktivni uhli po zuhelnateni v nadobe (s jednocestnym ventilem?).
miki
Příspěvky: 234
Registrován: 02.01.2012 14:37
Bydliště: Pardubice

Re: Aktivní uhlí (čištění vody/vzduchu/proti otravám)

Příspěvek od miki »

spynfo píše:nechce se mi to vsechno cist, melo by stacit bez pristupu kysliku zuhelnatet rostlinne vlakna.Original se pouzivaji kokosova vlakna z orechu, to jest, "ta slama, ve ktere je obaleny kokosovy orech", ale mela by stacit treba i ta slama, ktera je "u nas". Z toho vznika aktivni uhli po zuhelnateni v nadobe (s jednocestnym ventilem?).
Zdravím.
Dle Vašeho postupu vznikne pouze normální dřevěné uhlí, které zajisté ke své spokojenosti používá většina lidí na grilu. Do aktivního uhlí mu právě chybí ta aktivace. To vaše uhlí má řádově nižší účinnost proti aktivnímu. To stačí zajisté třeba pro akvaristy na filtraci vody u rybiček.
.... ALE... Ve filtru pro vodu (bakteriologiky nezávadnou), pro masky a nebo náplně filtroventilačních zařízení v krytech naprosto nevhodné. Teda pokud vám nevadí, že po 10-15 minutách funkce filtru "skape" celé osazenstvo krytu. A nemusí to být přímo bojové látky typu soman, sarin a typu VX. Stačí pouze kysličník uhelnatý (vzniká př nedokonalém spalování), 2x až 3x se nadýchnete a natáhnete "ráfy". Takový zadušený oheň u vstupu do sání FVZ úplně stačí.
K tomu ostatnímu ( nechce se mi to vsechno cist) se nebudu vyjadřovat.
Miki.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Aktivní uhlí (čištění vody/vzduchu/proti otravám)

Příspěvek od Karlos »

Byl jsem požádán uživatelem "Miki" abych zveřejnil novou verzi jeho článku pojednávajícího o výrobě aktivního uhlí, což tímto činím a zároveň mu děkuji za kvalitně zpracované informace.

Zdroj:
-Každá středoškolská chemie a knihy mého tatínka z vysoké školy chemické.
-Chemická technologie -Praktická cvičení z chemie VŠ. (skripta)
-To co si pamatuji.

Známe :
1) Normální neaktivované dřevěné uhlí. (Zbytky v ohništi a nebo grilovací uhlí)
2) Aktivní uhlí klasická výroba.
3) Aktivní uhlí za pomoci směsi přehřáté páry a vzduchu.
4) Aktivní uhlí s redukovaným stříbrem.

1) Příprava normálního neaktivovaného dřevěného uhlí :
Na výrobu používáme měkká dřeva nejlépe lipové. V zahraničí kde je k dispozici dost skořápek od kokosový ořechů tak se používají tyto. Dřevo se bud nadrtí na požadovanou velikost uhlí a nebo se z něj vyrobí piliny. Tyto se dají do kotle s pevným a vzduchotěsným uzávěrem a pod kotlem se zatopí nebo se průmyslově zahřívá jiným způsobem. Po zuhelnění-pozná se tak, že již nevycházejí hořlavé plyny z odvzdušnovací trubky, se přestane topit a kotel se nechá uzavřený vychladnout. Nesmí se otvírat za tepla uhlí by se na vzduchu vznítilo. Po vychladnutí se uhlí vybere z kotle.

2) Klasická výroba :
Dřevěné piliny nebo hobliny se nasytí nějakou chemickou solí, která dobře impregnuje dřevo (tj. dobře se nasává) a zárověň má velmi dobrou rozpustnost ve vodě a třetí podmínka je aby se žárem pyrolýzy neměnila na jinou sloučeninu, která třeba již není tak rozpustná, jako původní sůl. Nejčastěji se k tomu používá chlorid amoný (ten dokonce sublimuje již během pyrolýzy, což je výhoda), chlorid zinečnatý chlorid sodný a chlorid vápenatý atd. Piliny se namočí do nasyceného roztoku soli a nechají dobře nasáknout. Potom se usuší, při sušení vznikají vevnitř ve struktuře dřevěných pilin krystalky impregnační soli a ty roztrhají vlákna dřeva ještě více od sebe. Po usušení se uzavřou do nádoby ke zuhelnatění, následuje klasická pyrolýza. Teplota cca 800 st.C. V nádobě jsou otvory, kterými uniká pyrolýzní plyn. Mimochodem dost hořlavý . Proto se zavádí do pece kde se s ním topí pod nádobou s pilinami. Když se uhlí vypálí, tak se nechá uzavřené schladnout, nesmí se otevřít dříve protože se vždy vznítí jakmile přijde teplé na čerstvý vzduch. Uhlí se vyndá a namočí do vody, která má za úkol vymýt krystalky soli kterou jsou piliny impregnovány. Musí to být voda měkká nebo lépe destilovaná. Nejlépe několikrát vyvařit. Když je uhlí perfektně zbaveno soli dá se usušit a je hotovo. V takové podobě se prodává do filtrů, je drobné jako piliny ze kterých vzniklo, a používají ho třeba akvaristé nebo se dává do plynových masek.

3) Aktivace pomocí 800 st. C teplé páry se vzduchem :
Dřevěné kusy a nebo štěpka se zuhelnatí bez impregnace solí. Po vychladnutí se promývá horkou (80-100 st. C) vodou za tlaku aby se rozpustila sůl a minerály, které zbývájí v uhlí ze dřeva (obsahuje podle typu tak 2-10 % popela). Toto uhlí nemá mikropóry jako předcházející a tak se aktivuje horkou párou se vzduchem, tato směs má teplotu tak 600-800 st. C. Při tomto procesu se vytvářejí mikropóry tím, že v kouscích uhlí prohořívají mikropóry a zárověň se uvolňují poslední zbytky popelovin. Po vychlazení je také hotovo.

4) Aktivní uhlí s obsahem stříbra
Výroba aktivního uhlí s obsahem redukovaného stříbra. Do filtrů na pitnou vodu se používá jako poslední článek filtrace uhlí se stříbrem. To způsobí díky svému abnormálně velkému rozptýlení na povrchu a v pórech uhlí bezpečnou likvidaci veškerých bakterií. Tady se k výrobě bere již aktivní uhlí (drobné, výroba dle bodu 2 a 3), které se impregnuje roztokem stříbrné soli. Spíše se jedná o postřik povrchu uhlí. Nejde o impregnaci v celé mase akt. uhlí, protože by došlo k ucpání jemných pórů uhlí při následné redukci stříbra. Používají se soli stříbra, které se redukují vodíkem při teplotách žíhání cca 800-1000 st. C. Sůl se zredukuje proháněným vodíkem na atomární stříbro jemně rozptýlené na povrchu uhlí a je tam zárověň tzv. vpáleno. Tzn., že není volné ale pevně spojené s povrchem uhlí. Toto uhlí má zachovánu absorpční schopnost, (z předcházející výroby a aktivace) a zárověň stříbro velmi účinně likviduje všechny bakterie, které by jinak mohly projít předchozí filtrační vrstvou.

Použití :
Čištění vody a plynů od kontaminantů.
-Filtry na pitnou vodu.
-Filtry plynových masek.
-Filtry filtroventilačních jednotek proti zbraním hr. ničení. A proti bojovým plynům
-Průmyslové filtry.

Filtry na pitnou vodu.
První stupeň je pískový filtr, který zachytí hrubé nečistoty a kal.
Další vrstva je neaktivované dřevěné uhlí a poslední vrstvou je aktivní uhlí. Pokud je nebezpečí z kontaminace bakteriemi tak se používá ještě další vrstva s aktivním uhlím se stříbrem.

Filtry plynových masek.
Zde se používá pouze aktivní uhlí. Jeho vrstvy jsou navíc modifikovány chemikáliemi, které zachycují a neutralizují škodliviny se specifickými vlastnostmi.

Filtry filtroventilačních jednotek.
Prakticky totéž jako u plynových masek pouze ve větším provedení.

Průmyslové filtry.
Zde jde již o velmi specifické použití a tyto jsou konstruovány vždy ke speciálnímu účelu. Nejsou předmětem tohoto článku.

Autor článku Miki.
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Aktivní uhlí (čištění vody/vzduchu/proti otravám)

Příspěvek od felix5 »

takže pokud správně chápu pro RA účely je použitelný akorát normální uhlí. pozbírat co zbude z táboráku udělat vrstvu písku uhlí písku a nechat přez to protéct vodu. uhlí tomu určitě nepřihorší ale obecně bude lepší vodu ještě převařit .
miki
Příspěvky: 234
Registrován: 02.01.2012 14:37
Bydliště: Pardubice

Re: Aktivní uhlí (čištění vody/vzduchu/proti otravám)

Příspěvek od miki »

praalien píše:takže pokud správně chápu pro RA účely je použitelný akorát normální uhlí. pozbírat co zbude z táboráku udělat vrstvu písku uhlí písku a nechat přez to protéct vodu. uhlí tomu určitě nepřihorší ale obecně bude lepší vodu ještě převařit .
Zdravím.
Nevím co myslíš zkratkou...RA účely... Normální uhlí (to z táboráku) má sice absorpčbní schopnost ale ta je velmi nízká.

Skladba běžného pískového filtru je v pořadí od špinavé vody tato : 1) hrubý štěrk /frakce 5-10 mm/, 2) praný písek /frakce 1-5 mm/, 3) dřevěné uhlí normální (neaktivované, frakce cca 5-10 mm), 4) aktivní uhlí /frakce, 5-10 mm/. Případně, při nebezpečí kontaminace bakteriemi, tak ještě následuje vrstva aktivního uhlí s redukovaným stříbrem, taktéž frakce okolo 5 mm. Vrstvy jsou silné podle doby, po kterou má filtr pracovat.
Miki.
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Aktivní uhlí (čištění vody/vzduchu/proti otravám)

Příspěvek od felix5 »

pardon ,tj profesionální deformace z audia . furt mám tendence psát PA (plošné ozvučení ) místo RA.

jinak dík za návod
Odpovědět