Chléb

Odpovědět
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Chléb

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Lena: To pečeš docela dost, já se přiznám, že mám na pečení chleba momentálně čas opravdu jen o víkendu, takže u nás by se jednalo tak o 2 kg mouky týdně maximálně. Komo mele 50g hladké za minutu, což by bylo namleto 2000g za 40 minut, není nikde řečeno, že se to musí namlít najednou nebo ano? Možná to vidím příliš idylicky, ale já prostě čistě elektrický mlýnek nechci, tak proto hledám tu nejvhodnější ruční alternativu :-) Třeba si tady za pár měsíců postěžuju, že je to příliš náročné, ale já pořád věřím, že to s ručním mlýnkem zvládnu a bude mě to bavit :-) Mimochodem je to i dobrá posilovna :lol:
Kdo je připraven, není překvapen.
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Chléb

Příspěvek od JirkaK »

Také uvažuji, že si koupím mlýnek na obilí a kukuřici.
Mlýnky v odkazech Jenny jsou pěkné, ale připadají mi dost drahé.
osobně mě zaujal tady tento:
http://mlynkypredator.hunting-shop.cz/p ... bx-09/KR1/
Pokud má s ním někdo zkušenosti, tak bych byl rád za vaše postřehy.

(pokud by to chtěl admin brát jako reklamu, tak ať to smaže)
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Chléb

Příspěvek od malajizva »

ahoj,
IMHO nemá smysl kupovat mlýnek, který nedokáže zajistit obilí pro nejbližší okolní chalupy bez elektřiny.
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
Uživatelský avatar
Lupus
Příspěvky: 140
Registrován: 10.06.2015 9:35
Pohlaví: muž

Re: Chléb

Příspěvek od Lupus »

Když se budou chalupníci okolních chalup střídat na mlýnku, tak to umeleš i na tomhle :-).
Lena
Příspěvky: 18
Registrován: 30.05.2013 11:40

Re: Chléb

Příspěvek od Lena »

JirkaK: Já jsem hledala mlýnek s nekovovými mlecími kameny (uvolňují se z nich mikroskopické částečky kovu do mouky) - jasně, že v případě nouze člověk přestane být rozmazlený a vezme, co je.
J-e-n-n-y: Ručně mlít budu jedině v případě nouze, úplně mi stačí namlet čtvrt kilo máku na buchty a mám dost. :lol:
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Chléb

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Tak nakonec jsem si vybrala Salzburg MH 4 :-) Ráda bych se ještě zeptala, kde kupujete obilí a jak mouku po namletí skladujete?
Kdo je připraven, není překvapen.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Chléb

Příspěvek od Hohepa »

Lena píše:uvolňují se z nich mikroskopické částečky kovu do mouky
No toto osobně řadím mezi "urbanlegendy" zdůvodňující předraženost těch údajně eko udělátek z "přírodních materiálů"

Pokud jsou mlecí "kameny" kvalitně uloženy nemohou se vzájemně potkat .
Znečištění v obilí , kamínky atd . rozhodně víc poškodí kamenné kameny než železné, už z materiálových vlastností jako křehkost, pružnost, houževnatost atd....
Pokud jsem správně pochytil z archeologických mouder tak kamenné mlecí ústrojí mělo na svědomí větší opotřebování zubů právě tím uvolňováním "písku" do mouky.

P.S.: mě se líbí ten Predátor BX 11 s integrovanou řemenicí ;)
sice je vošklivej ale bude funkční a bételnej
Lena
Příspěvky: 18
Registrován: 30.05.2013 11:40

Re: Chléb

Příspěvek od Lena »

Asi máš pravdu, ten můj je sice krásná, příjemná dřevěná hračka, ale na dlouhodobou činnost není. Za plnou cenu bych ho nekoupila.
Ten Predáter je ale, bohužel, vyprodaný a naskladnění uvedeno září, jen nepíšou který rok. :cry:
http://mlynkypredator.hunting-shop.cz/p ... bx-11/KR2/
bonika
Příspěvky: 5
Registrován: 28.02.2015 20:24
Pohlaví: žena

Re: Chléb

Příspěvek od bonika »

Mám dotaz na zkušené. Rozhodla jsem se nekupovat mlýnek na mouku, jelikož mám šrotovník, co dokáže udělat velmi jemný šrot. V případě průšvihu bych prostě pekla z této suroviny, třeba placky, nebo co by se podařilo. Mouka se musí nechat pár týdnů odležet, ale šrot se rychle kazí. Jak to teda vlastně je?
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Chléb

Příspěvek od Tina »

J-e-n-n-y píše:Tak nakonec jsem si vybrala Salzburg MH 4 :-) Ráda bych se ještě zeptala, kde kupujete obilí a jak mouku po namletí skladujete?
Dobrá volba, mám ho. Chtěla jsi recenze, pročetla jsi tohle vlákno? Na straně 6 o tom podrobně píšu, včetně doby na mletí a konzistence mouky. Dnes, po dvou letech, můžu říct, že to byla dobrá koupě. Mletí je samozřejmě náročnější na čas, než kdyby se to projelo elektrickým mlýnkem, ale zase si takhle vlastního chleba z vlastní mouky budeš víc vážit. Aspoň u mě to tak je, sníme ho většinou celý, i proto, že je chuťově tak dobrý :-) Koukám na ceny, jak to po těch dvou letech stouplo, je to běs.
Obilí jsem koupila od známého mého kolegy, stačí se poptat, většinou každý nějakého kolchozníka v okolí zná. Má potravinářskou pšenici, nebyl problém od něj pytel vzít. Případně bych projela nabídku mlýnů v tvém okolí, i tam se dá dobře a levně koupit jak obilí, tak mouka. Jestli najdu čas, přihodím sem seznam mlýnů a produktů, třeba se to někomu bude hodit.
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Chléb

Příspěvek od Tina »

bonika píše:Mám dotaz na zkušené. Rozhodla jsem se nekupovat mlýnek na mouku, jelikož mám šrotovník, co dokáže udělat velmi jemný šrot. V případě průšvihu bych prostě pekla z této suroviny, třeba placky, nebo co by se podařilo. Mouka se musí nechat pár týdnů odležet, ale šrot se rychle kazí. Jak to teda vlastně je?
Nejsem odborník, možná mě někdo opraví, ale šrot je vlastně nahrubo mletá mouka, takové jako malé krupky, nahrubo rozemleté celé zrno. Pokud ti tvůj šrotovník mele jemně, tak máš vlastně celozrnnou mouku. :-) Uchovávám normálně běžně v zavřené 5l sklenici, to by se zkazit nemělo.

A jak rychle se podle tebe ten šrot kazí? Babička mívala pro slepice velkou bednu šrotu kukuřičného. Přimíchával se do krmení, do rozmačkaných vařených brambor a zbytků jídel (jo, babiččiny slípky si žily dobře) a neměla jsem pocit, že by se nějak kazil.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Chléb

Příspěvek od Hohepa »

Někde mám v hlavě zasunutý že šrot je drcené zrno např kladívky ve šrotovníku , tedy ne mleté
a prej je z toho nejzdravější chleba http://www.bio-life.cz/clanky/zdrave-po ... hybet.html.

Navíc šrot je základní surovina jak pro výrobu piva, tak i obilných pálenek. :clap
Tereza
Příspěvky: 2
Registrován: 02.07.2017 9:10

Re: Chléb

Příspěvek od Tereza »

Praktický pomocník
Predátor BX11 Huller - mlýn, loupačka obilí a čistička obilí v jednom.
Míchadlo má regulaci otáček, což je perfektní při loupání, ale mlýn se může pohánět i ručně klikou.
http://mlynkypredator.hunting-shop.cz/p ... ler/LBX11/
Uživatelský avatar
klapejron
Příspěvky: 19
Registrován: 13.10.2014 16:23

Re: Chléb

Příspěvek od klapejron »

Nutno podotknout, že konstrukce je opravdu rozpadlická :ugeek: V podstatě všechny součástky se tady válí kolem :yes
Mlýnek na obilí Predator foto
Mlýnek na obilí Predator foto
Narodil se úplně blbý. Matka ho s jistým sebezapřením donosila v batohu.
V první obecné se zbláznil z abecedy. Když si to všechno v jasné chvilce uvědomil, vrhl se v sebevražedném úmyslu na rozpad.cz ;)
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Chléb

Příspěvek od step »

A81E3341-726B-4BB8-9E09-39468EB76E2F.jpeg
Zkusili jsme upéct kváskový chleba a myslím ze ve větším množství je menší prostor pro chybu. Celkem z 3 kg žitné a 9,5 kg pšeničné. Vyšlo to na 17 pecnů a vše hned zmizelo. Budeme muset zadělat na další.
90781CC9-658F-4018-ACD9-B7EB72EDB9C9.jpeg
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Chléb

Příspěvek od Germanik1 »

Slint, škyt a mlask. Úžasný. 👍
Udělám co musím
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Chléb

Příspěvek od Germanik1 »

Technicky dotaz. V čem jste pekli?
Udělám co musím
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Chléb

Příspěvek od step »

Pekli jsme v jednoduchém konvektomatu, pára se přidávala stisknutím tlačítka. 4-5 chlebů naráz. Příkon 7,7 kW mi trochu pohnul hodinami. Jako přílohu jsme pekli bůček z divočáka na víně.
B873ACED-E933-4C94-A00A-01AD37B15F8D.jpeg
step píše: 28.05.2020 11:29
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Chléb

Příspěvek od Grunt »

Podařilo se mi na internetu vyhrabat recept na tzv. Ersatzbrot:
  • 50% namletého žitného zrna
  • 20% nakrájené bulvy cukrové řepy
  • 20% dřevěné mouky (alias dřevné piliny)
  • 10% namletých listů a slámy
Zrno by mělo být dostatečně naležené aby poskytlo dostatek plynů při kynutí chleba. Kousky cukrové řepy by měly poskytnout dostatek cukru pro žitné kvasnice.

Ingredience smícháme dohromady a uplácáme do těsta, těsto zase do tvaru bochníku. Necháme nakynout a upečeme. Bochník by měl vážit 3–4 lb. Dobrou chuť.

Recept údajně ministerstva pro výživu a stravování v Berlíně pod označením "(Top Secret) Berlin 24.X1 1941".
Obrázek

Veskrze používáno při nedostatku solidních surovin, třeba při obléhání nebo za války. Vím že dřevo je z většiny celulóza (a lignin), ale s tím si trávící soustava poradí?
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Chléb

Příspěvek od Ivana »

Trávicí soustava si neporadí, prostě to jen projde.
Piliny a slámu vynech. Listy jsou fajn, kopřivová mouka je těžce výživnější než bílá.

Edit: Neříká tvůj zdroj, čehože to byly listy?
Naposledy upravil(a) Ivana dne 28.12.2021 21:59, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět