Chléb

Odpovědět
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Chléb

Příspěvek od Grunt »

Tak na co se to tím potom plnilo?
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Chléb

Příspěvek od Ivana »

Aby měl člověk "něco" v žaludku, nemá potom tak velký hlad. Ze stejného důvodu se při hladu jí papír nebo jíl.
Neříká tvůj zdroj něco o tom, jakých druhů listy to byly?
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Chléb

Příspěvek od Tazi »

Přesně tak.
Jak se říká "hlad zapiješ, ale žízeň nezajíš".
Pocit hladu je způsoben prázdným žaludkem.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Chléb

Příspěvek od PeFi »

Já jsem kdysi pekl toto (pro mě je důležité, že je to bez lepku):

https://www.maskrtnica.cz/vicezrnny-bochnik/

Je to dobré jídlo na cesty, ovšem je to také celkem solidní kalorická bomba. Pár kilo jsem díky tomu tehdy přibral, protože jsem byl schopný spořádat bochník během dvou dní. :cry:
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Chléb

Příspěvek od Ivana »

Hoši, mám něco pro oba: ruský lovecký chleba. Je to bezlepkové a chutná to jak piliny. Peče se to (ve formě, nemá to lepek!) z pýrových oddenků. Dodneška nevím, jestli to chutnalo jako piliny proto, že byly oddenky staré anebo je to jejich vlastnost, ještě jsem se nedostala k opakování.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Chléb

Příspěvek od Grunt »

Tak je to opravdu tak. Primárně využíváno v hladomorech pouze jako výplň žaludku s nulovou energetickou hodnotou:
Obrázek
Oj luďiá dobrý, to je šílenost. Hlavně dobře prosejte, melte opravdu najemno a zamíchejte něco se silným projímavým účinkem jinak to taky z těla nemusíte dostat.

Chuťově si to asi dovedu představit, protože celulóza se konzumuje celkem běžně.
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Chléb

Příspěvek od jameson363 »

Uz jsem to zde nekde jednou recenzoval, ale opakovani je matka moudrosti:

Kaufland zitny chleba kostka krajena na platky dnes otevren jeden balicek s expiraci 28.1.2020 (cili neco pres dva roky po expiraci) a uplne v pohode. Do zasob doporucuju, ackoliv to samozrejme chutove neni jako klasika, ale lepsi nez nic. Jen bacha, igelitovej obal je takovej krehkej jako celofan a nevydrzi hrubsi manipulaci, takze opatrne donest domu a vhodne uskladnit. Obcas zceknout, jestli se to neprorazilo a nezaclo plesnivet, uz jsem takhle nakej v prubehu casu nasel. Podle labelu je to bez konzervantu, jen nejak pasterizovano, ono prej zito je nejaky ze se moc nekazi. Pul kilove baleni cca 25kc, cca 200kcal na 100g.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Chléb

Příspěvek od Grunt »

Peče někdo bezlepkový chleba?
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Chléb

Příspěvek od PeFi »

Pokud vím, tak lepek (aby to drželo pohromadě) se dá částečně nahradit psyliem a chia semínky. Jinak receptů na chleba je na internetu hromada.
https://www.recepty.cz/recept/vyzkousen ... eba-166763

Chleba nepeču, kupuji v Lidlu ten tmavší s označením HighFibre, dobré ale drahé má ještě Shar.

Vícezrnný bochník od Maškrtnice zmiňovaný výše už nepeču, protože jsem ho jedl příliš mnoho a nabíral kila. :head
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 874
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Chléb

Příspěvek od Count »

Peču. Co chceš vědět?
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Chléb

Příspěvek od Grunt »

Asi bych se měl trochu rozepsat. Po několika letech jsem se vrátil k pečení chleba. Oprášil jsem letitou domácí pekárnu (zn. ETA) a abych ji nějak upotřebil, rozhodl jsem se, že zkusím vytvořit chleba vhodný k bezlepkové dietě. Sehnal jsem si hotovou bezlepkovou směs, postupoval dle návodu a byl trochu překvapen. První pokus jsem prováděl ještě v zimě tak, že jsem pekárnu pustil na časovač s tím, že se mi automaticky zapne nad ránem a já vstanu k hotovému. A tak se taky stalo. Akorát jak byla v zimě zima, tak směs nevykynula a jen to udělalo velmi tvrdou placku co se mi připekla k formě. Musel sem to vyškrabat ven a byl jsem překvapen z toho, že prostě tahle směs není mouka. Jednak protože výsledek byl velmi hutný, tuhý a těžký a jednak se prostě sypal (překvapivě, když je směs bez lepku).

No vrátil jsem se k tomu dneska. Už trošičku poučen jsem to nenechával na časovač a automatiku, ale všechno jsem si dělal "On the fly" v reálnem čase a pečlivě kontroloval. V návodu je místo kvasu doporučeno použít sušené kvasnice, takže budiž. Vymazal jsem si formu olejem aby se mi výsledek nepřilepil, vzal do hrníčku kousek směsi, přisypal trochu cukru, rehydratoval kvasnice a nechal bokem v teple než se probudí a začnou bublat. Tak jako když se připravuje kvas na kvašení pálenky. No popravdě se tomu vůbec nechtělo takže jsem měl strach že zas skončím s připáleným blobem. Naštěstí to dopadlo o něco líp než minule:
1.jpg
1.jpg (45.65 KiB) Zobrazeno 4874 x
2.jpg
2.jpg (41.46 KiB) Zobrazeno 4874 x
3.jpg
3.jpg (55.93 KiB) Zobrazeno 4874 x
4.jpg
4.jpg (58.63 KiB) Zobrazeno 4874 x
5.jpg
5.jpg (38.27 KiB) Zobrazeno 4874 x
Už to bylo k jídlu, ale i tak žádná sláva.
  • Výsledek mi přijde stále velmi hutný. Nevím jestli je to kvasnicemi či čím, ale prostě mi to přijde strašně husté, vlhké a vůbec ne pěkně vzdušné. Nevím. Nepoužívají se ke kynutí bezlepkové směsi nějaké jiné kvasnice než běžné pekařské či sušené? Něco víc agresivnějšího? Použil sem dle návodu 10g kvasnic na 250g směsi a víc se mi tam ani dávat nechce aby to nepřebilo výsledek kvasnicovou chuťí. Nevím. Do směsi jsem přidal trochu cukru aby se měly kvasnice z čeho živit, no jestli ho tam dávám málo? Zas z toho nechci udělat sladkou buchtu. Není lepší třeba kypřící prášek, jedlá soda, čicokolivjiného?
  • Aby se mi výsledek nesypal, přidal jsem i špetku xantanové gumy. To dopadlo vcelku dobře. Guma to spojila, takže se opravdu nic nesypalo. Ale výsledek připomínal víc želé, než bochník chleba. No a s tím souvisí:
  • Vůbec žádná kůrka. To jsem si vědom že bezlepková směs se nechová jako třeba pšeničná mouka a prostě jen zatvrdne a nevytvoří kůrku. No i tak, neexistuje na to nějaký fígl? Aby to vytvořilo pěkný bochník. Ono bodejť by to nebylo jak želé, když se to spojeno jen gumou a nemá to žádný obal z pěkně propečené kůrky.
  • Co dáváte na dochucení do bezlepkového základu? Zkusil jsem svoji osvědčenou kombinaci sůl, mletý římský kmín, mletý kardamom a semínka běžného kmínu na posypku a i když to krásně provonělo, nefunguje to tak jak u běžného pšeničného bochníku. Jako asi je to lepší, ale třeba má někdo lepší tip. Rád si nechám poradit.
  • Jak moc se tomu dá věřit, že je to 100% bez glutenové a vhodné pro celijaka?
Jinak Psyllium a chia seminka, zní to jako dobrý tip (obojí běžně konzumuju). Díky za něj, ale bude to fungovat?
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Chléb

Příspěvek od malajizva »

doplněny zásoby...
Přílohy
truhla.jpg
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 874
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Chléb

Příspěvek od Count »

Grunte, předně, mám vyzkoušeno, ze návody na krabicích se směsí jsou jalové a nikdy mi z nich nic nevyšlo pořádně. Co se kvasnic týče, tak sušené jsou OK ale nemusíš je nechat rehydratovat. Nebo si můžeš založit rýžový kvásek, ten je bez lepku. Směsi nepoužívám a držím si recept z pohankové mouky jako základu a k tomu pak další mouky jako dýňová, rýžová, čiroková, jáhlová a další. A pak to buď frkneš do pekárny se sušenými kvasnicemi, nebo do trouby s kváskem. Jsem na dovči ale pak ti můžu poslat pár receptů.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Chléb

Příspěvek od PeFi »

Grunt píše: 02.07.2022 23:20 Jinak Psyllium a chia seminka, zní to jako dobrý tip (obojí běžně konzumuju). Díky za něj, ale bude to fungovat?
Samozřejmě že bude - psylium i chia semínka ve vlhku zgelovatí a zastanou roli pojiva - Xantanovou gumu pak nepotřebuješ.

Nahoru jsem ti dával ozkaz na jeden celkem podrobný recept, z něj si můžeš dovodit kde asi tak děláš chybu. Psyllium i chia semínka tam taky používá. Autorka umí i křupavou kůrku :-)

Její složení je tohle:
  • 500 g bezlepková směs jizerka záleží na tom, komu co chutná... Schär B se mi moc neosvědčil
  • 100 ml olej
  • 1 balíček sušené droždí možno nahradit čerstvým
  • 2 lžíce psyllium
  • 2 lžíce chia semínka
  • 1 lžíce sůl
  • 1 lžíce kmín
  • 350 ml voda podle toho, kolik vám nabobtná psyllium a chia


Ale druhou půlkou receptu je postup, díky kterému uděláš i tu kůrku:
https://www.recepty.cz/recept/vyzkousen ... eba-166763

Bezlepkové chleby většinou jsou trochu hutnější, možná i proto, že kvasnice se nemůžou živit lepkem. I proto nejde jenom použít recept na normální chleba a jen tak vyměnit mouku za bezlepkovou a doufat v dobrý výsledek. Musí to být směs, ve které je něco, co kvasnice mohou kozumovat - ve směsích proto bývá dextróza.

Docela dobrý postup k nalezení hmoty, která ti bude chutnat, může být najít komerčně vyráběný balený bezlepkový chleba, který ti chutná, podívat se na jeho složení a tam chytit inspiraci jak si namíchat "mouku".
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Chléb

Příspěvek od Grunt »

PeFi píše: 03.07.2022 18:07 jizerka záleží na tom, komu co chutná... Schär B se mi moc neosvědčil
Tak jsem vyrazil do obchodu, že se poohlédnu. JIZERKA směs - 120,-Kč. Ty pipe. Sem tam malem nechal trenky. Vzal jsem radši pohankovou mouku. Tu eventuálně užiju i jinak.

PeFi píše: 03.07.2022 18:07 Bezlepkové chleby většinou jsou trochu hutnější, možná i proto, že kvasnice se nemůžou živit lepkem. I proto nejde jenom použít recept na normální chleba a jen tak vyměnit mouku za bezlepkovou a doufat v dobrý výsledek. Musí to být směs, ve které je něco, co kvasnice mohou kozumovat - ve směsích proto bývá dextróza.
Aha. To jsem si myslel. Co to tak s tou dextrózou promíchat za sucha, rozdělat, rozjet a teprve šoupnout do směsi?
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Chléb

Příspěvek od PeFi »

Na tvém místě bych si vyzkoušel a odladil vlastní postup třeba s tou Jizerkou a pak si zkusil namíchat vlastní směs dle preferencí a finančních možností. Dobrý bezlepkový chléb není pekelně drahý jen tak bezdůvodně a ty levnější jsou (podle mě) hnusné :lol: .

S pohankovou moukou se to musí umět, aby to bylo dobré a chce to s něčím ji smíchat, jinak to bude mít pohankovou chuť, která vyhovuje málokomu. Kouzlit s bezlepkovými moukami umí moje tchýně, já ne, takže detailněji neporadím.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Chléb

Příspěvek od Grunt »

No tak mi to zase nedá:
bezlepk_5001.jpg
bezlepk_5001.jpg (45.66 KiB) Zobrazeno 4302 x
bezlepk_5002.jpg
bezlepk_5002.jpg (38.67 KiB) Zobrazeno 4302 x
Prvně jsem zkoušel z 250-300g a to je fakt málo. Teď jsem navážil 450g chlebové směsi (bez lepku a jinak je to to co mi prostě zbylo) plus jsem ještě z ¼ ještě doplnil o mouku pohankovou. Celkové množství něco málo přes 0,5kg směsi. Je to už viditelně mnohem lepší, takže prostě 250g až 500 či 600g mouky/směsi je takový ideál. Chuťově tomu není absolutně co vytknout. Ale zase dva stejné problémy:
  • Připravil jsem si dva paklíky sušeného droždí (20g), zamíchal s cukrem a trochou mouky, dolil teplou vodou, dobře zamíchal a šel se věnovat těstu. Víceméně bych to přirovnal k „hrnečku vař“. Vypěnilo to velmi bouřlivě a za chvilku to nebylo do čeho chytat. Jenže v momentě kdy jsem takhle aktivované droždí šoupnul do těsta, tak prostě bouřlivé kvašení ustalo a kvasilo to docela líně. Ano, těsto nakyne. Ale i tak mi přijde oproti obyčejnému chlebu strašně hutné a v podstatě řekněme toho 0,5kg by asi byla ideální dávka v případě že by to vykypělo až po okraj formy. Bezlepková mouka asi opravdu neobsahuje něco co v normálním těstě je. Napadlo mě už místo chlebu zkusit připravit nějakou bezlepkovou buchtu s tím, že by těsto prostě bylo sladké a kvasnice by spotřebovaly co by zvládly a zbytek už by byl jen sladkost. Jediný problém je že nejsem fanda buchet :D
  • Nedopečený vrch. Resp. ono to tak vypadá, ale on je dopečený ale jak je prostě mouka bílá, tak asi nestačí zhnědnout. Nesouvisí to až tak s těstem samotným jako s pekárnou, která má pouze jedu spirálu zespodu, takže po všech stranách zhnědne, ale seshora prostě nemá být dopečená čím. Jediné co mě na to napadlo (viděl jsem tip v televizi) je rozdělat si trochu karamelu a zkusit to buď šoupnout do těsta a nebo po posledním míchání potírat seshora těsta než to nakyne.
Prostě bezlepková mouka asi sebelepší nikdy nebude tak dobrá jako klasická pšenice/žito. Příště zkusím šoupnout do těsta ještě víc kvasnic/droždí. V práci zkritizováno a chuťově tak na dvojku.

No a teď ještě nějaké komentáře. Mám pocit že jsem sehnal pohankovou mouku tak za 40Kč balení. To je na tom krom droždí asi ta nejlevnější položka. Stavil jsem se v jednom místním bio-obchůdku kde má fakt všechno. Jizerka, těžce přes 130Kč za balení, obyčejná bezlepková směs za kilogramové balení se blížilo k 90 korunám a snad 40g mletého kardamomu za 120Kč. Jako kdo si myslel že přechodem z pšenice na něco jiného ušetří, tak opravdu těžce. Nevím za kolik se dá sehnat rýžová mouka, ale zatím mi asi nejlevněji vychází pohanková mouka, či dokonce nadstavení lámanou pohankou (taky jsem vzal). Není to až tak drahé a chuťově je pohanka velice dobrá. Jestli má někdo ještě nějaký tip jak na mouce ušetřit, rád si poslechnu. No i tak jsem se přesunul do zdrávé výživy a odcházel s účtem přes 400Kč. Opravdu nezávidím nikomu kdo třeba celijakií trpí celý život. Teď to chápu jak to musí být těžké.

No a ještě k elektrické pekárně, pokud někdo vlastní a podobně jako já ji má spíš na okrasu, tak doporučuju se s ní naučit. Ano, neudělá klasický chleba jako z pece ale zase je to nesrovnatelně méně náročné. Když si člověk odladí nějaký recept a ví kolik čeho dát, tak si stačí namíchat třeba do pytlíku nějakou směs (prostě vše sypké), rozdělat droždí před pečením, smíchat, zapnout tlačítkem a už to jede. Práce řekněme s umíváním tak na půl hodiny. Já si to šel připravovat večer po Televizních novinách s tím že pekárna má 2:50 hod. program než to začne pípat jako hotovo a pak má ještě hodinu na udržení těsta jako dopékání. Pokud jsem začal 20:30, tak 21:30 už jsem měl spuštěno a všechno nádobí umyto s tím že až bude někdy po půlnoci hotovo tak to z toho vytáhnu. No zaspal jsem, ale i tak prostě ráno se člověk probudí, chleba v pekárně připravený a stále mírně vlažný, pokud se namažou stěny formy nějakým olejem (naučil jsem se dělat po té co se mi podařilo nezdařený pokus připéct k formě), stačí vyklepnout z formy, vytáhnout metače, nakrájet krajíce a zabalit do alobalu a šoupnout do báglu. Pokud třeba den na to nejsou otevřené obchody a nedá se nic sehnat, člověk odchází s čerstvým bochníkem, který (samozřejmě dle chuti každého rozpadlíka) je chutově furt nesrovnatelně lepší než jakékoliv suché varianty co se dají běžně sehnat. No a pokud někdo (jakože tady asi pár lidí bude) vlastní třeba solární panely a natahne si přívod přímo k pekárně a nebo nedejbože dokonce vlastní vakuovou baličku, pak vůbec není nad čím přemýšlet.
Uživatelský avatar
Redneck
Příspěvky: 222
Registrován: 18.01.2016 21:28
Pohlaví: muž
Bydliště: Městecko

Re: Chléb

Příspěvek od Redneck »

Nezkoušel si kvásek ? Žena peče už jen z kvásku, od té doby nemá s lepkem problém.

Odjinud: Lepek a kvašení
Kvašení, tedy činnost bakterií a kvasinek, se mimo jiné dotýká i lepku, respektive jeho složky zvané gliadin (té, která souvisí s celiakií i alergií na gluten). Kvašení by mělo měnit jeho strukturu a tak snižovat jeho negativní dopad na naše tělo. Tato problematika je ve fázi výzkumů, žádný jednoznačný závěr ještě publikován nebyl (ani to neočekávám, vzhledem k tomu, že „bezlepkový trh“ je lukrativní záležitostí, nikdo si to nenechá překazit fenoménem domácího kvásku). Mnozí ale kváskové produkty zkoušejí, a to s úspěchem.

Nebylo by příliš zodpovědné doporučovat kváskové pečivo z lepkové mouky někomu, kdo má s lepkem vážné problémy. Někteří alergici ale možná do styku s kváskovým pečivem přijdou a zjistí, že s kváskem je to ok. Je to na každém. Pro všechny ostatní je kváskové pečivo velmi důležité, jelikož jim umožní jíst obiloviny a zároveň se vyhnout lepku v jeho agresivní podobě. Je to návrat k prověřené formě konzumace obilovin („neodzkoušené“ průmyslově vyráběné pečivo bez kvásku a vysoký výskyt různých onemocnění včetně zánětů a rakoviny tlustého střeva se až podezřele často vyskytují „na stejné hromádce“).
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Chléb

Příspěvek od Grunt »

Redneck píše: 16.07.2022 20:23 Nezkoušel si kvásek ? Žena peče už jen z kvásku, od té doby nemá s lepkem problém.
  1. Ne, ale co jsem ho měl kdysi vypůjčený, tak mi to kvasilo ještě míň než čerstvé pekařské droždí.
  2. Já problémy s lepkem nemám.
Uživatelský avatar
Redneck
Příspěvky: 222
Registrován: 18.01.2016 21:28
Pohlaví: muž
Bydliště: Městecko

Re: Chléb

Příspěvek od Redneck »

Grunt píše: 02.07.2022 12:33 Peče někdo bezlepkový chleba?
Pak nerozumím téhle otázce.
Odpovědět