Pemikan

Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Pemikan

Příspěvek od proforma »

Ahojte,

nasla jsem tu jen par zminek, ale zadny recept, tak nabizim to, co jsem vyzkousela ja. Vyroba domaciho pemikanu pred rokem, rok v mrazaku, pred tydnem pozit, zadne negativni nasledky :-) Takze ja to povazuju za vyborny zdroj, ktery je ulozeny v mrazaku, v pripade nouze staci vzit a jit, zasoba potraviny, u ktere se nemusi moc sledovat trvanlivost (v tom mrazaku prakticky neomezena).

- cca 1 kg nejlepsiho hoveziho masa (co nejcerstvejsi), idealne zadni nebo rostena. Velmi peclive ocistit, nakrajet na tenke platky a ususit v troube nebo susicce. Mne se osvedcilo na 60 °C - pri vyssi se to uz spis pece a suseni nejde do hloubky, resp. ususeni trva dele. Z 1 kg masa ziskate cca 300 g ususeneho polotovaru. Kdyz je dosuseno, na 10 min. to jeste necham prejit na 120 °C - zniceni moznych breberek.

- ususene maso v hmozdiri rozetrit na jemny prasek. Pro urychleni prace lze nejdrive nasekat v nejakem elektro robotovi, ale rucni praci se nevyhnete, na prasek to robot neumi.

- na panvi rozpustit 1 velkou lzici veproveho sadla (domaci, ne kupovane, at vite, co do toho davate :-) ), vsypat hovezi prasek a osmazit. Potom dale pridavat hovezi sadlo, ale ne moc, jen tak, aby z toho bylo testicko (asi tak na knedliky, ne na chleba ani ne na trenou babovku).

- potom odstavite a nechate vychladnout. Kdyz je hmota chladna tak, ze ji muzete vzit do ruky, aniz byste se spalili (proste pod 60 °C), pridala jsem hrozinky, susene brusinky a ususeny rozdrceny rakytnik (domaci zdroj). Hrozinky a brusinky cele (cukry), rakytnik rozdrceny na prasek, protoze samotny neni moc dobry, ale je to vynikajici zdroj snad vsech vitaminu v obrovskem mnozstvi. Vse pridavame az po ochladnuti hlavni hmoty, aby se teplotou nad 60 °C neznicily vitaminy v nich obsazene. Mnozstvi - podle chuti. Kdo chce sladci, da vic hrozinek, kdo vitaminy, da vic rakytniku. Ale samotna hmota hovezi prasek + sadlo neni moc chutna, takze si dejte tolik, aby to pro vas bylo pozivatelne.

- nakonec trochu soli (neprehanet), cetla jsem i o pridani bylinek, ale ty jsem nezkousela.

- vysledna hmota by mela pri pokojove teplote drzet tvar (tj. neroztekat se). Mne se to po pridani hrozinek a brusinek trochu oddelovalo (jako kdyz date moc velkych hrozinek do tvarohu do strudlu - pak se to spatne maze, ale navadi to). Priste bych asi volila mensi hrozinky :-)

- vzniklou smes jsem dala do takovych tech papirovych skladanych kosicku na muffiny a v tenke vrstve do zamrazovacich sacku (tenka placka) a nechala v mrazaku.

Po roce jsem vyndala 2 muffiny, oba nechala rozmrazit. Jeden jsem snedla jen tak - kus nejdriv samotne, potom s chlebem. Zadne nasledky :-) Ze by to byl nejaky kulinarsky zazitek, to zrovna ne, ale alespon by to clovek na ceste nejedl jak cokoladu :-) Druhy jsem dala do trochu vody a povarila. Docela slusna polivka (dle toho, kolik vody dolejete, ja dala na ten 1 muffin 2 dcl), po pridani majoranky, susene pazitky a trochu dalsi soli docela pozivatelna. Nakonec jsem do toho prihodila jeste vlasove nudle a bylo to docela dobre :-)

Takze si myslim, ze to celkem jde a je to i dlouhodobe bezpecne. Ususenim a naslednou sterilizaci na 120 °C se znici breberky, dalsi pri pripadnem zpracovani jeste tim presmazenim na panvi. Ulozenim v mrazaku se zabrani pripadne tvorbe botulotoxinu, proto si myslim, ze v mrazaku bude trvanlivost pemikanu prakticky neomezena. Jak dlouho to vydrzi pozivatelne pri pokojove teplote, jsem nezkousela, ale dam na indiany :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Pemikan

Příspěvek od Josef »

Nevím sice jak by to chutnalo, ale z těch bylinek by možná bylo zajímavé zkusit tam přidat buď tymián nebo šalvěj. Co do chuti by se to s masem "poprat" nějak výrazně nemuselo, masné pokrmy se tím koření. Ale co je podstatné, že obě tyto bylinky jsou silně dezinfekční, tedy likvidují bakterie, což by mohlo ve výsledku podpořit ještě delší trvanlivost výrobku.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Pemikan

Příspěvek od Hohepa »

No kdyby se vynechal ten hovězí lůj ...
tak to zní skoro jako škvarková pomazánka nasladko.
Co místo rozinek dát česnek, pepř a třeba ten tymián a rozmarín ?
Naposledy upravil(a) Hohepa dne 20.09.2015 20:22, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Pemikan

Příspěvek od Count »

Opravdu je pemikan jen s masem? Když jsme jezdili s turisťákem, dělali jsme si pemikan z úlomků sušenek s rozinkami, ořechy a dalším sušeným ovocem. Ale možná to byl jen "pemikan", aby to mělo romantiku.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Pemikan

Příspěvek od proforma »

@Count: obavam se, ze indiani susenky neznali :-) Indiani si to delali jako velmi vyzivne jidlo na cesty/lov, takze puvodne jen bizoni maso + luj, nosili to v kozenych saccich a pry jim to tam vydrzelo az 14 dni (za bezne, nelednickove teploty).
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Pemikan

Příspěvek od proforma »

@Hohepa: ne hovezi luj, ten neni moc dobrej, ale veprovy sadlo. Kazdy necht si to ochuti podle sebe. Ja myslim, ze primarni funkce je co nejvic kalorii v co nejmensi hmotnosti a aby to vydrzelo za beznych teplot. Cesnek sice miluju, ale nevim, zda by cim dal vic ingreienci nakonec nezkratilo dobu pouzitelnosti pri bezne teplote. Susene veci se nekazi, sadlo se nekazi, ale cerstvy cesnek uz muze neco chytnout, byt je hodne silnym prirodnim antibiotikem. Uz jsem videla plesnivy cesnek...

Jo, a ty hrozinky a brusinky tam jsou kvuli cukru - dalsi zdroj energie.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Pemikan

Příspěvek od Kapo »

Kedze sa u nas neprehanaju stada bizonov, a robit z drahej hovadziny nieco, co sa da zjest. Tak je lepsie urobit si nas tradicny pemican-klobasku. A susene bobule uskladnit zvlast. ;)
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Pemikan

Příspěvek od proforma »

Jeste doplnuji par technickych udaju:

CENA:
- 1 kg hoveziho = cca 250 Kc (ususene = cca 30 dkg)
- cca 30 dkg sadla = cca 18 Kc (60 Kc = 1 kg remenoveho sadla)
- 10 dkg hrozinek = cca 10 Kc
- 10 dkg brusinek = 25 Kc
- 5 dkg rakytniku = 0 Kc
- suroviny celkem = 303 Kc
Elektrinu a svuj cas nepocitam :-)

VYSLEDNY PRODUKT:
- cca 620 g vyzivne smesi
- 100 g suseneho hoveziho = cca 480 kcal (x3)
- 100 g veproveho sadla = cca 860 kcal (x3)
- 100 g hrozinek = cca 300 kcal
- 100 g slazenych susenych brusinek = cca 340 kcal
- 50 g rakytniku = energetickou hodnotu neznam, nebude moc velka, ale ten je tam hlavne kvuli vitaminum.
- energie celkem = cca 4 660 kcal; zakladni denni spotreba energie = 2 000 kcal (zena), 2 400 kcal (muz)

Cili v 62 dkg ziskate za 300 Kc stravu kryjici dvoudenni bazalni vydej energie. Cenove je to o neco levnejsi nez ruzne MRE apod., vahove jsme nekde uplne jinde (1 denni balicek MRE, BDP apod. cca 1-1,5 kg), cili nemam problem si toho vzit dostatek. Moc chutny to neni, ale to ty MRE podle vasich reakci taky ne :-) Da se to jist za studena (standardni pouziti) nebo muze slouzit jako polotovar pro pripravu polivek ci omacek. Pokud uvazuju 10denni presun s limitem hmotnosti, tak 3 kg pemikanu by mi pokryly zakladni spotrebu na 10 dni, to neni vubec zly. Energie vydana pri presunu navic oproti bazalnimu metabolismu by sla z vlastnich zasob :-), pripadne doplnku typu hroznovy cukr apod.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Pemikan

Příspěvek od kregan »

Elektrinu a svuj cas nepocitam
No právě. Rozhodně je to zajímavý a na delší přesuny si to dovedu představit. Jen to trávění času a piplání z přípravou by se mi nechtělo.
Jako alternativu vidim stravu ultramaratonců (kteří navíc vydávají opravdu extrémní energii). Dva dny vyjdou zhruba na dvojnásobek financí i hmotnosti (zato bez příprav a s výhodou větší trvanlivosti bez chlazení):
8 ks energetických tyčinek http://www.nutrend.cz/voltage-energy-cake-d12463.htm
4 ks energetického gelu http://www.nutrend.cz/endurosnack-d12443.htm
600 g směsi rozinek a ořechů
a vodu "kořenit" timhle šumákem http://www.paralekarna.cz/additiva-mult ... nanas.html
Člověk pak vydrží jet v řádu dní jak králiček Duracel a při fyzický i psychický zátěži je minimální riziko, že to vyhodí ven.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Pemikan

Příspěvek od proforma »

kregan píše: Dva dny vyjdou zhruba na dvojnásobek financí i hmotnosti
No prave - ja hledam maximum kalorii v minimu vahy, moje hledisko je limitni vaha. Kdybych mela tahnout MRE na 10 dni, netahla bych krome toho ani propisku, a stejne bych musela 1/3 nechat doma. Jo, kdyby tak nekdo vymyslel amarouny v tabletach :-) Ten pemikan se k tomu z dalky blizi :-)

Ale ty Tvoje odkazy na ultramaratonskou stravu jsou zajimave, jako doplnek urcite :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Pemikan

Příspěvek od K4cer »

Já bych si s dovolením vzal tu klobásu. Tu mám totiž doma běžně a je chutná, navíc usušená vydrží daleko dýl. Kus zauzenýho špeku se taky hned nezkazí.
Sušený ovoce (né teda rozinky až tak, ale švestky a jabka hlavně) mám taky, běžně z nich vařím kompot.

Jako lehká a vydatná strava na případný přesun je to podle mě stejně funkční jako popsanej produkt, a hlavně to má řádově vyšší trvanlivost a je to běžně doma. Je ale možný že to bude vo něco těžší.

---

Jinak Rusové prej vynalezli tabetku, po který netřeba rok jíst. Je ofšem velká jak kolo z traktoru. :mrgreen:
(nj, suchý, ale vosvěží)
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Pemikan

Příspěvek od Hohepa »

Můj osovní názor je ,že pemikan byl pro indiány vrchol technologické konzervace potravin....
Dnes jsme s technologí, již poněkud dál ...
Pemikan je IMHO z romantické říše her na Indiány.
Ani nechci vědět jak by dopadl muj trávicí systém, být pouze na něj odkázán třeba tři dny :?
Stačí mi osobní zkušenost ze zabijaček. A tam to tučné hojně prokládám chlebem, pivem , kořalkou , kroupama .....
Do hmotnosti nesených zásob je nutné, podle mého názoru,tedy přičíst i napříkla zdroj vlákniny - příloh co k němu člověk zkonzumuje atd.

proforma: Nekritizuji experiment , velká chvála a úcta ti za něj náleží a smekám .
Sám takhle "experimentuji" s římským legionářským sucharem :D
( Mám ale podezření, že mi uskladněný vzorek choť vyhodila , neb ho teď ve špajzu nemohu najít )

Osobně jsem viděl plesnivé i " čisté" vepřové sádlo. Bylo to při každoroční deratizaci firemní lednice v dílnách na šatně a byla to taková ta vanička s alobalovým víčkem .
Ano, nikdo nevěděl jak tam byla dlouho , neb se k tomu nikdo nehlásil.
Ale byla v lednici a ne déle než rok....
Takže určitě doporučuji nějakou formu konzervace , sterilizace ve vhodném obalu . Mimo mrazák bych asi měl zábrany to konzumovat po dvou třech dnech při letních teplotách a jak již bylo řečeno je nutné , jakožto masný výrobek , to po 24 hodinách sterilovat znova. Klobásový jed je svinstvo.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Pemikan

Příspěvek od K4cer »

Do sádla musíš čistou lžičkou! Zaručeně vydrží rok, v chladnější místnosti (10 - 15°C)
Jakmile v něm zůstanou kousíčky čehokoli, co bylo na noži/vařečce, tak jej rychle veme zkáza, což byl zřejmě i popsanej případ
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
paja
Příspěvky: 191
Registrován: 30.03.2014 19:27
Pohlaví: muž

Re: Pemikan

Příspěvek od paja »

sádlo ve sklepě ve sklenici přikryté víčkem vydrželo dva roky a pak se snědlo.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Pemikan

Příspěvek od Count »

K4cer píše:Do sádla musíš čistou lžičkou! Zaručeně vydrží rok, v chladnější místnosti (10 - 15°C)
Jakmile v něm zůstanou kousíčky čehokoli, co bylo na noži/vařečce, tak jej rychle veme zkáza, což byl zřejmě i popsanej případ
Přesně tak. Je to jako s medem. Nejde nabrat nožem ze sklenice, namazat a tím máslem opatlaným nožem nabrat podruhé.

A musím pohledat ten cancák, kde byl ten sušenkový pemikan, ať nejsem za blázna.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Pemikan

Příspěvek od Hohepa »

proforma píše:Susene veci se nekazi, sadlo se nekazi, ale cerstvy cesnek uz muze neco chytnout, byt je hodne silnym prirodnim antibiotikem. Uz jsem videla plesnivy cesnek...
Ano jsem si vědom proč sádlo plesnivelo. Byla to reakce na konstatování sádlo se nakazí. A naokraj prodávané sušené produkty, ovoce, ořechy, bývají spolehlivější zdroj plísní, než česnek. :roll:
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Pemikan

Příspěvek od proforma »

A proto si - co jde - susim sama :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Lupus
Příspěvky: 140
Registrován: 10.06.2015 9:35
Pohlaví: muž

Re: Pemikan

Příspěvek od Lupus »

I já sušil a míchal, ale popravdě šlo spíš o romantiku zděděnou dávnou četbou dobrodružné literatury. Z výživového hlediska je pemikan svým složením blbost. Teda blbost v dnešní době. Když byl problém konzervovat jakoukoli formu energie na cestu, tak to třeba mohlo dávat smysl. teď už ne. Pokud se má jednat o nouzové dávky s tím důrazem na slově "nouzové", tak jediné, co nás zajímá jsou kalorie. Přepočteno na hmotnost jsou sice nejkoncentrovanější tuky, pak teprve cukry a někde později bílkoviny, ale tuky mají i svá negativa v relativně dlouhém štěpení a na skladování není většina forem úplně příznivá. Takže skoro nejlepší nouzová dávka s dobrou skladovatelností a rezistencí na vedro jsou ořechy (tuky na delší štěpení a pozvolné zásobení organismu) smíchané se sušeným ovocem (zdroj jednodušších cukrů s rychlým štěpením). Takže na primitivní směsi lískáčů s rozinkami se dá fungovat relativně dlouho. A když to není do vedra a nechcete plýtvat za předražené "energetické tyčinky", tak napakujte obyčejné snickers, které mají překvapivě rozumné složení, coby pohotovostní nosič energie. Z nouzových dávek bych bílkoviny s klidem v srdci vypustil, přestože tady pár lidí na sušené maso přísahá. Pod nouzovými dávkami si tedy představuji pochodové dávky, na kterých máte přečkat pár dní. Nemluvím o tom, že na tom člověk jede měsíc a dýl.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Pemikan

Příspěvek od kregan »

Nemáte někdo zkušenost s Peroninem?
http://www.alfatactical.cz/vyrobce/307/peronin.html
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
jojinek
Příspěvky: 72
Registrován: 04.11.2015 12:10
Pohlaví: muž

Re: Pemikan

Příspěvek od jojinek »

Nas najjednoduchsi rodinny pemikan, su mlete škvarky, dochutené podľa potreby kuchara.
:)
Nedostatok poznania je prapríčinou utrpenia. Nedovoľuje chápať príčiny a dôsledky javov.
Odpovědět