DiY - Grill na prase

Toran@ga
Příspěvky: 307
Registrován: 05.03.2015 17:02
Pohlaví: muž

DiY - Grill na prase

Příspěvek od Toran@ga »

Ahoj, Máte doma grill na prase vlastní výroby? Pochlubte se :)
Dodělávám doma grill na prasátko a zajímají mě konstrukční detaily a nápady...motor, převodovka, ohniště, uchycení rožně...prostě všechno :D
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: DiY - Grill na prase

Příspěvek od kregan »

Sice neni muj, ale líbí se mi ten z popelnice
Přílohy
Nový-model-grilu.jpg
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: DiY - Grill na prase

Příspěvek od Kapo »

Zaklad u dobreho grilu je ohnisko nemat pod masom, ale za nim. Aby stavy a tuk neklapali do ohna. Tiez je dobre urobit razen tak, aby sa dala lahko stelovat vzdialenost od ohniska.
V pohode prasa roztoci aj silnejsi motorcek od stieracov. Ale daju sa zohnat aj vhodne prevodovky. Casto sa predavaju na mlynky na maso.
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
gravedigger
Příspěvky: 449
Registrován: 22.01.2011 20:40

Re: DiY - Grill na prase

Příspěvek od gravedigger »

Zajímalo by mne, který motorek od stěračů dokáže točit 12 a víc hodin s 70kg prasetem. To máš z praxe nebo jsi to někde četl?
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: DiY - Grill na prase

Příspěvek od Nicotinick »

Srry, ale než se s tím jebat, tak se dá koupit pěkný "prasostroj" za docela rozumné peníze... (ale jo asi jsem líný :) )

http://www.zamecnictvi-bartl.cz/gril-na-sele-brno.html
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
cipis
Příspěvky: 4849
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: DiY - Grill na prase

Příspěvek od cipis »

Železa za pár stovek a pak je 10/20 tisíc rozumná cena? No nevím teda ...
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: DiY - Grill na prase

Příspěvek od K4cer »

No, vono to není zas tak za pár korun - tabule plechu ve čtyřce stojí víc než plátno od Rembrandta :roll:

Pokud někdo se železem pracuje běžně, tak samozřejmě spousta věcí de alternovat, sehnat z něčěho, nebo vyrobit ze zbytků, ale kdybys to měl všechno koupit v krámě, plus práce, plus vercajk kterej nemáš, tak to nějak výrazně levnější nebude.

Kdysi sem u někoho viděl samodomo gril z naftovýho sudu, rozřízlýho podélně - čuník tak do 50 kg by do něj vešel. Udělat tomu rošt z roxorů třeba, nějakou regulaci vzduchu, panty, a osazení na rožeň není zas rocket science.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4375
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: DiY - Grill na prase

Příspěvek od bivoj »

gravedigger píše:Zajímalo by mne, který motorek od stěračů dokáže točit 12 a víc hodin s 70kg prasetem. To máš z praxe nebo jsi to někde četl?
Kterejkoliv. Já osobně to viděl na různých akcích už nespočetněkrát. Samozřejmě se musí ještě udělat minimálně jeden pořádnej převod do pomala. Nejčastější řešení je na výstupní hřídel převodovky motorku stěračů dát malý řetězový pastorek a na hřídel grilu velké kolo. Pak už jen řetěz z kola patřičné délky a je to. Nebo to řešit přímým ozubeným převodem, ale to je složitější na přesnost sesazení ozubených kol. Pro minimální odběr proudu je vhodné mít hlavní hřídel grilu v kuličkových ložiscích a na hřídeli umístěno vyvažovací vahadlo, kterým se čuník pravidelně (tak, jak se vypéká a pak i postupně ořezává) dovažuje.

Ale pokud se ti to zdá málo výkonné, nechceš vyvažovat, nebo prostě pečeš velkého vola, dá se to udělat samozřejmě i jinak, nápaditosti se meze nekladou:
motorek na prase.jpg
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: DiY - Grill na prase

Příspěvek od Kapo »

gravedigger píše:Zajímalo by mne, který motorek od stěračů dokáže točit 12 a víc hodin s 70kg prasetem. To máš z praxe nebo jsi to někde četl?
Samozrejme niektore su silnejsie. Kamaratovi toci motorcek od stieracov par rokov aj miesak v kotli. /nissan patrol/ prasa utoci tiez v pohode, tam nie je ziadny odpor, ked je vyvazene.
Inak najbeznejsie sa pecu prasatka okolo 20-30 kg.
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
paja
Příspěvky: 191
Registrován: 30.03.2014 19:27
Pohlaví: muž

Re: DiY - Grill na prase

Příspěvek od paja »

Motorek ze filcky, ozubené kola ze starého kola, a točí už 5 let. Jinak umění je to prace pořádně drátem přes páteř přivázat k tyčce, svázat nohy ať se nehýbe a vyvážit tu tyčku ať se točí plynule.
Toran@ga
Příspěvky: 307
Registrován: 05.03.2015 17:02
Pohlaví: muž

Re: DiY - Grill na prase

Příspěvek od Toran@ga »

Motor s převodovkou už mám, sice ttrochu větší (mohl bych točit koněm), ale nekup to když to bylo tak výhodný :D
optimální rychlost otáček?
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: DiY - Grill na prase

Příspěvek od Kapo »

Cim pomalsie. Stacilo by aj 1-2 otacky za minutu.

A inak, peciete na byznis alebo len tak pre seba a kamaratov? Ake mate skusenosti?
Som zacal chovat prasatka a mam taku predstavu, ze z jarnych vrhov co sa nepreda do chovu, by som predaval aj na gril, s tym, ze by som prenajimal aj gril.
Jasne, cas ukaze... ☺
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Toran@ga
Příspěvky: 307
Registrován: 05.03.2015 17:02
Pohlaví: muž

Re: DiY - Grill na prase

Příspěvek od Toran@ga »

Tak můj motor na nejnížší nastavení točí 3 otáčky za minutu. Snad to nebude moc.... Ještě se můžu pokusit přeprogramovat frekvenční měnič co tam je, uvidíme.

Grill dělám pro vlastní použití, ale opět se mi to vymyká z rukou a bude to high-tech obluda. Žena už remcá že to zabírá půl stodoly :D
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: DiY - Grill na prase

Příspěvek od Jason »

prohledam nejaky fotky co mam z leta a poslu fotku meho grilu - je to tedy original kupovanej ale vim ze podle neho si uz par znamejch delalo gril.. Jenom ve zkratce - par nejzakladnejsich veci:

- kulatej tvar (valec) diky toceni vzduchu dochazi k rovnomernymu prohrivani a peceni
- ohniste za hlavni nadobou kde je prase (popripade mas na rostu)- jednak nedojde ke spaleni masa a hlavne super manipulace pri prikladani
- moznost do grilu nalejt vodu a dodelavat maso v kombinace para x horky vzduch (konvektak)
- zadny kominky atd - ma to pak velky tah a zbytecne to moc hori

stal total raketu ale je z poradnyho matrose (vsechno myslim ze ocel 4 nebo 5mm) - to bych vazne kecal (bez rostu cca 250kg) ale super zalezitost
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: DiY - Grill na prase

Příspěvek od Kapo »

Toran@ga píše:Tak můj motor na nejnížší nastavení točí 3 otáčky za minutu. Snad to nebude moc....
Origo motorky ku grilom maju 2,5 ot. za min. Takze aj tri otacky budu v pohode.

U nas ma jedna firma obrovsky gril na byka. A tam je otacanie vyriesene tak, ze je na boku lopatkove kolo, ako na vodnom mlyne, a cerpadielkom sa zene voda hore na kolo... vcelku jednoduche a bez prevodov...

Ja som na rychlo robil gril na prasa z 200 litroveho sudu. Polovica bola na spodku a pod tym horel ohen, a druha polovica bola ako vrchny dekel. Tocilo sa rucne, a v pohode.
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Toran@ga
Příspěvky: 307
Registrován: 05.03.2015 17:02
Pohlaví: muž

Re: DiY - Grill na prase

Příspěvek od Toran@ga »

Tak bedna by díky mým milým kolegům byla... Doma jsem dodělal příslušenství, vychytávky a nastříkal barvou na kamna
Rožeň bude snad hotový zítra...O víkendu spasuju rožeň s motorem, přidělám ovládání a začnem testovat :twisted: :beer :beer

Obrázek

Obrázek
Frank
VIP
Příspěvky: 247
Registrován: 05.06.2012 14:36

Re: DiY - Grill na prase

Příspěvek od Frank »

Jako pěkná práce, ale..

Kolik to váží? Nechci kazit radost, ale nevidím žádné madla, takže se to bude blbě nakládat na vozík. Dá se nějak rozložit? Další věc je, že se mi zdá to ohniště vůči grilu malé. Jak budeš regulovat oheň? Otevíráním dvířek na přikládání? Potom na ně nemůžeš dát lódnu, ve které maso zůstává teplé.

Letos na mě u prasotoče párkrát vyšla služba, jednou sme pekli 3 prasata najednou, takže nějaké srovnání grilů mám, tak to neber, že jsem škarohlíd.
Toran@ga
Příspěvky: 307
Registrován: 05.03.2015 17:02
Pohlaví: muž

Re: DiY - Grill na prase

Příspěvek od Toran@ga »

[quote="Frank"]Jako pěkná práce, ale..

- Madla na nakládání tam nemám, protože to nikam vozit nehodlám :)
- NA regulaci přívodu vzduchu jsem trochu zapomněl, ale lehce dodělám..díky za upozornění
Ohniště bude myslím ok, nebudu přece topit pánubohu do oken...maximálně zjistím že je to na hovno :D
Frank
VIP
Příspěvky: 247
Registrován: 05.06.2012 14:36

Re: DiY - Grill na prase

Příspěvek od Frank »

Že je to na H netvrdím, jen si říkám, že jsi to možná s tou barvou uspěchal, kdyby si to ukázal nenatřený, zkusil bych poradit. ;) teď už nemá cenu do toho dělat větší zásahy. Ono vylepšování prasotočů nikdy nekončí :D

Nebude ta barva smrdět?
Toran@ga
Příspěvky: 307
Registrován: 05.03.2015 17:02
Pohlaví: muž

Re: DiY - Grill na prase

Příspěvek od Toran@ga »

Nesmrdí..stříknul jsem to jen zvenku barvou na kamna a pak vypalil...
Odpovědět