Mana

Wolf
VIP
Příspěvky: 145
Registrován: 06.11.2013 12:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Mana

Příspěvek od Wolf »

Docela se divím, že tu vlastní vlákno ani téměř žádné jiné zmínky nemá projekt MANA.
Web: http://mojemana.cz/

Jde o českou variantu podobnýho americkýho projektu Soylent, kompletní instantní jídlo pro dlouhodbý a (i) výhradní používání, schopný prokrýt veškerý nutriční požadavky lidskýho těla.
Forma je prášková, baleno v odolně vypadajících mylarových pytlících + lahvička s olejem. Tenhle pytlík rozmíchanej ve vodě + lahvička představují dohromady dávku na jeden den, 2000 kcal.

Původně je to zamýšlený jako finančně dostupná alernativa pro ty, kteří nechtějí trávit čas vařením, staráním se o nádobí, správnej jídelníček a podobně, ale vidím tu i nemalej rozpadlickej potenciál pro nouzový zásoby krátkodobějšího charakteru.
Expirace je tuším 1 rok, ale výhodou zase je, že člověk vůbec nemusí řešit žádný vaření a přípravu, prostě jen rozmíchá a vypije. Jednodušší to už být nemůže.

Zatím jsem snědl jedno balení. Po zkušenostech s NRG-5 jsem čekal, že to bude něco podobnýho a že se budu muset přemáhat, abych to vydržel jíst byť jedinej celej den, ale je to úplně jinak. S NRG-5 nesrovnatelný, přímo chuťově dobrý, lehoulince vanilkový. Vyloženě mi to chutná, až se za sebe trochu stydím :). Teď se asi chystám koupit si víc, díky čemuž se cítím provinile, že jsem vůbec ochotnej připustit si rezignaci na normální jídlo :D. V mým okolí se tím už pár lidí stravuje.
Pro koho je to důležitý - složením je vhodná i pro vegany, lidi s intolerancí laktózy apod.

Cenově to vychází na nějakých 185 Kč za nutričně kompletní jídlo na celej den (při energetické hodnotě 2000 kcal, při dřepění v úkrytu je nejspíš potřeba výrazně míň).
Má-li zlo triumfovat, potřebuje jediné – aby slušní lidé nedělali nic. (Edmund Burke)
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Mana

Příspěvek od Serža »

manu jsem naposledy užíval, když jsem hrál Magic Carpet :roll:
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Mana

Příspěvek od Desouza »

Uzený je uzený .
Vincit omnia veritas .
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Mana

Příspěvek od štaflík »

J8 tomu muoc nevěřím. Přijde mi to jako takový rychlokvašený hipsterský startup. Přijde chlápek, vzděláním něco jiného, a během krátké doby vyřeší otázku zdravé stravy? Možná jo, ale v tomhle souhlasím s Desouza...
Uživatelský avatar
scavenger
Příspěvky: 52
Registrován: 08.03.2016 14:43
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Mana

Příspěvek od scavenger »

Vezmeš třeba ovesné vločky, podrtíš do toho ořechy, semena smícháš s vodou, vypiješ a jsi na tom stejně.
Jen s tim rozdílem, že tě to vyjde na 15 korun denní dávka :roll:
Wolf
VIP
Příspěvky: 145
Registrován: 06.11.2013 12:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Mana

Příspěvek od Wolf »

scavenger: Dovolím si s tvým tvrzením nesouhlasit, nevím jaký všechny živiny ti tam budou chybět ani jestli budou ve správných poměrech, ale rozhodně bys tak nezískal přinejmenším vitamín B12, na jehož nedostatek bys za pár let takovýho stravování docela nepěkně umřel.
štaflík: Nevyřešili nic nevyřešenýho, průměrný nutriční potřeby lidskýho těla jsou dlouho známý a stanovovaný například WHO. Technologicky to samozřejmě nevyvíjí zakladatel, ale technolog, jako v každé jiné firmě.
Má-li zlo triumfovat, potřebuje jediné – aby slušní lidé nedělali nic. (Edmund Burke)
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Mana

Příspěvek od Serža »

tak do směsky pomeleš i býčí játro a zapiješ pivem...
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Wolf
VIP
Příspěvky: 145
Registrován: 06.11.2013 12:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Mana

Příspěvek od Wolf »

Takže budu v úkrytu v časech nedostatku nebo zuřící války chovat a krmit býka a pěstovat ječmen a chmel? :roll:
To si asi každej ten rozpad představujeme jinak...
Má-li zlo triumfovat, potřebuje jediné – aby slušní lidé nedělali nic. (Edmund Burke)
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Mana

Příspěvek od Serža »

zatímco pěstování ovsa je úplně v pohodě....
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
scavenger
Příspěvky: 52
Registrován: 08.03.2016 14:43
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Mana

Příspěvek od scavenger »

Dlouhodobý nedostatek, přebytek nebo vystavování se tomu či onomu tak je škodlivých spoustu věcí.
Zajíš to vitamínem, náklady ti vzrostou o korunu a vyřešeno.
Jen bych chtěl vidět toho, kdo by se dlouhodobě stravoval tekutou stravou, i já co to využívám při dálkových pochodech si rád k tomu zajdu na kus propečenýho masa.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Mana

Příspěvek od Hohepa »

Na webu jde najít vod toho emerického "originálu" spoustu info i návodů na domácí výrobu
Je to záležitost již několik let stará a komunita kolem je poměrně rozsáhlá, tedy i spousty zkušeností.

Jako nouzovku pro, třeba oblet zeměkoule nonstop, nebo speologickou výpravu, asi jo ,
ale přejít na to dobrovolně a trvale ?
Fuj to je jako řešit problém ne ukojovaných sexuálních potřeb kastrací.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Mana

Příspěvek od DanBlack »

Wolf píše:Docela se divím, že tu vlastní vlákno ani téměř žádné jiné zmínky nemá projekt MANA.
Špatně hledáš Wolfe... :ugeek:
http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f= ... ana#p96830
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Wolf
VIP
Příspěvky: 145
Registrován: 06.11.2013 12:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Mana

Příspěvek od Wolf »

Špatně čteš, Dane :D .
Wolf píše:...vlastní vlákno...
Soudě dle zdejší diskuze bych řekl, že mnozí zapomněli, že se na tomhle fóru bavíme o podmínkách nouzových situací a nouzové zásobě stravy na přechodnou či delší dobu. Ne primárně o tom, kdo by co chtěl jíst při běžném provozu, brát si na speleologické výpravy, nebo o tom, kdo má rád stejky.
A taky mi přijde, že mnozí mají dost naivní představy o nutričních potřebách těla a obsahu makro- a mikronutrientů v nouzové stravě sestávajících z pouhých pár položek (scavengerovy vločky+semena). ;)


Zatím Manu testuju necelej týden, tvoří mi cca 2/3 denního příjmu kalorií. Vůbec mi nepřijde nemožný na ní pohodlně přežívat třeba dva měsíce, než se přežene prů*er. I proto, že znám pár lidí, co jsou na ní výrazně dýl :)
Má-li zlo triumfovat, potřebuje jediné – aby slušní lidé nedělali nic. (Edmund Burke)
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Mana

Příspěvek od DanBlack »

A jak na tom seš s pocitem hladu?
Třeba NRG-5 mi přijde docela zasycující, ale delší dobu bych to asi nedal.
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Wolf
VIP
Příspěvky: 145
Registrován: 06.11.2013 12:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Mana

Příspěvek od Wolf »

Hlad necím, v doporučeným poměru s vodou je to taková hustá, takže i pocitově jsem sytej. Spíš jak většinu dne jím/piju Manu, která je sladká, mám pak chuť na slaný :).

S NRG-5 je to vyloženě nesrovnatelný. NRG-5 aspoň mně připadá chuťově dost hnusný a dobrovolně bych na něm přežívat nechtěl. Daň za jeho kompaktnost a životnost. :) Musel jsem se k jeho jezení trochu nutit, Mana mi naopak prostě chutná.
Má-li zlo triumfovat, potřebuje jediné – aby slušní lidé nedělali nic. (Edmund Burke)
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Mana

Příspěvek od jameson363 »

scavenger píše:Vezmeš třeba ovesné vločky, podrtíš do toho ořechy, semena smícháš s vodou, vypiješ a jsi na tom stejně.
Jen s tim rozdílem, že tě to vyjde na 15 korun denní dávka :roll:

Trochu v risi snu, ne? Orechy nejsou uplne levna zalezitost. Jidlo na den za 15kc je i nadsazku trochu prilis.

Manu jsem zkousel a super, chutove dobry, ale klasicky jidlo proste "nenahradis". Konzistence je zvlastni, mel jsem to radsi vic zredeny, protoze mi ta kase prisla trochu slizka. Zkousel jsem to i suchy bez vody a taky se da.

Michate se sudenou vodou? Ja daval vlaznou.
Uživatelský avatar
scavenger
Příspěvky: 52
Registrován: 08.03.2016 14:43
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Mana

Příspěvek od scavenger »

Finančně je to uplně jednoduché, viz v tom nejjednodušším zmiňovaném příkladu.
Ovesné vločky 400g - 5 Kč
Slunečnicová semenena 100g - 5kč
Ořechy, třeba hrst vlašských - 2 kč
Vitaminová pilule - 2 Kč

A zbytek, pokud potřebuješ dohnat zbylé výživové složky jsou opět sehnatelné jako korunové položky.

Navíc kombinace desítek různých vloček, zrn, semen, je po staletí ověřená konzumace, hodně využíváná i dnes pro aktivně sportovní jedince.

Ale jistě, Mana marketing je spíše pro kdejaké hipstery, pro které normální jídlo není vůbec kůl.
Wolf
VIP
Příspěvky: 145
Registrován: 06.11.2013 12:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Mana

Příspěvek od Wolf »

scavenger: Měl jsem obavu, že v takovým jídelníčku budou chybět minimálně některý esenciální aminokyseliny, tak jsem to hodil do kalkulačky cronometer.com, ale výsledek je kupodivu velmi uspokojující. Jen chybí vápník, draslík a sodík, což je řešitelný.
Takže Manu bych v tom kontextu vnímal jako chutnější, pohodlnější variantu, na které jde dýl vydržet, než se to člověku zhnusí :) .

jameson363: Suchou bez vody jsem taky zkoušel, ale moc to nešlo. Připomínalo mi to nechvalně známou Cinnamon challange :D . Míchám se studenou a ještě chladím v ledničce.
Má-li zlo triumfovat, potřebuje jediné – aby slušní lidé nedělali nic. (Edmund Burke)
Kubak
Příspěvky: 86
Registrován: 10.09.2015 23:22

Re: Mana

Příspěvek od Kubak »

Tak jsem chtěl taky zkusit tu Manu, ale čekačka přes měsíc? :finger Uvidíme jak to půjde s postupem času :D
"Podstatná otázka není, jestli se to stane, ale kdy se to stane" Eugene Habiger, generál USAF
Druid
Příspěvky: 16
Registrován: 26.11.2016 10:46
Pohlaví: muž

Re: Mana

Příspěvek od Druid »

Manu konzumuju v určitém množství něco přes dva roky. Za tu dobu si prošla dvojí změnou, které nejvíce zasáhli složení a množství oleje v dávce. Srovnávat Manu s ovesnýma vločkama a ořechama je hodně zcestné. Podstatnou část složek ze kterých je složená prostě neseženete a hlavně nejste schopni příjmat v správném poměru.

Vezmu li v potaz že expirační doba je 1rok. Jeví se mi ideální mít doma zásobu např na půl roku/1osoba a průběžně ji užírat a dokupovat novou. Když se pak něco posere máte doma plnohodnotnou stranu nenáročnou na skladování absolutně nenáročnou na přípravu a tím jak je dělená vhodnou klidně i na obchodování.

Ps: Srovnání s NRG-5 je úplně mimo protože to je s trochou nadsázky jen cukrová kostka která sice pokryje energetický deficit ale z hlediska esenciálních živin, vitamínů a minerálů je absolutně nedostatečný.

PS2: Zmiňované dojídání běžné stravy pilulkou vitamínů nefunguje pro tělo tak jak si asi většina lidí myslí.
Odpovědět