Chleba a suchary

lordCorvin
Příspěvky: 102
Registrován: 22.12.2011 12:08

Re: Chleba a suchary

Příspěvek od lordCorvin »

Chleba jsem nějaký čas dělal v domácí pekárně. Skvělá věc, když večer člověk zjistí, že došlo pečivo. Ale z klasické trouby je chuťově lepší.

Základní recept hladká mouka + voda + sůl + droždí jde upgradovat, přidával jsem semínka, opečenou slaninu, jablka, olivový olej, různé mouky... Jen to chce vychytat, aby výsledek vypadal (množství droždí, vody, vyndání hnětacích háků, přísady, nastavení pekárny).

V současné době v pekárně už jen zpracováváme těsto, je to ohromná úspora práce. Výhoda pekárny je v tom, že po pár pokusech vyrobí slušný chleba i takové trdlo, jako jsem já.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Chleba a suchary

Příspěvek od Hohepa »

Také mám pekárnu cca 15 let (svatební dar).

Nevím asi jsem móc rozmazlený, ale z pšeničné mouky a droždí to prostě furt chutná jako buchta, bez ohledu kolik procent tam je žitný mouky , semínek či škvarků. Zkoušel jsem i česnek .
Jo je to dobrý , ALE NENÍ TO CHLEBA.

Na čistě žitném kvasnice nefungujou , ty potřebují pšenici a pak to má pro mne ten buchtózní šmak.

Péc jsem přestal , když před časem kolega přinesl na ochutnání jeho domácí v troubě pečený kváskový chléb...
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Chleba a suchary

Příspěvek od jameson363 »

Hohepa píše: Jo je to dobrý , ALE NENÍ TO CHLEBA.
Jo, proste neni nad Tanvald nebo Ceskolispskej chleba z velky pekarny. Me treba nechutnaj ani ty ruzny alternativni moderni hipstersky chleby. V nouzi to snim, ale dobrovolne bych si to nekoupil. Jsem proste konzerva jako prase. Mam proste rad klasickej konzeravtivni chleba, co se u nas delal uz za komousu. Nekdo rika, ze je kyselej, ja kysely nejim skoro vubec, ale tenhle chleba mi proste chutna nejvic. Je to ten, co ma zespoda takovy ty carky. Nevim, co ty carky znacej, ale at ho koupis kdekoliv od ruznejch vyrobcu, tak tenhle s carkama chutna +- stejne, minimalne od Prahy na sever, kde se pohybuju nejvic. Nejhnusnejsi chleba je ten, co ma zaspodu ty kolecka.

Na druhou stranu jak spousta lidi hejtuje emerickej styl toastovyho chleba, tak za me kdyz se opece v troube, tak je super.
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Chleba a suchary

Příspěvek od Tina »

Hohepa píše:
Péc jsem přestal , když před časem kolega přinesl na ochutnání jeho domácí v troubě pečený kváskový chléb...
Chceš kvásek? :-) I s receptem, okolo mě už všichni pečou už jen kváskový.
Chlebobuchty nebrat.
Kolouš
Příspěvky: 1
Registrován: 18.06.2018 21:21
Pohlaví: muž

Re: Chleba a suchary

Příspěvek od Kolouš »

Tina píše:
Chceš kvásek? :-) I s receptem, okolo mě už všichni pečou už jen kváskový.
Chlebobuchty nebrat.
Já bych recept uvítal :talk
Nuwara
Příspěvky: 553
Registrován: 17.02.2012 11:07
Pohlaví: muž

Re: Chleba a suchary

Příspěvek od Nuwara »

Může tě Tino taky o požádat o nějaký ten osvědčený recept? :-)
„Náhoda nepomůže tomu, kdo si nepomůže sám.“
Sofoklés
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Chleba a suchary

Příspěvek od Rafael »

Ty "Chlebobuchty" jak píše Tina se nám taky vůbec neosvědčily. A zkoušeli jsem leccos.
A nic se neosvědčilo - max. jeden až dva pokusy na jedno složení. Žrát to déle nám nešlo.
*
Ale žena chtěla ty pekárny hlavně na přípravu těsta.
(Píšu pekárny, protože ty naše měly minimální životnost...).
*
Takže bych taky Tinu rád poprosil o nějaký Rp. Expedimentovat se už nám po špatných zkušenostech nechce a pekárna zahálí...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Atraidis
Příspěvky: 81
Registrován: 26.01.2017 10:47

Re: Chleba a suchary

Příspěvek od Atraidis »

Včera jsem poprvé zkoušel dělat takzvané lodní suchary. Zkusím k tomu napsat pár poznatků na které jsem přišel třeba to někdo použijete.

Recept: Pšeničná mouka + voda + sůl. Vše se smíchá vytvarují se placičky a dají péct do trouby na dokud neztvrdnou jak kámen :D

Udělal jsem malé placičky( cca 5-8 cm v průměrů) a cca 3-4 mm tlusté. Někde jsem se dočetl že je dobré je naříznout nožem na čtvrtiny pak se dobře lámou můžu doporučit. ( Ideálně na takový kousek který se vleze do pusy a dá se cucat)

Překvapilo mě že je to poměrně syté jídlo na snídani mi jedna placička se sladkým čajem úplně stačila.

Dost obtížně se koušou je dobré je namočit v čaji nebo ideálně v polívce. Chuťově ale paráda.

Podle toho jak jsou tvrdý tak pokud budou skladovány v suchu tak vydrží opravdu dlouhou dobu. Dal jsem si je s instantní polívkou do auta a do práce jako takovou nouzovku. Ještě je zkusím s džusem to by mohlo být taky dobrý ale napadlo mě to až teď při psaní :nod
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Chleba a suchary

Příspěvek od Count »

Napiš poměry surovin a zajímalo by mě, jestli to někdo zkoušel z pohankové mouky.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Atraidis
Příspěvky: 81
Registrován: 26.01.2017 10:47

Re: Chleba a suchary

Příspěvek od Atraidis »

No mouky jsem vzal 400g do ní dal cca kávovou lžičku soli a vodu postupně přidával až z toho bylo zpracovatelné těsto. Zatím mě to nenapadlo zkoušet z jiné mouky ale nezní to jako špatnej nápad.
dolmar
Příspěvky: 305
Registrován: 09.03.2014 8:46
Bydliště: Střední Čechy

Re: Chleba a suchary

Příspěvek od dolmar »

Já jsem zkoušel legionářské suchary, ze špaldové mouky a s olivovým olejem plus voda a sůl. Nenařezával jsem je nožem, ale propíchal vidličkou. Byly super, doporučuju.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Chleba a suchary

Příspěvek od Cep »

A péct při jaké teplotě?
Atraidis
Příspěvky: 81
Registrován: 26.01.2017 10:47

Re: Chleba a suchary

Příspěvek od Atraidis »

No já pekl při teplotě 180 nebo 200 teď přesně nevím v horkovzdušné troubě.

Nad legionářskými suchary jsem přemýšlel ale trochu se bojím že ten olej by tam mohl zkrátit životnost. Ale asi zkusím až bude zase chvíle. Taky musím nějak ujednotit tvar aby se mi to vešlo do nějaké krabičky uvažuji o vykrajovátkách na cukroví.

Trošku zlepším proces výroby a pak je zkusím jíst po čtvrt roce a zjistím kdy se zkazí. Doufám že vydrží aspoň rok dost by mi to pomohlo při tvorbě zásob.
dolmar
Příspěvky: 305
Registrován: 09.03.2014 8:46
Bydliště: Střední Čechy

Re: Chleba a suchary

Příspěvek od dolmar »

Na 150°C, pokud si vzpomínám, mají se péct na míň a dlouho, ale já je chtěl ochutnat hned a byly dobrý :) A pokud jde o životnost tak neboj, je to jako se sušeným masem - má vydržet dlouho, ale vydrží 14 dní max :D
jahaman

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od jahaman »

Nevim, kam bych to presne postoval, prosim admina pripadne o presun nebo smazani.
Uz cca 10 let pecu obden chleba. Doma v troube. Zadna pekarna (pekarna = vic prace, nechutna to tak dobre, dalsi elektronicke zbytecne udelatko, atp.).
Ve finale mi peceni chleba zabere vsehovsudy dohromady tak 10-15 minut prace.

1. KVASEK vyroba
- 100gr zitne mouky (ted pouzivam celozrnkou hladkou pernerovu, zkousel jsem ruzne, obecne cim hrubsi, tim horsi, spatne to kyne, proto ta celozrnna hladka, tedy jemne mleta)
- 100ml vody
- jednu klasickou omniovku https://aukro.cz/zavarovaci-sklenice-om ... 6944001174


1. vsechno to dam do omniovky (predtim poradne vymytou horkou vodou, proste aspon nejaka desinfekce), rozmicham na konzistenci stredne huste horcice, lepe hustejsi, jak ridsi
2. zadelam normalne vickem, nijak to neresim, nemam v nem ani dirky (ale ono uz mi to ani nedovira, takze nejaky pruchod na vzduch tam bude)
3. necham v teple (u krbu, pripadne dam na mycku, kdyz ji pustim, na topeni, ...)

Prvni kvasek trva dele, muze poradne nakynout treba az po dvou dnech. Jak poznate nakynuti? Objem se zvetsi skoro na celou sklenici a v kvasku jdou okem videt pekne bubliny. Kvasek proste vykvasil. Dulezite je to teplo.



2. CHLEBA (chystam si rano, aby pres den vykynul, odpoledne se mohl pect a odpoledne/navecer se mohl jist)
- 400ml vody
- 550gr celozrnne psenicne mouky (a zase pouzivam pernerovucelozrnnou psenickou jemne mletou, ale treba z klasicke hladne to lepe jde napoprve, na celozrnnou doporucuji prejit az se vam povede aspon 10 chlebu z hladke necelozrnne psenicne)
- 80% nakynuteho kvasku ze sklenice (proste aby ve sklenici neco zbylo)
VSUVKA: vzdy vecer pred pecenim vezmu z lednice a doplnim tech 20% z minuleho peceni opet o cca 100ml a 100gr a necham vykvasit pres noc a rano odeberu tech cca 80%, tech zbylych 20% dam do lednice.
- kmin cca malou cajovou lzicku
- sul cca malou cajovou lzicku
- osatka, vystlana uterkou a pomoucena (osatka tvaruje chleba, tedy co pouzijete, takovy bude ve finale chleba mit tvar)

1. Smicham vsechno v mise pekne pomoucenyma rukama takovym grifem, kdy bok testa prehodim prsty doprostred a zatlacim dlani dovnitr (no jak to popsat :-) na to si kazdy musi prijit sam)
2. Pridavam mouku, kdyz citim, ze se mi to zacne lepit na ruce
3. Testo ve finale musi byt hlavne radne propracovane, cim vice, tim lepe
4. Takze finalni testo mi nelepi, klidne at je zamoucene, to nicemu nevadi, ale musi byt hlavne pekne propracovane. Pokud je testo tuhe jako blazen, pridavali jste moc mouky
5. Testo dam do pomoucene osatky (ono to testo jeste nejakou tu mouku sezere a nekdy se mi prilepi k uterce), zakryju dalsi uterkou a dam na teple misto (stejne jako predtim kvasek)
6. Kontroluju a nekdy za 2 hodiny, nekdy za 6 hodin (podle teploty a vlhkosti) je testo vykynyte. Vykynute, rekneme ze je 2x tak vetsi jak original
7. Jak uz vidim, ze se to blizi, zapnu troubu na 220 na 20 minut aby se vyhrala (ale kazda trouba to bude mit jinak).
8. Do trouby dam zaroven maly hrnicek s vodou, aby se to v troube naparilo
9. Po 20 minutach tam prekulim chleba na pecici kamen (mam kamen na pizzu, ale staci samozrejme i jakykoliv plech, ten kamen ma lepe absorbovane teplo) a necham ca 35 minut pect (kazda trouba to bude mit plusminus par minut jinak)
POZNAMKA: pokud jsem uterku pomoucil malo, chleba se mi pri prekuleni nekdy prilepi, tak se to tak nejak jemne snazim opravit, ale nekdy se to proste nepovede a vysledny chleba ma zvlastni tvar :-)

Obecne je kazdy upeceny chleba jiny, jinak vykynuty, ruzne mixuju mouky, takze i jinak chutove, ale pulka je snedena hned a zbytek do druheho dne.
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Chleba a suchary

Příspěvek od jameson363 »

hangys píše: 05.02.2017 9:08 Dnes načatý chléb. Beze změny konzistence, barvy, vůně i chutě. Skladováno v polosklepě v rozpětí teplot o 5st. užším, než je během roku venku.
Podobny chleb, jako zkousel hangys. Celozrna zitna kostka z Kauflandu. Skladovano pri teplotach vcelku menicich se od +2 do + 20, expiracka unor 2018, pred par dny dva roky po expiraci jsem jeden balicek otevrel, snedl a zadne zdravotni problemy nemam. Vsechno je GTG, s vyjimkou vlacnosti. Trochu se drolej okraje, jsou oproti stredu evidentne vysusenejsi. Reseni - misto jednoho platku jsem to musel oddelovat nozem po dvou, aby se to nerozpadlo a dalo se mazat a jist. Pro dlouhodobe skladovani a rotovani idealni. Dle slozeni zadne konzervanty neobsahuje. Asi vysoky podil zita, ktery je na to udajne vhodnejsi a nejaka ochranna atmosfera v obalu. Bacha po otevreni, je potreba chleba vcelku rychleji zkonzumovat, nez ten bezny, jinak zacne plesnivet. Pokud byste ho nechali vic na vzduchu, aby neplesnivel, tak jako klasickej chleba, tak rychle tvrdne. Taky bacha pri skladovani, aby se neposkodil igelitovy obal. Uz se mi stalo, ze jsem jednou nasel po par mesicich nenacatej kus a plesnivej s evidentne lehce natrzenym obalem. Nicmene neni to zadny extrem. Staci skladovat v kartonovy krabici nebo dat bacha, aby regal v komore nemel trisky ;-) Z moji zkusenosti vhodny k namazani masle, dzemem, burakove maslo, idealni je pomazankove maslo. Se sadlem je to podle me hrozne hnusny a jako priloha k masu vseobecne taky nic moc. Nicmene dle chuti kazdeho soudruha. Bezne ho mam nejradsi s tim pomazankovym maslem+cesnek+cherry rajcata. To bych mohl zrat denne :D

Obrázek

Obrázek
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Chleba a suchary

Příspěvek od jameson363 »

Uz mi nejde prispevek editovat, ale jeste bych doplnil, ze kdyz chleba koupite, tak ma expiracku tusim 5 mesicu, mozna skoro 6 (asi zalezi, jak dlouho lezi v kauflandu), takze je ten chleba od vyroby jeste o dalsich pul roku starsi, celkem tedy 2,5 roku starej. Nejsem expert, ale rekl bych, ze ta trvanlivost bude mozna neomezena. Nekde se resilo, ze to zito je fakt malej zazrak. Az budu mit cas vyhrabat z krabice dalsi balicek, tak blejsknu cedlik se slozenim.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Chleba a suchary

Příspěvek od DeadMan »

U tohoto chleba bych byl velice opatrný.

Pokud zůstane zabalený, tak možná nějakou dobu vydrží, ale po otevření se zkazí dřív než normální pečivo.
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Chleba a suchary

Příspěvek od Rafael »

Prarodiče byli na samotě velmi soběstační. Do vesnice do krámu se chodilo jen občas....
Jsem si tak vzpomněl, že jako dítěti mi u nich strašně chutnal starý chléb.
Samozřejmě, že až po jeho oživení. Po zabalení do vlhkého plátna a pobytu v troubě kachláku.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Chleba a suchary

Příspěvek od bacil »

Taky jsem ujídal králíkům starý chleba...

Ten chleba z kauflandu se drolí ikdyž není expirovaný (neříkám čerstvý, ale v rámci trvanlivosti).
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Odpovědět