Káva, kávovary, náhražky kafe, čaje...

Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Káva, kávovary, náhražky kafe, čaje...

Příspěvek od Patrol »

Nějak jsem tu nenašel nic o kávě a přitom je tolik lidí bez kávy naprosto ztracených. Já sám se za kávového závisláka nepovažuji, ale mám rád kvalitní kafe. Domů jsem si pořídil starší pressovar Saeco, protože turka mám sice rád, ale pálí mě po něm žáha. Když jsem byl onehdá v Turecku, tak jsem si přivezl "džezvu", v Severním Irsku jsem si zase pořídil takovej ten hliníkovej pressovač, co se dává na sporák.
Tenhle víkend jsem na Masopustním bále vyhrál v tombole něco, co vypadá trochu jako ruskej samovar, ale je tam nějak moc sejtek, takže soudím, že je tobuďto na kafe, nebo na nějakou speciální přípravu sypaného čaje.
Nevíte někdo, co to je a jak se to používá? Zespoda asi patří nějakej hořák, protože ta plotýnka je očouzená.
IMG_20180211_184446.jpg
IMG_20180211_184545.jpg
IMG_20180211_184622.jpg
IMG_20180211_184639.jpg
IMG_20180211_184736.jpg
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Káva, kávovary, náhražky kafe, čaje...

Příspěvek od K4cer »

By mohlo bejt nějaký primitivnější presso - počítám že spodní sítko má trubičku až téměř po dno - voda dyš zevře tak ji pára vytlačí trubičkou nahoru, a tam buď následně překape zpátky dolů (do jiné části nádobky? to z foten není patrné) a nebo přímo ven sosáčkem.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Káva, kávovary, náhražky kafe, čaje...

Příspěvek od Nicotinick »

Rancillio Silvia + mlýnek Mazzer Major ze zrušené hospody. Při vší skromnosti musím říct, že už si kávu dávám málokde a v málokteré kavárně si na ní pochutnám. Už jenom proto doufám, že se kníku nikdy nedožiju. :)

Italové pár věcí fakt umí jako nikdo jiný. Brokovnice a kávovary zcela určitě. :angel
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Káva, kávovary, náhražky kafe, čaje...

Příspěvek od Patrol »

Zkusil jsem ještě nakreslit řez, jestli někoho napadne, jak to funguje. :?: :?: :?:
samovar.jpg
Brokovnici bych si teda Italskou nekoupil. Nový jsou krásný, ale prd vydržej a po roce střílení ji můžeš dát leda na zeď, nebo zapíchnout jako opěru k rajčatům. (Teda viděl jsem osobně takový šmejdy jen dvě značky - Bettinsoli a ještě jednu, na kterou si teď nevzpomenu.) Kafe, víno, olivy,... jídlo obecně skvělé.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Káva, kávovary, náhražky kafe, čaje...

Příspěvek od krvfx »

Já věděl, že už jsem tohle někde viděl:) Mohlo by to být toto? https://en.m.wikipedia.org/wiki/Coffee_percolator
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Káva, kávovary, náhražky kafe, čaje...

Příspěvek od Patrol »

No jo, DÍKY, to bude ono. :rofl
Jen nevím, proč tam mám ty sejtka dvě, a taky musím vymyslet, co tam pod to dám za hořák. Asi by mohl stačit takovej ten lihovej, jako bejvá na Fondue.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Káva, kávovary, náhražky kafe, čaje...

Příspěvek od krvfx »

To horní sítko funguje jako sprcha.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Káva, kávovary, náhražky kafe, čaje...

Příspěvek od Patrol »

Takže hruběji mletou kávu do spodního sítka a umáčknout vrchním sítkem? :?:
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Káva, kávovary, náhražky kafe, čaje...

Příspěvek od Kapo »

Néé, podla toho odkazu na wiki to vrchné sitko je nad kávou. A mala by sa na nom vyzrážať para, a tá potom klape na tú kávu.

Akože podla mna blbosť, jak noha, ale šak vyskúšaj. :lol:

Ja som teda na káve zavislák. A hoc čo nevypijem. Nechápem ludí, čo oblubujú instantné srajdy. Ja si pekne sám meliem. A osvedčila sa mi Lídlácká zrnková polkilovka Belarom Crema-žltohnedé balenie.
A samozrejme zalievaná s mliekom. Taká robotnícka klasika. Pretože sa len zaleje a mlieko ju robí okamžite pitnú. Takže sa v nej neluhuje už to, čo nemá... :roll:
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Káva, kávovary, náhražky kafe, čaje...

Příspěvek od Patrol »

Však jó, myslel jsem kávu mezi ty dvě sítka. Voda se v horním sítku vysráží a proteče skrz kávu a spodní sítko dolů do nádoby. Najdu hořák a vyzkouším. :mrgreen:
Já teda do kafe nikdy nedávám mlíko ani cukr. Když je dobrý kafe, tak nepotřebuje nijak dochucovat(leda příležitostně prckem brandy). ;)
Dost jsem si oblíbil kafe v pixle od Frolíka z Borohrádku, nebo kupuju nějaký italský kafe (vždy zrnkové a melu až před použitím). Italové kafe fakt uměj.
Tenhle kafovej parostroj chci vyzkoušet spíše ze zvědavosti, protože mám rád staré krásné věci.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Káva, kávovary, náhražky kafe, čaje...

Příspěvek od krvfx »

No, blbost jak noha asi úplně ne - dle internetu to byl hlavní způsob přípravy kávy v USA před klasickými překapávači.

Mimochodem, narazil jsem na metodu studeného louhování kafe. Nahrubo mletou kávu zalít studenou vodou, pořádně zamíchat a nechat 8 - 24 hodin, buď v lednici nebo při pokojové teplotě, poté přefiltrovat. Poměr káva/voda (objemově) asi 1:2 až 1:4. Výsledkem má být kávový koncentrát s jemnější chutí, který se dá skladovat až několik týdnů v lednici bez změny chuti. Musím koupit kafe a vyzkoušet to:)
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Káva, kávovary, náhražky kafe, čaje...

Příspěvek od Ivana »

Náhražky kafe:
pampeliškové kafe jak chutná viz ochutnávka
lipové kafe ochutnávka
svízelové kafe

Slušně chutnající nahražky čaje:
dubový ochutnávka s komentáři
jasanový a marulkový ochutnávka s komentáři
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Káva, kávovary, náhražky kafe, čaje...

Příspěvek od krvfx »

Ještě ke studenému louhování kafe. Funguje to a chutná to dobře (stejně) i po delší době, dá se skladovat. Jinak pravá turecká káva z džezvy s trochou cukru je pro mě momentálně asi úplně nejvíc:)
danny1691
Příspěvky: 254
Registrován: 02.03.2015 13:28
Pohlaví: muž

Re: Káva, kávovary, náhražky kafe, čaje...

Příspěvek od danny1691 »

Z džezvy a s kardamomem. Silná musí být tak, že tě zatlačí do křesla
Samhain
Příspěvky: 11
Registrován: 08.12.2015 11:35
Pohlaví: žena
Bydliště: střední Čechy

Re: Káva, kávovary, náhražky kafe, čaje...

Příspěvek od Samhain »

Před rokem a něco jsem se zbavila závislosti na nikotinu, a teď je mou jedinou "závislostí" káva. Tu mám velmi ráda, vypiji tak tři denně a proto mám v plánu udělat si pořádnou zásobu zrnek. Pořídím i nějaký pořádný mlýnek :D . Zatím si vždy nechávám umlít max 100 g v obchodě s kávou.
Džezvu tedy nemám, dělám si českého turka, ale také mám v plániu si ji pořídit :) .
Bak-ly
Příspěvky: 160
Registrován: 05.12.2015 0:27
Pohlaví: muž

Re: Káva, kávovary, náhražky kafe, čaje...

Příspěvek od Bak-ly »

krvfx píše:Ještě ke studenému louhování kafe. Funguje to a chutná to dobře (stejně) i po delší době, dá se skladovat. Jinak pravá turecká káva z džezvy s trochou cukru je pro mě momentálně asi úplně nejvíc:)
Timto zpusobem delaji aktualne ledovou kavu i v Tchibu :)
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Káva, kávovary, náhražky kafe, čaje...

Příspěvek od jameson363 »

Vyzkousel jsem klasickyho ceskyho turka, bez mlika, kdyz se to dlouho louhuje proste neni zdravej a ja kafe piju az na vyjimky pouze cerny. (s trochou cukru). Dale jsem zkusil french press. Zdravejsi, o neco lepsi nez turek, ale stale to neni ono. Pak jsem presel na Moka konvicku. Kdyz se povedlo, tak to bylo super, ale je to hrozna alchymie to odladit a udelat tak, aby to clovek nespalil a kafe nebylo horky.


Aktualne jsem skoncil u prekapavany kavy a je za me je to top, co si clovek doma muze udelat. Kdo nevi tak se jedna o plastovej trychtyr, do ktereho se davaji filtry jako do velke prekapavaci masiny, jen s tim rozdilem, ze se to posadi na hrnek (mozno i na konvici) a zaleje primo z rychlovarky. Musi se teda pomalu, ale furt je to mnohem rychlejsi, nez kdyz to prekapavac dela pul hodiny. Ja tu dvoudecku leju cca minutu. Za me chut super, jen si musi clovek odladit jaky kafe do toho davat. Ja mam rad spis kyselejsi kafe. Jednak odrudou, druhak neuprazeny jak v krematoriu. Obcas si koupim zrnkovou Costa Ricu, ale jsem linej resit mlynek. Ten co mam sice mele skvele, ale tragicky pomalu a trpelivost neni ma silna vlastnost, takze jsem skoncil u mletyho kafe z Lidlu (Bellarom First Class, 0,5kg za 99kc) a za ty prachy s odpustenim kurva hodne muziky a to rika i kamarad, co pije kafe s mlikem a kysely uplne nepreferuje. Fakt doporucuju, jak to kafe, tak prekapavac. Prekapavac cca 200kc, filtr na jedno kafe cca 1,5kc. Da se to ale klidne nasypat skoro plny a pres jeden filtr prolejt do konvice kafe pro vic lidi, v zavislosti na velikosti dripperu, dela se vic velikosti.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Káva, kávovary, náhražky kafe, čaje...

Příspěvek od DeadMan »

Já teda moc kafe nepiji, ale když si kolega v práci začal dělat čerstvě namletou, tak to vonělo takovým způsobem, až se člověku začaly sbíhat sliny.

A když už si to má člověk skutečně vychutnat, tak potom opravdu nekupovat kávu v marketech, ale přímo z pražírny.

Ta jeho byla odsud https://www.cafeeternity.cz/ a bylo to vážně pecka = lepší jsem zatím neměl (člověk si samo musí najít tu svou, protože jich tam je více druhů, ale to se dá vyřešit degustační sadou).
You cannot kill me as I am already dead!
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Káva, kávovary, náhražky kafe, čaje...

Příspěvek od jameson363 »

Kdyz kavy zdelas skoro 40g denne, tak to moc na prazirnu neni, pac by ses nedoplatil :D A zase mit doma pytlik kafe z prazirny otevrenej delsi dobu pro "nedelni" prilezitosti ztraci smysl. Vyzkousel jsem ruzny kavy i ze specializovanejch prodejen a stojim si za tim, ze i v marketech najdes dobry kafe. Nerikam, ze to je top, co jde sehnat, ale pouzitelny to je i pro narocnejsi. Ten Bellarom First Class z Lidlu je na takovou tu ceskou masovou spotrebu fakt top, co jsem nasel. Obcas maj v Lidlu pri Deluxe tydnech i zrnkovou Costa Ricu, moc dobra, ale to mleti me ubiji. Mozna casem vychytam lepsi mlynek ;-)
turista
Příspěvky: 67
Registrován: 27.08.2013 14:32

Re: Káva, kávovary, náhražky kafe, čaje...

Příspěvek od turista »

Jestli hledáš ruční mlýnek na kafe, tak vřele dporoučuju se podívat po japonských Porlex (cestovní) a Hario (stolní - mám Skerton).
Mám jak originály, tak víceméně úspěšné čínské klony.
Odpovědět