Káva, kávovary, náhražky kafe, čaje...

Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Káva, kávovary, náhražky kafe, čaje...

Příspěvek od Grunt »

Pokud můžu já doporučit, tak pro ty co zvládnou „českého turka“ (Jihlavanky aspol) a chtějí si fakt na nějakém tripu udělat chvilinku na přípravu kávy a vychutnat si ji, doporučím zase „turka“. Akorát ne toho českého, ale tureckého.
Obrázek
Je na to potřeba:
  • Džezva
  • Zdroj tepla – jde to asi i na ohni, ale jako správný kutil už se patlu s liháčkem z plechovky
  • Najemno namletá káva – buď si ji někdo dovede namlít (je potřeba fakt až jako na mouku) a pro nás co ne se dá v obchodě koupit už namletá s přídavkem kardamonu
  • A kupodivu nějaký hrníček. S výběrem nějakého vhodného já mám momentálně největší trable.
Chce to trochu grif, ale zatím mi to přijde jako nejlepší základ, kterým se dá chuťově těžko někdo urazit. Není to úplně espresso jak z mašiny, ale nouzově ho to velmi dobře nahradí.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Káva, kávovary, náhražky kafe, čaje...

Příspěvek od Serža »

jinak si kafe nevařím
zásada je teda mít kvalitní fazolky :-)
no a protože asi málokdo se s tím bude chtít babrat v horkém písku, jak to má být, existují moderní varianty
(viz obrázek)
funguje to jako rychlovarná konvice, jak začne růst pěna, vypnete tlačítkem, počkáte než opadne a znova zapnete....to asi 2-3x
podotýkám, že se vaří již s cukrem (pokud dotyčný sladí)
Přílohy
175832_elegant-elektricka-dzezva-cervena.jpg
175832_elegant-elektricka-dzezva-cervena.jpg (15.34 KiB) Zobrazeno 6430 x
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Káva, kávovary, náhražky kafe, čaje...

Příspěvek od Serža »

jen doplním pěkný videonávod :-)
https://youtu.be/gj7Nnn7ycho
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Káva, kávovary, náhražky kafe, čaje...

Příspěvek od Serža »

šálky na kávu pak třeba tady :-)
aspoň okouknout, jak mají vypadat...
https://sharqi.shop/ar/tableware/handmade-pottery.html
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Káva, kávovary, náhražky kafe, čaje...

Příspěvek od jameson363 »

Na cesty bud kompaktne instantni Nescafe presypany do ziplocku nebo hario dripper, kdy si to chci uzit. Kdyz se to clovek nauci rozumne sbalit a vystlat hluchy mista varicem, kafem filtrama, cukrem atd, tak ta velikost neni zase takovej problem. Uprimne Nescafe mi celkem chutna, takze jsem nehledal zadnou alternativu. Odsypavani do ziplocku neni uplne MRE styl, ale zatim jsem nemel potrebu to resit. Nicmene resit to pujde, treba zde:

https://www.vsevyhodne.cz/k-ava-a-ueaj/ ... ce-100x2g/

Drip-it jsem zkousel u kamarada a dost mi vadi nizka gramaz. Piju silny kafe, zaspinit si hubu a nadobi nejakym "vyplachem sudu" mi prijde zbytecna prace. By v porci dripitu muselo bejt tak 20-25g kafe, aby to stalo za rec.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Káva, kávovary, náhražky kafe, čaje...

Příspěvek od DanBlack »

Grunt píše: 01.12.2021 20:57 ...A kupodivu nějaký hrníček. S výběrem nějakého vhodného já mám momentálně největší trable.
Jako "dárek k objednávce" jsme dostali jednoporcovou mokka konvičku, také jsem měl problém najít vhodný hrnek... Ranní kávu si dělám v té šestiporcovce do hrnku se spacemariňákem (běžný 250ml hrnek vlevo pro porovnání), nakonec jsem našel vhodnej mezi nějakýma dárkovýma ptákovinama - má 110ml.
1638720135600.jpg
V přírodě se spokojím s Nescafe 3v1 nebo instantní čokoládou, zas takový gurmán abych se tahal s dalším nádobím nejsem. :wasntme
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Káva, kávovary, náhražky kafe, čaje...

Příspěvek od Grunt »

Serža píše: 02.12.2021 20:37 jinak si kafe nevařím
To já zas jo, ale když mám pár chvil a nářadí po ruce a chci si vychutnat malé silné turecké espresso, vždycky si ten čas moc rád udělám. Takhle jsem začínal a moc rád se vracím a jsem rád, že nejsem jediný.
Serža píše: 02.12.2021 20:37 no a protože asi málokdo se s tím bude chtít babrat v horkém písku, jak to má být, existují moderní varianty
(viz obrázek)
Není to potřeba dělat v písku. Dělá se to normálně na šporáku a nebo na PB vařiči. Teoreticky by to mohlo jít i u nějakého táboráku (tak jak se dělají pečené erteple). Jinak elektrická džezva sice fajn, ale za 1090 peněz už jde sehnat i nějakou levnější mašinku. Nějaká hodně luxusní malá nerezová džezva vyjde na kolik? Na tři kila? Prostě analogová klasika za pár peněz.
Serža píše: 02.12.2021 20:37že se vaří již s cukrem (pokud dotyčný sladí)
Dělám na plynovém hořáku a cukr si karamelizuju. Doporučuju vyzkoušet.
DanBlack píše: 06.12.2021 17:00 V přírodě se spokojím s Nescafe 3v1 nebo instantní čokoládou, zas takový gurmán abych se tahal s dalším nádobím nejsem. :wasntme
Jasně, zas na druhou stranu pro někoho je možnost se někam se vyškrábat a udělat si dobré kafe právě to proč dělá. Pro inspiraci viz třeba. Nescafe 3v1 to jenom fakt když mi to někdo nabídne a nemůžu to odmítnout.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Káva, kávovary, náhražky kafe, čaje...

Příspěvek od Serža »

Grunt píše: 06.12.2021 19:47 Dělá se to normálně na šporáku a nebo na PB vařiči. Teoreticky by to mohlo jít i u nějakého táboráku (tak jak se dělají pečené erteple). Jinak elektrická džezva sice fajn, ale za 1090 peněz už jde sehnat i nějakou levnější mašinku. Nějaká hodně luxusní malá nerezová džezva vyjde na kolik? Na tři kila? Prostě analogová klasika za pár peněz.
no, kvůli kafi si plyn do bytu zavádět nebudu ;-) a dělat to na kempingovém vařiči se mi nechce
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Káva, kávovary, náhražky kafe, čaje...

Příspěvek od Grunt »

Serža: Tak jako jestli vaříš na uhlí či topném dřevu, tak to asi fungovat taky bude. Akorát u toho bych asi doporučil i ten písek :D

Zkoušel jsem to už i na lihu a funguje k plné spokojenosti jestli teda pohrdáš plynem.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Káva, kávovary, náhražky kafe, čaje...

Příspěvek od Grunt »

Nač nám třeba Orientu, celé Arábie, vždyť my máme Mochtín, vivat česká cikorie.
Nedávno jsem narazil na video jak se dělala náhražka kafe v 17. a 18. století od p. Towsenda:
Obrázek

Abych to nějak shrnul:
  • Je potřeba pšenice – zrno.
  • Pšenice se hodí na pánvičku, pánvička nad oheň a pšeničné zrno se nad tím praží.
  • Pšenice začne pukat a pražit se, pražíme až dokud není cítit spáleninou, pak je asi dobře upražená.
  • Necháme vystydnout, napereme do mlýnku na kafé a umeleme.
  • Umletou pšenici do konvičky, zalít vodou, nad oheň až dokud nepřestane pěnit a pěna nespadne na dno.
  • Podáváme s cukrem podobně jako kafe.
Takhle se pila náhražka kafe dřív když prostě nebylo kafe dostupné. No a jelikož ze zdravotních důvodů kafe omezuju, je jasné že jsem to prostě musel zkusit. Vím že je na trhu jednoduše dostupná Melta (a cikorka) a mám ji i doma, ale prostě tu fakt jenom když už to nejde absolutně nijak jinak. Melta je hořká a chuťově nepříliš povedená (dle mého názoru), takže když se pustíte do vlastního mixu, můžete si to vytunit dle vlastní chuti.
Už dopředu bych měl asi předeslat, že s kafím to nemá nic společného. Ani chuťově, ani to nebsahuje kofein. Maximální podobnost je barvou. Je to prostě teplý obilný nápoj. Ale podobně jako J. Towsend můžu dodat, že je mi dle chuti úplně jasné kde přišli na to, že to může být náhražka kafe.

Takže pokud se chcete do tohodle pustit, jednoduše navšitvte zdravou výživu a uzměte jeden balík ozimé pšenice. Dá se to sehnat v cenové relaci kolem 30Kč za půlkilovku (dle mého názoru k danému účelu víc než dost) a něco málo pod padesát korun v případě že chcete rovnou kilo. A pokud můžu doporučit, zrovna vemte u žito.
Obrázek
Obrázek

Začal jsem s pšenicí. Prostě jsem vzal doma hlubokou pánvičku (používanou na smažení), ubrouskem ji potřel vrstvou oleje (aby se mi nic nepřilepilo) nabral hrst pšeničných zrn a pustil jsem do pražení. No výsledek absolutní hrůza. Pánvička samozřejmě začala čoudit jak komín od fabriky, strašlivý smrad a všude kouře. Zrna, z těch jsem nadělal živočisné uhlí, no prostě hrůza. Barák jsem ventiloval ještě druhý den. Rozemlel jsem to a první várka šla po testu rovnou do koše. Takže první poznatky:
  • Doporučuju si sehnat čistou (ideálně litinovou) pánev určenou jen k tomuhle účelu. Ideálně s nějakým vyšším rantlem aby se zrna dobře přehazovala.
  • Absolutně nedoporučuju čímkoliv mazat (není to smažení), jen umít do absolutní čistoty protože cokoliv co na tom uplí se bude pálit a smrdět.
Tak jsem učinil i já a druhá várka dopadla o poznání lépe.
varka2.1.jpg
varka2.1.jpg (51.35 KiB) Zobrazeno 5793 x
varka2.2.jpg
varka2.2.jpg (41.15 KiB) Zobrazeno 5793 x
Ale nenechte se zmást. Pokud dáme pražit nad mírný oheň a dostatečně rychle přehazujeme zrna ať se opraží ze všech stran, začnou chytat takovou nádhernou „kávovou“ barvu (je to fáze když už přestanou pukat). Taková jak když zlatově-tmavě-hnědá a leská, fakt to vypadá nádherně. Jenže takhle udělaná opražená zrnka jsou opražená jen na povrchu a uvitř jsou stále světlá. Výsledná mouka je strašně světlá a má uplně příšernou pšeničnou pachuť. Nálev z takového výpražku není černý, ale velmi tmavě hnědý a osobně mi moc nejde. Prostě to chutná jak nedopražená pšenice. Zase nikde nic nečoudí, dá se to dělat úplně v pohodě i doma v kuchyni. Pro srovnání ještě porovnání s první várkou, která už byla fakt jako popel.
varka1.jpg
varka1.jpg (39.01 KiB) Zobrazeno 5793 x
Takže ideál je asi něco mezi. Poznatky:
  • Pšenici opláchněte před pražením ve vodě a nechte uschnout (ostatně je to doporučeno i na balení). Pokud se chcete zbavit pšeničného aromatu úplně, nechte louhovat čerstvou pšenici přes noc ve vodě. Vylouhuje se taková žluta voda, vodu vylíjte a pšeničné zrnka zapražte do sucha aby nezačaly klíčit.
  • Pokud chcete dosáhnout rovnoměrného zapražení zrníček, nedělejte to jako já trouba na silném plameni, ale naopak nad mírným plamenem a velmi často pšenici točte ať chytá barvu ze všech stran. Někde jsem viděl jak se dřív káva pražila nad ohněm v kovovém válci či takovém sudu, který se permanentně točil. Už chápu proč. Zrno bude prostě rovnomerně chytat barvu a stačí odstavit když je ideální a rovnoměrná. Nad silným plamenem se udělá povrch a nekteré zrníčka budou černé a jiné zase nedodělané.
Takže třetí várku jsem se rozhodl dělat trošičku víc dočerna. Umyl jsem zrníčka, zapražil do krásné černo-zlatavé barvy a když už to vypadalo že už je hotovo, tak jsem to ještě šoupnul nad největší plamen a pražil až co čmoud v kuchyni dovolil. Už upražená zrníčka začnou jakoby praskat, začne se z toho valit dým, vypnu oheň a ještě přehazuju co to jde jen tak na pánvičce. Výsledek dle mého názoru „značka ideál“.
varka3.jpg
varka3.jpg (96.34 KiB) Zobrazeno 5793 x
Pro srovnání namleto ve skleněnce. Dle mého názoru ideální barva, je to mírně nahořklé, žádná pšeničná pachuť. Možná mírné pšeničné aroma.
namleto.JPG
namleto.JPG (47.04 KiB) Zobrazeno 5793 x
Jenže…co člověk, to chuť. Kolega v práci mi to samozřejmě zhanil, že to chutná jen jako přepálená pšenice a ne jako správný nápoj a že dle jeho názoru už je to prostě moc a že by radši chtěl zkusit tu zlatavou barvu.
No budiž. Takže jsem dokoupil ještě žito a udělal to půl napůl.
varka4.1.jpg
varka4.1.jpg (95 KiB) Zobrazeno 5793 x
varka4.2.jpg
varka4.2.jpg (63.89 KiB) Zobrazeno 5793 x
Poznatky:
  • Osobně doporučuju rozhodně zkusit žito. Dle mého má mnohem lepší vůni (kdo má morče nebo andulky, tak asi jak to krmení), není potřeba ho namáčet jen umýt pod tekoucí vodou a i na mírném ohni za 10-15 minut není co řešit. Trošičku víc do skáče tak jak pšenice, ale to je jediná nevýhoda. Chuťově mi to také přijde lepší. Prostě těžko soudit. Co člověk, to chuť. Osobně to budu dělávat 50:50.
  • Chuťově mi to přijde slabé. Pokud chcete silnější chuť, jednoduše déle pražte a rozemelte víc najemno. Taky to nedoporučuju přelávat na nějakém filtru, ale rovnou nechat uvařit v konvičce až dokud to neklesne ke dnu. Není to silné jako kafe, takže se to dá asi hodně špatně přelouhovat.
Upražené zrníčka by měly vydržet nějaký ten týden (nevoní to tak jako kafe, jen velmi jemně), ale namlýt doporučuju před luhováním. Prostě čím čerstvější, tím lepší. Přeju dobrou chuť.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Káva, kávovary, náhražky kafe, čaje...

Příspěvek od proforma »

:yes Hodne dobry, jsi hracicka :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Káva, kávovary, náhražky kafe, čaje...

Příspěvek od Ulfhednar »

Protože jsem normální a regulérní kofeinová smažka, přemýšlel jsem o koupi čistého kofeinu (lze běžnéě koupit) a jeho přidání do nahražkové kávy. Ale nevím, jaká je jeho trvanlivost. Když to pořádně zavakuuji, jestli pár let vydrží...
Zatím mám v NZ prostě pár pytlů zrnkové.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Káva, kávovary, náhražky kafe, čaje...

Příspěvek od Grunt »

Pánové, nechci tu dělat reklamu firmě Oxalis, ale nedá mi to:
Obrázek
Drip coffe, alias porcovaná káva. Plechový hrníček, pár porcí a horká voda. Ideální do baťůžku či doma vyráběného MRE. Zkoušel to někdo? Třeba to ani nějaká novinka, ale já absolutně o porcích kávy na překapávání nic netušil až do dnešního dne. Akorát ta cena mohla být trochu příznivější.
Jako nepřijde mi to jako nic co by s trochou modelářského umu nemělo jít vyrobit i doma. Co si o tom myslíte?
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Káva, kávovary, náhražky kafe, čaje...

Příspěvek od jameson363 »

Prvni jsem u nas zaregistroval drip-it uz tak 4? roky zpet. Napad zajimavej, pro me vsak mala porce. Si v prirode vystacim s instantem, kdyz se mi nechce tahat s plnotucnym dripperem.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Káva, kávovary, náhražky kafe, čaje...

Příspěvek od Grunt »

No tak já ne no. Já až teď. Nedá se někde sehnat jen ten filtr a není možné si vlastní dávku vyrobit? Jen tak mimochodem se dají sehnat sáčky pro naporcování vlastního čaje a ano, už jsem zkoušel si naporcovat kávu i v tom. No bohužel jak ta horká voda neprotéká přes celou sedlinu, tak mi to přijde slabé a chuťově nevýrazné.
Uživatelský avatar
zizla
Příspěvky: 51
Registrován: 10.03.2013 15:11
Pohlaví: muž
Bydliště: Krno

Re: Káva, kávovary, náhražky kafe, čaje...

Příspěvek od zizla »

Grunt píše: 09.01.2022 19:53
Nač nám třeba Orientu, celé Arábie, vždyť my máme Mochtín, vivat česká cikorie.

Praženou pšenici a pražené žito jsem kupoval v pivovarnických potřebách, po kile až dvou, nechal jsem si to namlít. Zkoušel jsem to pít čisté i kombinovat, ve finále jsem zjistil, že žito samotné je prostě lepší. Vždycky jsem uvařil tak litr (do studené vody, míchat, vařit tak dlouho, dokud se nepřestane tvořit pěna, zcedit), a skladoval jsem to v ledničce. K snídani (s cukrem a mlíkem) super.
zizla
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Káva, kávovary, náhražky kafe, čaje...

Příspěvek od Hohepa »

Drip Coffe =10g+kousek papíru za 29,- Kč
No kilo kafe za 2900,- Kč je fakt úlet :tmi
Snad jeden kousek do KPZ, ale byla by to furt KPZ?
Vlastně jo Krabička Plná Zbytečností :angel

Již několik let mám cca toto
obr1.PNG
obr2.PNG
je to na klasické filtry, zmáčkne se to na placku a v báglu nepřekáží.
Množství kafe přefiltruje dle potřeby a zájmu .

Kafe, nescafe, tř. cukr, dříve i granko (ale junior už je velkej)
Skladuji a vozím v Dvoudeci PET lahvičkách od džusů/smoothie s tím velkým průměrem uzávěru.
Jsou verze kulaté i čtyřhranné a při dobrém výběru kávové lžičky se dá prostrčit hrdlem :wasntme
2dcl.jpg
když doslouží z recykluji.

Mám i minimlýnek Hario MINI MILL SLIM, ale upřímně jsem nějak zlenivěl a práší se na něj ve skříni.
Chuťový bonus z čerstvě mleté kávy je tak minimální, že osobně to ráno v kempu nejsem schopen rozlišit,
hlavně že je horký a silný,
tak proč tahat další "krám"
Uživatelský avatar
Teal'c
Příspěvky: 106
Registrován: 21.10.2020 18:25

Re: Káva, kávovary, náhražky kafe, čaje...

Příspěvek od Teal'c »

Oxalis me vždy přišel docela předražený. Ve specializovaných menších obchodech se dají čaje sehnat lepší a levněji. Když už porcovanou mletou kávu tak třeba Dripit je o polovinu levnější. Ale jak chutná nevím. https://www.dripit.cz/obchod/mleta-kava ... -de-minas/
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Káva, kávovary, náhražky kafe, čaje...

Příspěvek od Grunt »

zizla píše: 17.10.2022 14:53 Praženou pšenici a pražené žito jsem kupoval v pivovarnických potřebách, po kile až dvou, nechal jsem si to namlít.
Jo ono se tak dělá pivo? No tak to je trefa. Já teď přemýšlel že bych si zase něco napražil a zkusil to nařezat s nějakou výraznější kávou. No vyvařit slad a nechat to zakvasit mě nenapadlo ;) Teda doteď.
Teal'c píše: 20.10.2022 15:01 Ve specializovaných menších obchodech se dají čaje sehnat lepší a levněji. Když už porcovanou mletou kávu tak třeba Dripit je o polovinu levnější.
Já vím proč to sem píšu. Díky moc. Mimochodem, pokud si udělám vlastní směs dá se to někde naporcovat a zabalit? Hodně se mi líbí 150g a menší balení, ale bohužel je v nich čast taky ta nejlepší šmakuláda. Věnuje se tomu někdo?
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Káva, kávovary, náhražky kafe, čaje...

Příspěvek od Piston »

Ano, klíčové heslo je „pražený ječmen“, použít by asi šel i karamelový slad… Kupoval jsem ho na kila v minipivovaru. Menší množství se dá normálně nalít doma v mlýnku na kafe. Z praženého sladu se dají jednoduše dělat i velmi dobré a osvěžující perlivé nápoje alá kvas.
Odpovědět