Ochrana suchych potravin pred hmyzom

Uživatelský avatar
neviditelny
Příspěvky: 102
Registrován: 24.02.2020 22:16

Re: Ochrana suchych potravin pred hmyzom

Příspěvek od neviditelny »

Loni na podzim jsme koupili obilí a v části i s broučky pilousy černými, takže jsme doma nejdřív přebírali a zbývající flašky jsem umístil do altánku vymrznout. Obilí skladuji v láhvích od vína. Výhodou je, že pořád doma přibývají, obsah je tak akorát na chleba a případná náplň proteinů je jen v některých. Při dalším přebírání jsme pak našli už jen mrtvé vyschlé pilouse. Mouku nekupujeme, protože chceme celozrnnou s vitamíny a enzymy a celozrnná mouka obzvlášť rychle žlukne. Na rozdíl od nepomletého obilí. Chci se zeptat, víte někdo, co udělá mráz s vitamíny a enzymy v potravinách?
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Ochrana suchych potravin pred hmyzom

Příspěvek od Germanik1 »

Ahoj. Mám z dětství polosetřené vzpomínky na likvidaci cukru že zásob pra babičky, údajně z časů 2 wk. Pokud jde o žluknutí mouky, i to pamatuju, v tehdy často zbytcích 2kg balení. Ale předpokládám že to souviselo s vlhkostí. Volně uskladnené. Zkusím uložit 6 kg mouky všech tří hrubostí se solí v uzavřené nádobě. Že studijních důvodů. A po cca 8 až 16 měsících udělám test kvality. Pocházím že statku, o obilí, zavařování, uzení, zalévání sádlem apod. si pamatuji dost. Jen ta mouka mi vrtala hlavou. Stejně jde v nouzi o blahobytnou potravinu. Díky všem
Udělám co musím
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Ochrana suchych potravin pred hmyzom

Příspěvek od Piston »

Včera jsem se bavil s kamarádkou, která má VŠCHT a ta řekla tohle: mouka žlukne kvůli tomu nepatrnému procentu tuku, který v obilí je. Bílá méně, celozrnná mnohem více kvůli nevymletým klíčkům. Dlouhodobější uchovávání prodlouží vakuové balení a zamrazení, nic jiného nepomůže. Pokud to nemůžeš mít v mrazáku dlouhodobě, tak alespoň přemrazit, to by mohlo zlikvidovat vajíčka škůdců. Vakuovat po jednom balení v vakuovačce na potraviny, to je dostupná víceúčelová věc, jejíž nákup se prostě vyplatí.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Ochrana suchych potravin pred hmyzom

Příspěvek od Germanik1 »

Díky 🙂
Udělám co musím
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Ochrana suchych potravin pred hmyzom

Příspěvek od dracekvo »

Po přestěhování do nového bytu bojuju se škůdci (předchozí nájemníci asi nebyli moc na úklid).
Včera jsem musel vyhodit 4 balíčky mouky, protože jsem tam našel nějaký malý broučky. A to jsem tu mouku měl v igeliťákách. Předtím jsem taky nějaký věci musel vyházet a už mě to nebaví.
Načaté potraviny momentálně skladuju v klik klak dózách z tesca. Současná generace je celkem fajn, těsnění už tam není ve formě vložené gumičky, ale je tam nalité za tepla.

Nicméně v čem na 100% bezpečně skladovat doma nenačatou mouku a další věci?
Nejsnažší by asi bylo použít obyčejné zip sáčky. Ale mám obavu o jejich hermetičnost a pevnost. Druhá věc, co mě napadla je koupit v lídlu vákuovačku a prostě to zavařit.
Co myslíte?
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Ochrana suchych potravin pred hmyzom

Příspěvek od Hdm »

Napadají mě zip sáčky do mrazáku s jezdcem. Jsou pevnější a vzduchotěsné se zdají být taky.
Mám tyto:
IMG_20230117_115835917.zmenena-velikost.jpg
Krevel
Příspěvky: 131
Registrován: 03.02.2013 11:19

Re: Ochrana suchych potravin pred hmyzom

Příspěvek od Krevel »

Já mouku a všechny podobné sypké potraviny k uskladnění dávám na 24hod do mrazáku (to by mělo zabít většinu toho, co přinesete z krámu) a následně zavakuuju... mouka takhle třeba jen velmi pomalu ztrácí na kvalitě, s hmyzem jsem už nikdy problém neměl... u nás v baráku po chodbě od jara létají moli (asi od sousedů nebo zvenku) takže vakuuju všechno co jde a otevřené mouky, rýži, kakao atd. skladujeme ve skleněných ikea dózách s těsněním a tím pákovým uzávěrem, případně v zavařovačce, když už se to tam nevejde. Moli v bytě normálně chytáme na ty lepicí pásky, ale v potravinách nikdy nebyli a nemám s tím problém ani v nouzových zásobách (ty skladuju ještě navíc v uzavíratelných kýblech kvůli hlodavcům)... jediný co se nedá vakuovat jsou těstoviny, protože mají ostré hrany (snad kromě kolínek a špaget) a propíchnou tu fólii a to i když je necháš v původním obalu
Co mě nezabije...by mělo začít utíkat.
Krevel
Příspěvky: 131
Registrován: 03.02.2013 11:19

Re: Ochrana suchych potravin pred hmyzom

Příspěvek od Krevel »

Jo a doporučuju kupovat tu vakuovací fólii a ne sáčky, třeba kilový pytlík mouky se nevešel do menšího sáčku než 25x30cm, s fólií si to nastavíš podle toho co vakuuješ. Taky je dobrý ty konce zatavovat 2 krát, někdy se totiž stane, že ten spoj se zdrcne a blbě těsní (mezi zatavováním mají být delší pauzy, aby stihl vychladnout ten ohřívací článek, jinak se ta fólie prehřeje)
Co mě nezabije...by mělo začít utíkat.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Ochrana suchych potravin pred hmyzom

Příspěvek od dracekvo »

Jelikož měli v lídlu vakuovačku v akci přímo na prodejně, tak jsem tam skočil. Akorát neměli ty folie i když je podle letáku mít měli. No tak jsem objednal na eshopu ty 20 a 28cm verze za litr, abych měl dopravu zdarma.
Porovnával jsem to na aliexpress a co jsem našel, tak to vždy vycházelo o nějakou kačku na metr víc jak z lídlu.

Tam už se nic nedostane, pokud to tam nezalezlo v krámu.
Přílohy
1673967409741.jpg
Odpovědět