Vejce

Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Vejce

Příspěvek od Ray »

Nikde jsem tu nenašel vlastní vlákno o této superpotravině a vyhledávač Rozpadu taky nic (což mě trochu překvapuje), tak jsem si ho dovolil založit.
V příštím roce, po mírné úpravě pozemku, chci začít s chovem slepic a mezi jinými uvažuji, co s přebytečnými vejci, které neudám ani u rodiny. Vím,že se to dá rozdat i v práci atd., ale chci to pojmout i trochu z prepperského hlediska. Třeba při takovém blackoutu má doma vše, co se hned nekazí, cenu zlata. Potravina, jako jsou vejce, tuplem.
Něco málo jsem našel na netu, ale tam není z praxe nic.Má někdo nějaké dobré tipy a vlastní zkušenosti, jak trvanlivě uchovávat syrová skořápková, či natvrdo uvařená vejce? Např. zavařováním atd. A taky by mě zajímalo, na jakou maximální dobu trvanlivosti se lze u vajec cca dostat.
Nebo lze například v domácích podmínkách vejce i efektivně sušit (drcené v prášku) a uchovávat? Díky
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Vejce

Příspěvek od dracekvo »

Dříve jsme vejce zavařovali do klasických 3L sklenic. Používalo se na to vodní sklo.
Ale byl sem malej, tak si to nějak moc nepamatuju a teď díky různejm šlechtěnejm slepicím máme vajec celkem dost celej rok, tak ani není potřeba řešit nějaké dlouhodobé uchování.
Špatný by nemuselo bejt nakládat vejce natvrdo s různejma příchutěma. Na to se chystám s vajíčkama od křepelek. Jsou přece jen takové skladnější.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Vejce

Příspěvek od Josef »

Domácí skladování vajec bez použití ledničky si ještě z dětství pamatuji, protože to tak běžně dělala moje babička na chalupě i když už měla ledničku. Používaly se velké zavařovací sklenice, ale nejednalo se o zavařování. V podstatě šlo jen o to, aby to byla nějaká "chemicky odolná" nádoba. A v tom lepším případě, aby do ní bylo vidět. Nádoba se nezavařuje, ani jinak tepelně neupravuje a nemusí být ani hermeticky uzavřená. Kdykoli v průběhu doby můžete do nádoby vajíčka přidávat a jiná zase odebírat, aniž by se jejich "konzervace" porušila. Vtip je v tom, že vajíčka jsou zalitá roztokem tzv. vodního skla, které zabraňuje přístupu vzduchu k vejcím. (A dokonce vám za určitých okolností vejce "vytřídí" na nová a starší. Ale nepamatuji si to už přesně, možná to někdo upřesní lépe - tuším že starší vejce v roztoku plavou, zatím co čerstvá jdou ke dnu.) Naložení do nálevu může být dlouhodobé a bez potíží se jím dá překlenout zimní období, kdy slepice pro nedostatek denního světla nenesou a jak se píše níže, i celý rok. Návod se dá najít na internetu, třeba zde. Ale pro jistotu ještě přidám snímek obrazovky zmiňované stránky, to pro případ, že by původní zdroj "vyschnul".
nakladani-vajec.jpg
nakladani-vajec.jpg (77.38 KiB) Zobrazeno 9761 x
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Vejce

Příspěvek od Rafael »

Babička a i matka ukládaly vajíčka do vodního skla, vápenného roztoku nebo do obilí. Čímž potvrzuji, že ten článek, odkaz, od Josefa není žádný novinářský blábol.
Jak dlouho ta vajíčka vydržela už si nevzpomínám Ani na koncentrace roztoků. Jen vím, že používaly všechny tři způsoby. Každý měl nějaké výhody a nevýhody vzhledem k budoucímu použití. Jaké už taky nevím.
Konzervaci olejem neznaly. (Možná proto, že olej se nekupoval - vše se dělalo na domácím sádle).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Vejce

Příspěvek od Ray »

Trošku mě udivuje, že nemůžu nikde najít přímo to zavařování. Myslím jako oloupané uvařené vejce. Možná je to jen má domněnka, ale předpokládám že by to mohlo trvanlivost ještě více prodloužit. Převařit se v podstatě nedají tak, aby jim to významně ublížilo, takže druhá tepelná úprava ve sklenici by teoreticky neměla nic pokazit. Nemožnost to dohledat mi ale spíše evokuje dojem, že to je možná slepá cesta. Asi se po ní pak zkusím projít až to bude aktuální :)

Co třeba alespoň zvýšit vejcem nutriční hodnotu nějaké domácí masové konzervy? Třeba takové krůtí s vejci. V obchodě to prodávají, ale nevím, jestli se domácí příprava při této kombinaci dokáže vyrovnat té průmyslové. U zeleniny a ovoce ve sklenících asi s přehledem, ale u těch konzerv si to netroufám odhadnout.
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Johan
Příspěvky: 53
Registrován: 08.04.2015 10:53
Pohlaví: muž
Bydliště: Opavsko

Re: Vejce

Příspěvek od Johan »

Dovolil bych si otázku k zamyšlení: "Pokud mám slepice, je vůbec potřeba vejce uchovávat delšíd dobu?" Jde o to, že vždy, když jsem měl pár slepic, tak to vypadalo tak, že přes léto jsem měl vajec víc než jsem potřeboval a přebytky jsem mohl maximálně darovat rodině (na prodej či směnu toho bylo málo) a přes zimu jsem měl občas málo i pro sebe. A čím méně slepic, tím větší pravděpodobnost, že když se něco stane, budu bez slepic (např. při napadení liškou). Další výhoda je, že čím víc slepic, tím víc potřebuješ krmení do zásoby. A mít k dispozici např. 5 q obilí se vždy v nouzi hodí.
Takže teď mám slepic víc a mám jistotu, že mám pro sebe vždy dostatek vajec a je zde i určitý buffer na neočekávané události. Nemusí se nic skladovat, protože vím, že vždy něco snesou. Jinak při nízké teplotě, bych řekl, že většina slepičích vajec vydrží několik měsíců. Takže vhodný chladný sklep by mohl stačit. A pro ještě delší trvanlivost bych volil jako doplněk třeba vejce perliček.
Krom toho při konzervování vajec již prostě čerstvě nechutnají.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Vejce

Příspěvek od proforma »

Ano, vodni sklo. Vydrzi v tom fakt dlouho, pul roku urcite, v chladu a nouzi az rok. Malou nevyhodou je, ze syrove vejce z vodniho skla je pak trochu "vodovatejsi", z bilku se snih skoro neda uslehat. Ale na michana, natvrdo nebo do knedliku to nevadi. Taky skorapky po tom pobytu jsou krehci, takze pri premistovani sklenice, vyndavani vajec a manipulaci s nimi pak pozor :-)

Koukala jsem, ze ted se to prodava v nejake tekute podobe, to bude asi neco do stavebnictvi. Ja pamatuju, ze se to prodavalo jako prasek v pytlicich podobne velikosti jako jedla soda nebo kyselina citronova. Zkus se zeptat v nejakych normalnich drogeriich (ne retezce).

Edit: uz jsem to nasla, to je ono: https://www.vmd-drogerie.cz/vajco-pripr ... gL7-vD_BwE
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Vejce

Příspěvek od Hohepa »

Ten odkazovaný prášek je hydroxid vápenatý.

Vodní sklo je vodný roztok křemičitanu sodného .
Co se používá ve stavebnictví bývá "znečištěno" draselnými a lithnými křemičitany.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Vodn%C3%AD_sklo

Edit: a v tom odkazovaném E-shopu mají i to potravinářské vodní sklo na vejce
https://www.vmd-drogerie.cz/labar-vodni-sklo-1-3-kg/
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Vejce

Příspěvek od proforma »

Vidis, mas pravdu. Ja myslela, ze uz se nic jineho nevyrabi. Myslim, ze ten nas, co jsme kdysi pouzivali, se jmenoval Vajo, ne Vajco, ale netusim, co to tehdy bylo chemicky a jak je to dnes. Proste nutno dal patrat :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Vejce

Příspěvek od Hohepa »

Tady je hezký popis co to celkem vysvětluje a zmiňuje i preppery :chuckle
https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/j ... tva-az-rok
Ono to Vajco je vlastně zmiňované normální hašené vápno ( tedy asi čisté ) kilogram za 130,- Kč ( stavební je 5 Kč/kg ? ).
Dá se tedy také předpokládat že Vajo = Vajco .

Zajímavá metóda je to nakládání do pšenice . Máte někdo osobní zkušenost ?
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Vejce

Příspěvek od Rafael »

Ray píše:Trošku mě udivuje, že nemůžu nikde najít přímo to zavařování. Myslím jako oloupané uvařené vejce. Možná je to jen má domněnka, ale předpokládám že by to mohlo trvanlivost ještě více prodloužit. Převařit se v podstatě nedají tak, aby jim to významně ublížilo, takže druhá tepelná úprava ve sklenici by teoreticky neměla nic pokazit. Nemožnost to dohledat mi ale spíše evokuje dojem, že to je možná slepá cesta. Asi se po ní pak zkusím projít až to bude aktuální :)
Taky mi to leží v hlavě. Už jsem prohledal kde co, ale na zavařování ne a ne nikde narazit :mrgreen:
KONSERVOVÁNÍ VAJEC..jpg
KONSERVOVÁNÍ VAJEC.1.jpg
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Vejce

Příspěvek od Hohepa »

Obávám se že vejce trvale naložená ve vodném roztoku by se "rozpouštěla" nebo něco podobného. Například recept na čínská mramorová vejce. Vařené vejce se naklepou a neloupané se naloží do láku z čaje koření a sojovky . Prasklinama lák vejce obarví až ke žloutku , přesto že je vejce vařené na tvrdo. Po oloupani mají takovou mramorovou strukturu.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Vejce

Příspěvek od Rafael »

Přijde mi, že v těch případech se jedná o vejce naložená a ne zavařená. Tudiž uchovatelná jen krátkodobě a jen kvůli uležení.
Na tag "pickled eggs" na mě začaly vyskakovat dost podivné zdroje které beru s velkou rezervou...
*
(Reakce na příspěvek který zmizel)
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Vejce

Příspěvek od K4cer »

Vejce samozřejmě zavařovat dou, třeba na anglicky mluvících vostrovech sou dost populární.

Základní recept je vejce uvařit natvrdo, voloupat, naskládat do sklenice a dál postupovat jako při vokurkách, normálně sladkokyselej nálef. Poměrně často se přidávaj kolečka červený řepy, pro barvu. Hledejte "pickled eggs".

Chuť to ma na první kontakt zvláštní, ale dá se na to zvyknout, koneckonců buřty f kyselým nálevu taky všem lidem nevysvětlíte :))
Trvanlivost je údajně kolem jednoho roku.
Takle zavařený vajíčka sou vhodný hlavně do gdejakejch salátů s majonézou, na chlebíčky a tak, a nebo se jí jako utopenci.

EDIT (s ctrl-x ctrl-v, kvůli omezenýmu času, a proto to "zmizení příspěvku"):

Vopravdu se jedná spíš vo nakládaný vejce, v minulosti prý zhruba tak populární jako naši utopenci. Nicméně jdou koupit zavařovaný.
Při bližším zkoumání jsem se dočetl o (malém) riziku vzniku botulotoxínu a proto většina receptů doporučuje skladování v ledničce (komerčně zavařený vajíčka sou prý "ozařovaný" - spíš než na vozařování bych vsadil na průmyslnou sterilizaci pod tlakem, koneckonců v paštice se taky botulín netvoří). Jiné zdroje ale uvádějí že zalitím vajíček kyselejším nálevem (pod PH5) nikdy k otravě botulínem nedošlo (vono to nakládání vajec původně vzniklo právě kvůli konzervování zřejmě).
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Vejce

Příspěvek od Ray »

Johan píše:Dovolil bych si otázku k zamyšlení: "Pokud mám slepice, je vůbec potřeba vejce uchovávat delší dobu?"...........
No jo, ovšem konzervovaná vejce se zase hodí, pokud o ty slépky třeba náhodou přijdeš a nebude už možnost si obstarat nové (teď to vztahuju spíš k SHTF). Bude to
taky určitě cenná výměnná komodita a nemusel bys hned měnit čerstvé, pokud bys je chtěl hlavně pro sebe. Navíc, co se týče spotřeby, tak by se daly ty nenažrané megery myslím i zpětně přikrmovat těmi přebytky, co samy vytlačily a u kterých by se blížil konec trvanlivosti. Včetně drcených skořápek. Je to sice trošku morbidní, ale živiny v tom jsou a pochybuju, že něco takového je ten jejich minimozek schopen zpracovat. Žerou kdejaký bordel z kuchyně.
No, určitě tuhle teorii pak alespoň jednou chci vyzkoušet v praxi, až je budu mít. Minimálně z toho bude další zkušenost navíc. Teď spíš jen "přemýšlím nahlas".
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Vejce

Příspěvek od DeadMan »

Babka dávala slepicím skořápky naprosto běžně = přísun vápníku ;)
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Vejce

Příspěvek od Patrol »

Přesně. Od mala mám zažité, že skořápky jsou cenná surovina pro chovatele slepic. Sami jsme doma slepice neměli, ale vždycky jsme na radiátoru sušili skořápky a následně je spolu s prázdnými platíčky na vejce předávali naší dodavatelce vajec. Pokud v okolí rostla kukuřice, tak jsme jako děcka chodili posbírat klasy které zůstaly ležet za kombajnem, abychom měli v zimě žlutější žloudky. Byla to taková podpora kvality toho, co jsme pak sami konzumovali.
Já mám už skoro dva roky rozestavěnej zateplenej kurník s automatickým otevíráním a nějak pořád není čas to dodělat. Přesto už myslíme na budoucí slepice a skořápky sušíme a skladujeme do zásoby.
Jinak co vím, tak slepice nemá problém s kanibalismem. Několikrát jsem viděl, jak sousedka zabila slepici a o nevyužité vnitřnosti a odřezky se ostatní slepice s nadšením praly.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Vejce

Příspěvek od jameson363 »

Ma nekdo tip, kde koupit suseny vejce? Vsude nachazim jen verzi pro rybare popripade nejaky nahrazky pro vegany.
golem
Příspěvky: 1727
Registrován: 14.01.2011 2:36

Re: Vejce

Příspěvek od golem »

Hledáš to jako "sušenou vaječnou melanž"?
Uživatelský avatar
Evinka
VIP
Příspěvky: 285
Registrován: 06.09.2012 22:31
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Vejce

Příspěvek od Evinka »

„Základní lidskou slabostí je, že člověk nepředvídá bouři, když je pěkné počasí.“ Niccolo Machiavelli
Odpovědět