Skladovani ovoce a zeleniny

vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od vrabi »

U cibule je důležité nekupovat jí v supermarketu.
Kupuji Račetickou http://www.cibularna.cz/#utm_source=fir ... cz-2673471 a na zaskleném balkóně paneláku mi vydrží bez problémů do dubna (vydržela by asi i déle, ale v té době dojde), mám jí v zavřených papírových krabicích (cca celkem 20 kg).
Pokud není dobře usušená hned po sklizení, což už doma nedoženete, je do měsíce po ní :(
To samé dýně, poslední dýni z loňska jsem měl v červnu.
Dýně a cibule mi vydrží déle na balkóně než ve sklepě, balkon je zasklený a zateplený.

Brambory mám ve sklepě zahrady pověšené v bedýnkách pod stropem, jinak mi je žerou myši.
Mrkev v lehce navlhčeném písku ve sklepě.
Jablka jsem kvůli myším vzdal, co jde zpracuji, zbytek rozdám.
Naposledy upravil(a) vrabi dne 22.09.2020 8:49, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
MartinSk
Příspěvky: 193
Registrován: 18.09.2016 11:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Ještě mám...

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od MartinSk »

Domy v Prusku to měly dříve řešené tak, že okolo obvodové zdi byl kanál s průduchy. A ten byl zaústěn do jedné komínové šachty. Dokonalé odvádění vlhkého vzduchu...
A ochrana zeleniny proti myším - myši nepřelezou převis. Takže třeba barokní skříně na šaty měly dole velký rantlík- šaty byly drahé.
Generálmajor Carl von Clausewitz: "Laikové studují strategii, stratégové studují logistiku..."
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od vrabi »

Bohužel ty potvory co tam mám já, vyšplhají nebo vyskočí skoro všude. Nepomáhají ani vysoké police s kovovýma nohama. Vylezou i po svislé zdi a prokoušou se sebemenší dírou. Jedy nechci používat a pasti ani plašiče nepomáhají. Cca od prosince, když širokodaleko nemají co žrát, tak jsou čím dál vynalézavější :lol:
Je to asi dáno tím, že chata není obývaná a není v ní nic jiného k sežrání než ovoce a zelenina ve sklepě, bohudík se zatím nenaučili otvírat kompoty a lahve s vínem :lol:
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od Pez »

FarmářJan píše: 22.09.2020 7:58
Kdyztak to jistí křížaly v sušičce nebo palírna.
Bych se uchlastal :lol: :lol: Už teď mám švestek tak 300l kvasu a ještě sbírám.
Jinak švestky v mrazáku, jablka nastrouhané taky mrazák + zavařené přesnidávky, křížaly zrovna suší žena i houby.

Sklep má oddělené a větrané místnosti, tak vaše rady půjdou bez problémů využít.
Děkuji
IMG_20200922_091234.jpg
IMG_20200922_091300.jpg
IMG_20200922_090116.jpg
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od FarmářJan »

Já to nepiju, exportuju do rodiny na Moravu. Máme velmi dobrou palírnu, tak to všichni chválí.
Ale je to nejlepší konzervace a uskladnění ovoce. Jeden rok zas není skoro žádné jablko nebo švestka, tak se to hodí.
Taky dnes v moštárnách dávají mošt do tech 5l krabic s kohoutkem a to je taky fajn.
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od MarS »

Pez, to si měl říct hned, že bydlíš v pivovaru :lol: , v tak vlekým sklepě bych samozřejmě nějaký pažení neřešil
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od Count »

Letos jsem konečne zprovoznil "sklep". Nemaje vyhloubený pod domem, musel jsem trochu improvizovat. Požadavek byl uskladnit brambory a další kořenovou zeleninu tak, aby k ní nešlo světlo a byla přes zimu v chladu, ale nepřemrzla. Proto jsem sehnal vyřazený mrazák za odvoz, který teď stojí v garáži. Udělal jsem mu z desek límec izolovaný polystyrenem, abych nemusel prostupy řezat do izolace. Temperování řeší topný kabel s termostatem, který sepne při 3 stupních a vypne při 10. Cirkulace vzduchu zajišťují trubky na podlaze, na kterých leží přepravky s bramborami. O vlhkost se stará hliněná miska s vlhkým pískem. Průměrná teplota je 7-8 stupňů. Vleze se do něj cca 60Kg brambor a na bok v bedničkách cca 10kg mrkve. Za 14 dní, kdy při nočních mrazech byl mínus i v garáži byla spotřeba 1.3kWh. Ještě chci límec doplnit o další vrstvu polystyrenu a pořádně ho zatmelit. Co myslíte?
Přílohy
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
Montezuma
Příspěvky: 378
Registrován: 08.06.2021 19:14
Pohlaví: muž

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od Montezuma »

Polystyrenem třeba 3cm (nebo kolik se tam po obvodě toho rámu vejde) a utěsněním po obvodě se určitě nic nezkazí. Bude to mít větší teplotní stabilitu.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od dracekvo »

Já bych řekl, že vzhledem k tomu, že jsou do toho dvě díry na větrání, nějaké extra zateplování už žádný znatelný rozdíl neudělá.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od vratnikp »

vzhledem k situaci v regálmarketech rozmýšlím, jak uchovat domácí saláty na podzim / zimu. Cvičně jsem jeden dal zmrazit, ale je asi jasné, co z toho vznikne. Dál chci zkusit salát usušit, tady je otázka jestli to bude dávat ekonomicky smysl. Neřešili jste tuhle blbost, jak uchovat salát, někdo?
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
Redneck
Příspěvky: 222
Registrován: 18.01.2016 21:28
Pohlaví: muž
Bydliště: Městecko

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od Redneck »

Jestli myslíš klasický hlávkový, tak na to bych se vykašlal. Zas takový kulinářský šlágr to není. Pokud z nějakého důvodu preferuješ listovou zeleninu, tak bych šel cestou polníčku a podobně, dá se sklízet až do listopadu.
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od Ibex »

hlávkový salát jsem zkoušel i zamražovat a je to blevajs..
Přešel jsem na listový špenát - každý rok X balíčků v mrazáku - bezva na polévku i jako příloha. Často ho míchám se šruchou (taky zamražená) a je to výborný mix...
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od vratnikp »

je to divný, ale polníček semi druhým rokem nedaří. Chtěl jsem ho jako podzimní listovou zeleninu, ale klíčivost mám kolem 5%.
Pěstuju stupický kamenáč a na záhonu ho preferuju proto, že ho nahrazuju rajčaty. Ted je jedinou otázkou, co s ním :lol: :D. Mou nejoblíbenější zeleninou je hovězí a 2hý týden na salátu se začíná projevovat na mém duševním zdraví. Dřív jsem to řešil darováním známým, ale ted si říkám že by bylo fajn mít domácí salát i na podzim. Polníček nebude, Rokety tolik naseto nemám a špenát a lebeda bude ke sklizni až napřesrok.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od Venet »

špenát aj lobodu vieš zbierať už tento rok, a dá sa jak zamraziť tak aj sušiť (špenát som neskúšal ale lobodu áno, a do polievok je to dobré) a tiež som skúšal sušiť žihľavu (kopřivu) a dávať ju do polievok. A je super. (ale po uvarení radšej rozmixovať :-D )
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od Grunt »

vratnikp:
Staletími prověřená metoda uchovávání salátu:
Obrázek
Mrkni na výrobu Kimčchi. Akorát musíš mít rád tu chuť jinak ti tahle metoda uchovávání salátu moc nepomůže :D
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od mhi »

Mam blaznivou myslenku, potreboval bych na 2-3 mesice uskladnit cca 15-25kg brambor (neprane, ale lehce ocistene od hliny) do podzemni suche stavby, ale idealne je POVESIT hlavne kvuli moznym hlodavcum (sitovinu z brambor mam, mohu to rozdelit treba po 5kg). Teplota tak 7'C. Otazka je jestli to je uplna blbost (alternativa je nechat brambory doma v technicke mistnosti, kde za 2 mesice budou ale vhodne spis na sadbu). Ma u zavesenych brambor smysl je lehce obalit cernym igelitem (dira dole), aby tolik neklicily ?

Prostora je zatim pasivne ventilovana, bez kondenzujici vlhkosti.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od Count »

Pokud je můžeš zavěsit, tak bych místo pytle pověsil přepravku. Brambory nebudou namačkané, na dno i na brambory dej karton kvuli svetlu.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od Piston »

Jablka se běžně dávala uskladnit do studny, zavěšená v menších pytlech, eventuálně položená v bedýnkách na konzolích trčících ze stěny. Ztráty sice byly, ale nevelké… Takže proč ne, klidně to zkus.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od mhi »

Dekuji za odpovedi. Prepravka se blbe vesi, ale mam nejaka "vycichla" stavebni vedra, tak zkusim kombinaci.

Jablka do studny, to je zajimave, urcite na podzim vyzkousim. Blbe bude, kdyz mi tam neco spadne, tohle budu muset nejak vychytat.
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od vrb »

Jablka nám ve sklepě vydržela s mírnými ztrátami doteď.
U ovoce je důležité často sklep větrat, jinak se z ovoce kumuluje Etylen, který působí jako " dozrávací hormon " a ovoce se rychleji kazí.

Brambory v tomto období skladovat je velice obtížné. Mají přirozený cyklus a začínají klíčit. Když je hodně podchladíš, tak zase začnou měnit buněčnou strukturu.
Nejlepší bude asi sklep a proti hlodavcům obalit pletivem.
Odpovědět