Doma dělané MRE

RobertK
Příspěvky: 360
Registrován: 02.06.2016 13:19
Pohlaví: muž

Doma dělané MRE

Příspěvek od RobertK »

Ahoj, dáte mi nějaké tipy jak si udělat male domácí MRE
co používat, jaké věci tam dáváte a tak.
Dík :)
Robert
-----------------------------------------------------------
Očekávám to nejlepší ale připravuji se na nejhorší.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8791
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Doma dělané MRE

Příspěvek od Fabulous »

http://www.airsoftguns.cz/bdp-kdp?pageC ... tor-page=4

Tady máš seznam a nemusíš nic vymýšlet :)
RobertK
Příspěvky: 360
Registrován: 02.06.2016 13:19
Pohlaví: muž

Re: Doma dělané MRE

Příspěvek od RobertK »

Taky dobrý ale přece jenom 16let stará věc.
Robert
-----------------------------------------------------------
Očekávám to nejlepší ale připravuji se na nejhorší.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1153
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Doma dělané MRE

Příspěvek od Alstratt »

Ja si uz delsi dobu zadne MRE apod. nekupuji. Clovek kdyz chce dokaze si udelat mnohem lepsi. Otazka je kolik chce do toho dotycny investovat a venovat tomu tolik casu.

Na jeden sacek vlastniho MRE:
Delam si ruzne velikosti mylar bags. Do kazdeho z nich pak dam to co tam patri.
Udelane jidlo si nasusim v lyofilizeru (da se koupit i hotove nasusene) vyhoda je ze to vazi mene a vodu na zaliti sebou bezne taham na piti. To je v jednom sacku. Do dalsiho sacku nekdy pribaluji i susene maso/ovoce.

V dalsich saccich mam pak 4 tobolky a kazda obsahuje siroke spektrum vitaminu, mineralu, fytonutrientu. Po par tobolkach prirodni nootropika, nakopavac/spalovac tuku ve forme tobolek, tabletky spiruliny a chlorelly.
Sacek v kterem jsou probiotika a dalsi zelene slozeni, sacek kloubni vyzivy, dva sacky s praskem do vody na energii + lepsi hydratovani, matovy caj s cbd. Sacek s proteinem + (nekdy kreatinem s chelatovym horcikem). Vlastni delane tycinky s ruznymi orisky, mandlemi, slunecnicovy, jalapeno, proteinem, medem, dynovyma seminkama a dalsim slozenim ...

Pak uz jen 3 maly doplnky k jidlu. Zbytek jsou tablety na cisteni vody (ktere nosim taky oddelene spolecne s dalsim cistenim vody), slisovany ubrousek do tvaru tablety (po namoceni je z ni ubrousek), par zapalek se skrtatkem a dal par drobnosti.
Ale menim to postupem casu, toto je priblizne me soucasne slozeni vlastnich MRE. Neni to ale slozeni pro kazdeho do batohu.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Doma dělané MRE

Příspěvek od Bill Masen »

RobertK píše:...male domácí MRE...
Ani ne tak malé. Už dlouho plánuji, a dlouho tak, že se skoro stydím, že jsem ho neudělal, potravinový balíček pro čtyřčlennou rodinu na tři dny. Musí tam být věci, které chutnají všem. Tři kompletní snídaně, obědy a večeře. Dvě musí být použitelné bez vaření, dvě s vařením. Dále by balíček měl obsahovat nějakou oblíbenou pochutinu pro každého člena jednu, svíčky na tři dny a flašku kořalky a kartuši s plynem. S vařením počítám na plynovým vařiči.
Cíl by byl čtyři takovéto balíčky, tedy jídlo na 12 dnů. Jenže zatím jsem jen vyzkoušel jakej suchar je použitelnej a v makru nakoupil a už skoro sežral dvě plata mini vaniček s marmeládou. :hi
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Doma dělané MRE

Příspěvek od colek »

Osobně jsem se z lenosti dopracoval k špeku,klobásám a sýru.A cibuli.Já na tom přežiju venku týden.Plus čaj a kafe. :oops:
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1133
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Doma dělané MRE

Příspěvek od Haluziak »

colek má pravdu. Kdysi se nějaký AS shop ptal, co by měli dát do MRE navíc, tak jsem napsal dva pytlíky černého čaje, neboť čaj neuvěřitelně zvedá morál, zvlášť když je hnusně a čaj je horký.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Doma dělané MRE

Příspěvek od Cep »

Takže to vypadá, že Britové potřebují minimálně jendou za den zvednout morálku?
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Doma dělané MRE

Příspěvek od jameson363 »

Je otazka, jestli to clovek opravdu potrebuje. Vojensky davky maji jasny ucel a tim je predevsim jednoducha logistika ve slozitem vojenskem postredi. Troufam si rict, ze civilista tohle uplne nepotrebuje resit. Pro ucely rozpadu mas veci prehledne uskladnene ve spajzu. Na turistiku mas balicek na danou dobou, zpravidla x dni dohromady a napriklad ukrajujes jednu stangli salamu cely vikend nebo mas jedno baleni chleba a beres z nej celou dobu pobytu. Predstava, ze mam na turistiku na kazdy den jeden balikcek mi prijde minimalne masochisticka uz jen treba z hlediska pripravy a obalu navic. Krome toho, ze v beznem turistickem provozu clovek oceni cerstve potraviny.

Nicmene krome tehle teoretickejch kecu i neco k veci:

Domaci MRE bych kvuli dostupnosti skladal podobne jako ceske BDP. Baleni na jeden den/24h. Jednotlive komponenty se daji koupit v supermarketech, i kdyz vsechno najednou v jednom obchodaku asi nesezenete, budete toho muset obejit vic, mozna neco objednat z netu.

Bezne dostupne komponenty, ktere bych pouzil do domaci potravinove davky.
-krehke platky
-porcovany jam
-porcovana nutela
-porcovane burakove maslo
-pastika male baleni
-veprovka male baleni
-proteinove tycinky
-energy tycinky
-hotove jidlo
-porcovana instantni kava a cukr
-horka cokolada
-susene ovoce
-instani napoj
-konzervy s ovocem (mandarinky/jahody)
-instantni kase

Je to zakladni seznam komponent, neni to jedno menu. Sestavoval bych to az podle konkretnich kalorickych hodnot dle toho, co bych aktualne sehnal na nejakych cca 3000kcal/24h. Vsechny komponenty se daji zkonzumovat i bez ohrevu/dalsi pripravy a to i vcetne instantni kavy. Upozornuji, ze sypat si do pusy instantni kavu byt s cukrem, je spis pro uzivatele, kteri bezne piju kavu typu "ropa" a rozhodne bych to nedoporucil lidem, kteri piji kavu typu "bazen" 8-)

Pokud bych se s tim chtel vic piplat, tak bych si pridal asi nejaky home made veci jako:
-maly odsyp proteinaku
-dalsi doplnky stravy (vitaminy, kofeinove tablety apod...)
-maly odsyp nejakeho lepsiho instantniho sportovniho napoje
-maly odsyp ovesnych vlocek

Pokud bych mel jistotu, ze si budu moci jidlo ohrat, pridal bych:
-instani polevku, nejspis cesnecku a k tomu maly odsyp kuskusu
-caj + dalsi cukr ci porcovany med

Kdybych mel naladu a potrebu to resit, zkusim nekde u prekupniku sehnat samotne MRE heatery, k tomu vhodny ziplock a jako hlavni jidlo bych koupil jidlo v pytliku z hotovek. Taktez bych se zamyslel, jestli neprihodim nejaky ziplock na ohrev vody na teply napoj. Naprd je, ze pokud clovek nema kovovou konzervu, ale jidlo v pytliku, tak to neohrejes ciste na varici, ale musis bez heateru pouzit vodni lazem a to je vejmrd, protoze to je hroznyho paliva navic a vodu co pak vylejes. To jedine na ohni vedle potoka.

Predem podotykam, ze jsem teda domaci MRE v praxi zkousel delat, ale v podminkach airsoftu a cesky turistiky je to zbytecny. Vzdycky neco z jednoho dne nebylo snedeny a uz se otviral balicek na dalsi den :lol: Asi spatna moralka nebo co :D Kazdopadne balit jidlo na konkretni den pro civilni pouziti neni nic pro me.

Pokud si delam nejaky nouzovy jidelni balicky, pro pripad, grab&go kdy se rychle rozhodnu, ze jdu na vylet nebo bych musel nouzove prchnout napriklad v pripade jako nedavno byla v liberci nalezena letecka munice a evakuovano asi 4000tis lidi, tak je moje civilni nouzove/turisticko/airsoftove stravovani zalozeno ciste na proteinovejch tycinkach a vode. Neni to na dlouhodoby fungovani, ale na 24/48 hodin s tim clovek vydrzi i bez psychicko-kulinarske ujmy. Proteinovky jsou fajn, sice jsou drazsi, ale nejsou tak sladky jako treba Snickerska a vic zasytej, jen si clovek musi vychytat, ktery mu nejvic chutnaj.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Doma dělané MRE

Příspěvek od Bill Masen »

jameson363 píše:...Je otazka...ktery mu nejvic chutnaj...
Takovýho textu a přitom žádné sdělení :wasntme
Ono jinak asi bude vypadat skutečné MRE, jako vojenská potrava, jinak jídlo na čundr, jinak na desetidenní trek až expedici a jinak potravinová dávka pro případ nutnosti náhle opustit dům.
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Doma dělané MRE

Příspěvek od jameson363 »

Bill Masen píše:Takovýho textu a přitom žádné sdělení :wasntme
No tak furt jsem byl konkretnejsi a sdelil toho vic nez ty 8-)
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3471
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Doma dělané MRE

Příspěvek od Hohepa »

Dvě drobnosti co se mně osvědčily.

1) Domácí pečené ovesné vločky - musli. Oproti komerčním je v troubě trochu víc "zapeču", po vystydnutí aby se člověk nepopálil, promíchám klasicky se sušeným ovocem , oříšky atd ( co dům dá) a trochu víc přisladím. Dřív když jsem byl víc "turisticky aktivní" a dělávala je ještě máma, tak jsem po lékárnách scháněl hroznový cukr (Glukopur) a míchali jsme to s moučkovým.
Výsledek je sice takový hrudkovitý,ani musli ani tyčinka,
ale oproti dnešním prodávaným se dají chroupat i za pochodu studené, nemáčené místo sušenek/tyčinek
a dají se i uvařit na poridž.

2)Domácí kondenzované mléko . Mám intoleranci k laktóze , tak Salko, Jesenku a podobné prodávané nemohu. :cry:
Ale když se podívám na pracnost a cenu vztupních surovin , tak to domácí je skoro zadarmo
viz https://recepty.blesk.cz/clanek/vareni/ ... minut.html
Já používám bezlaktózové mléko, třtinový cukr a výsledek je do hněda.
Na uskladnění se mi osvědčili plastové lahvičky od kečupu (já konkrétně Hellmanns), nerozbitné a relativně dobře těsnící, konzistence je obdobná jak kečup, tak se i dobře dávkuje.
Používám v práci do kávy a narozdíl od normálního mléka se nekazí a vydrží mi v lednici i měsíc.
Díky maskování za Hellmans si i pár kolegů myslí, že si do kafe dávám hořčici a nikdo mi na něj nechodí
Uživatelský avatar
Ježura
VIP
Příspěvky: 1154
Registrován: 19.04.2011 22:19
Bydliště: Štatl

Re: Doma dělané MRE

Příspěvek od Ježura »

Za mě určitě.. ořechy.. kešáky, vlašáky.. spousta energie v malém množství. Stejně tak slunečnicová semínka.. to stejný. Hroznový cukr taky unesete.. sice to nenaplní žaludky ale dá vám to energii. Tohle dohromady dá relativně vyváženou stravu.. sice budete pořád hladovět ale budete mít energii. Možná ještě něco na doplnění bílkovin..
Spes non confunditur - naději nelze zničit
In vino veritas...in pivo taky..
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Doma dělané MRE

Příspěvek od Piston »

A má vůbec cenu si doma nějaké balíčky MRE dělat? Samotný koncept je čistě vojenský a v dnešní formě ho použili Američané za poslední války. Účelem bylo usnadnit logistiku, což se povedlo na jedničku, ale stojí na tom, že vojákovi co den dva hodí z korby náklaďáku jeho krabice a je vystaráno. Pokud máš svoje jídlo vléci na zádech více dnů, tak to praktické není. Na delších expedicích se přímo počítá s tím, že sice tělo dostane svoje palivo, ale v zásadě bude pořád trpět nedostatkem, takže dojde k redukci váhy. Často brutální. Tyhle věci mají vymakané lidi, kteří provozují dneska populární turistiku „nalehko“. Sice nad tím můžeme kroutit hlavou, ale je to funkční a stojí na naprosté pragmatičnosti a důsledném využití všech možností, které jsou dispozici.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1153
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Doma dělané MRE

Příspěvek od Alstratt »

Jde o to co u koho to MRE znamena. Nekdo to muze brat jako kazdodenni stravu kdyz vyrazi nekam ven, dalsi to chteji mit v pripade neceho velkeho na presuny do batohu apod. Ja osobne kdyz jdu jen na par dni tak si domaci MRE neberu jelikoz na par dni mi staci cerstve jidlo sebou + nejake ty doplnky. Cerstve jidlo myslim tim nejake to ovoce, zeleninu, maso apod. Z doplnku si beru proteinak, nekdy kreatin, vitaminy atd. Beru to protoze patrim k tem lidem kdyz jdou nekam do prirody tak me moc nebavi se valet nekde u ohne ale spis neco aktivniho v te prirode delat, proto nektere z tech doplnku. Kdyz jsem v te prirode tak v ni i cvicim, posiluju, beham apod. Klidne prochazky prirodou kdyz jdu nekolikadenni vylet tak to neni moc pro me (pokud nepocitam srodinou, to je pak neco jineho). Jsem holt dost aktivni, proto ty mnohadenni trasy si vybiram vetsinou tezsi s ruznyma prekazkama. Ale kdyz jdu jen na par dni tak si to jidlo klidne udelam. Takze domaci MRE mam spis pro pripad neceho vetsiho nebo na vylety ktere trvaji nekdy o dost dele nez tyden. Vysedavani u ohne me moc nebavi a delani si jidla pri mnohadennich vyletech i kdyz veci na vareni mam tez. Jsem holt prilis aktivni a tu mou aktivitu musim necim doplnovat proto i ty doplnky a taky proto ze zvyku z domova. Doma kde jim pestrou stravu, doplnky atd. Na delsi cesty nebudu tahat plny bagl velkeho jidla, proto to domaci MRE (nizka vaha, po padu na zem se s tim nic nestane, plave to, dobre to nacpu do batohu, je v tom priblizne to co normalne beru, atd.). To i ze zvyku z akce kde to byva vetsinou mre jelikoz v akci clovek nema cas a ani nemuze rozdelavat ohen a varit si moc. Tak s tim umim fungovat, vim co mi na den staci pripadne si neco necham na dalsi den (treba tycinka apod) ci rozbalim z jineho balicku coz nebyva ale u me potreba. Je to shruba tak trochu takove tahani si sve bojove prace (jedna z mych praci) do prirody v ktere jak uz bylo zmineno, cvicim, posiluju, beham, prekonavam prekazky atd. Takove jsou casto me odpocinkove vylety pokud jdu bez nikoho nebo s kolegou/ama, jinak s rodinou to takhle ale nedelam s tou je to klidne. Takze se neda rici co je lepsi, kazdemu vyhovuje neco jineho (kazdy dela neco jineho, kazdy zije jinak zdrave, jinak aktivni, atd.). Jde taky o to si to uzit, takze nekoukam na to co nosi jiny, podle toho profesionala nehodnotim podle toho kolik toho/co nosi. Tez dokazu jit pomalu bez niceho, ale pak to uz neni ono a narazi to na nektere limity. Co nekomu muze fungovat dobre, nemusi fungovat dobre/vyhovovat jinemu.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Doma dělané MRE

Příspěvek od devlop »

Alstratt:
"Z doplnku si beru proteinak, nekdy kreatin, vitaminy ... pestrou stravu, doplnky atd"

je ti jasné, že v případě skutečného ROZPADU, kdy kreatin, doplňky, protejnový koktejlíček atd. prostě nebude tak půjdeš s hmotností svalů a silou velmi, velmi rychle dolů? ;)
JOBU
Příspěvky: 1822
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Doma dělané MRE

Příspěvek od JOBU »

Presne toto si neuvedomuje, (a možno aj uvedomuje, ale nepripúšťa si takú možnosť) 99% "sypačov a zmeskárov"..
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1153
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Doma dělané MRE

Příspěvek od Alstratt »

Tyhle veci davno vim, ale proc to nemit? Neznamena to ale rychla sila dolu pokud do toho pocitas to vsechno vyjmenovane. Co je na tom spatneho? Az dojde tak dojde, neni to nastesti nic duleziteho k zivotu (protein v prasku, kreatin) proto jsou to doplnky. Sice mam toho zasoby ale vim ze zivotnost toho neni nekonecna. Takze ano nejaka ta sila pujde dolu, vzdavat se toho ale ted nehodlam, neni duvod. Diky bohu nepatrim k tem lidem co zijou jen na klobasach, uzenym, hambacich, hranolkach apod. Navic proto taky pisu ze kreatin jen nekdy, brat ho kazdy den doplnkama neni dobre. Kreatin je bezne obsazen i v lidskem tele to samy protein a kdyz holt poradne cvicis/posilujes tak to musis necim taky zivit. Jinak se drzim vahou spis na nizsi vaze, s velkou vahou se blbe beha. Kdyz se kouknu na nektere lidi co chodi jist do fastfoodu a vitaminy, pestra strava apod. jim nic nerikaji tak takovy at se nedivi ze maji neustale zdravotni problemy, nic neubehnou, nezvednou atd.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Doma dělané MRE

Příspěvek od Bill Masen »

Co ty si vlastně RoberteK pod tím MRE představuješ?
bojová potravinová dávka (nízká hmotnost, hodně kalorií), expediční strava (superlelehký, dehydrovaný cool balíček), potraviny pro případ blackoutu, či jiné neradosti pro celou rodinu (vhodné i k transportu autem, ale hlavně ať nám to chutná), potravina pro případ ztroskotání na moři (NRG5, lízátek už mám plný zuby), nebo potraviny na čundr (špek, chleba a rum)
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3471
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Doma dělané MRE

Příspěvek od Hohepa »

Meal, Ready-to-Eat
google - Jídlo, připravené k jídlu - Lidově hotovka k okamžité konzumaci
https://en.wikipedia.org/wiki/Meal,_Ready-to-Eat

tak do toho spadá vše co jsi citoval tedy i špek, chleba a rum :rofl
Odpovědět