Strava a Covid-19

Ivana
Rozpadlík & Sponzor serveru
Příspěvky: 695
Registrován: 24.04.2012 11:49
Bydliště: Brno

Strava a Covid-19

Příspěvek od Ivana »

Státní zdravotní ústav:

příprava stravy
http://www.szu.cz/uploads/CZVP/Blanching.pdf

zvýšení odolnosti
http://www.szu.cz/uploads/CZVP/COVID19_3a.pdf
Radek07
Příspěvky: 908
Registrován: 30.07.2011 10:30

Re: Strava a Covid-19

Příspěvek od Radek07 »

jednoduše:

doplňky stravy denně tablety dle dop. denní dávek nebo trochu vyšší
-D3 (ryby nejím)
-C
-B komplex

- draslík (banán denně - zralý, ne zelený)
- každý den cvičit aspoň 30min.
- nehulit (plíce budete potřebovat)
- zbytečně nechlastat :)
PeFi
Příspěvky: 1041
Registrován: 15.03.2014 13:01

Re: Strava a Covid-19

Příspěvek od PeFi »

Oficiální doporučené denní dávky jsou v mnoha případech tak nízké, že jsou k nerozeznání od placeba. Chce to jít mnohem víc do hloubky - včetně zamyšlení se nad biodostupnosti jednotlivých forem.

Najednou člověk zjistí, že v mnoha případech by měl zobat spíš násobky doporučených denních dávek. Taky zjistí, že suplementů jsou různé formy s různou vstřebatelností a různým účinkem už proto, že ty různé formy do metabolického cyklu vstupují na různém místě.
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 423
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Strava a Covid-19

Příspěvek od Ray »

Ano, třeba takový hořčík a jeho zdroje - oxid hořečnatý, který je v drtivé většině ve všech úžasných doplňcích z reklam, i ve slavné Maně (protože je levný) a jeho vstřebatelnost 4% vs bisglycinát hořečnatý a jeho vstřebatelnost 80% :?
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Lamik
Příspěvky: 7
Registrován: 15.04.2020 18:36

Re: Strava a Covid-19

Příspěvek od Lamik »

Běžně se i v lécích používá magnezium laktát. Dobrý a ne drahý je citrát. Oxid je ve vodném prostředí jen velmi málo rozpustný, proto se z něj ionizovaného hořčíku vstřebá jen velmi málo.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 976
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Strava a Covid-19

Příspěvek od Venet »

a čo soľ? Chlorid horečnatý.
Tam by mala byť tiež vysoká vstrebateľnosť, nie?
Cogito, ergo armatum sum.
shinigami
Příspěvky: 50
Registrován: 16.10.2014 20:40

Re: Strava a Covid-19

Příspěvek od shinigami »

Cekal bych, ze MgO po splouchnuti do zaludku zreaguje s HCl a vysledny chlorid uz bude dobre vstrebatelny.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 778
Registrován: 20.05.2015 18:11
Pohlaví: muž

Re: Strava a Covid-19

Příspěvek od Count »

Před časem jsem pro kamaráda sepsal své osobní zkušenosti s Magnéziem. Třeba někomu pomohou, nebo najdete užitečné informace v odkazech.

Člověk potřebuje cca 350mg čistého Mg denně. Pokud je ve stresu, nebo podává velký fyzický výkon, tak dvojnásobek, klidně i trojnásobek. Když se podíváš na obsah Mg v potravinách (první odkaz), tak zjistíš, že bys musel denně sníst kilo banánů, a ještě bys nebyl v normě. Zkrátka, klasická strava doplnit Mg nedokáže. Takže první rada je, přidat na potravinách, která mají vysoký obsah Mg jako je špenát, datle, hnědá rýže, nebo pohanka. Navíc ne všechno Mg z jídla dokáže tělo vstřebat. Závisí to na kvalitě střevní stěny, ale to je samostatné téma.

https://www.magnesia.cz/prirodni-horcik ... otravinach

Pak existuje velké množství forem Mg. Na obalech se uvádí kde co, ale tebe zajímá množství čistého hořčíku, protože o ten tu jde. Informace že je tam 1000 mg mléčnanu hořečnatého ti neřekne nic, protože nevíš, kolik čeho do té sloučeniny při výrobě dali. Takže když kupuješ Mg, pídíš se vždy po čistém Mg. Pokud neuvádí, tak to nebereš.

To, co seženeš v lékárnách je nejčastěji Oxid. Protože je levný, ale vstřebáš ho tak 4-10% z dávky. Naprosto nebrat. Koupil jsem si sáčky, co se sypou pod jazyk, ale cpal jsem do sebe umělá sladidla a nic jsem z toho neměl, i když jsem jich slupnul deset.

Pak jsem bral dlouhodobě Mg Laktát (mléčnan). Bral jsem ho ale ve velkém množství. V základu 2-2-2 (dvě ráno, v poledne a večer) a když jsem trénoval tak většinou 4-2-4. Mohl jsem si to dovolit, protože jsem ho kupoval z Galenické laboratoře v Ostravě, kde tě 100 tablet vyjde na 70Kč. Laktát se vstřebává tak z 50%. Já ho dobře snášel, a kdyby se neozvala znovu tetanie, tak bych ho bral i dál. Vlastně jsem to i zkoušel jeden čas, ale abych tělo při tetanii nasytil, bral jsem 12 tablet ráno a 12 večer a to už bylo opravdu moc.

https://www.glo.cz/mineraly/tablety-hor ... glo-detail

Pak jsem na radu doktora přešel na Citrát v přípravku Magnosolv. Je to silné, Citrát se vstřebává tak z 80%, ale je to taky pořádné projímadlo. Po dobu, co jsem to bral, jsem měl neustále průjem. Na někoho to tak prostě působí. Zkoušel jsem i jiné rady jako upíjet dávku během několika hodin, nebo zapít s ní snídani, ale u mě bez výsledku a stále s průjmy. Mimochodem, mám i tabletový citrát. Snáší se mi líp, ty průjmy nejsou tak šílené. Takže je to možnost. Pokud vám Citrát nic nedělá, zkuste tyhle tablety. V jedné je 400mg čistého Mg. A cenově vyjde s tím vaším přípravkem Magne co do čistého Mg nesrovnatelně lépe.

https://www.fitness007.cz/now-foods-mag ... ion-values

Pak jsem zkusil Mg bisglycinát. Někdo ho vyzdvihuje, že je nejlepší. Mě zabral a pomohl mi dát tetanii zpátky pod kontrolu. Velmi dobře se po něm spí. Jenže je hodně drahý. O doby, co jsem ho kupoval, jsem začal přepočítávat cenu balení na miligramy Mg, které do sebe dostanu. A kvůli ceně bisglycinátu jsem vlastně přišel na tu věc s čistým Mg, protože i když je tohle dobrá forma, moc čistého Mg jsem do sebe nedostával a když, má denní dávka byla za nemalé peníze.

Pak jsem zkoušel dál. Další na řadě byl Threonát, kde jsem si přečetl, jak je skvěle vstřebatelný. Je, ale vstřebá i tvoji peněženku a tyhle finanční šupy jsem si nemohl dovolit. Následné pátrání mě zavedlo až na Mg Malát, který beru doteď. A konečně se dlouhodobě dostavil klidný dech, klidné srdce bez šíleného tlukotu ve dvě v noci a klidné noci a dny vůbec.

https://www.fitness007.cz/now-foods-mag ... 80-tablet/

A ještě jednu věc je nutné dodat. Pokud aplikuješ Mg vnitřně ve formě tablet / prášku, tak se nemůžeš předávkovat. Maximálně se posereš, pokud ho bereš hodně, a tak se taky pozná optimální množství. Navyšuješ každý den dávky a až se dostaví průjem, ubereš o dávku zpět. Pokud je to pak ok, pokračuješ v této dávce, nebo snížíš zase o krok, když průjmy trvají. Nutné je, aby se Mg dostalo do buněk a to trvá několik týdnů (někdo uvádí i měsíců). Nechal jsem si dělat testy krve, ale tam jsem měl Mg v pohodě i když mi bylo z tetanie hnusně jak šlak. Takže pokud cítíš nedostatek, jedna tableta ti dá Mg do krve, krátkodobě tě zklidní, ale z dlouhodobého hlediska máš pořád deficit.

Přidávám i několik dalších odkazů na dobré čtení o Mg, různých formách a doporučuji projít články na Rise By Performace. Ten chlap má v hodně věcech pravdu, hlavně co se týče stavu střeva a celkového zdraví.

A k dávkování - Mg se lépe vstřebává s jídlem, nebo těsně po něm a je dobré brát ho večer, tak hodinu před spaním, nebo ráno po probuzení (a snídani). A když tomu přibereš ještě Bkomplex, tak se bude Mg vstřebávat lépe, nebo si pořiď Mg přípravek, který B obsahuje taky.

http://risebyperformance.cz/2016/03/mg/

http://risebyperformance.cz/2019/05/mag ... ti-v-tele/

Doporučení na závěr - Každý jsme jiný a pokud máte s nedostatkem Magnézia problémy, doporučuji měnit dávkování a různé formy a o testování si vést záznamy. Každý den si napsat kolik berete mg, jakou formu, v kolik hodin, jak se cítíte, jaký byl spánek, atd. a to dlouhodobě, v řádu měsíců. Mě to pomohlo identifikovat některé stavy, na které bych bez poznámek nepřišel.

edit: Smazal jsem odkazy na blog "Doktorka se srdcem" kde byly pěkně popsány jednotlivé formy Mg. Blog už je nedostupný.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 3381
Registrován: 21.04.2016 15:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Strava a Covid-19

Příspěvek od Serža »

když jsem ještě závodil, doplňoval jsem tímto (viz obrázek) - je to za pár babek a funguje....jo, nemá to krásný fitness obal a velkou reklamu :-)
teď už nezávodím ale stejně běhám cca 4x týdně 10-20 km + občas nějaké MTB a do křečí nechodím = na hořčík kašlu
na dlouhých závodech, které občas dám jen tak pro zábavu, doplňuju Enervit GT Sport tablety a Nutrend Anticramp kapsle....
Přílohy
a29ac1f798430f8de1d0763064bb0f65_698.png
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Reccol
VIP
Příspěvky: 515
Registrován: 19.09.2011 13:43

Re: Strava a Covid-19

Příspěvek od Reccol »

Ke křečím gratuluju, ale účinek magnéska proti křečím byl potvrzen jen u těhotných žen. To, že pomáhá proti křečím je oblíbený mýtus. Na druhou stranu, jako placebo mi to zabíralo taky krásně :)

K diskuzi - za mne bisglycinát. Znatelně lépe po něm spím.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 3352
Registrován: 03.09.2012 18:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Strava a Covid-19

Příspěvek od bivoj »

Reccol píše: 30.04.2020 5:27 ...To, že pomáhá proti křečím je oblíbený mýtus...
Mýtus to rozhodně není, protože ke svalovým křečím dochází mimo jiné i z příčin minerální nerovnováhy, což není žádný mýtus. Tou minerální rovnováhou se míní zejména správné hladiny hořčíku, vápníku, draslíku a sodíku, přičemž hořčík je z nich asi nejdůležitější. Pokud má někdo znatelný deficit hořčíku a má problémy s křečemi, tak stabilizace minerální rovnováhy přidáním hořčíku rozhodně může pomoci zamezení křečím, pokud tyto byly způsobeny jeho nedostatkem...
Sic semper tyrannis.
Reccol
VIP
Příspěvky: 515
Registrován: 19.09.2011 13:43

Re: Strava a Covid-19

Příspěvek od Reccol »

Ano, pokud je někdo silně deficientní, speciálně v magnésiu, znamená to často velké problémy. Nicméně předpokládám, že rozumný člověk si hladiny minerálů a stopových prvků alespoň základně hlídá (zvlášť magnésko, zinek atp.). Speciálně lidi, co jen nesedí na zadku.

Pokud má někdo hladiny relativně v pořádku, evidence spojená s křečemi je ve studiích poměrně slabá (až na těhotné ženy, tam jistý prokázaný účinek je). Bohužel už nemám uloženy všechny ty studie, ale namátkou zde.

Nijak nesnižuju smysl suplementace kvalitním magnésiem, naopak to považuji za velmi důležitá prakticky u všech dospělých lidí.
PeFi
Příspěvky: 1041
Registrován: 15.03.2014 13:01

Re: Strava a Covid-19

Příspěvek od PeFi »

Reccol píše: 30.04.2020 5:27 To, že pomáhá proti křečím je oblíbený mýtus. Na druhou stranu, jako placebo mi to zabíralo taky krásně :)
Když něco není potvrzeno, tak to není mýtus, ale hypotéza. Já jsem četl tolik blbě navržených humánních studií, které něco "nepotvrdily" a tedy prohlásily za mýtus, že jsem začal preferovat studie veterinární, protože tam se tohle tmářství téměř neděje. Prohlašovat něco, co podezřele často funguje, za placebo (na základě zpackané studie) je specialita humánní medecíny.

Kamarádka lékařka, házeje do sebe hořčík:"Já vím, že to je jen placebo, ale co mám dělat, mi když mi to funguje".
Tohle se v jiných oborech fakt nevidí, bohužel výsledkem je, že místo srovnání elektrolytů se lidem rovnou předepisují léky. Díky homeostázi není na rozboru "krve" dosbalance elektrolytůl vidět na první pohled, ale tušit to z toho lze, jen člověk musí vědět na co má koukat.

Hořčík se podílá na homeostázi draslíku, takže pokud deficit hořčíku vyvolá deficit draslíku, tak následné dodání hořčíku na křeče logicky "nezabere" - do okamžiku, než se doplní i draslík. Pokud ti bude chybět hořčík, tak draslík bude tělo ztrácet močí. A bílé pláště si mohou vesele publikovat studie, které "prokáží", že ani draslík ani hořčík nemají na křeče vliv a následně psát nám laikům něco o mýtech.
Pokud se do toho zamotá ještě problém se zinkem, tak je to ještě složitější a o to lépe lze pak ukazovat, že "nic nefunguje".
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 551
Registrován: 01.08.2015 15:34
Bydliště: US

Re: Strava a Covid-19

Příspěvek od Alstratt »

Horcik a zinek jsou celkove ty nejdulezitejsi mineraly u vetsiny lidi. Ne ze by ostatni nebyly dulezite ale u techto dvou mineralu a to hlavne u horciku by si lidi mely davat vic pozor na nedostatky. Je celkove znamo ze vetsina lidi ma nedostatek horciku a zinku, pokud behate, posilujete atd. tak o to vic jsou pro vas dulezity. Ne ze ma vliv jen na krece on ma vliv na hromadu dalsich funkci, je dulezity minimalne pro par stovek (spis vic) biochemickych procesu. Pomaha se spatnyma vlivama jako deprese, z cviceni stres, ovlivnuje v nekterych formach spanek, pohodu, energii ... Vecer pro pohodu, spanek .. treba bisglicinat/chelat, treonat pusobi vice spis zas na hlavu jako pamet, psychicky vykon ..., rano treba malat, citrat - dodava slusnou energii atd. tech forem je vice. Urcite se vyhnete formam jako je laktat, karbonat, oxid, aspartat, siran. Horcik normalne denne muzete brat ze zeleniny treba spenat, ovoce treba datle, banany, jako prilohu k jidlu muzete zvolit treba hnedou ryzi, jako maso ruzne ryby, ciste kakao, orechy, pohanka, mineralky ... Ze zinku treba ciste kakao, hovezi, pohanka, psenice, tvrde syry, vejce ... Draslik napr. z hrachu, cocky, spenatu, brambor, vlasske orechy ... Je toho hromady co vsechno ma dost horciku, zinku, drasliku, je docela smutne ze vetsina lidi ho ma nedostatek pri tak velkem vyberu co vsechno ho dost nabizi. U sportovcu/aktivnich lidi chapu ze to berou doplnkama k pestre strave (taky doplnuju k pestre strave doplnkama), ale lidi co nejsou tolik aktivni ty tyhle mineraly z doplnku tolik brat nemusi, postaci jim pestra strava.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
PeFi
Příspěvky: 1041
Registrován: 15.03.2014 13:01

Re: Strava a Covid-19

Příspěvek od PeFi »

Alstratt: Co je špatné na laktátové formě hořčíku? Jako na potvoru je to to jediné, co má slušnou vstřebatelnost a současně je běžně dostupné v lékárnách v ČR. Narazil jsem už na výhrady proti citrátům (citrátové formy doplňků mohou snižovat ceruloplasmin a tím narušovat metabolismus mědi), ale poprvé vidím, že někdo nedoporučuje laktát.

Když už jsme u toho covidu, tak jednou z komplikací při nákaze koronavirem je acidóza, takže vhodná je obecně spíš zásadotvorná strava, což je zejména zelenina a ovoce. Takže je to další problém jak se správně stravovat přes zimu, když čerstvá zelenina nebude.

Pro zájemce seznam potravin v AJ zde, čím zápornější číslo, tím "zásadotvornější" by potravina měla být:
https://www.clinicaleducation.org/docum ... l-list.pdf
Z tohoto pohledu jsou na tom mé zásoby potravin dost bídně.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 551
Registrován: 01.08.2015 15:34
Bydliště: US

Re: Strava a Covid-19

Příspěvek od Alstratt »

Laktat ma shruba podobnou vstrebatelnost jako citrat 80%+ (snad se nepletu) ale i kdyz citrat byva mirne projimavy pri vetsich davkach, tak u laktatu je ta projimavost vyraznejsi (mozna se pletu a je to podobne, uz si to tolik nepamatuji). Tyhle formy neni nejvhodnejsi brat ve velkem mnozstvi, pokud to ale nekomu funguje, do toho. Ten citrat, trochu se mu chci vyhybat a volit kvalitnejsi formy, ale pokud se nepletu, studie na ten citrat jsou zastarale a nekde se to nejak ani nepotvrdilo ze by to melo primo ten spatny vliv kvuli citratu, citrat me moc nezajimal. Preci jenom roky studia nutricnich, biochemickych ved na vysoke uz mam hodne let za sebou a za tu dobu se to posunulo jinam a mnohe si z toho uz ani nepamatuji jelikoz v te dobe me to tolik nezajimalo. Ja osobne davam prednost bisg./chelatu a malatu. U tech vazne kvalitnich forem horciku si zase priplatite. Libily by se mi urcite formy do mych doplnku uz jako soucast slozeni co beru ale hodne vyrobcu to zrovna moc neresi jakou formu daji do jakeho doplnku. Na mnohych doplncich co se prodavaji se ani nepise jakou formu to ma (napriklad v ruznych multivitamino-mineralnnich doplnku apod.). Urcitou roli v problemu s nedostatkem horciku u lidi hrajou i nekteri lekari co rvou do lidi nektere leky i kdyz mnohdy to neni potreba a pak maji lidi problemy se vstrebavanim horciku a tim padem jeho nedostatek. Kdyz pujdete kupovat doplnky davejte si opravdu pozor na slozeni, casto byvaji ve spatnych formach (hlavne ty levne).
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Reccol
VIP
Příspěvky: 515
Registrován: 19.09.2011 13:43

Re: Strava a Covid-19

Příspěvek od Reccol »

Alstratt: Úplný souhlas s těmi formami. Minerály/multivitamíny, kde není napsáno, co je, prostě nebrat, protže tam nic kvalitního není.

Pefi: Neomezuj se na lékárny. Doplňky (kvalitní) jsou běžne dostupné do druhého dne, koukni na eshopy s výživou pro sportovce, posilování atp.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 551
Registrován: 01.08.2015 15:34
Bydliště: US

Re: Strava a Covid-19

Příspěvek od Alstratt »

Dalo by se toho vypsat spousty ale tak zde neco malo. Pokud pouzivate oleje tak mrknete na nejaky kvalitni 100% kokosovy olej --> MCT olej (kyselina kaprylova C8 + C10 kyselina kaprinova). Rychly zdroj energie - lepsi nez se cpat sacharidy ktere zdravi skodi, ma to i slusny zdravotni vyhody. Vstrebava se rychle, muzete to diky neutralni chuti cpat do ceho chcete od ruznych kasi, koktejlu, smoothie, salatu atd. Treba takovy vitamin D3 se skvele/rychle vstrebava s MCT olejem, je mozne koupit i vitamin D3 ve forme kapek/tobolek s kapalinou kde je obsazen v MCT oleji a to nektere i s K2 ... Muzete pridat i prisadu BioPerine (extrakt z pepre) k ruznym doplnkum. Dostavejte k tem doplnkum do tela i dostatek B vitaminu, ale to snad neni u nikoho doufam problem. C8 je premenovan na vykonne palivo ketony ktere jsou lepsi zdroj energie nez glukoza. Jak pro fyzickou tak psychickou namahu je super. Vase telo ma radsi ketony nez glukozu tak da ketonum prednost tak to zbytecne ani s glukozou nemichejte. Muzete treba po skonceni tohoto ucinku do sebe soupnout i glukozu pokud chcete zas naval rychle ale kratke energie treba co vam zbyva do cile ale neni dobre tu glukozu bezne do sebe hazet. Kdyz uz chcete dost glukozy ze stravy tak do sebe nahazejte hroznove vino to ma slusny obsah a ty glukozove tabletky si nechte na cesty jako nouzovku kdyby neco pokud to chcete brat. C8 i C10 maji dohromady antibakterialni/protiplisnove ucinky proti nekterym typum. Celkove lepe s tim travite a dalsi vyhody.

Pokud chcete neco dalsiho muzete zkusit kravske kolostrum, u nej ale vybirejte kvalitni cisty produkt. Skracene to je kravske mleko urcene pro sve mlade, toto mleko obsahuje plno prospesnych latek pro telo nez si telo vybuduje silnou imunitu, do te doby je takto dodavano. Muze to brat i clovek a jsou tak i prodavane vyrobky pro lidi. Neplest si s klasickym kravskym mlekem, to uz neni tolik prospesne jak tohle. Jak ten MCT olej tak i kravske kolostrum se prodava ve forme prasku, tablet nebo kapalne. U kapalne verze mct oleje muzete citit prichut kokosu.

Hlavne si overujte co kupujete at nekoupite spis nejakou parodii na kvalitni produkt, tak ctete aspon zadni cast produktu s obsahem. K tomu horciku a zinku, ted zkousim produkt ktery kombinuje horcik malat, glycinat, a taurinat. Spolecne v teto tobolce smesi je zinek pikolinat, B6 a BioPerine.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
kalio
Příspěvky: 3
Registrován: 12.05.2020 15:52
Pohlaví: muž

Re: Strava a Covid-19

Příspěvek od kalio »

Neřešili stě doplňovanie hořčíku transdermalnym magneziom. Nejest tablety ale natírat sa olejem? Som nový odkaz radsej nejdem dávat každý si najde výhodou by malá být vysoká vstřebatelnost.
Uživatelský avatar
gasoline
Příspěvky: 108
Registrován: 09.12.2012 20:47

Re: Strava a Covid-19

Příspěvek od gasoline »

Nezkoušel jsem, ale četl jsem, že prý hodně lidí může mít problém s alergickou reakcí na kůži.
Další alternativa, kterou jsem ovšem taky nezkoušel :) je koupel tzv. hořké soli (síran horečnatý).
Odpovědět