Jak vařit BEZ PAPIŇÁKU ? (luštěniny, hovězí,...)

Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Jak vařit BEZ PAPIŇÁKU ? (luštěniny, hovězí,...)

Příspěvek od Woody Crafty »

Narazil jsem na jeden polorozpadlický problém. Byl jsem nucený se nějakou dobu obejít bez papiňáku, a musím říct, že to dost výrazně ochudilo můj jídelníček. Zejména o "superpotraviny" jakými jsou luštěniny.
Některé druhy luštěnin jsou prakticky neuvařitelné, zvlášť do papiňákové konzistence (fazole, ale hlavně cizrna).
A některé druhy supermarketového hovězího se rozpadnou i po 2 hodinách v papiňáku na nerozežvýkatelné vlákna. Bez něj si to raději ani nepředstavuju.

A lze si představit, že v nějaké nouzové rozpadlické situaci fakt nebude k dispozici měkoučké telecí. A na minutku, pokud vím, se hodí jen některé druhy hovězího.

Máte někdo zkušenosti s tím jak zpracovat typické "papiňákové" potraviny bez papiňáku?
Papiňák může částečně nahradit mlýnek na maso i u luštěnin. Ale lze předpokládat že v situaci kdy nemáme k dispozici papiňák, nebudeme mít ani ten 4kg litinový mlýnek na maso.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jak vařit BEZ PAPIŇÁKU ? (luštěniny, hovězí,...)

Příspěvek od proforma »

To jako vazne? O hruzo, nemam papinak! Ja jsem ho nemela nikdy a ziju. Lusteniny miluju a varim je casto.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
jahaman

Re: Jak vařit BEZ PAPIŇÁKU ? (luštěniny, hovězí,...)

Příspěvek od jahaman »

Tak ja varim lusteniny casto, skoro bych rekl ze furt a papinak vubec nemam, varim je ve velkem hrnci, pomalu, na nizky ohen a dlouho, treba i 10 hodin. A samozrejme predtim namocene, to je jasnacka. Treba cizrnu namacim rano, pak vecer podruhe a dalsi rano teprve varim, az nekdy do pozdniho odpoledne.
Zadny papinak neni potreba.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jak vařit BEZ PAPIŇÁKU ? (luštěniny, hovězí,...)

Příspěvek od proforma »

Lusteniny se nemuseji namacet tak dlouho, kdyz se casteji meni voda, treba po 2 hodinach.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Jak vařit BEZ PAPIŇÁKU ? (luštěniny, hovězí,...)

Příspěvek od Germanik1 »

Před a během varu nesolit
Udělám co musím
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Jak vařit BEZ PAPIŇÁKU ? (luštěniny, hovězí,...)

Příspěvek od Woody Crafty »

jahaman píše: 05.12.2020 15:19 Tak ja varim lusteniny casto, skoro bych rekl ze furt a papinak vubec nemam, varim je ve velkem hrnci, pomalu, na nizky ohen a dlouho, treba i 10 hodin. A samozrejme predtim namocene, to je jasnacka. Treba cizrnu namacim rano, pak vecer podruhe a dalsi rano teprve varim, az nekdy do pozdniho odpoledne.
Zadny papinak neni potreba.
Tak to se přiznám, mě nenapadlo, vařit luštěniny 10 hodin :D
To se musí vyvařit tak nejmíň 3 hrnce vody.
A abych pravdu řekl, tak cizrnu se mi úplně doměka nepodařilo ani v papiňáku, po 3 hodinách jsem ztratil nervy.
Ne že by se to nedalo jíst, jen holt je to tak nějak dokřupava. Já jsem zvyklý třeba fazoli rozvařit tak, že se sama zahustí. To se mi u cizrny nepovedlo.
Namáčet cizrnu 24 hodin mě rovněž nenapadlo, max přes noc jako fazole.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
jahaman

Re: Jak vařit BEZ PAPIŇÁKU ? (luštěniny, hovězí,...)

Příspěvek od jahaman »

Tak ja mam stary pomaly hrnec, do neho pridam lusteniny, naleju vodu, nastavit X hodin a za X hodin mam hotovo a nemusim na to myslet.
Ohledne cizrny jsem nekde vycetl par vychytavek:
- dvakrat namacet
- varit absolutne neokerenene, jak dlouho chcete, pry cizrna nikdy nezmekne
- po uvareni dat vychladit a pridat koreni dle libosti, cizrna jak chladne, nasava do sebe tu vodu vcetne toho koreni a teprve tehdy dostava chut
Od te doby, co jsem to cetl to tak delam a je to fakt ze to tak funguje. Po uvareni pak delam jednu pulku cizrny normalne pro ostatni a druhou pekne palivou pro mne :-)
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Jak vařit BEZ PAPIŇÁKU ? (luštěniny, hovězí,...)

Příspěvek od Hohepa »

Papiňák jsem začal používat až když jsem loni pořídil elektrický! :D
Je to nebe a dudy . Pískne si jen při nájezdu tlaku , než zaskočí pojistka a pak je ticho.
Žádné syčení pískání, kuchyň plná páry orosená okna. Klídek pohoda, po uplynutí nastaveného času jen udržuje obsah teplý a bez tlaku.
Brambory už dělám jenom v něm a bez vody. Oloupám nakrájím na kousky propláchnu vodou , co na nich voda ulpí to stačí, sůl kmín , papiňák nastavím na pět minut.
Neznám lepší úpravu ( krom pečení ), brambory jsou voňavé plné chuti nic se nevyluhuje do vody.
Jen holt už nedělám oukrop.

Bez papiňáku jsem vařil dlohá léta takto.
Mám radči nižší hrnce o větším průměru. Obsah uvedu do varu dle receptu (smažení cibule a podobně).
Když je hotovo a má se to jen "táhnout" přesunu
na nejmenší hořák plynového sporáku stažený na minimum na který jsem dal litinový tál/plotýnku
třeba tady https://www.kuchynskepotreby.cz/litinov ... gIry_D_BwE
(snad nevadí , krám nevlastním :angel )
ten krásně rozvede teplo do celé plochy a i při hustých omáčkách se to nepřipaluje.
Hrnec přikryju poklicí, na ní se pára stihne vysrážet a voda zteče zpět do hrnce, téměř neubývá a netřeba furt dolejvat. :rock


EDIT
P.S.: Táta na chalupě používal jednoplotýnkový elektrický vařič , který měl připojen na elektriku přes externí triakovou regulaci výkonu pro vrtačky. Nebyl problém udržet 10 litrový obsah tekutin dlouhodobě na 78-79°C
bez hysteréze teploty (regulátor vařiče naplno) :wasntme (modří vědí)
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Jak vařit BEZ PAPIŇÁKU ? (luštěniny, hovězí,...)

Příspěvek od Bill Masen »

Toto téma se hodí spíš na mimibazar, než na rozpad.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Jak vařit BEZ PAPIŇÁKU ? (luštěniny, hovězí,...)

Příspěvek od Ulfhednar »

Díky Hohepa, mně to po dlouhé době přišlo jako přínosné téma, ale asi jste se netrefil do aktuálního diskurzu.
No, tak se zítra zase poučíme, kdo koho potkal bez roušky a co by mu za to provedl, jak se při tom cítil a jak všichni kvůli tomu umřeme.

P.S. Papiňák mám a levné hovězí bez mám problém bez něj udělat v přijatelném čase.

Svého času příprava a zdroje potravy zde byly poměrně důležitým tématem. Recenze ešusů, vařičů, vaření v termosce, v jámě, sušení masa... Časy se mění.
Óðinn á yðr alla
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Jak vařit BEZ PAPIŇÁKU ? (luštěniny, hovězí,...)

Příspěvek od Ivana »

V dobách nedostatku budou chybět zejména bílkoviny, které luštěniny obsahují. Jejich správnou přípravu proto za rozpadlické téma pokládám. Mimo jiné i proto, že obsahují několik antinutričních látek, které správná příprava odstraní.
Podle mě to sem patří (nikdo tady přece nevaří dortíčky s mrkvičkou).
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jak vařit BEZ PAPIŇÁKU ? (luštěniny, hovězí,...)

Příspěvek od proforma »

Ulfe, jestli nekdo neumi varit (bez papinaku), at se to uci jinde (treba tady: https://www.kucharkaprodceru.cz/recepty ... catecniky/), tohle nema s rozpadem nic spolecneho. Tady se probiraji napr. nahradni zpusoby pripravy lustenin pri nedostatku vybaveni, vody, dreva nebo nemoznosti rozdelat ohen. Coz jaksi ty naprosto zakladni znalosti predpoklada.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Jak vařit BEZ PAPIŇÁKU ? (luštěniny, hovězí,...)

Příspěvek od Hohepa »

Na přípravě cizrny mi nejvíc vadí "loupání" šlupek po uvaření.
Né že by to s nimi nešlo, ale jejich odstranění silně omezuje produkci metanu
a třeba humus je pak mnohem "jemnější".

Nemáte na to "loupání" někdo nějakej fígl ? :angel
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Jak vařit BEZ PAPIŇÁKU ? (luštěniny, hovězí,...)

Příspěvek od Ulfhednar »

No, mně zase připadá celé množství příspěvků zde zcela nerozpadlických. Počínaje řadou Vašich a konče řadou mých. Každý to má jinak. A nepochybuji, že 90% témat zde diskutovaných lze nalézt v jiných zdrojích mnohem fundovaněji a věrohodněji, než zde. V řadě oborů jsou prostě lepší a adekvátnější zdroje, než tady. Kouzlo rozpadu bývalo v pestrosti, snaze o komplexitu a mixu.
Věřte, že mi Hohepuv text dal víc, než třeba Vaše povídání, jak musíte utéct do exilu. Z něho pohledu hodnota informací nula, prostě je mi to jedno, Hohepův text mi něco málo dal, a zabral stejně místa jako Váš text. Význam a přínos nemusí být vždy pro všechny stejný.
Buďme tolerantní nad tím, že někdo potřebuje ventilovat své pocity a jiný se ptá na věci, které jsou ostatním zřejmé. :hand
A je fajn napsat, jak na i ty zřejmé věci těm, co to neví. Třeba zase znají něco, co nám není zcela jasné a mohou poradit. Však tu Hohepa zcela jistě má i texty, které, když ne všem, tak řadě lidí, něco dají.
Ostatně Offtopic a Jak bylo dnes je u řady lidí podstatná část příspěvků (u řady lidí i dominantní témata v portfoliu) a přesto to Rozpad nepotápí a leckdo to rád čte, však proč ne.
Většina textů si své čtenáře najde.

K věci: řadu potravin lze paradoxně dostat k vyšší stravitelnost i utilizaci živin i hlubokým zmrazením, kdy dojde k narušení bunečných stěn, či alespoň odolných pletiv.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Jak vařit BEZ PAPIŇÁKU ? (luštěniny, hovězí,...)

Příspěvek od Kapo »

Hodne tuhé mäso sa necháva odležať, a pri tepelnej úprave ho môžeme podlievať alkoholom. To urýchli úpravu. Taktiež keď mäso naklepeme, tak bude lepšie užutelné.
Mrazené mäso sa dá dobre krájať na tenučké plátky a tak rýchlo tepelne upraviť.

Papiňák je inak super pomocník, bo pri varení jednak šetríme energiu, a taktiež pri správnom použití nešírime vône z jedla. Musí sa variť velmo pomaly.

A ak padne hovno do ventilátora, /skôr sa nemienim trápiť zdravou stravou :D /tak obilniny a strukoviny bude najvhodnejšie nakličovať. Lebo z toho istého množstva získame 30 až tuším 500-krát výživnejšiu potravinu. https://www.valachshop.sk/blog/naklicov ... aklicovat/
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jak vařit BEZ PAPIŇÁKU ? (luštěniny, hovězí,...)

Příspěvek od proforma »

Hohepa píše: 06.12.2020 22:29 Na přípravě cizrny mi nejvíc vadí "loupání" šlupek po uvaření.
Né že by to s nimi nešlo, ale jejich odstranění silně omezuje produkci metanu
Produkci metanu :-) u jakychkoli lustenin omezuje pridani majoranky, oregana nebo koriandru. Pak netreba loupat.

A hlavne, jak uz jsem psala vyse: pri namaceni vymenovat vodu po 2 hodinach. U fazoli a cocky u jakychkoli druhu, u cizrny to tak vyrazne neni, ale taky pomuze.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Jak vařit BEZ PAPIŇÁKU ? (luštěniny, hovězí,...)

Příspěvek od Bill Masen »

Ulfhednar píše: 06.12.2020 22:32 No, mně zase připadá celé množství příspěvků zde zcela nerozpadlických...
Jako Březňák nemáš právo soudit. Obsah fóra tvoří jeho členové, a to především ti dlouholetí. Ti se připravovali na něco, co může nastat a neregistrovali se až ve chvíli, kdy propukla pandemie. Je jen pár těch, co sem přišli po březnu 2020 a jsou pro fórum přínosem a mnoho těch, co informace nasávají a fórum je přínosem pro ně. Pak jsou ti ostatní.
Jestli se ti tu nějaké příspěvky nelíbí, můžeš jejich autora zablokovat, stejně tak, jako to mnozí zde udělali u tebe.
Janko Burka
Příspěvky: 93
Registrován: 10.10.2020 16:59

Re: Jak vařit BEZ PAPIŇÁKU ? (luštěniny, hovězí,...)

Příspěvek od Janko Burka »

Presne tak, ufhednar jen rozklada bojovou moralku. A Masen je zde nejlepsi editor, bany nedava zbuhdarma, mysli mu to.

ano, to jsem, a ty brzdi
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak vařit BEZ PAPIŇÁKU ? (luštěniny, hovězí,...)

Příspěvek od cipis »

Ale notak, nechte toho ...

Já si osobně nemyslím, že to patří na mimibazar, už jen k tomu, že moje znalosti jsou v tomto oboru bohužel dosti mizerné. A musím se přiznat, že už nezvládám být na x fórech, už ani nechápu, jak jsem to před lety zvládal (těch fór bylo snad kolem deseti, možná víc).

Základní věci je třeba stále opakovat, a i diskuze výše tomu dává za pravdu. Tento thread bych tu nechal, ať si v něm pokračuje, kdo chce, ať si to čte, kdo chce, rozhodně bych ale vynechal OT příspěvky, čímž tento je můj zde poslední, kdy ještě zmíním, že na základě tohoto threadu jsem si ten papiňák objednal :D :D :D
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Jak vařit BEZ PAPIŇÁKU ? (luštěniny, hovězí,...)

Příspěvek od PeFi »

K těm fazolím:
https://beaninstitute.com/cooking-with- ... uy-crosby/

Radí fazole namáčet do slané vody a následně vařit ve vodě, kam se přidá jedlá soda, čímž se pH roztoku posune do zásadita. Důvody proč výše uvedené urychluje rozpad pektinu a tím změknutí jsou vysvětleny v odkaze viz výše.
Odpovědět