Energetické-kalorické bomby

Slick7
Příspěvky: 401
Registrován: 10.11.2011 21:03
Bydliště: BRNO

Energetické-kalorické bomby

Příspěvek od Slick7 »

Tohle téma jsem založil, proto, aby jsme se tady podělily o potraviny, které jsou skladné, s dlouhou trvanlivostí, ale hlavně jsou ke svému objemu energeticky hodnotné. Sám už delší dobu sestavuji různá MRE, některé jsou tady na fóru popsány, ale stále mám za to, že pokud se budeme držet hodnoty okolo 2 000 Kj, dá se udělat denní dávka potravin podstatně menší, ale při tom energeticky stejná, ne-li vyšší. Prosím vás tedy o příspěvky v tomto duchu a vašich různých tipů na další energetické výrobky.
Jako první bych sem vrazil různé tyčinky, např. tyčinka Snickers, kterou jsem teď kupoval v akci za 12,- má energetickou hodnotu 2 128 Kj na 100g výrobku, při jedné tyčince o hmotnosti 51g je to 1 085 Kj, takže teoreticky dvě tyčinky o celkové hmotnosti 102 gramů by vám měli energeticky vystačit na celý den a za cenu 24,- Kč. Ve srovnání s MRE je to obrovská úspora hmotnosti a peněz.

Díky předem za vaše další postřehy a příspěvky.
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Energetické-kalorické bomby

Příspěvek od GloryToSunTsu »

No nevím, určitě ne, když je sníš naráz.
Je to jako "uhlák plný uhlí", jen těžko můžeš tvrdit, že když do kamen nasypeš naráz celý uhlák, budou hořet celý den.
Tělo potřebuje energii dostávat postupně a tahle tyčinka může být vhodná jen při nějaké velké zátěži.
Další věc je, že pokud sníš velké množství cukru, tělo vyplaví do krevního řečiště moře inzulínu a jediný výsledek bude ten, že se budeš cítit unavený. Asi takhle, pokud se najíš třeba něčeho energeticky nedostatečného, můžeš si tyčinku rozkrájet na malé kousky a postupně je jíst (rovnoměrně po celou dobu zátěže). Ale lepší práci myslím odvedou cucací bonbóny.

Ale schválně, zkus si sežrat jednu tuhle tyčinku, na jak dlouho ti vydrží.
Oproti tomu, když budeš postupně pít litr mléka, vydržíš s tím celý den bez pocitu hladu.
(Ověřeno!)

Jinak ano, tyhle "bomby" mají svůj smysl, můžeš je použít na rychlé nabrání váhy, například před spaním.
Nebo třeba na obnovu energie po těžkém výkonu.
Ale ve skutečnosti jediné, k čemu se opravdu hodí, je na spaní ve velké zimě!
Rozkrojíš jí na třetiny, první třetinu si vezmeš těsně před spaním, druhou, když se probudíš zimou, pak si jdeš ale zase lehnout a třetí kus, pokud se probudíš znovu nebo hned ráno. ALE POZOR, jak sníš třetí kus, už si nejdeš lehnout (pokud je opravdu zima - musíš se rozhejbat)! Stejně můžeš postupovat, když máš sebou děti! Jen do dětí toho musíš narvat víc a víc je hlídat, čím jsou menší, tím snáze se podchladí.
Pokud nemáš jinou šanci, jak je ochránit před prochladnutím, rveš do nich cukr a zahříváš je!

PAMATUJ! PROTI ZIMĚ SE NEJLÉPE BOJUJE JÍDLEM!
Slick7
Příspěvky: 401
Registrován: 10.11.2011 21:03
Bydliště: BRNO

Re: Energetické-kalorické bomby

Příspěvek od Slick7 »

Rozhodně to stojí za pokus, jeden den nesním nic, jen ty dvě tyčinky, které si rozdělím na celý den :mrgreen:
Candide
Příspěvky: 127
Registrován: 13.12.2011 13:10

Re: Energetické-kalorické bomby

Příspěvek od Candide »

Co chceš dělat při takovém energetickém příjmu? Ležet v bunkru? Protože doporučený denní příjem energie je myslím 8 000 kJ, což je právě kolem 2 000 kcal.
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Energetické-kalorické bomby

Příspěvek od Fjord »

Slick7 píše:Rozhodně to stojí za pokus, jeden den nesním nic, jen ty dvě tyčinky, které si rozdělím na celý den :mrgreen:
Moc dobře ti nebude, jak píše GloryToSunTsu, jde o následnou únavu, to tě spíš spíš postupně spomalí. Držela jsem půsty i 6 dnů a v době, kdy je prázdný žaludek by to působilo spíš jako jed. Roztřesou se ti ruce, srdce začně pumpovat a celé tělo se pak chová, jako by se zlbáznilo. Jeden den samozřejmě je v pohodě-to se ti nestane nic. Každý taky máme jiný metabolismus, a hraje roli i věk, takže univerzální recept asi neexistuje pro každého-ale to je jen můj názor, nemusíš souhlasit.

Kalorická bomba je pro mě asi čokoláda - tohle mi zaručeně zabere vždy.

Ale pro usklanění na dobu nouze bych spíš volila asi balíčky s ovesnými vločkami, hroznovým nebo jiným cukrem-jeden ted nevím přesně název má sladivost snad 300x vyšší než bílý cukr, pak tam namíchat třeba skořici, kakao, rozinky. To se pak dá velice rychle zalít horkou vodou nebo mlékem a nechat chvíli namočený. Tělo tohle dostane do kondice docela dobře a právěže to není příliš vělký nápor v době stresu a pocit plného žaludku vydrží mnohem déle, než u snickers. Nevím, v jaké situaci to máš v úmyslu použít.
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Energetické-kalorické bomby

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Možná nějaký koktejly :roll: třeba sušené mléko, cukr a k tomu přidat nějakou vlákninu, aby se žaludek trochu zabavil.
Uživatelský avatar
Darth
Příspěvky: 130
Registrován: 16.12.2011 16:53
Bydliště: Sídliště

Re: Energetické-kalorické bomby

Příspěvek od Darth »

Co tak "koktejly pro kulturisty"?Začínám o tomto přemýšlet.Sám nejsem mistr fitnesu,takže jsem do toho zatím nepronikl,ale myslím že by se tam něco našlo pro výživu i pro případné delší uskladnění díky dehydrovanému stavu.
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Energetické-kalorické bomby

Příspěvek od hanpari »

To je drahé a hlavně zaměřené na růst svalové hmoty, popřípadě na dodání minerálů a vitamínů.
Uživatelský avatar
Darth
Příspěvky: 130
Registrován: 16.12.2011 16:53
Bydliště: Sídliště

Re: Energetické-kalorické bomby

Příspěvek od Darth »

Je jasné že to nebude za "pusu",ale určitě se tam najde něco čím doplnit ztracené živiny nebo energii a nebo jak dodat tělu potřebné látky pro fungování.(rychlejší a účinější regenerace)Minerály a vitamíny se taky sejdou.
Možná se pletu. :head
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Energetické-kalorické bomby

Příspěvek od Fabulous »

Energie je dobrá věc, ale důležité je mít i příjem kompletního sortimentu živin a vitamínů. Proto se vyrábí nouzová jídla typu NRG, která obsahují skutečně vše potřebné. Pokud by se jednalo o nouzové přežití tří dnů, tak člověk koneckonců vyžije i z vlastního špeku ;) Ale minimální denní příjem by měl být alespoň 1500 kcal, což je pro ilustraci příjem člověka držícího poměrně přísnou cukrovkářskou dietu. Dlouhodobě by se mělo jednat o 2400 - 2800 kcal, aby to nemělo vliv na váhu a zdraví.
Uživatelský avatar
Darth
Příspěvky: 130
Registrován: 16.12.2011 16:53
Bydliště: Sídliště

Re: Energetické-kalorické bomby

Příspěvek od Darth »

JJ,udělal jsem si testovací objednávku z Conserva.de
Ty NRG jsem už testoval.Velká výhoda je, že je každý kousek z krabice (500g)ještě sólo zabalený.Jinak je to opravdu na přípravu kašičky díky tomu že se to tak samo drobí.
Zkoušel jsem i BP-5.Jsou pevnější,ale po rozbalení krabice (500g)jsou jednotlivé kousky jen v nějakém papíře.Takže rovnou zpracovat. :D
Oboje má slušnou nasládlou chuť a doba spotřeby je hodně solidní,takže počítám s další objednávkou.
Ten chleba byl hnus fialový,ale v době nejhorší....?
Hodně mě překvapila ta "třešnová buchta" v plechovce.Výborná chuť,doba spotřeby cca 2 roky.Možná i dél.
Bohužel jsem na stránkách ani na plechovce nenašel nutriční hodnoty.Na zvednutí "morálky" hlavně u dětí ideální.Jen ta cena .. :D
Jídlo by nemělo být moc dobré aby se rychle nesnědlo,ale taková čokoládová tyčinka,oplatek je určitě hodně příjemný způsob jak doplnit energii,zaplácnout břicho a po delší době o nouzové stravě si smlsnout :mrgreen:
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Energetické-kalorické bomby

Příspěvek od hanpari »

Nezlob se na mne, ale přijde mi, že to hodně překombinováváš.

Když usušíš jablka, chleba, naloupeš ořechy, uděláš si kvalitní těstoviny, apod. Vyjde tě to zásadně levněji, výživná hodnota bude mnohem vyšší a nebudeš se muset tlouct do hlavy, proč jsi cpal peníze do něčeho, po čem může být pendrek.


Tohle je můj vzkaz všem:
Pokud to myslíte vážně, nehledejte sakra, kde byste co super koupili. Kdyby bylo přežití našich předků závislé na technologických hračkách, tak naši předkové už dávno vymřeli!Na dlouhé plavby se vyráželo s kysaným zelím, soleným masem a těstovinami či suchary. Ke konci se to jedlo prolezlé červy, ale posádky tak přežívaly dlouhé měsíce.
Vaše babičky umí zavařovat ovoce, tak také zavařujte. POkud vám sklo přijde jako křehký materiál, sežeńte si sklenice (pokud existují) u polykarbonátu a nebo z polyamidu.

Tuhle sklenici nerozbijete:
http://www.karavan.cz/_550_531-sklenice ... -waca-.htm

Bohužel nevím, jestli se dá sehnat jako klasická zavařovací. Ale předpokládám, že i tahle by šla nějakým vhodným způsobem utěsnit. získáš tak naprosto nerozbitnou a trvanlivou konzervu, pokud ji budeš skladovat v suchu, temnu a chladu.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Energetické-kalorické bomby

Příspěvek od Karlos »

Ty opomijis fakt ze spoustu z nas to hrani si s hrackami (technickymi vymozenostmi) proste bavi ;)
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Energetické-kalorické bomby

Příspěvek od Fabulous »

Pokud mám peníze a málo času, tak ho přeci nebudu plýtvat na zavařování. V době hojnosti mi přijde logické a praktické nakoupit průmyslově zpracované potraviny. Pokud bych si spočítal cenu mého času a všechny přímé i nepřímé náklady, tak průmyslové jídlo jasně vítězí nad domácí přípravou konzerv.
Uživatelský avatar
Darth
Příspěvky: 130
Registrován: 16.12.2011 16:53
Bydliště: Sídliště

Re: Energetické-kalorické bomby

Příspěvek od Darth »

hanpari píše:Nezlob se na mne, ale přijde mi, že to hodně překombinováváš.

Když usušíš jablka, chleba, naloupeš ořechy, uděláš si kvalitní těstoviny, apod. Vyjde tě to zásadně levněji, výživná hodnota bude mnohem vyšší a nebudeš se muset tlouct do hlavy, proč jsi cpal peníze do něčeho, po čem může být pendrek.
[/b]
Já se na tebe nezlobím :)
Každá konfrontace názorů je potřebná a užitečná.To je jeden z důvodů proč jsem se sem přidal.Proto se zakládají nejrůznější fóra o různých tématech.
To o čem jsem se tady bavil,bude část "mé studené kuchyně" kde nebudu potřebovat nic dalšího ,maximálně vodu a tu využiju bezezbytku(odpaření při vaření atd..)
Pokud se budu bavit přímo o NGR a BP-5,tak je pořizovací cena relativně vysoká,ale pokud vydrží deset let,tak cena dnešních potravin za pět let bude zas někde jinde a možné né už jen o cca 5% ročně.
Vše se snažím pořídit tak,abych pro to měl využití i v nynějším světě.Nejde mi o to abych nakoupil nějakých (drahých) krámů a neměl pro ně momentální využití.
Ale pokud to jde,tak maximálně využiju všech "moderních vymožeností".Takže nikdo po mě nemůže chtít abych už teď seděl ve sklepě a dávil se suchým chlebem. :head
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Energetické-kalorické bomby

Příspěvek od Maximus »

Této problematiky se týkalo i toto vlákno - http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=17&t=221

Přidávám nějaké základní údaje, ze kterých se může vycházet:
Energetická hodnota:
Bílkovin: 4 kcal (17 kJ/gram)
Tuků: 9 kcal (38 kJ/gram)
Cukrů: 4 kcal (17 kJ/gram)

Přepočet kcal na jouly je:
1 kcal = 4,19 kJ
1 kJ = 0,24 kcal

Důležité je si uvědomit, naco takovou "bombu" potřebujete - rychlé doplnění energie (zaměřím se na cukry) nebo zabalit co nejvíce energie do co nejmenšího a nejlehčího balíčku (zaměřím se na tuky). Speciální proteinové přípravky pro kulturisty jsou opravdu jen dobré na růst svalů při jinak relativně vyvážené stravě a adekvátní zátěži, jinak přemíra bílkovin v potravě vede k zvýšenému zatížení ledvin a jater dusíkatými metabolity a výsledkem může být třeba dna nebo močové kameny.

Optimální pro dlouhodobější "přežívání" je zajištění si co nejpestřejšího jídelníčku s vyváženým poměrem tuků, cukrů a bílkovin (30 : 50-60 : 10-20) . Dostatek vitamínů, minerálů a stopových prvků je pro zachování zdraví a obecně tělesné i duševní výkonosti také nezbytný.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Energetické-kalorické bomby

Příspěvek od alibaba »

Jak bych rekl ,ze hanpari ma pravdu a jedte do Australie a Ameriky do jizni i severni, byla naprosta kaloricka bomba ziva zvirata a tim myslim prasata a ty prezili a ted jich ted je jich ve statech asi 9 milionu a rozmnozena jsou i v Australii a to ani nepocitam kozy a jine zvirata jako zasobu potravin si vzdy na lodich tahli ziva zvirata a donedavna na jihu kdyz nebylo mrazani zvirata na trzich se prodavala ziva ......
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Energetické-kalorické bomby

Příspěvek od Grunt »

Fabulous píše:V době hojnosti mi přijde logické a praktické nakoupit průmyslově zpracované potraviny.
Jo? No aby si brzo nenarazil.
Maximus píše:Optimální pro dlouhodobější "přežívání" je zajištění si co nejpestřejšího jídelníčku s vyváženým poměrem tuků, cukrů a bílkovin (30 : 50-60 : 10-20) . Dostatek vitamínů, minerálů a stopových prvků je pro zachování zdraví a obecně tělesné i duševní výkonosti také nezbytný.
Prosím, tesat.
aalibaba píše:Jak bych rekl ,ze hanpari ma pravdu a jedte do Australie a Ameriky do jizni i severni, byla naprosta kaloricka bomba ziva zvirata a tim myslim prasata a ty prezili a ted jich ted je jich ve statech asi 9 milionu a rozmnozena jsou i v Australii a to ani nepocitam kozy a jine zvirata jako zasobu potravin si vzdy na lodich tahli ziva zvirata a donedavna na jihu kdyz nebylo mrazani zvirata na trzich se prodavala ziva ......
Ale že umírali na spoustu nemocí, kupř. Kurděje, už si zapomněl dodat. Lidské tělo není stroj, nejede na benzín ani na Watty a potřebuje k dlouhodobé správné funkci velkou spoustu různorodých stopových prvků, proteinů a já nevím čeho. Čím různorodější strava, tím lépe. Ono ani nemusí být apokalypsa, stačí blbá alergie na nějaké ty bílkoviny ve vajíčku a sýru (z toho vycházející nedostatek kalcia) a už to jede. Člověk se modlí aby žádná apokalypsa nenastala. Udělat si zásobu z „kalorických bomb“ se z dlouhodobého měřítka rovná jisté smrti.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Energetické-kalorické bomby

Příspěvek od alibaba »

Urcite par namorniku umrelo na kurdeje, nez objevili o co jde a pak kazda lod mela par jablek a ty vydrzi urcite 4 mesice za napoleoniskych valek britske lodstvo prislo asi o 4 500 mamorniku co ztratilo v bitvach ,ale 100 000 umrelo na opilost selhani ledvin a na pady v opilosti anebo v bourich ,kdyz to korabem mlatilo ze strany na stranu.....a kaloricka bomba byl tehdy RUM.......
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Energetické-kalorické bomby

Příspěvek od Grunt »

Tím jsem chtěl mimo jiné též říct, že mezi „plně funkční“ a smrtí je hodně stavů. Taková Lindsey Lohan (doplňte jinou osobu dle libosti) se určitě stavem „na nohách“ klasifikovat dá, otázka je jak dlouho by se tak dala klasifikovat v nouzových podmínkách oproti zdravému jedinci. Námořnická šichta nebyla ani tak namáhavá fyzicky, ale právě ta fyzická námaha v kombinaci s tím stravováním. Osobně znám pár jedinců co fungují delší dobu na alkohol. Srdce jim bije, ale to je tak asi všechno a v případě nouzového, ne-li apokalyptického stavu jsem si jistý, že by je od smrti nedělilo nic. Podobné je to i se zde diskutovanou stravou. Že zaplní žaludek, popř. je schopná se přesunou do faldíků ještě automaticky nemusí znamenat, že je schopná udržet ve funkčním stavu.
Odpovědět