Balistická ochrana těla

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Odpovědět
cipis
Příspěvky: 4850
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od cipis »

Nikdo nepíše ani slovo o tom, že je tvůj příspěvek nežádoucí. Naopak jsi byl defacto pochválen za informace, které jsi přinesl. Nikdo nemá problém s tím, diskutovat dále.
Jen odkaz na zcela konkrétní firmu není v souladu s pravidly tohoto fóra. A bohužel tento tvůj příspěvek více méně naznačuje, že jsi na tu odkazovanou firmu nějakým způsobem napojen.
prepper969
Příspěvky: 14
Registrován: 19.04.2016 18:44

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od prepper969 »

No já nevím podle čeho je usuzováno moje napojení na nějakou firmu, když se naopak snažím lidem naznačit, jak a z čeho si to mají v práci vyrobit, eventuelně čím nahradit protistřepinovku atd... to je snad opak reklamy ne ? Nebo je problém v tom, že mluvím o Hardoxu a Armoxu a nezmiňuji Ramor ? A že tu není zvykem dávat odkazy ? no jen na posledních 10 stránkách vlákna je jich tu plno, stejně tak jako zmínek o Hardoxu, tak nevím, jak si to vyložit... Nevím jak teda jinak napsat, co doporučuji, když se mě na to někdo zeptá a v odpovědi nemohu zmínit jméno firmy nebo výrobku... to mám říct zajeď si do Švédska a poptej se po echt železu ?, to je diskuze fakt na úrovni, obdobně jako u některých členů, kteří tu neustále zmiňovali, jak ocelový plát = mít střepiny v ksichtu, což byla jedna z věcí, která mě lehce nadzdvyhovala a donutila nějak komplexněji reagovat... Díky, ale pokračovat v cenzurované diskuzi pod modrým označením spammer, fakt nehodlám, předpokládám, že nikomu z Vás by se to nelíbilo. Prosím admina, aby moje příspěvky smazal, protože to sám udělat nemohu, o žádnou milost nestojím, a nelíbí se mi, že jsou moje příspěvky takto označovány. Pro dobrotu na žebrotu. Nějakou dobu nazpátek, ještě než jsem odjel mimo, jsem na tomhle foru napsal mnoho příspěvků a tenhle přístup adminů nepamatuji a dost mne mrzí.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1040
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od vratnikp »

prepper969 píše:Ahoj, již delší dobu diskuzi sleduji, a přijde mi docela zvláštní, že při porovnání těch kompozitních a ocelových panelů neřešíte dvě, pro mne, jako rozpadlíka zásadní věci
....
naprosto souhlasím, jště bych dodal že keramika oproti oceli degraduje rychleji, ještě je otázka jak na tom jsou oba materiály s vruhovou houževnatostí. níže zobrazený plát váží +- 6kg

dále bych rád zveřejnil test, co jsme dělali na kamarádovo plátech z hardoxu 500 (t=60mm)
použita standardní BXN 7.62 a 5.56 barnaul 62gr. z 50m

Obrázek
7.62x39 a 5.56 62gr. z 50m
Obrázek
detail na 5.56, sedřená povrchovka a malinká plastická deformace oceli

Obrázek
7.62, víceméně jen povrchovka pryč

doufám že to nebude bráno jako reklama na výrobky, jen bych rád informoval o tom, jak si hardoxové pláty stojí
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
prepper969
Příspěvky: 14
Registrován: 19.04.2016 18:44

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od prepper969 »

To vratnikp: Konkrétní čísla neznám, ale z povahy věci bude vrubová houževnatost u oceli podstatně menší. Je to dáno materiálem jako takovým - keramické pláty jsou už z podstaty dělány s tím, že se budou deformovat. Právě proto jsou "na jedno použití" a dle mého názoru tedy pro prepperské účely nevhodné.

Degradace oceli je samozřejmě také XX (možná i XXX) násobně menší, takže pokud by jsme se pustili do ekonomické rozvahy na téma kolik keramických a kolik ocelových plátů je nutno koupit za nějaké delší časové období, dostaneme se v případě keramiky na poměrně brutální cenovku.

P.S. pěkně řezané a lakované pláty, kdo ti to dělal ? (hodlám se tu bavit otevřeně, a ne cenzurovaně), jen ta hmotnost mi přijde docela veliká, to je z 10 mm Hardoxu ne ? 8 mm co normálně tahám v DCS mají zhruba 4,7 kg... a SAPI M v Covertu při 6 mm kolem 3,2 kg. Ale i v těch 6 kg se to dá v pohodě nosit že ? Já se váhy zprvu dost bál a nakonec jsem přišel na to, že se není čeho bát... teda pokud člověk není houžvička :-)
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1040
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od vratnikp »

výrobce máš v PM

co se týče hmotnosti tak jsem se přepsal, u 6mm je hmotnost +- 4,5kg, moje 8mm by měli mít tich 6kg
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1040
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od vratnikp »

až je budu mít v ruce hodím to na váhu a dám vědět
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
JOBU
Příspěvky: 1829
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od JOBU »

Zasielam fotečky z testu odolnosti sendviča z tuším belgickej vesty,streľba SVD Dragnov,50m,na fotke vidno čo zostalo z jadra strely a vľavo valček zo samotného plátu.Ten na druhej strane nejavil žiadne poškodenie ani výduť.Testovalo sa ešte viac druhov streliva,ani strela SS109,či M855A1,ani trojranná dávka z PKMB,a M240,nakoniec ju prešla až AP .308win,ale ten plát mal už dosť.Materiál tých valčekov nepoznám,boli extémne pevné,ani jeden som nenašiel rozlomený alebo prasknutý,maximálne po priamom zásahu sa ich tvar zmenil na hexa,prípadne strela ho pekne objimala.Zloženie plát smerom od tela: kevlar,valčeky,kevlar,vačeky,a nakoniec všetko zaliate v gume.Viac fotiek sa mi bohužiaľ nepodarilo zachrániť.
Pre prípadných provokatérov: Test prebehol mimo územia europskej únie,pred cca troma rokmi,príslušnikmi ozbrojených síl.
Přílohy
DSC00625.JPG
DSC00626.JPG
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od achopsalista »

môžeš popísať čo sa udialo pri priestrele? /akým spôsobom bol plát poškodený/.
zrejme boli valčeky od seba odtlačené... valčeky boli k sebe iba priložené či zaliaté v nejakej hmote?
zrejme druhá vrstva valčekov prekrývala prázdne miesta v prvej vrstve...
skús to lepšie /detailnejšie/opísať.
dík
JOBU
Příspěvky: 1829
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od JOBU »

Tak som ešte pátral,podľa štítku je tam okrem iného NIJ STD 0101.03 odolnosť III/IV +SS109 "STAND ALONE" .A ospravedlňujem sa,ide o plát z holandska,ale to je detail.Plát bol upretý o mechy s pieskom a pripevnený aby neodletel.Po každom zásahu sa neskutočne iskrilo.
Ako som už spomínal,ten plát dostal zabrať a po viacerých zásahoch blízko seba,začalo valčeky vyrážať vonku aj s kúskami gumy.Tá strela AP prešla v podstate len cez vrstvu už značne poškodenej zlisovanej a do neviem čoho zaliatej balistiky,nasledujúce valčeky ju zobliekli a jadro prešlo pomedzi troma valčekmi a dalšou balistikou vonku.Samozrejme na paneli zozadu to urobilo výduť o priemere cca 5 cm.Ale pokiaľ dobre pamätám tak z 3-4 AP nábojov prešla len jedna-aj to na mieste kde bola jedna vrstva a presne medzi ne.Valčeky boli kompletne zaliate v gume,medzi sebou sa dotýkali,pak tá balistika,zase valčeky v gume a zase balistika.Hrúbka plátu cca 30mm.Tá odolnosť a hrúbka nás dosť prekvapila,naproti keramike čo sme používali my.
A ešte fotky panelu Kirasa streľba na cca 50m z SVD
Přílohy
SDC15406.JPG
Naš plát
Naš plát
kirasa
kirasa
kirasa
kirasa
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od achopsalista »

jobu, náhodou nemáš doma ten valček z vesty čo?
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od achopsalista »

JOBU píše:Tá odolnosť a hrúbka nás dosť prekvapila,naproti keramike čo sme používali my.
prekvapila v čom?
JOBU
Příspěvky: 1829
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od JOBU »

Nemám...prekvapilo,jaký je hrubý,a koľko toho vydržal,lebo tá keramika na druhom obrázku by povolila hneď po druhej,maximálne tretej rane..Mimochodom ak by bol záujem,viem kto si ten druhý doniesol domov.
dR94HWVa
Příspěvky: 95
Registrován: 21.07.2016 14:00

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od dR94HWVa »

Je tady schopný někdo za rozumnou cenu udělat pláty z Hardox 500, nebo Armoxu? Pár příspěvků zpět jsem četl nějaké zmínky o dostupnosti materiálu nebo alespoň obráběcích strojů v práci.
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od achopsalista »

JOBU píše:Mimochodom ak by bol záujem,viem kto si ten druhý doniesol domov.
záujem kúpiť alebo preskúmať /dostrielaný či nepoškodený/?
JOBU
Příspěvky: 1829
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od JOBU »

Nepoškodený samozrejme,len skúsim zistiť koľko by za to chcel.
JOBU
Příspěvky: 1829
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od JOBU »

Tak páni,panel je na predaj-detaily v burze.
skubi
Příspěvky: 10
Registrován: 18.05.2014 12:34
Pohlaví: muž

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od skubi »

to vratnikp nemáš náhodou tohle ? tvoje pláty vypadají stejně jak na tomhle videu https://www.youtube.com/watch?v=aoru-A29ZwU Po něčem pokukuju a tohle vypadá dobře. Nějaký http://www.strikeface.cz . Kolik jsi nakonec navážil a jak se ti to nosí ?
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Lyster »

Policie reklamovala „průstřelné“ vesty. Dodavatel je odmítl vyměnit
http://zpravy.idnes.cz/balisticke-vesty ... domaci_pku
xmenm05
Příspěvky: 254
Registrován: 11.09.2012 10:30
Bydliště: Morava

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od xmenm05 »

Zdravim, kamarad mi uriznul obdelniky z hardoxu 8 mm. Jsou tak o 5-7 cm delsi, nez muj nosic. Prijde mi skoda to uriznout (a asi by to ani nebyl jen tak ...) ...
Tak spekuluju, proc jsou vlastne platy tak "male" (napr SAPI). Predpoklada se ochrana kritickych casti a zbytek uz dokaze dat doktor dohromady?
A nebylo by z rozpadlickeho pohledu lepsi mit platy vetsi?
Existuje nosic, ktery pojme vetsi platy? Musi mit platy tvar stitu, proc ne obdelnik? Atd ...
Kdo je připraven, není překvapen ...
prepper969
Příspěvky: 14
Registrován: 19.04.2016 18:44

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od prepper969 »

To xmenm05:

Balistické SAPI pláty počítají s tím, že mají krýt ty nejdůležitější orgány uložené v hrudním koši - nic víc, nic míň. Orgány mimo hrudní koš se při současném stavu medicíny považují za "snadno" opravitelné, případně postradatelné. S břichem se u "tvrdých" plátů nepočítá, poněvadž to omezuje pohyblivost. Z prepperského hlediska, v době nedostatku lékařské péče, může být zásah do břicha velký problém (sepse atd.), stejně tak jako u jakéhokoli jiného otevřeného poranění, nicméně pokud budou zásoby léčiv, zejména antibiotik, tak je šance na přežití celkem slušná. Šanci můžeš zvýšit i tím, že břicho zakryješ měkkou balistikou ideálně s chráničem podbřišku, nicméně to není pohodlné, levné a proti puškovým rážím ani účinné (fungují jen proti pistolovým rážím a střepinám), takže to podle mého smysl nemá. Osobně bych tedy zůstal jen u nosiče se stand-alone pláty, ideálně oceláky.

Co se týče velikosti plátů, tak docela dobře je to popsáno tady: https://www.strikeface.cz/otazky-odpove ... sti-platu/ a máš to i s obrázkem :-) Ty vyřezy pro ramena jsou na plátech kvůli tomu, že to zvyšuje hybnost v ramennou zejména při combatových disciplínách, práci se zbraní a celkově i nošením čehokoli, rozhodně bych si je tam nechal doříznout a zároveň i přední plát naohýbat. Každopádně bacha na to, ať ten Hardox při řezání nepopustíte, ztratil by tvrdost a tím pádem i funkčnost. Chce to řezat laserem nebo vodou a ohýbat vysokotlakým lisem za studena. Není to prdel.
Odpovědět