Jaké maskáče

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Odpovědět
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Stenny »

štaflík: IMHO máš dlouhé ruce (mám stejný problém). Spíš bych čekal, že ti bude krátká bunda od gorky :)

MarcusX: Z britských hadrů doporučuju zejména Smock, windproof. Velice dobrá horní vrstva, která po troše strategického navoskování odolává i slabému dešti a vítr zastaví i bez úprav. Jen ta kapuce s drátem chce nějakou úpravu, pokud standardně nenosíš helmu.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od štaflík »

Gorka je mi totál v pohodě. Možná proto, že jim píší čísla o 5 menší, než je reálná velikost oblečení. ;)
Ale nemám problém s velikostí ani německých či francouzkých hadrů. Jen když vlezu od britských, tak mi v tu ránu zázračně narostou ruce :-))
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Stenny »

Německé bundy (flecktarn) mi byly v rukávech krátké, britské jsou mi většinou docela OK. Tímto bych to prohlásil za záhadu :D
Uživatelský avatar
EyeOfTheDragon
Příspěvky: 100
Registrován: 19.07.2017 13:00
Pohlaví: muž
Bydliště: Severní Čechy - Taková malá díra :-)

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od EyeOfTheDragon »

Zdar, borci. Máte někdo Gorku-3 ve verzi Štorm? Jakou s ní máte zkušenost?
Pozor, ta chlupatá koule umí kousat. ;-)
首先我很弱然後狼給了我力量,她讓我成為一個男人。
Uživatelský avatar
MarkusX
Příspěvky: 212
Registrován: 19.03.2016 15:09

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od MarkusX »

Ruské (sovětské) břízy/KLMK/solnečnyje zajčiky. Poradíte nějakou základní výstroj co k tomu tak nějak tématicky patří, nebo se hodí, zejména opasek, sumky apod. ;)
Obrázek
Obrázek
Zastřel bobra, zachráníš strom.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od DeadMan »

Po dlouhé době jsem si opět koupil "maskáče",píšu to záměrně v závorkách, protože se jedná Gorku v khaki barvě.

http://www.rusvvo.com/sk/oblecenie/gorky/gorka3k-khaki

Nejprve k velikostem: dal jsem na zdejší rady a pokud mnou naměřené míry byly přesně na hranici, tak jsem vzal tu nižší velikost (tedy do naměřené míry).

V oblečení nevypadám sice jako pytel brambor (až bych řekl, že mi to sekne :mrgreen: ), ale pokud budu někdy v budoucnu kupovat další, potom asi zkusím spíše tu větší velikost, protože na rukávech i nohavicích bych klidně 2-3cm navíc snesl.

Mám cca těch 179cm a příště bych dle tabulky bral 179-185 (nikoli 173-179).

Rovněž pas 89-102 bych dnes zaměnil za 94-106 (i když tady to výhledově bude OK = už jsem od 1.září shodil 15Kg a v plánu je ještě dalších 5-10Kg).

Tím nechci říct, že by mi to výrazně nesedělo, ale při určitých pohybech, které normálně nedělám, se mi rukávy i nohavice vyhrnují (chůze do opravdu hodně strmého svahu a přímé předpažení) a pokud bych použil přibalené kšandy, tak z toho mám s nadsázkou kraťasy (musím nosit jen s opaskem a vysokými botami).

Co se týče splynutí s přírodou a nenápadnosti v našich horách, potom tento komplet musím hodnotit velice vysoko a shodl se na tom i můj bratr.

Kombinace a odstíny barev u nás fungují velice dobře a přitom člověk nevypadá nějak militantně, spíše na lidi při přímém kontaktu působí jako lesník.

Když už jsem zmínil bráchu, tak ten zainvestoval do kalhot do Fjällräven, konkrétně tento model: https://bestarmy.cz/produkt/kalhoty-fja ... dark-olive

Tohle by už asi více sedělo do taktických kalhot než maskáčů, ale pro srovnání to uvedu zde.

Ano, tyto kalhoty jsou po řemeslné stránce o několik tříd výše (šití, knoflíky vs zipy/druky atd.), ale po té funkční je to naprosto stejné s tím rozdílem, že já jsem za celý komplet dal 2,5 a brácha jen za kalhoty 3,9 a bundu od Pinguina další 4 ;)

Možnost toto oblečení pořádně otestovat byla tento víkend, kdy jsme s bráchou i v tak nepříznivém počasí vyrazili na víkendový Bushcraft (s přespáním v chatě) a měli tak možnost obojí pořádně vyzkoušet.

To, že se vše osvědčilo na výbornou, snad ani nemusím zdůrazňovat 8-)
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

Deadmane, diky za recenzi. Mel bych par dotazu, protoze o Gorkach uvazuji. Jak je na tom s vodeodolnosti (myslim ze vetruodolnost bude dobra)? Susti? Jak to odvadi vlhkost? Nekde jsem cetl ze jedine co ma smysl kupovat je splav a zbytek je hodne pod.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od DeadMan »

vodě-odolnost: normální občasný déšť nebo mrholení to dá s úplným přehledem, u hodinové průtrže mračen by to už asi povolilo, ale od toho mám pončo (bohužel i když jsme na to čekali, tak nebyla možnost se nechat totálně prolít vodou).

větruodolnost: měl jsem na sobě tenký rolák, starou mikinu a přes Gorku jsem žádný chlad od větru necítil a že docela foukalo (řekl bych, že snad i trochu hřeje), navíc blůzu mám až do půlky zadku, takže ledviny jsou krásně chráněné.

šustění: nešustí vůbec nic a nikde (bylo slyšen jen šustění spadaného listí)

vlhkost: no já se ještě pořád dost potím i při sebemenším pohybu, ale musím říct, že vlhko to odvádí poměrně dobře (jasně, není to high-tech membrána, ale je to funkční - pokud se to ovšem nezapatlá voskem).
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od štaflík »

Shodou okolností jsem v Gorkách běhal tento nehezký víkend po hřebenech Krkonoš.
První den, jsem měl kalhoty na holé kůži. To chytré není, protože je to celtovina, a co udělá celta mokrého stanu za deště, když na ní zespoda sáhnete prstem, ví každý.
Šli jsme za neustálého deště/krupek/sněžení a silného větru přes Zlaté návrší, Labskou, Sněžné jámy, Petrovku dolů do Špindlu. Gorky poměrně rychle byly zespod vlhké, ale ne mokré. Výhoda byla, že se nelepily na kůži, což je jinak velmi nepříjemné. Prostě při občasném dotyku s kůží bylo cítit, že je látka vlhká, ale komfort byl opravdu dobrý. Na Sněžných jamách (na polské straně) byl fakt ukrutný vítr, byl problém udržet se na chodníku. Gorky vítr nepustily a v teplotě kousek nad nulou, opravdu silném větru a neustálém padaní "hoven s hákama" mi bylo celkem příjemně. Když jsme scházeli dolů přes Davidovy boudy, chcalo už regulérně, kalhoty byly tou dobou asi šestou hodinu v dešti, krupkách či sněhu a definitivně povolily. Nejprve na okraji, kde k nim přiléhala bunda (eVent Karrimor), po které proudem stékala voda, potom na zadní straně lýtek a nakonec nad koleny. Když pak přestalo pršel (poslední kousek), kalhoty se hned přestaly lepit a i když mokré, nebyly nepříjemné a chránily.
Druhý den jsem je měl na Černé hoře, pod nimi jégrovky. Počasí už nebylo tak extrémní. Sice neustále něco padalo, nahoře fest foukalo, ale pak jsme šli divokým údolím Černohorského potoka (doporučuji, už jen pro ten pocit jít dvě hodiny Krkonošema a nepotkat ani živáčka). Kalhoty držely.
Celkově:
-odolnost proti větru: excelentní
-odolnost proti vodě: vyšší, než bych tipoval. Dají i silný déšť, pokud netrvá několik hodin. Přeháňku, či lehký déšť vydrží.
-pohodlnost střihu: absolutní.
-mechanická odolnost a nenápadnost jak v přírodě tak mezi lidmy: vysoká
-poměr cena výkon: nepřekonatelný.

Podotýkám, že látka byla napatlána voskem, až to dělá trochu mapy.
Já měl komplet Gorku za 60 euro, takže za necelé 2000. Fjalraven budna a kalhoty jsou bratru za 15 - 18 tisíc. Nemyslím, že je Fjalraven 7-9x lepší a odolnější.
Přílohy
gorky.jpg
Naposledy upravil(a) štaflík dne 30.10.2017 10:09, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

Chapu tedy dobre, ze jsou gorky urcene jako prevlecnik? Jak se nosi na holou kuzi (nemyslim v desti)? Nedrou?
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od štaflík »

Nedřou. Vůbec. Jsou volné.
Ano, Gorka je převlečník, ale když se vezme menší velikost, není to plandací jako klasické maschalaty. Viz foto. Gorky má ten borec vlevo, ne ten na stromě :-)
IMHO kalhoty bych do středně nepříznivého počasí dál nosil na holé kůži. Jsou pohodlné a naprosto neomezují v pohybu.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Stenny »

DeadMan: Kolik máš v pase? Řeším problém, jestli na sebe poskládám Gorku 54/7 (pas podle tabulky 99-110, já mám cca 96 a od příliš volných kalhot se mi snadno dělají otlaky pod bederákem). Tabulkově na mě vychází 52/7, jenže ta není už dlouhé měsíce skladem a co vím, tak je nejisté, zda někdy v dohledné době bude.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od DeadMan »

Pokud máš v pase cca 96cm, tak to ti budou ty ve velikosti 50 akorát (já mám momentálně v pase těch hraničních 100-102 = záleží jak se najím a ještě bych tam nacpal G26 do vnitřního pouzdra, ale jak jsem psal výše, příště bych při pasu 102cm šel do velikosti 52), ovšem velikost 54 si myslím, že by byla už moc.

Před časem jsem se rozhodl, že musím s váhou dolů (z cca 105 na 80-85 a teď jsem na 90) a i proto jsem vzal kalhoty v pase tak akorát na hranici, abych to pak neměl moc velké (obecně není problém ani tak šířka, jako délka rukávů a nohavic).

Škoda, že to tady nemají normálně v armyshopech, aby si to člověk vyzkoušel :(
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od DeadMan »

Ještě pokud by to někomu pomohlo, tak mi perfektně sedí kalhoty od Tru-Spec 24-7 ve velikosti 36/32 viz. tabulka níže.

Tabulka velikostí pánských kalhot a šortek 24-7
velikost 28 30 32 34 36 38 40 42 44
pas v cm 74/82 80/86 86/92 90/96 96/102 100/106 106/112 110/116 116/122
délka cm
30 76 28/30 30/30 32/30 34/30 36/30 38/30 40/30 42/30 44/30
32 81 28/32 30/32 32/32 34/32 36/32 38/32 40/32 42/32 44/32
34 86 28/34 30/34 32/34 34/34 36/34 38/34 40/34 42/34 44/34
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od štaflík »

Dobrá akce - zateplená Gorka za 66 ojro, no nekupto. Nemáte někdo zkušenost s tou zateplenou?
http://www.rusvvo.com/sk/oblecenie/gorka-ksgu1
jameson363
Příspěvky: 634
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od jameson363 »

Priznam se, ze nemam zkusenost s osetrovanim voskem, ale vsechny tyhle tkaniny na bazi bavlny by meli v zakladu dejchat mnohem lip nez jakakoliv membrana.

Jinak jak jsou na tom Gorky se sbalitelnosti a hmotnosti? Nejsem zadnej ultralight magor, ale precijen s vekem clovek trochu zpohodlni a odlehcuje :D
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 855
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od malajizva »

jen krátce moje zkušenost k zateplené Gorce:
- Je mi moc velká, nevodhad jsem velikost, ale dobře se nosí, nešustí.
- Když není úplně zima, tak mám tričko + gorku - pohodlné a dýchající, příjemné, výborně odvádí pot.
- O víkendu jsem v dešti čistil vapkou chodníky. nezateklo a nepromoklo, vevnitř příjemně.
- Dobře vyřešená kapuce, mě sedí - takže nemusím mít čepici, čelovku dávám přes kapuci venkem a nepadá.
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Stenny »

Kdo máte BARS Gorky - je v pase kalhot široká "prádelní" guma a prošití je skrz látku i gumu, nebo je tam tunýlek, ve kterém je nějaká užší guma jen provlečená?

malajizva: Mluvíš jen o bundě, nebo i o kalhotách? Tipoval bych, že kalhoty s fleece vrstvou budou mimo hluboké zimy na české podmínky moc teplé.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od DeadMan »

Guma je široká a prošitá.
You cannot kill me as I am already dead!
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Stenny »

Dostala se mi do rukou souprava Gorky 3 od BARSu a Avtoru. Ani jedno jsem zatím neměl možnost prověřit nějak víc; v obojím jsem si jen odskočil na půl dne do lesa.
Z prohlídky a vyzkoušení mi plyne poměrně jednoznačný závěr, že Avtor nebrat. BARS sice není etalon precizní krejčoviny, ale všechno vypadá přišité celkem důkladně (kromě knoflíků) a relativně přesně; Avtor je šitý hnusně, švy jsou leckde křivé, konečný dojem je "spíchnul to někdo doma na stroji a ještě to odfláknul". Střih bundy mi připadal u obou výrobců podobný, ale kalhoty má BARS střižené mnohem lépe - jsou volné, s vysokým pasem a neomezují v pohybu, do kapes se i něco reálně vejde. Střih kalhot Avtoru mi připomínal americké ACU UCP, jen je v nich ještě méně místa... Navíc má BARS subjektivně hladší a příjemnější látku (kalhoty od Avtoru dřely na vnitřní straně stehen). Výhodou Avtoru může být, že zesílení jsou z Oxfordu, což je v podstatě batohovina - budou tedy asi plně nepromokavé, zato bude oblečení méně větrat. Pocitově byla souprava od Avtoru o dost teplější (tomu nahrává i fleecová vesta v bundě). Šle od BARSU mi byly velmi krátké (i z velikosti 54/7 mám kraťasy) a od Avtoru velmi dlouhé, tady je to nerozhodně.
Co se týká velikosti, tabulkově na mě vychází 52/7 od BARS. 54/6 od Avtoru mi bylo celkově krátké a taky malé přes stehna a zadek, 54/7 od BARS mi bylo volné, ale bez problému nositelné (mám ovšem rád, když je oblečení na ven střižené spíš pytlovitě). Velikostně tabulka od BARS myslím odpovídá realitě, o číslo níž bych nešel, to už by mě asi omezovalo v pohybu. Mám velmi dlouhé paže i nohy; nebál bych se vzít velikost 52/8, kdyby existovala - když si prudce dřepnu, vytáhnu nohavice 54/7 z vysokých bot, takže dva tři centimetry délky navíc by byly fajn. Lidem na rozhraní délek bych určitě doporučil tu delší verzi. U Avtoru asi doporučím zjistit svou velikost v tabulce BARS a pak jít o dvě velikosti výš (Rusvvo slibuje updatovanou tabulku pro Avtor, ale zatím ji nemá).
Celkově: Za Avtor bych dva tisíce nedal, šití za to IMHO nestojí. Asi bude lepší do skutečně nepříjemného počasí (zima, sníh s deštěm), ale důvěru ve mně provedením nevzbudil - myslím, že se začne po krátké době rozsypávat. BARS naopak vypadá na solidní volbu do přírody, což koneckonců jiní uživatelné už otestovali. Bohužel je velikost 7 od BARS často téměř nesehnatelná, zatímco sedmičky od Avtoru Rusvvo na jaře naskladní. Osobně bych si na BARS počkal.
Odpovědět