Lehká obuv - polobotky, kecky, mokasíny, sandály

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Lehká obuv - polobotky, kecky, mokasíny, sandály

Příspěvek od Woody Crafty »

Toto vlákno je věnované výběru, recenzím a zkušenostem s lehkou a nízkou obuví.
Tedy žádné vysoké boty, pohorky, kanady, bagančata, heavy-duty pracovní obuv, žádné zimní boty.
Ale:
polobotky
mokasíny
kecky
tenisky
sandály

a podobně

A to z různých materiálů od textilu až po kůži. Můžou být uvedeny i kotníkové ale z lehkých a tenkých materiálů.

Přišlo mi vhodné lehkou obuv vyčlenit zvlášť, ve vláknu "výběr vhodné obuvi" je všechno od pohorek až po barefooty, což je už docela chaos.

Pokud budete psát o konkrétní značce a modelu obuvi, tak by bylo užitečné tučně zvýraznit název toho konkrétního modelu a cenu za kterou jste to sehnali.
Pak je vhodné uvést www odkaz na fotografii té obuvi, nejlépe přímo na stránkách výrobce (kde budou i parametry).
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Lehká obuv - polobotky, kecky, mokasíny, sandály

Příspěvek od Woody Crafty »

Za sebe můžu říct, že jsem roky řešil kanady a bagančata, až jsem zjistil že nejvíc nosím stejně kecky. Ničit si nohy v kanadách a nepřizpůsobivých pohorkách má pro mě smysl jen v podzimních plískanicích, když je všude bahno. A i tam jsou stejně nejlepší holínky.
Kdo ale má statek nebo pracuje v terénu, ten to vidí asi jinak.

Každopádně se mi nejvíc osvědčily textilní běžecké polobotky do terénu a s membránou. Ta sice vydrží jen cca rok, když to nosíte denně. Ale jsou lehké, pohodlné, nezapaří se v nich noha a kromě toho mají slušnou terénní podrážku. A v černé barvě se dají nosit i do města a do práce aniž by vypadaly vyloženě sportovně a nevhodně.

Měl jsem osvědčený model s Gore-texem který se dal sehnat pod 1 400,- což byla super cena a člověku tak nevadilo, že je za 1,5-2 roky vyhodil. Bohužel je přestali vyrábět a nejlevnější obdobného typu má konkurenční značka (a to ještě ve slevě) za 2 200,-
Což se ještě dá, ale na to že se vám membrána za rok prošoupe, žádná extra hitparáda.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Lehká obuv - polobotky, kecky, mokasíny, sandály

Příspěvek od Zapadlo »

s dvaceti kilama na zádech, po dešti a mimo cesty je jakákoli nízká bota které nefixuje kotník pro mě příliš velké riziko.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Lehká obuv - polobotky, kecky, mokasíny, sandály

Příspěvek od vrabi »

Už několik let nocím sandály BENNON Amigo, je to trekový sandál, certifikovaný i jako pracovní. Jedná se o kvalitní sandál, dobře se v něm chodí, je lehký, nerozpadá se, nepropadává pata, neklouže.
Jediná závada je, že po čase (jako u všech ostatních bot tohoto typu) se zanese suchý zip bordelem a málo "lepí". Dělá se ale i varianta se šňůrkou až nahoru, bez suchého zipu.
Beru ho jako kompromis mezi botou a sandálem, neleze do něj v rámci možností bordel a nohy se nepotí.
Nosím od jara do podzimu, do práce i do terénu.
Při troše hledání se dá sehnat od 1050,-.
amigo.jpg
amigo1.jpg
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Lehká obuv - polobotky, kecky, mokasíny, sandály

Příspěvek od Bill Masen »

Nejlepší lehká obuv, jsou kožené vázací sandály. A dá se s nimi i chodit po vodě.
kristusky.jpg
kristusky.jpg (66.7 KiB) Zobrazeno 5536 x
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Lehká obuv - polobotky, kecky, mokasíny, sandály

Příspěvek od Zapadlo »

Proč nepoužít odlehčenou obuv vítězů nad tím pánem na vodě....
Caligae_with_nails.jpg
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Lehká obuv - polobotky, kecky, mokasíny, sandály

Příspěvek od PeFi »

Když nalehko, tak já mám jasno - pětiprstky. Dvoje už jsem prošlapal a objednávám další.
Momentálně Vibram Fivefingers KSO za dobré ceny z polska (eobuv.cz).
https://www.eobuv.cz/boty-vibram-fivefi ... black.html
Přílohy
Vibram Fivefingers KSO
Vibram Fivefingers KSO
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Lehká obuv - polobotky, kecky, mokasíny, sandály

Příspěvek od Jason »

Bille abych reagoval v duchu tohoto fora tak musim napsat: z jakeho zdroje to mas? Muzes sem dat odkaz?! :D :D

Abych nebyl uplne OT tak ja mam dobry zkusenosti s vice lehkyma botama zn. Keen. Relativne laciny a vsechny toho dost vydrzely
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Lehká obuv - polobotky, kecky, mokasíny, sandály

Příspěvek od proforma »

Co se tyce letni obuvi, davam prednost sandalum vsude, kde to jde - snad krome hustych porostu ostruzini nebo vyrazne kopcoviteho terenu, kde jsou vhodnejsi kotnickove. V lete (tj. obvykle kveten-rijen :-) ) preferuju minimalistickou botu, ale s pevnou podrazkou (barefoot mne nikdy neoslovily), z dlouholetych zkusenosti nakonec vyhraly Lizardy. Prvni jsem mela okolo 10 let, dalsi zatim 5 a spokojenost. Nejradeji mam modely s gumovou, ne kozenou stelkou, s minimem textilu a bez nejakych vyraznych vystelek - rychle zmoknou, rychle uschnou. Proste neco takoveho: https://www.hanibal.cz/lizard-creek-iv- ... _wcB#12378
Konkretne tenhle typ ma docela slusnou podrazku, ktera moc neklouze ani v potoce, takovy spravny univerzal.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Lehká obuv - polobotky, kecky, mokasíny, sandály

Příspěvek od Bill Masen »

Zapadlo píše: 12.04.2021 20:52 Proč nepoužít odlehčenou obuv vítězů nad tím pánem na vodě....
ale jenom na tři dny a do dneška se o tom mluví 😎
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Lehká obuv - polobotky, kecky, mokasíny, sandály

Příspěvek od vrabi »

proforma píše: 13.04.2021 5:38 Co se tyce letni obuvi, davam prednost sandalum vsude, kde to jde - snad krome hustych porostu ostruzini nebo vyrazne kopcoviteho terenu, kde jsou vhodnejsi kotnickove. V lete (tj. obvykle kveten-rijen :-) ) preferuju minimalistickou botu, ale s pevnou podrazkou (barefoot mne nikdy neoslovily), z dlouholetych zkusenosti nakonec vyhraly Lizardy. Prvni jsem mela okolo 10 let, dalsi zatim 5 a spokojenost. Nejradeji mam modely s gumovou, ne kozenou stelkou, s minimem textilu a bez nejakych vyraznych vystelek - rychle zmoknou, rychle uschnou. Proste neco takoveho: https://www.hanibal.cz/lizard-creek-iv- ... _wcB#12378
Konkretne tenhle typ ma docela slusnou podrazku, ktera moc neklouze ani v potoce, takovy spravny univerzal.
Víceméně identický sandál jen od Triopu také ke spokojenosti nosím, jsou to Triop Terra nebo Eda.
Akorát, když se pořádně namočí, tak tam začne odcházet ta kožená stélka, zkoušel jsem i variantu bez kožené stélky, ale tam mi za chvíli začnou pekelně smrdět nohy :lol:
terra.jpg
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Lehká obuv - polobotky, kecky, mokasíny, sandály

Příspěvek od proforma »

No, proto pouzivam ty s gumovou stelkou :-) Kozene jsou na prvni noseni prijemnejsi, ale postupne se stejne oslapou do hladka a kdyz je to pak mokre (at uz potem, nebo brodem), pak to jenom o to dele schne a studi (a nasledne smrdi :-) ). U tech mych utru, v chladnejsim pocasi navliknu suchy ponozky a je vymalovano. Ten material, ze ktereho je delany upinani, moc vody sam o sobe nenasakava, pokud neni podsitej nejakymi salsimi vymekcovacimi kusy.

Lizardy mam oblibeny, protoze to jsou neskutecny drzaky. Ty prvni mely ty textilni casti ne vsivane nebo vlepovane, ale protazene podrazkou, takze se daly prizpusobit uplne vsude a navic se to netrhalo. Rozpadly se mi onosenim. Druhe jsem mela nejakou jinou znackou, tam se mi po 2 letech vytrhlo siti textilie u kotniku. 3. a 4. jsou zase Lizardy, pres 5 let daji urcite. Pravda, nevim, jak jsou na tom s kvalitou dneska, ale jelikoz delaji jenom sandaly a nic jinyho, tak ji snad udrzujou.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1472
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Lehká obuv - polobotky, kecky, mokasíny, sandály

Příspěvek od DanBlack »

Za mě Prabos S90775...
Vydržely 5 nebo 6 roků(?) celoletního nošení, nakonec umřely na prosakování podrážky (TPU pěna).
Jediné co mě sr*alo byl podrážkový vzorek - na typické štěrkové cestě se v tom "snake" designu zasekávaly kamínky.
https://eshop.prabos.cz/cs/energy-line/ ... ix-o1.html
Obrázek
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Lehká obuv - polobotky, kecky, mokasíny, sandály

Příspěvek od Woody Crafty »

Zapadlo píše: 12.04.2021 13:06 s dvaceti kilama na zádech, po dešti a mimo cesty je jakákoli nízká bota které nefixuje kotník pro mě příliš velké riziko.


Obrázek
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Lehká obuv - polobotky, kecky, mokasíny, sandály

Příspěvek od Woody Crafty »

Dovolím si tu odcitovat Pistona s jeho recenzí
Quechua MH 500 z Decathlonu
Piston píše: 10.11.2020 18:45 S botami podobné kategorie jako výše zmíněné Lowy jsem aktuálně udělal dobrou zkušenost s výrobkem prodávaným ve známém řetězci – Quechua MH 500. Boty za 1500 mi udělaly překvapivě dobrou službu, za rok a půl jsem s nimi prošel terén od Milešovky Brd a Beskyd přes Roháče nebo Rilu a Pirin. Nejsou nejlehčí, nejsou nejlépe odolné vodě, nemají nejlepší podrážku, ale jsou překvapivě univerzální (od jara do podzimu) a odolné. Na mokrém šutru drží slušně, podrážka se moc neschází, svršek je chytře udělaný, takže je v něm noha hodně stabilní. Počítám že ještě tak rok dva vydrží, což je dobré. Kdybych chtěl jít třeba Cestu hrdinov SNP, tak asi zvolím něco lehčího běžeckého, kde mi nebude vadit, že bota po absolvování cesty už bude jen na dochození.
Obrázek

V tomto křiklavém provedení je mají momentálně za 1 200,- ve výprodeji.


Á propos, máte někdo zkušenosti s EVA pěnou? Chemicky to není PUR polyuretanová pěna, ale je to na bázi etylenvinylacetátu. Je to stejný aušus jako ta rozpadající se PUR pěna v podrážce, či nikoliv ?
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Lehká obuv - polobotky, kecky, mokasíny, sandály

Příspěvek od Ulfhednar »

PUR se rozpadne, EVA sešlape. Měkčí, lehčí, svým způsobem spolehlivější, ale kilomegrovy výkon nižší. Hlavně větší chlapy s batohem na těžko. Ženským vydrží dost dlouho.
Hlaváčková na tom od Prabosu přešla Turecko a Kavkaz jak nic.
Óðinn á yðr alla
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Lehká obuv - polobotky, kecky, mokasíny, sandály

Příspěvek od Woody Crafty »

Takže EVA v teniskách na denní použití nebo na lehké tůry s trvanlivostí 3 roky, vypadá docela v pohodě.

Mimochodem, pokud chce někdo vyšší kotníkové boty s Goretexem a relativně slušnou terénní podrážkou tak se dají sehna teď ve vyprodejích za 2 200,-

Obrázek


Adidas Terrex Eastrail Mid Gtx

Normálně stojí 3 000,- i víc. Což je i tak na kotníkové goretexové boty slušná cena.
Určením jsou to běžecké boty do terénu, takže hodně prodyšné, tím pádem převážně textil. Dokážu si představit nějaké to letní chození po horách, oproti bagančatům o dost lehčí a vzdušnější, zároveň částečně chrání a zpevňují kotníky. Byť na VHT určené nejsou, a za jednu sezónu by je tam člověk asi oddělal. Ikdyž znám lidi co jsou schopní dát i přechod Tater v nízkých teniskách.

Nike taky vyráběl goretexové terénní běžecké tenisky s goretexem a slušnou ochranou špičky proti okopání, daly se běžně sehnat za 1 400,- kromě toho vypadaly decentně, čistě v černé, žádné cirkusácké křiklavé pruhy a klíny. Ty se mi velice osvědčily. Bohužel už je 2 roky v nabídce nemají. Asi to byla jen nějaká "chyba v matrixu" když o dost horší a hadrovější goretexy dnes prodávají za bezmála 4 litry.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Lehká obuv - polobotky, kecky, mokasíny, sandály

Příspěvek od Ulfhednar »

Adidas: firma aktivně a že všech nejvíc podporující Black Lives Matters.
Já hlasuji peněženkou.
Óðinn á yðr alla
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Lehká obuv - polobotky, kecky, mokasíny, sandály

Příspěvek od jameson363 »

Pro lidi s sirsi nohou muzu doporucit Merrell Crosslander. Neni to vylozene do mokra, pac nemaj membranu, ale s nejakou nano impregnaci asi lehkej destik, trochu bahna ci rani rosu snesou. Prvni par co jsem mel se trochu zacal trhat po cca roce a neco intenzivniho pouzivani, nicmene dalsi pary uz drzej uplne v pohode. Az je osoupu, urcite koupim dalsi. Podrazka na mokru a snezhu drzi asi tak nak standardne dobre - nova vcelku hodne, osoupana klasicky min. Vyzdvihnul bych fakt velkej komfort.

https://www.decathlon.cz/boty-crossland ... 85084.html
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Lehká obuv - polobotky, kecky, mokasíny, sandály

Příspěvek od Woody Crafty »

Merrellky jsou fajn, ale někdy docela drahé. Merrell Crosslander mají koukám za 1 500,- jen škoda že to není s membránou, je to tam v kategorii "Boty na turistiku v horách za suchého počasí. Vhodné na pravidelné použití."

Obrázek

Co se mi líbí na Merrellkách, je zajímavě řešená podrážka, jakoby barefootově, ergonomicky. Prostě se v tom trochu jinak chodí než v botách s rovnou podrážkou. Obzvlášť v terénu. Jen to bude asi na úkor životnosti. Což ale nevadí u tenisek na 2-3 roky a za tuhle nízkou cenu.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Odpovědět