Výběr vhodné obuvi

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Odpovědět
RobertK
Příspěvky: 360
Registrován: 02.06.2016 13:19
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od RobertK »

Zdravím, nějaký tip na dobré holínky hlavně na celodenní chození?
zatím se mi nejvíc osvědčili tyhle
https://www.decathlon.cz/p/panske-turis ... piEALw_wcB

Dík
Robert
-----------------------------------------------------------
Očekávám to nejlepší ale připravuji se na nejhorší.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Serža »

Koso píše: 03.09.2022 7:01BOSP Cuartel
tak boty dorazily
https://bosp.cz/produkt/cuartel-desert-cz
provedení velmi pěkné a kvalitní, na první prošlápnutí boty velmi pohodlné, velikost podle tabulky na jejich webu sedí.
ale není to jen růžové - rychloutahovací očka, která jsou u "desert" verze na webu na fotce, se už nedodávají a jsou tam očka jako na černé verzi boty - viz obrázek
Přílohy
Screenshot 2023-05-18 093430.png
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Koso
Příspěvky: 186
Registrován: 06.01.2021 18:18
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Koso »

Uz dva roky dozadu kupovane cuartely desert mali ocka
kuny
Příspěvky: 278
Registrován: 24.03.2021 7:56

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od kuny »

Cez víkend som absolvoval nejaké ľahké túry s deťmi v Terchovej. Na poslednej túre okolo Chlebu som poslal manželku s deťmi dolu lanovokou a ja som šiel pešo do Vrátnej doliny dosť svižným tempom. Za 45 min 750 m klesanie. Na turistickom značení bol časový údaj mojej trasy 1:30 hod. Moje topánky Meindl Perfekt mi poriadne otlačili nohy. Pre rozpad sú skoro nezničiteľné, ale chodenie v nich je poriadna drina. Po 4 rokoch čo ich mám som ich nedokázal rozchodiť. Navyše na mokrom alebo zľadovatenom teréne sa strašne šmýkajú.
Přílohy
perfecty.jpg
otlak.jpg
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1129
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Haluziak »

Zkus si obout dvoje ponožky, boty a šlápnout v nich po kolena do vody tak na 5 min, aby se pořádně prolili a pak je nech uschnout na nohách. A až uschnout tak natřít celé vrstvou indulony, a až se vsákne tak druhou. Tohle mě kdysi pomohlo na půllitry
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Mirino
Příspěvky: 59
Registrován: 12.10.2014 13:11
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Mirino »

Takže až se ti zahojí to bebe, tak si je obuj a dej si procházku mokrou trávou. Prostě turistika za rosy s přechodem do pěkného dne. Je dobré měnit ponožky za suché.Ještě za vlhka je namasti olejem na obuv. Žádná indulona!!! V induloně je kanystr glycerínu a za glycerínem jde voda i do kopce. Ten olej se vsákne i do vlhké boty. Do odpoledne ti na nohách za chůze vyschnou od vody, ale olej zůstane a boty budou rozchozené a neztvrdnou.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Grunt »

kuny: Hele a je to chyba botů? Já takové otlaky také měl, bylo mi doporučeno do bot dodat přídavné vložky. Od té doby už jsem otlak neviděl. Byly to jen nějaké textilně/molitanové sranda vložky no za rok jsou roztrhané. Letěly do koše a koupil jsem si něco lepší. Zase se mi trhají boty (jsou to jen lehoučké trekové Columbie). Ono je to celkem jednoduché. Když jdeš z kopce (a nejlépe na kolmo) tak se zapíráš proti kopci, takže noha se opírá a dře tam kde by neměla. Proto se mi boty trhají tam kde máš otlaky. Popravdě s otlaky už nemám problém, teď zas pro změnu při sestupu problém s koleny. Bylo mi doporučeno doplnit o trekingové hole ať se proti kopci nezapírají jen nohy. Jestli to bude lepší, rád přidám radu.
Jinak Těrchová moc pěkná, rád bych se tam někdy podíval.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1129
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Haluziak »

Mirino vidíš, mňa to tatko učil s indulonou, že ho to tak naučili na vojne a fungovalo to :D aj na vz. 60 (u nás sa im hovorilo půllitry ale vraj půllitry byly až vz 75 tak teď nevím) čo som po ňom zdedil
To boli celkovo zaujímavé kanady, nosil ich tatko, potom moj starší brat a potom ja dokedy som z nich nevyrástol - držali jak židovská viera.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Rafael »

Tyhle boty jsem v práci absolutně nesnášel. Teda než se rozchodily.
Hutnické pérka.jpg
Ale chodit v nich jsme museli.
A byly předepsány proto, že když na člověka šplíchla ocel daly se velmi rychle vyzout.

A byly velmi trvanlivé. Jen byl rozdíl kde se s nimi chodilo. Někomu vydržely třeba i rok a někomu ani měsíc.

Pár jsem jich přinesl zemědělcům a ti z nich byli nadšení.
Nechápal jsem to. Těžké a tvrdé boty nesnáším.

A nejčastěji jsme je změkčovali hydraulickým olejem.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
kuny
Příspěvky: 278
Registrován: 24.03.2021 7:56

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od kuny »

No kurňa dali ste mi sem dosť veľa rád, tak ani neviem komu skorej odpísať. Tak len tak v krátkosti mal som ich aj v potoku a boli aj zmáčané od dažďa, ale sú strašne tvrdé. Zo začiatku ma odrali aj na kratších túrach, ale postupne sa prispôsobovali, len to chce čas a ten teraz venujem hlavne deťom a s tými sa zatiaľ moc chodiť nedá. Do vody ich nechcem naschvál hádzať, lebo aj keď som ich kúpil ako skoro nenosené na nemeckom bazáre, tak neboli najlacnejšie a je mi ich škoda ničiť. Na boty používam čisto indulónu už veľa rokov, v zime a do mokra dávam včelí vosk. Tieto na začiatku pretekali cez švy, tak som ich namazal komplet voskom a hodil do trúby :lol: , lebo nemám momentálne teplovzdušnú pištoľ s ktorou som to robil na starších kusoch. Ten olej by som mohol skúsiť a asi aj skúsim.

Pre Grunta, ten zostup mal byť tiež skúška prasknutého meniskusu na pravom kolene, ktorý som si nedal operovať a tiež na posilovanie svalov. Zaujímavé, že koleno som vôbec necítil. Cítim ho len trochu až teraz asi po troch dňoch. Pred dvoma rokmi som bol na tri dni na turistike v okolí Fačkovského sedla a bol som rád, že to boli len tri dni. Skončil som s ortézou a s poničenými nohami od tých bot.

Pre Rafa: Ja som bol vždy zástancom tvrdej obuvi, lebo som v podstate vyrástol na kanadách vz. 60. Ale s postupom času a s prichádzajúcimi rokmi zisťujem, že aj ľahká obuv má svoju výhodu. Ale o tých Perfektoch si myslím, že ich človek za bežný rozpad nezničí.
kuny
Příspěvky: 278
Registrován: 24.03.2021 7:56

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od kuny »

A keďže to tu chcem trochu oživiť a vrátiť do starých koľají, tak pridávam ďalšiu skúsenosť s ďalším typom, ktoré som otestoval. Jednalo sa o Makarky James. Zasa som ich kúpil ako skoro nenosené na bazáre za polovicu. Išlo mi skorej o to, že som po rozlepení zimných topánok potreboval nejaké iné a tieto stáli na bazáre skoro ako nové zimné v obchode a bol som si istý, že mi pri mokrom snehu nepretečú a nerozlepia sa. Ale nakoniec pretekali, tak som to všelijako vylepšoval a nakoniec aj zlepšil. Nosil som ich skoro 4 roky v zime po meste a dva krát som ich skúsil na ľahšej túre. Ale nakoľko bývam na nížine, tak som ich v podstate ani moc nenosil, lebo tu je sneh skorej vzácnosťou.

Celkový dojem: sú oveľa mäkšie ako Perfekty a časom sa roztiahli ako kanady (rozčvachtali) a nedržali nohu tak pevne. Podrážka primeraná, moc nešmýkala a primerane sa na asfalte zodierala. Ku koncu sa mi vo vnútri jedna predrala. Koža je tam dosť jemná. Po štyroch rokoch mi praskol hlavný šev spájajúci podrážku so zvrškom. Pán Makara používa na šitie najviac namáhaného spoja na topánkach prírodnú niť, ktorú vyrábajú u nás niekde na maďaroch a za dnešnými syntetickými zaostávajú asi zo všetkými parametrami. Nakoľko pán Makara na šitie poskytuje doživotnú záruku a bezplatne mi ich opravil (teda zaplatil som poštovné a výmenu podrážok na obidvoch), tak tieto topánky sa na rozpad vôbec nehodia, lebo sa rozpadnú ešte skorej ako rozpad nastane a to stoja skoro ako tie Perfekty ;) .

No a ešte pridám, že tieto ma neotlačili nikdy.
Přílohy
makary upr.jpg
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od vrbodol »

Rafael- A já je přitáhnul z práce a udělal z nich takový hodně nízký galoše a kolem baráku v ničem jinym nelítám. My to fasovaly na lakovně do sušek, ale stejně to nikdy nikdo nevzal na sebe.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od bivoj »

Nevím kdy a kde se vzala ta idiotská rada Indulony na boty, ale idotsky se idioty stále neúnavně opakuje. Indulonou kožené boty postupně zničíte (resp. zničíte jejich voděodolnost).

Na kožené boty je nejlepší čistý bezvodý lanolín. Kůži velmi přiměřeně změkčí, ale hlavně ji učiní poměrně dobře voděodolnou a přesto dýchající.

Nekupovat nějaké předražené minibalení z rádobymoderních outdoor/bio/bilinka kšeftů, ale raději obyčejné větší (200g nebo raději rovnou kilové) balení (např. z ekokoza ap.) kdy vás vyjde 100g na cca 80-90,- Kč...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
JOBU
Příspěvky: 1796
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od JOBU »

Voľakedy som mal ešte na kanady také biele plastové vankúšiky, (otcova korisť z vojny), vraj to bol veľrybí olej, s tým som natieral všetko a držalo to neskutočne dlho. Dobrý je ešte aj včelí vosk, rozohriať vo vodnej lázni v plechovke a takto napustiť kožu, prípadne ešte prefénovať a potom preleštiť.
čimango
Příspěvky: 392
Registrován: 04.11.2012 15:05
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od čimango »

Kdybyste měli typ, kde ty bílé polštářky s olejem sehnat, se s ním. Před pár lety jsem je náhodně koupil v nějakém putovním army výprodeji, bohužel jen pár kousků.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od bivoj »

Lanolín je fakt lepší jak verlybí či jiný olej či nějaké rádoby super "ármy" oleje (které byly super akorát v tom, že byly pro armádu levné). Lanolín je totiž "kožní tuk" - tzn to, co je v kůži přirozeně a co způsobuje její pružnost a ohebnost. Navíc ale lanolín má (díky tomu, že pochází z mazových žláz ovcí, kde způsobuje odolnost ovčí vlny proti vodě) vynikající hydrofobní účinky.

Fakt se vyserte na nějaké armádní píčoviny, Indulonu, včelí vosk a jiné kokotiny. Lanolín je the best.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Lanolin
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
čimango
Příspěvky: 392
Registrován: 04.11.2012 15:05
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od čimango »

Ale jo, to nerozporuji. Ale ten olej z vojenských polštářků bych potřeboval na dřevo.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od bivoj »

??? Jsme už trochu off topic - ale proč olej na kůži aplikovat na dřevo? Na dřevo jsou určené dřevní oleje - jako třeba Tungový olej (tj. čínský dřevní olej) atp...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
čimango
Příspěvky: 392
Registrován: 04.11.2012 15:05
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od čimango »

Úžasně voněl. Nevím, jestli byl velrybí, spíš bych řekl, že to byla nějaká směska s terpentýnem. Na pracovní desku fungoval výborně. Jinak používám obyčejný lněný olej. Ale smrdí mi.

Ať nejsem úplně OT, problém indulony je v tom, že sama obsahuje skoro 50% vody. Na boty (Meindl s membránou) používám tuk s voskem od výrobce.

Celkem hodně rozumných informací o údržbě kožených bot je na festovniveci.cz. Odkaz je i tady ve vlákně někde vzadu.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od bivoj »

Tak zkus ten Tungový. Také se dá kdyžtak ředit terpentýnem. A Tungový olej pěkně voní...

Konec OT!
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Odpovědět