Jakou bundu?

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Odpovědět
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Jakou bundu?

Příspěvek od jameson363 »

Paclite je skoro igelit. Pri porovnani vahy s jinym modernim gtx co je pouze o nakejch 10% tezsi a to stejne v obemu, pri mnohem vyssi prodysnosti uplne postrada smysl. Ale vseobecne je origo gtx drahej.

High point asi proc ne. Nicmene proste gtx je fakt na dest, kdy i diky klouzavosti jdes pomalejc. Pokud neprsi, tak urcite lehkou prodysnou vetrovku, jinak se budes dycky parit. A taky je dobry proste tu membranu mordovat pod ramenima popruhama batohu co nejkratsi dobu.

Dobrej pomer vykon/cena je ceska armadni, bohuzel jen maskac, coz chapu, ze na turistiku co ciziny je nahovno. Jinde to nemusi bejt lidem tak u prdele jako u nas :D
donovanstangiano
Příspěvky: 293
Registrován: 11.11.2013 9:47
Pohlaví: muž

Re: Jakou bundu?

Příspěvek od donovanstangiano »

A doporucili byste treba ponco? Nikdy jsem to neměl a bojim se, ze ve vetru to bude dost naprd. Plus je, ze nemate mokry ramenní popruhy batohu.
"Vždycky se najde někdo, kdo vám zkazí aspoň den, když ne celý život." Ch. Bukowski
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4499
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou bundu?

Příspěvek od Serža »

pončo je dobrý k botám s plnou vejškou (jinak zatejká z ponča do bot) a ne pro zdolávání strmých svahů (plete se pod nohy) a křovisek...
výhoda je, že pod něj schováš malej batoh....a v kombinaci např s kraťasama a sandálama je ti jedno i když tě někdo poleje kýblem :-)
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Jakou bundu?

Příspěvek od Stenny »

donovan: používám pončo, i třeba ve Skandinávii. Ve velkém větru je ta "plachta" na houby (vážu v takovém případu tenké gumolanko kolem pasu), ale jinak oceňuju, že v tom líp větrám, než v membráně.
Mám k tomu ušité nohavice z lehké nepromokavé látky, které mi sahají do půlky stehen a dole je hákuju na štěrování bot - jinak jsou v botách jezírka, logicky.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jakou bundu?

Příspěvek od proforma »

Postupem doby jsem prisla na to, ze do deste mi nejvic vyhovuje tohle: https://www.militarysklad.cz/detail/kab ... uzity-3284 Nevazi to nic, mam to pod kolena, kryje to vic nez ponco, vetra to docela slusne (kapsy nejsou kapsy, jen otvory, abyste se dostali do kapes pod kabatem, + vetrani na zadech), a stoji to nula nula nic, takze kdyz to znicim nebo nekde necham, nevadi. Je to silon, zespodu trochu pogumovanej, odolava dobre. Po desti staci svleknout a nekde povesit, schne to docela rychle.

Highpoint ma super veci, moje nejoblibenejsi znacka, ale v nekterych pripadech (nektere druhy bund) jsou pro zakazniky, kteri honi gramy. Dobre, funkcni, lehke, ale nevydrzi to 10 let. Drzaky jsou bundy z edice pro horskou sluzbu - pevne, festovni, dobre promyslene - ale na to zase nestaci 5 tis. Kc. Musite si vybrat.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4499
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou bundu?

Příspěvek od Serža »

dospěl jsem je stejnému závěru, ale jsa Čech, používám tuhle bundu:
https://www.armed.eu/cs/nepromokava-bun ... 57/?gad=1/
(respektive mám celý komplet i s kalhotama)
nevýhoda je, že v některém zahraničí není vojenský vzhled moc zdravý...
btw občas tahám pončo, ale to spíš i kvůli možnosti spáchat z něj nouzový přístřešek na noc
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jakou bundu?

Příspěvek od proforma »

No pqrave, ta svycarska sedivka je takova spravna seda mys, ani vojensky moc nevypada, kdyz k tomu nemas dalsi doplnky...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Jakou bundu?

Příspěvek od Stenny »

Nedělá se nějaká takováhle nepromokavá "igelitová" bunda s větracími zipy v podpaží? Bez větrání navíc se peču (velmi podobně v membráně i neprodyšném zátěru, abych byl spravedlivý).
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Jakou bundu?

Příspěvek od jameson363 »

Ja doporucuju se pod tu bundu min obliknout nebo v desti zvolnit tempo a po desti hned sundat. V teplym lete je nekdy lepsi proste zmoknout v tricku a pak se prevliknout do suchyho. Bunda do deste neni uplne vhodna, kdyz neprsi :D Prakvapiva myslenka :D :D :D System jednu bundu nosim celej den, kdy obcas prsi a obcas neprsi, je proste podle me naprd. Uz treba z pohledu opotrebeni. Je snadnejsi odmenit beznou bluzu v cene 400kc nebo vetrovku za 1000-1500kc, nez goracovku za 5-10-15 tisic. Samozrejme tenhle ILS igelit je levnej, ale je levnej jednak, ze je z vyprodeje, buh vi za kolik to armada nakupuje :D No a je to obyc igelit pro mechanika, kterej toho v kopcich pod zatezi moc nenachodi, ale jen se mota kolem hangaru. Za me bud kvalitni goracovka nebo poncho. Levna membranovka mozna, ale necekal bych zazraky. Nebo si ty zipy nechat u svedleny/obuvnika nekde dosit, pokud ma dobrej stroj, tak to moc prace neni.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Jakou bundu?

Příspěvek od Piston »

To je prostě klasické dilema. Pokud se hodně hýbeš a potíš se jak dveře od chlíva, jsi za chvíli navrch mokrý od deště a zespodu od potu. Je ti ale alespoň teplo, pokud se hýbeš - často je to lepší varianta. Komfortu trošku pomáhá nosit jako spodní vrstvu tenké funkční triko s dlouhým rukávem, to něco odvede a už zpátky nepustí. Horší je, když ti povolí impregnace na membránovce - typicky první na rukávech. Zdá se mi, že pak goretex pořád funguje tak, že nepustí vlhkost dovnitř ani ven. Horší je třeba BlocVent, ten pak nakonec proteče i dovnitř a je to v pytli. Domácí impregnace není úplně selanka, bunda se musí šetrně vyprat, usušit, naimpregnovat sprejem zvenčí a PAK TEN ZÁTĚR ZAPÉCT! Pokud se zátěr neaktivuje teplem moc dlouho nevydrží.

Já teď při turistice praktikuju nosit lehkou a levnou šusťákovku (mám anorak od Helikonu), která zadrží vítr a lehký déšť, a jak chčije hodně obléci pončo. S tím že pokud vím, že se budou čerti ženit a pršet vodorovně, rovnou beru hardshellovou bundu od HP.
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Jakou bundu?

Příspěvek od jameson363 »

Presne tak, to uz praktikuju dlouhy leta. 95% casu softshellka nebo vetrovka a kdyz tech 5% casu prsi, tak goracovka. Poncho je taky reseni. Mozna nevypada tak cool na prvni pohled, ale ve vysledku je na beznou turistiku lepsi, nez plastenkova bunda. Nicmene asi by se dala dohledat i nejaka lepsi plastenka s ventilackama. Akorat bacha na material zateru. PVC velmi rychle zacne praskat, zejmena v chladu. Doporucuju se strikne drzet PUR a to plati i pro poncho. Na prvni pohled se to ve vetsine pripadu pozna tak, ze PUR je pruhledna vrstva a PVC je matna jako pastelova barva stejna jako tkanina zvenku. Idealne cist cedulky, nemusi to bejt na 100%. Plati jako pro plastenku, tak pro poncho.

Vyuziti plastenky vidim spis na praci, kde je potreba stoprocent pohyblivost a neni to moc kardio. Parkrat jsem prodaval neco venku v desti v zime a plastenkovej komplet urcite super. Na turistiku vsak bohuzel nic moc.

Z moji zkusenosti rukavy u hardshell drzej, drive mi odejdou ramena jak se nosi batoh.

Pokud jsem v pohybu, tak je vlhko a teploucko ucite v pohode, ale lepsi je zustal v suchu. Experimentovat s ruznejma termotrickama urcite souhlasim, sam nosim pres sebe ruzny kombinace. Klidne dve slaby termotricka a pres to jedno silensi misto mikiny.
jakub
Příspěvky: 39
Registrován: 26.09.2013 8:37

Re: Jakou bundu?

Příspěvek od jakub »

Ahoj všem,

má prosím někdo zkušenost s bundou/kabátem/parkou od bundeswehru? Má zimní vložku.

Díky

J.

*foto z netu
Přílohy
10102001.png
Odpovědět