Ovčí vlna - zpracování suroviny, výrobky

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Odpovědět
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Ovčí vlna - zpracování suroviny, výrobky

Příspěvek od SaraH »

Před časem jsem tu na fóru poptala ovčí vlnu. Ozvalo se mi několik ctihodných dárců, kterým jsem na oplátku slíbila, že vytvořím návody, jak postupovat při zpracování vlny v domácích podmínkách.

Slabá chvilka, ve které jsem to slíbila, se proměnila v děs, protože jsem musela zdolat několik technických problémů - hlavně tedy najít nabíječku na foťák.
A pak najít formát, ve kterém poměrně obsáhlé téma zpracovat. Zde není zatím možné publikovat články, proto jsem vytvořila blok, a zde budu na něj odkazovat a můžeme tu i diskutovat. Časem se to možná vyvine jinak, nechám tomu volný průběh. Důležité bylo začít.

Prosím všechny, kteří budou moci přispět zkušeností, pište, diskutujte, haňte s citem.

A ještě se mnou vstupte do síně slávy a nehynoucích díků:
Za vlnu moc děkuji Fleshovi, Mrakovi, Michalovi a Václafovi (i když se nám zatím nepodařilo se sejít).
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Ovčí vlna - zpracování suroviny, výrobky

Příspěvek od SaraH »

Úvodní článek, takový sumarizační, definuje techniky finálního zpracování (česky, co se z vlny dá vyrobit):

http://bezelektriky.blogspot.cz/2013/06 ... evena.html

Připravuje se: Praní vlny (vzhledem k počasí nemůže být téma jiné).
Jirka
Příspěvky: 95
Registrován: 04.01.2012 8:16
Bydliště: Slezsko

Re: Ovčí vlna - zpracování suroviny, výrobky

Příspěvek od Jirka »

Už se moc těším, protože řeším podobný problém ...

Ovečky jsme s manželkou zdárně ručně ostříhali - zkušenost k nezaplacení. Kolovrátek je téměř připravený (chybí už jen jeden čep) ...

Na webu se často uvádí, že se má vlna po střiži vyprat, ale od pamětníků vím, že to tak nedělali. Využívali lanolin obsažený přímo vlně při předení vlny a pak teprve vlnu prali.

Jsem zvědavý, s jakým postupem přijdeš Ty.

Jinak moc hezky napsaný článek na tom odkazu.
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Ovčí vlna - zpracování suroviny, výrobky

Příspěvek od SaraH »

Jirko, tak to je paráda, že zkusíte příst nepranou vlnu. Pak odpadá nejen praní, ale také česání, což je časově nejnáročnější činnost.

Dříve se to opravdu tahle dělalo, i když ne vždy. Pro předení bez praní je potřeba mít opravdu čistou vlnu (resp. čisté ovce). To znamená optimálně stříhat ovce na podzim (lidi na podzim moc nestříhají, že se bojí, že bude ovcím zima), držet ovce v čistotě, žádné bodláky, krmit tak, aby rouno nebylo moc zakrmené (ideálně celý rok na pastvě, což není případ ČR). Také se dříve ovce před střiží 2x plavili.

Nemám bohužel k dispozici takové rouno, abych to vyzkoušela.
Nemusíš se bát, že se praním lanolin vyplaví a pro předení ho nebude dost. To nehrozí, pokud nebudeš drasticky odmašťovat, což v domácích podmínkách nebudeš.

Takže se ráda dozvím od Vás zkušenosti jak na neprané, nebo když byste mohli trošku postrádat a poslat mi v obálce vzoreček na vyzkoušení, budu ráda.
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Ovčí vlna - zpracování suroviny, výrobky

Příspěvek od SaraH »

Další článek o vlně:
http://bezelektriky.blogspot.cz/2013/06 ... o-ted.html
Popisuje, co s vlnou mezi ostříháním a praním.
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Ovčí vlna - zpracování suroviny, výrobky

Příspěvek od SaraH »

Mohlo by Vás zajímat ...
Další článek o zpracování české vlny:

http://bezelektriky.blogspot.cz/2013/07 ... katka.html
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Ovčí vlna - zpracování suroviny, výrobky

Příspěvek od Heike »

Kdysi jsem se bavil s paní, co měla stánek, předla, pletla, a prodávala výrobky, a na můj žertem míněný dotaz, že mám doma československé vlčáky, a zda by šlo z jejich línání něco vytvořit, vážně odpověděla, že už zkoušela třeba i chlupy tuším perské kočky, atd...
Uživatelský avatar
sroub
Příspěvky: 264
Registrován: 05.08.2012 10:42
Bydliště: Poblíž Kladna

Re: Ovčí vlna - zpracování suroviny, výrobky

Příspěvek od sroub »

Ty máš doma československý vlčáky? Koho? :)

EDIT: Myslim tim, jak se jmenujou, chovka atd. Sem rád že je mezi čévéčkářema taky nějakej rozpadlík :yes
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Ovčí vlna - zpracování suroviny, výrobky

Příspěvek od SaraH »

Ano, dá se příst i "ze psa". Sama jsem nezkoušela, ale prý se dobře přede třeba bernský salašnický pes. Je potřeba, aby délka vlákna byla alespoň 5 cm. To vcelku vylučuje krástkosrsté zvířata - třeba i většinu koček. Přede se z angorských králíků, kde se chlupy vyčesávají, kašmírských koz, lamy a podobně. Z vláken rostlinných lze příst kopřivu, samozřejmě len, konopí, bavlnu.

Nejjednodušší je ale ovčí vlna.
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Ovčí vlna - zpracování suroviny, výrobky

Příspěvek od Heike »

Čevéčko je ideální pro rozpad. Sara.H.:Cosi v tomhle smyslu říkala také...taková představa ponožek z vlčí vlny...jinak jsem z dá se říct textiláckého kraje, kdysi tu nic jiného snad nedělali...
Pampalíny
Příspěvky: 174
Registrován: 31.08.2012 18:04

Re: Ovčí vlna - zpracování suroviny, výrobky

Příspěvek od Pampalíny »

K vlně si ale nakupte tak litr Molantinu (to Vám vydrží na doživotí) , jinak o ni časem přijdete.
michal
VIP
Příspěvky: 142
Registrován: 17.02.2013 18:18

Re: Ovčí vlna - zpracování suroviny, výrobky

Příspěvek od michal »

Heike píše:Kdysi jsem se bavil s paní, co měla stánek, předla, pletla, a prodávala výrobky, a na můj žertem míněný dotaz, že mám doma československé vlčáky, a zda by šlo z jejich línání něco vytvořit, vážně odpověděla, že už zkoušela třeba i chlupy tuším perské kočky, atd...
Dříve se stříhaly i kozy a z jejich srsti se pletly ponožky a rukavice.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Ovčí vlna - zpracování suroviny, výrobky

Příspěvek od Ivana »

Co je to zakrmená vlna?
Kolik stojí kolovrat?
Dělala jsem pokusy s barvením vlny přírodními barvivy (jenom s kousky co odpadly od kůží co mám) a chytají barvičky daleko lépe než třeba bavlna.
Odpovědět