Jaké maskáče

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

No tak to je super! Zatím jsem jen četl "recenzi" ve světě outdooru. Co to je za matroš? čistá bavlna jak Tilak nebo nějaká směs, která se impregnuje jak Fjallraven? Je to nějaká hrubší látka nebo jemná? Šustí to?
Cena je sympatická ( bundu jsem viděl od nějakých 4300,-) o dost nižší než Tilak nebo Fjallraven.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Terminated Account »

Oproti Tilaku má techničtější a modernější střih. Je to čistá bavlna - stejný princip jako VENTILE. Látka je příjemná a přizpůsobivá. Není to žádná nepoddajná celtovina. Stran mysliveckého šustění je to jako každá bavlněná věc. Šustění je srovnatelné s jakýmikoliv armádními maskáč z čisté bavlny (naklad M65), takže minimální. Jediný materiál, který nešustí vůbec je "fleace".

Někde v nějakém vlákně jsem sliboval, že na trh přijde bombastická novinka. Tak tohleto je ono.
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

tak to je super. otestuj a nezapomen napsat recenzi. asi by to mohlo byt to, co chci a za rozumnou cenu. (jedine co by mohlo byt problem, neprilis velka zivotnost materialu jako u Tilaku).
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Terminated Account »

Nevím, jak to bude s "vodotěsností" ale myslím, že deset let mi to vydrží. Mám od DA několik hader a zejména kalhoty Patrol jsou známé svoji nezničetolností. Jedna mám staré přes deset let. Jsou už párkrát spravované, ale pořád slouží. A to jsem jim dal neskutečně zabrat.
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

ja prave co se tyka mechanicke odolnosti a zivotnosti vychazim z teto rocni recenzi Tilaku Odin
http://blog.zoul.cz/post/51134883618/ti ... le-po-roce
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Terminated Account »

Největší chyba toho borce je, že se chlubí tím, že pral bundu za rok jednou. Tím pádem ze sebe udělal absolutního amatéra co se týče souzení technického oblečení.

Spousta lidí si myslí, že se musí k "drahým", zejména membránovým materiálům chovat jako ke svatému obrázku. Praní je u laické veřejnosti sprosté slovo. Přitom opak je pravdou. Nošené technické oblečení je nutné udržovat čisté. Platí to jak o mechanické povrchové špíně, tak také o špíně vzniklé potem atd. Klasický hnusně zelený límec od tělesné špíny vám spolehlivě zkrátí životnost gorotexky až trojnásobně.

Légy na rukávech, límec, vnitřní strana nohavic u bot atd. jsou mechanicky velmi namáhány. Pokud jsou permanentně špinavé, funguje špína jako akcelerátor opotřebení. Zrnka prachu/písku přilepená mastnotou ve vlákně fungují jako nůž. Výsledkem je dřívější poškození tkaniny.

Intenzivně používané technické oblečení se má prát pravidelně. Klidně jednou týdně. Vzorem pro outdórové hadry jsou průmyslové aplikace. Každý druhý Eoňák má lepší pracovní montérky z nejnovějších materiálů než průměrný trempík. Jak by vypadaly, kdyby je nepral?

Litr pracího přípravku typu Sport-wash stojí cca 300 Kč. Větší balení vychází podstatně levněji. Z litru lze vyprat cca 30 - 40 praček (náplň 2,5 - 3,5 kg) což normálnímu člověku stačí na rok a více. Není třeba se ničeho bát a už vůbec není potřeba šetřit.
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od herman »

Jsou to sice velmi zajímavé postřehy, ale pod pojmem maskáče si já představuji něco jiného. Ale možná se pletu. :?:
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

herman: ja si pod pojmem maskac predstavuji cokoliv, co mi dokaze pomoct splynout s okolím. A to jedobarevné khaki, pískové, coyote atd. dle mě splňují

Mac: vidíš tak v tom případě i já jsem amatér. V současné době nic membránového nemám (což se brzy změní), ale také bych měl tendenci oblečení šetřit, udrřovat čisté jen např mokrým hadříkem a co nejméně prát ,abych nepoškodil membránu.
cipis
Příspěvky: 4849
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od cipis »

No, já v tomhle souhlasím s hermanem, maskáč není jednobarevná "uniforma". Proto jsem také chvilku zíral, o čem to vlastně mluvíte :D
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Terminated Account »

Ano může se to některým zdát OT, ale znám spoustu uniforem pouze v khaki barvě a řešilo se to i v tomto vlákně. Že to není primárně vyrobené pro armádu? Real tree je? Airsoftové shit kopie o kterých se zde také bavíme snad ano?

Stran diskuse na údržbu - moderní maskáče používají membránové materiály a souvisí to s tím. Samozřejmě souhlasím, že by si údržba zasloužila svoje samostatné vlákno, ale relevantní příspěvky jsou roztroušené po celém fóru a někdo by nad tím musel strávit mrtě času. Pokusím se ho najít.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Terminated Account »

Jo a ještě jen tak pro pořádek. Zmíněný Highlander od Dirtec alpine, byl vyrobený přesně podle požadavků na střelecký komfort. Na vývoji se podílelo mnoho lidí ze střelecké a lukostřelecké branže. V české produkci v tuto chvíli neznám střihově a barevně neutrálně lepší hadry vhodné na volný čas v lese a návštěvu střelnice.

Když se podíváte na tyto hadry podrobněji, zjistíte, že mají mnoho střeleckých vychytávek. Za tu nejpodstatnější považuji u bundy zip na pravé straně, který umožňuje dostat se snadno k věcem na opasku. Je jedno jestli je to nůž, toulec se šípy nebo kvér. Je to parádní vychytávka. Pro leváka nebude komfort, tak obrovský, přesto tento zip velmi ocení.
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

ja neberu maskac jen jako nejaky potisk...5.11. co se tu uz take resilo je vetsinou take jednobarevny. Ale pokud to nekomu vadi, klidne se muze zalozit vlakno na ciste jen outdoor veci
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

danielsem píše:Jelikož padá rubl, tak cenově začínají vycházet hezky maskáče od stejného výrobce, který dodává skoro stejné komplety pro ruskou armádu (tzv. ratnik). http://safety.btcgroup.ru/kamuflyazh/kostumy/ Docela začínám vážně uvažovat nad poslední krymskou módou. Do ČR to prý bez problémů pošlou, ale pořád mě odrazuje vysoké DPH a clo.
Jo je to celkem pekny i ty fleeco spodky. K maskacum, paropropustnost nad 20K bych veril, ta Cordura 350D je vetsinou v ripstopu, ale na tech jejich maskacich to nebylo z tech malejch fotek uplne poznat, mozna jsou bez toho. Vyrobcu, dodavatelu je vic, ten linkovany je spis z tech drazsich, trochu levnejsi maji takove jako cerne ci peprove panely, viz. nosi to skoro kazdej druhej rus na outdoorovem videu, shopik sem zatim nenasel-nehledal.
PS vykyv kurzu byl solidni, par dni bylo zcela magickych, Landcruizery za cenu Fobie apod., snehova kalamita 25. na vanoce, holt jezisek letos vedel kam ma prijit..

McG> d. za tip s tim DA, ale ta cena uz cloveka psychologicky lame na jine "luxusni" vyrobky, jako ty ruzne alpske lovecke merina apod., samozrejeme i s jejich nevyhodama vyssi vahy, konzervativnich strihu atd.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Nicotinick »

MacGyver píše:Jo a ještě jen tak pro pořádek. Zmíněný Highlander od Dirtec alpine, byl vyrobený přesně podle požadavků na střelecký komfort. Na vývoji se podílelo mnoho lidí ze střelecké a lukostřelecké branže. V české produkci v tuto chvíli neznám střihově a barevně neutrálně lepší hadry vhodné na volný čas v lese a návštěvu střelnice.

Když se podíváte na tyto hadry podrobněji, zjistíte, že mají mnoho střeleckých vychytávek. Za tu nejpodstatnější považuji u bundy zip na pravé straně, který umožňuje dostat se snadno k věcem na opasku. Je jedno jestli je to nůž, toulec se šípy nebo kvér. Je to parádní vychytávka. Pro leváka nebude komfort, tak obrovský, přesto tento zip velmi ocení.
Mohu-li se zeptat, jak moc ta bavlna šustí ? (Myslím třeba třením rukávu o tělo, v porovnání s membránou) Už jsem byl skoro připravený pořídit si novou lovecko-tulácko-střeleckou bundu od Fjallraven (Drev nebo Singi) a tohle mně fakt zaujalo. I cenově. Navíc mám od DA nějaký rok Mountainery, k absolutní spokojenosti.
Díky
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Terminated Account »

Psal jsem to výše, ale asi to zapadlo. Je to tužší bavlna, takže šustí trochu méně, než klasická celtová plachtovina, nebo jak klasické maskáče M65. Komplet jsem si pořizoval hlavně kvůli loveckému využití, takže jsem na šustění dost hleděl. Druhý důvod byl, že je univerzální a dá se v něm důstojně jít prakticky "kamkoliv". Pokud chci šustění absolutně eliminovat nic jiného než "fleace" moc nefunguje. Dnes musím konstatovat, že tyto hadry jsou naprosto univezální. Kalhoty mám na sobě prakticky nonstop. I teď :D
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Nicotinick »

Nezapadlo. Je to o pár příspěvků výš a já vemeno to našel až teď. :oops: La pardon.
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 767
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od des »

fjallraven robí nejaké bundy z materiálu G1000 Silent. je to jemne brúsená G1000 práve kvoli šustení.
mám bundu skogso z kombinácie G1000/G1000 Light. s hs membránovkami (goretex, sympatex, siberium) sa to vobec nedá zrovnávat. ja žádne šusty nepočujem, ale zas je pravda že nemám sluch jak laň ;)
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Maximus »

Docela mě zaujaly tyto maskovací vzory:
http://soldiersystems.net/2014/05/02/sl ... e-pattern/
http://www.hyperstealth.com/US4CES-ALPHA/

Zejména ten slovinský SloCam by mohl být na řadě míst v ČR velmi dobrý.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od goral »

Slocam jsem mel nazivo v ruce a je vazne dobrej, Navic ta bunda co jsem mel pujcenou mela vytecny strih a material ("windproof"). Bohuzel vyrobce netusim, bylo to fasovane - klidne by to mohlo byt to UFpro.


US4CES je IMHO slepa vyvojovka. Prohrali vyberko na maskac a pochybuju ze se to masivneji rozsiri v nejakym rozumnym strihu atd.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od štaflík »

Nepřestává mně udivovat účinnodt a vhodnost (pro naše podmínky) německého druhoválečného vzoru "rozpitá louka".
Odpovědět