Balistická ochrana těla

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Odpovědět
Tknmv19
Příspěvky: 43
Registrován: 15.01.2019 17:50

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Tknmv19 »

aha...to hodne vysvetluje.
floky
Příspěvky: 263
Registrován: 17.12.2011 22:37

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od floky »

Vie niekto povedať, z kolkých vrstiev je zložená protičrepinová kapsa pre ocelové pláty, napr. plátov kirasa?

Vďaka
JOBU
Příspěvky: 1829
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od JOBU »

cca 15-20 odhadom
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Stenny »

Objednávám přilbu ze ZS, do poznámky píšu, že potřebuji velikost 3, a pokud ji nemají, ať mi napíšou/zavolají. Nikdo mi nevolal a dodali velikost 1. Přemýšlím, jestli na ně mám smůlu (jednou už mi prodali brokovnici s vydutou hlavní), nebo jestli je tohle standard...
Pokud někdo máte trojku a je vám velká, jsem otevřený dohodě, jinak jim to vrátím.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od kregan »

Mě volali, že zboží, co jsem si objednal nemaj, tak posílaj jiný podobný a jen se chtějí přesvědčit, že ho nevrátím. Řek sem ať teda nic neposílaj.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Matěj »

Po mých zkušenostech se ZS většinou nedají vědět a zboží, které nemají ani nepošlou, což se mi u nich stalo vícekrát. Potěší to hlavně, když člověk objedná neco co chce a třeba třeba přihodí něco, co by si jinak nekoupil. Párkrát mi přišlo zrovna jen to, co jsem nepotřeboval.... Na druhou stranu, 2x jsem tam byl v minulosti pro zbraň (teď už bych tam nejel a vzal to přes dealera) a přístup v pohodě (ale naposled jsem tam byl tak před 10 lety, není to aktuální info)
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Nicotinick »

Stenny píše:Objednávám přilbu ze ZS, do poznámky píšu, že potřebuji velikost 3, a pokud ji nemají, ať mi napíšou/zavolají. Nikdo mi nevolal a dodali velikost 1. Přemýšlím, jestli na ně mám smůlu (jednou už mi prodali brokovnici s vydutou hlavní), nebo jestli je tohle standard...
Pokud někdo máte trojku a je vám velká, jsem otevřený dohodě, jinak jim to vrátím.
No smůlu nemáš. Mají tam občas (jako že docela často) na e-shopu zmatek.
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Matěj »

Takže cestou z práce vyzvednuto a koukám, že přilba velikost 2, vesta podle nálepky na igelitovém pytli XXL, objednáno bylo L, tlustý se totiž necítím. Pouzdro n pistoli zaúčtováno, ale nedoručeno. Zmatek asi ne, je to bordel. Nepamatuju, kdy byla od nich nějaká objednávka 100% OK.
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od colek »

Já to měl vždycky v poho,asi štěstí.Já si zase objednal XL a měl jsem si vzít XXl.Nechceš měnit? :oops:
JOBU
Příspěvky: 1829
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od JOBU »

A experti už tie poľské prilby predávajú na bazoši a pod. takmer za trojnásobok..
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1141
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Haluziak »

Kuci, kde se dají najit rozměry těch polských krámů? Ať vím jak velkou přilbu objednat, a jestli vzít tu XL vestu co tam ještě je nebo budu potřebovat XXL.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Matěj »

colek píše:Já to měl vždycky v poho,asi štěstí.Já si zase objednal XL a měl jsem si vzít XXl.Nechceš měnit? :oops:
Ahoj, tvůj příspěvek jsem zaregistroval až teď, přislíbil jsem ji včera kamarádovi, když na to prošla řeč večer u piva. Během tohototýdne si ji přijde ke mě vyzkoušet, pokud by mu nebyla, tak se to ozvu a klidně směním. V pátek bych měl vědět, ozvi se mi kdyžtak do SZ pro připomenutí, stárnu a s pamětí je to jen horší. :)
čimango
Příspěvky: 395
Registrován: 04.11.2012 15:05
Pohlaví: muž

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od čimango »

Vzhledem k tomu, že bude zřejmě více jedinců s nevyhovujícími velikostmi vest od ZS, dávám do burzy inzerát na výměnu - můžem tam udělat malý kolektivní výměník.

Jinak vesta funglovka vč. návodu v kapse na plát, helma použitá, ale v dobrém stavu, navíc oproti nabídce povlak helmy v polské kamufláži (správně patinovaný).
Tknmv19
Příspěvky: 43
Registrován: 15.01.2019 17:50

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Tknmv19 »

vesta nova, s obalem, blembak pouzitej, celkove spokojenost
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Matěj »

Tak jsem dnes zkusil u kamaráda vestu velikosti L, která mu přišla omylem a já tu velikost zase objednal... a nevlezl jsem se.do toho, překvapení za to desetiletí v civilu. A to jsem zkoušel jen na tenký svetr. :mrgreen:
TomSmith
Příspěvky: 1275
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od TomSmith »

čimango píše:Jinak vesta funglovka vč. návodu v kapse ...
To máte všichni štěstí, mne přišla použitá a v kapse byl akurát prázdný obal od papierosów :mrgreen:
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Maximus »

Trochu jsem pokročil v přepracování taktické výbavy a pořídil jsem si nosič plátů Warrior Recon. V rámci řešení plátů jsem narazil u nás na firmu, která experimentuje s Armoxem Advance, kdy 4,5 mm tohoto materiálu je srovnatelných s 6,5 mm Armoxem 500, tj. splňuje normu NIJ III+.

Takto se v rozměru SAPI L i s nástřikem Paxconu spolehlivě dostane plát pod 3 kg. Standalone plát v NIJ III+ z UHMWPE nebo z kombinace UHMWPE a keramiky váží mezi 1,7 a 2,4 kg a mají tloušťku 19 až 24 mm.
V této situaci je Armox Advance solidní alternativou s výhodami skutečného multihit provedení, reálnou odolností od kraje ke kraji plátu a neomezené životnosti.
Tj. vlastnosti pro rozpadlíky mnohem důležitější než kilo váhy navíc.

Zatím není problém rovný plát a firma pracuje na metodice ohýbání (zatím bez poskytnutí záruk).

Rád bych inicioval nějaký hromadný nákup, který by nám mohl i nějak zajistit lepší cenu. Zájemci pište mi do SZ.

V úvahu připadá i rozumná kombinace standalone plátu v NIJ III+ z UHMWPE zepředu a vzadu plochý Armox Advance. Minimálně zezadu bude bundou nosič plátů lépe maskovatelný než hrb z 24 mm plátu a minimálně 6 - 8 mm antišoku.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
cipis
Příspěvky: 4850
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od cipis »

Chápu, že u oceli je "multihit" jasný, ale jak se to zaručí u toho nástřiku? Podle toho, co jsem viděl, tak to po každém zásahu musíš opravit, protože se ta "guma" defacto střepinami odřezává a rozpadá. A k té reálné odolnosti krajů bych měl také připomínku, protože to podle mne do kraje také není možné, právě kvůli té nutnosti toho nástřiku. Takže když tě trefí do kraje, do hrany plátu, tak ten nástřik nezabrání střepinám letět na druhou stranu, což je markantní zejména směrem ke krku. Údajně jsou na lepší kevlarové kapsy, ale to samozřejmě narůstá tloušťka a samozřejmě negativní vlastnosti kevlaru taktéž nelez opomíjet. Plát v nejhorším ve vlhku zrezaví, ale kevlar se "rozestoupí" a přestane plnit funkci.

Nicméně to je asi zase debata stále dokola, neustále to bude keramika vs. ocel :)
prepper969
Příspěvky: 14
Registrován: 19.04.2016 18:44

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od prepper969 »

to Maximus:

Můžeš k tomu hromadnému nákupu říct víc ?

Rozhodně preferuji ocel a už nyní mám 6,5 mm Armox k velké spokojenosti, nicméně podle všech dostupných informací je ohýbání čehokoli nad 500 Brinell relativně věda a nesmí to dělat žádná okurka. Chce to někoho se zkušenostmi, takže bych se rád zeptal, co je to za firmu ?

Další věc je řešení protistřepinovky. Pokud budeme řešit pláty větší jak pidi 245x295 mm (což doufám chceme), tak k tomu nejsou defakto žádné jiné možnosti kromě nástřiku Paxcon jak píšeš. Je jen otázka, zda to ta firma umí a nebo to bude nějaký další proces posílání někam do tramtárie. Já vím jen o jedné firmě, co to v ČR na nějaké úrovni dělá - pláty od ní s nástřikem mám, a jsem spokojen, takže bych toto řešení preferoval znovu.

Máš to v tomto směru nějak dořešené ?

Co odhadovaná cena ? Advance je hi-tech ocel, takže to levné nebude, naopak myslím, že to bude dražší jak keramika. Přesto, pokud nebude cena vyšší jak dvounásobná oproti 6,5 mm Armoxu, tak se to v dlouhodobém měřítku vyplatí. Bylo by to lehké, bezúdržbové, multihit a navždy.

Při této hmotnosti by bylo na místě uvažovat i o bočních plátech, které mám momentálně jen z 3 mm Armoxu v odolnosti IIIA. Ovšem opět je tu to ale, kdo a jak to bude ohýbat, protože u menších plátů je to hádám ještě složitější a boční pláty to chce opravdu alespoň 2x prohnuté, což znamená ohyb každých cca. 5-6 cm u plátů 150x200 mm.


to cipis:

Pláty jsem vybíral už před nějakou dobou, nicméně po shlédnutí recenzí a videí z reálného testování jsem, co se nástřiku Paxcon týče, klidný. Samozřejmě záleží na rychlosti a energii střely, ale sečteno podrženo je obvykle poškozeno tak 10-15 mm nástřiku kolem místa dopadu střely, což je v zásadě zanedbatelný kus z rozlohy celého plátu. Viděl jsem to i na živo na prodejně u té příbramské firmy co pláty s Paxconem prodává, když jsem si je přebíral. Mají tam nastřelený nějaký testovací plát včetně jádra střely SS109, kterou to zadrželo a může si to tam prohlédnout defakto každý.
Nicméně i z různých videí je zřejmé, že nástřik zůstává z velké části celistvý i po opakovaných výstřelech do +- stejného místa, což je vidět například na tomto videu: https://www.facebook.com/strikeface.cz/ ... 890192455/ kde jsem napočítal celkem 8 zásahů v těsné blízkosti sebe a nástřik stále zůstal celistvý. Je potřeba říci, že efektivitu toho nástřiku umocňuje to, že je plát stažený v nosiči, a i ten samotný tlak nosiče tlačí nástřik na plát, čím jej drží u sebe i za předpokladu, že by se měl tendenci sloupnout. Multihitu bych se tedy u Paxconu nebál. I kdyby došlo k tomu nejhoršímu a nástřik by měl fungovat pouze částečně, stále platí to, že kvalitní nosiče jsou vyráběny z Cordury min. 500D, která má sama o sobě velmi slušné protistřepinové účinky, a to co by nástřik v nejhorším případě pouze zbrzdil, by dochytala Cordura.

Potenciální lokální opravu opotřebeného nástřiku je v postapo podmínkách možné řešit například zalepením pryskyřicí. Nejlépe tou laminátovou co se používá k opravě lodí. Pryskyřice zároveň plní i antikorozní účinek a Paxcon defakto nahradí. V úplné nouzi lze přes pláty obalit látku s vysokou hustotou, například jeansovinu, která protistřepinovou funkci nahradí, byť za cenu vyšší hmotnosti, což by byl ekvivalent protistřepinové kapsy, jen bych těch vrstev muselo být více než těch z Kevlaru či Twaronu, takže by to bylo mohutnější a těžší, ale to jsou opravdu jen úvahy coby kdyby.

Co se krycí plochy plátů týče, hádám že Maximus tím myslel to, že ocel má prostě výrazně větší krycí plochu oproti kompozitním plátů všeobecně, relativně dobře popsáno je to zde: https://www.strikeface.cz/otazky-odpove ... ych-platu/
cipis
Příspěvky: 4850
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od cipis »

Vím, jak vypadají některé materiály, které jsou na střelnici a střílí se do nich. Takže pár videí, kde to "vypadá" dobře, neberu.
Tou větší plochou myslel to, že keramika, pokud se trefí na kraj, tak to nemusí vydržet, kdežto ocel ano. To je samozřejmě pravda, ale ne už s uvažováním těch střepin. Takže když vezmeme těch tvých 10-15 mm poškození, tak to znamená, že zásah 1 cm od kraje defacto pustí střepiny, třeba do toho krku. Tedy na další stránce uváděných 8 mm od kraje není tak docela pravda. Prostě když to koupím do ocele, tak to také nesmí být moc blízko kraje, možná je ta vzdálenost od kraje menší než u keramiky, ale je tam a není to zanedbatelné.
Zajímaly by mě třeba i odrazy, tedy zásah pod jiným úhlem, tam mi také přijde, že keramika bude lepší, byť za cenu její poškození. Ne nadarmo se kdysi řešilo kvůli jakési balistické ochraně ve státech to, že sice jeden byl chráněný, ale všichni ostatní okolo byli posekaní střepinami.
Jinak strikeface píše pěkně a kvalitně, ale není to žádný prodejce ochranných pomůcek, takže záruka nula a atesty a všechno také nula. Jsou to "jen" terče, nic jiného.
Odpovědět