Jaké termoprádlo?

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Uživatelský avatar
revas
Rozpadlík
Příspěvky: 76
Registrován: 07.08.2011 9:11
Bydliště: Kousek od Blanska

Jaké termoprádlo?

Příspěvek od revas »

Pořídil jsem si tohle termoprádlo od Jitexu
http://www.armysurplus.cz/eshop/index.p ... ts_id=1688
http://www.armysurplus.cz/eshop/index.p ... ts_id=1687

Mám dotaz:
1. jestli s tím máte někdo zkušenosti s touhle českou značkou?
2. popřípadě co by jste kdo doporučili s ohledem na nejlepší poměr cena/výkon/životnost a jedná se mě o něco univerzálnějšího co se dá používát v létě v zimě?
3. a to hlavní - jak je to s trenkama? nosí se pod to nějaký "termotrenky" a nebo se v tom má chodit "na ostro"? :roll:
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Jaké termoprádlo?

Příspěvek od Reccol »

Mám od Jitexu pár věcí doma, většinou zelený armádní. Cena holt odpovídá kvalitě, rozhodně nic světobornýho. Zkus třeba Icebreaker, merino je fajn věc.
Jinak prodává se samozřejmě i funkční spodní prádlo, ale normálním to nezkazíš. Naostro bych to asi fakt nenosil.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Jaké termoprádlo?

Příspěvek od goral »

Vezmu to zesiroka.

Mas dva druhy termopradel Synteticke a vlnene. Obe dve maji nekolik podkategorii, variant, upletu atd.
Budu psat i o dalsich vrstvach, protoze se domnivam, ze ta "valka" materialu je i mezi izolacnima vrstvama.
Predpokladam ze znas zakladni poucku odivani, pokud ne, mkrni sem: http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=18&t=703 , kapitola vrstveni

Obecne:
Synteticke
-je levnejsi (vetsinou)
-mnohem rychleji schne
-je horlave
-kdyz je mokre "studi" na tele
-po dni noseni hrozne smrdi
-dlouhodobe neni na tele moc prijemne (je to individulani, ale proste taky zvlastni druhy kousani, skrabani - de facto asi reakce tela na staticky naboj?)
-pri nizssich gramazich ma vyssi mechanickou odolnost nez vlna

Vlnene (modni nazev merino, ale merino je proste druh ovce ze ktere se to striha)
-hreje kdyz je mokre
-da se nosit az tydny a nezapacha
-je nehorlave (respektive hori pomalym doutnanim - ne jak syntetika)
-nizssi gramaze maji nizkou mechanickou odolnost
-je drazssi
-schne pomalu
je prijemne na noseni (ale je par procent lidi, kterym vadi)

To zhruba v kostce obecne.

Syntetika podrobneji

prvni vec je material. Pouziva se polypropylen, polyester a par dalsich. Obecne je brany za nejlepsi polypropylen, protoze se nejlepe chova ke kuzi (ma oproti polyesteru obraceny naboj, takze nevytvari na tele tolik staticke elektriny), ovsem neresil bych to.
Pak jsou ruzne uplety, varianty atd. Jak nejake sitovane, tak uz tzv. "silk" (anglicky hedvabi). Zrejme lepsi je "silk", ale ma to nekolik ALE.
Problem je, ze jak u syntetiky, tak u vlny vetsinou kvalita odpovida cene, takze pokud chces opravdu dobre termotriko, priprav si u syntetiky minimalne 1000 korun (1500 u vlny)

Pokud bychom se bavili primo o firmach a vyrobcich
low end (jak kvalitou, tak cenou)
-jitex, klimatex, a kopy dalsich "termopradel", ktere stoji 500 a mene
stred
-direct alpine, moira, materila coolmax, a dalsi termopradla stojici mezi 500-1200
vyssi stred
-craft, aclima (1000-1500)
spicka
underarmor, a firmy delajici z materialu powerdry (od firmy polartec)

Pisu zde orientacni ceny a hlavne ceske ceny. Kuprikladu underarmor stoji v cizine to, co u nas moira. Proste tak to je, vitejte v kocourkove.
Zamerne jsem vynechal vojenske termopradla, protoze jejich maloobchodni ceny byvaji zlomkove, proti porizovaci cene, kterou za ni dala armada.

Vlna podrobneji:
Stejne jako u syntetiky, je tu hodne variant. Je rozdil v kvalite vlny, kvalite upletu, jemnosti vlny a dalsich detailech. Obecne je jen par firem, od kterych bych si vlnene veci troufl nakoupit. Levnejsi firmy, snazici se vest na modni vlne merina, nemaji jeste tak promakany uplety. Jak jsem psal, nizky gramaze termotrik maji nizkou mechanickou odolnost (typicky ramena, zatizena batohem), takze je s tim potreba pocitat. Pro vysokozatezovou aktivitu, kde se clovek hodne poti, je vlnena prvni vrstva nevhodna (specialne kdyz je zima). Existuje jedina vyjimka a tou je Aclima Woolnet(vlastnim, testoval jsem nekolikrat pri vicedennich skialpech v hodne velkych mrazech a schne naprosto famozne).
Ale napriklad pro letni vylety s batohem, je takovy tricko od Icebreakeru uplne idelani (pripadne 70% dalsich aktivit). Opravdu je nevhodna pouze pro extremni zateze, jako jsou skialpy atp (pripadne pro lidi co se hodne poti).
Zajimava kombinace jsou uplety s jistym procentem syntetiky (ale vetsinou se bavime az o vyssich -teplych gramazich). Tyto uplety prejimaji vlastnosti obou materialu (samozrejme i ty spatne). Osobne jsou mym favoritem a to idelane v pomeru 60-70% vlny, zbytek syntetika. Stale to hreje kdyz je to mokry, schne to trosku rychleji, zasmradne to driv, ale hlavne to ma mnohem vyssi mechanickou odolnost.

Sepisu jen firmy, od kterych ma vlna smysl:
-Icebreaker - je brany za spicku co se tyce materialu, ale osobne mi na nich vadi jejich modnost a ne zcela technicky strihy
-devold - norska klasika - panove vi, jak to delat
-Aclima - u nas neznama norska firma, pro me horky favorit- vyborne strihy, kvalitni uplety, prizniva cena.
-smartwool - nemam zkusenost, ale v USA je brana za solidni znacku
Takhle bys to mel obecne.

Chces radu jaky termotriko?
-ujasni si kolik za to chces dat a jestli syntetiku, nebo vlnu, pak se d neco vymyslet
-termotrenky se samozrejme delaji a je dobre je mit. Zde bych se vubec nebal vlny, predevsim kvuli netecnosti vuci zapachu.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Jaké termoprádlo?

Příspěvek od MRAK »

Goral - pěkně, stručně, výstižně! :yes

Hlásím se tedy o radu:

Chci přírodní termoprádlo.
Cena není ten hlavní limit. Ideálně od vyšší třídy až po prémiovou.
Důležitá je funkčnost a odolnost.
Chci spodky a triko s dlouhým rukávem.

Stačí takhle vyspecifikovat?
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Jaké termoprádlo?

Příspěvek od goral »

jeste otazka jakou gramaz-do jake teploty?
Univerzal? nebo vice zimni?
co bude na tom za vrstvy?
a na jakou zatez (aktivitu)?
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Jaké termoprádlo?

Příspěvek od MRAK »

universal ?
naše podnebí (hory)
aktivita - pohyb , hlavně chůze
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Jaké termoprádlo?

Příspěvek od goral »

moznosti:
icebreaker
http://www.hudy.cz/funkcni_pradlo_pansk ... 6&fPt=2501
http://www.hudy.cz/funkcni_pradlo_pansk ... 6&fPt=2501
(kupuj jedine a pouze gramaz 200, pripadne 200 GT, nenech si vnutit nizssi)
Chce to zkusit, uvidis jak sedne. Hodne lidem byvaji IB tricka kratky, ale co se tyce odolnosti a prijmenosti na tele, je to urcite spicka (no tu odolnost to ma solidni, ale porad je to vlna - necekej ze ti to vydrzi roky pravidelnyho pouzivani). Hlavne zavisi na strihu. Serie GT je drazssi, ale ma lepsi strihy a lip schne.
Kazdoapdne fakt je ten, ze u IB se asi nejvic plati za znacku a modni strihy.

Devold:
de facto cokoliv ze serie multisport. Kvalitne udelany merino, Bohuzel serie Pulse se uz prestala delat v dlouhych rukavech. Ostatnim bych se vyhnul, protoze jsou vetsinou delane uz vic do zimy, nebo jsou specificky. (pekna tabulka zde: http://norskamoda.cz/obleceni-a-vybava/ ... -si-vybrat )

Aclima
http://eshop.summitride.cz/aclima/warmw ... g-pants-39
http://eshop.summitride.cz/aclima/warmw ... ew-neck-42
Aclima ma prijemny ceny. Maji super strihy pro belochy, vytvoreny hlavou - takze velmi dlouhy tricka, prodlouzeny zada, dlouhy rukavy. Neni to modni, ale prakticky.
Jejich merino neni az tak tenoucky, jako treba od IB. Mam od nich komplet hotwool a woolnet. Zatim jsem testoval jen jednu sezonu, ale jsem spokojeny. Pomer cena/vykon to podle me vyhravaji. Navic to neni cina, jako IB, ale made in Norway.

Je urcite videt, ze sem vic fanda aclimy, ale neni to proto, ze bych mel veci jen od nich. Mam hodne IB, nejaky Devoldy atd.
Aclima je mi sympaticka strihama, cenou, mistem vyroby.
Hlavne ta cena v pomeru k hodne solidni kvalite vitezi. Nalijem si cisteho vina - tyhle trika jsou spotrebni zbozi a proste nemam na to, kazdou sezonu nakupovat novy IB komplet(y)
Pravda ale je, (nebo pravda, ma zkusenost), ze IB ma lepsi funkcni vlastnosti - odolnost nevim, tak dlouho alcimu nemam. Ale i kdyby byla odolnost torsku nizssi, tak porad vzhledem k cene... :)
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Jaké termoprádlo?

Příspěvek od MRAK »

Ď.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Jaké termoprádlo?

Příspěvek od Reccol »

Co se tyce Icebreakru, tak tady http://www.factoryoutlet.cz/ maj hodne casto slusny slevy, v podstate porad se tam neco toci.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Jaké termoprádlo?

Příspěvek od goral »

priapdne primo outlet dovozce
http://www.icebreaker-outlet.cz/
ale nazivo (v Tisnove) maji vic veci nez na netu
vmax2
Rozpadlík
Příspěvky: 83
Registrován: 10.02.2012 23:51
Bydliště: Chomutov

Re: Jaké termoprádlo?

Příspěvek od vmax2 »

Spodky mam mimo jinych tyto http://www.hunting-shop.cz/produkty/mer ... 1/,nedavno nekde za necelych 600Kc,super na noseni a fááákt dlouho vydrzi nesmrdet.Vrsek neco od Devoldu teplejsi+syntetika se stribrem,taky fakt dlouho nesmrdi.Do prace obyc Jitex od 170Kc/-na po prve hodne kouse,pak si clovek zvykne :lol: /,super v lete do traktoru.Jinak taky dobre stranky http://www.merinoshop.cz/cs/ovci-vlna-merino.html , http://www.rajponozek.cz/cs/32-termopradlo-jitex :D +jeste od Jitexu merino tricko za polovicni cenu co konkurence,jen trochu volnejsi strih-jako normalni.
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Jaké termoprádlo?

Příspěvek od JimmyJazz »

ja pouzivam jitex zmineny v prvnim prispevku (akorat v zelene) a nemuzu si stezovat. Na srazu mne ve stychu nenechal a mit cepici (to je zaklad, poradnej kulich), tak mi ve stanu bylo prijemne. Takhle jsem si musel vzit na druhou noc (kdy dokonce snezilo) bundu. Dale to perfektne odvadi pot (provereno ve svycarskych alpach) a ultrarychle to schne. Nicmene je na tom poznat, ze je to 'low-end'. Po pul roce noseni cisteho casu je na tom znat opotrebeni. A ohledne noseni: ja pod ten komplet nosim prilehave pradlo (slipy+triko) z 100% bavlny. Na holou pokozku hrudniku a rozkroku my to totiz moc prijemne neni. Na zbytku tela mi to nevadi.
Pampalíny
Příspěvky: 174
Registrován: 31.08.2012 18:04

Re: Jaké termoprádlo?

Příspěvek od Pampalíny »

No podle mě tady chybí největší český výrobce MOIRA, díky které jer v ČR / SR několik malých výrobců, kteří se jí snaží napodobit. Já jsem se osobně děsně nudil na outdoorových veletrzích a jednu dobu jsem prolézal a tesatoval různé výrobce (je to tak 8-4 roky zpět). Otestoval jsem nejméně 10-12 firem vč. zahraničních a vždy se stejným výsledkem - Moira vyhrála.

Kdybych chtěl Merino, zvolím asi Lasting, ale osobně spíče věřím v kvalitní polypropyleny. takže Moira je rozumný poměr výkon:cena. je to podle mě takový Fiskars mezi termoprádlem.

Pokud by jste se rozhodli pro Moiru, volte raději původní úplety a ne novinky (případně Vám pomůže - čím více barev, tím více studujte materiál/úplet). Naše rodina má z Moiry vše a já bych bez Moiry ani nemohl na hory (kvůli specifickým zravotním problémům).

Doporučuji
1. vrstva ULN (ultralight new) / ženy mají rády MONO, ale zatrhává se a alespoň na mně děsně smrdí
1-2. vrstva nové DUO, já mám rád TROPIKO (něměl by projít komár)
2. vrstva PLYŠ děti / dospělí TRIO (jen 100% polypropylen)

Ponožky: tenké TG900, střední: levnější plyš, podkolenky SKI a moje oblíbené elastické EKS.
--------------------------
Tak to je tak vše, osobně při každé objednávce koupím něco navíc a uskladním to do zásoby. Mám větší odběry, takže kdyby někdo chtěl, mohu ji sehnat o 15% levněji (oproti doporučeným obchodním cenám). Kdyby se toho sešlo více, tak až 20%. Jinak kdyby někdo chtěl, tak by mi musel napsat do pátku 20.10. nebo pak až za 1,5 měsíce na Vánoce.

LAe nepište SZ, jen mail na petr@slovane.cz, zde je ke stažení objednávkový formulář.
PetrNO
Příspěvky: 264
Registrován: 11.08.2012 18:39

Re: Jaké termoprádlo?

Příspěvek od PetrNO »

mě prostě moira (a umělotiny obecně) přijdou nepříjemný na tělo...
co sem vyzkoušel merino, už nic jinýho neberu .. icebreaker mi teď vyhovuje (posledních 6 let..) sice cena je trošku jinde, tričko s dlouhým za 200 fakt ne, ale .... od čeho jsou vánoce a rodina co neví co kupovat )))

jinak mám i jitex a konkrétně (starší kousky) mi to přijde blbě ušitý - páře se to, nedrží stehy atd... takže konkrétně jitex považuju osobně i za "low end"...
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4362
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Jaké termoprádlo?

Příspěvek od bivoj »

Já mám už poměrně delší dobu několik párů ponožek od klimatexu a jsem celkem dost spokojený jak s funkčností, tak i překvapivě s výdrží (a to mám na nohou hodně tvrdou kůži). Ať už vysoké ponožky pro použití v pohorkách či kanadách (oboje boty celokožené, bez membrán), nebo tenčí varianty do tenisek. Nebál bych se od nich vzít i jiné věci.
Pampalíny
Příspěvky: 174
Registrován: 31.08.2012 18:04

Re: Jaké termoprádlo?

Příspěvek od Pampalíny »

PetrNO: to je jenom o úpletu. V určitých případech nepoznáš Merino od bavlny a obojí od polypropylenu (pocitově, ne funkcí). Nicméně každému sedne něco jiného, to je logické.
A co se merina týče, je to z 80 procent módní (reklamní) věc, něco jako stříbrné vlákna v ponožkách.
PetrNO
Příspěvky: 264
Registrován: 11.08.2012 18:39

Re: Jaké termoprádlo?

Příspěvek od PetrNO »

pampaliny: celkemd dost to používám (kdysi víc..) a opravdu to není reklama.. obecně "vlna" funguje... norsko, jejich svetry apod.. sice cena je jinde ale...

termoprádlo funguje a osobně mi vlna "merino" přijde lepší pocitvě, tak ho používám.. jinak s tím že je to "předražený" souhlsím (nebo je ostatní tak levný?)... nejsem tak bohatej abych mohl kupovat levný věci, nejsem v kategorii lidí co si myslí že škrpály za 500 fungují stejně ve všem jako boty za 5000,- jako někteří tady :-)
Pampalíny
Příspěvky: 174
Registrován: 31.08.2012 18:04

Re: Jaké termoprádlo?

Příspěvek od Pampalíny »

Jasně že něco fungovat musí a já ani merino nehaním. Spíše mi šlo o to samé co píšeš: tydy ušetřit.

Takže na jednu stranu levné termoprádlo je k ničemu (viz. výše co jsem mpsal - životnost, odolnost, funkčnost apod. jsou často velmi nízké)

NMa druhou stranu merino je od kvalitního průměru (nadprůměru) o dost dražší za kolik, dvojnásobnou cenu? Pokud chci 10 ks boxerek, 20 párů ponožek apod, zvolím Moiru. Pokud budu chtít občas TOP produkt, sáhnu po zahraničním termoprádle, nebo merinu. Nicméně ho budu nakupovat v poměru 5 až10:1, protože životnost má stejnou jako polypropylen.
PetrNO
Příspěvky: 264
Registrován: 11.08.2012 18:39

Re: Jaké termoprádlo?

Příspěvek od PetrNO »

tak to samozřejmě, ale já nevybavuju 50 sudů po escape cestě jako místní suvivalisti :-)

v téhle chvíli mám 4x spodky (2x delší, 2x kratší slabší..) 3 slabé trička-tílka, 3 dlouhé trička (rukávy, krk...)
jelikož už to nosím hlavně víkendově, tak to vydrží celkem dlouiho a ročně ta obnova 3 kusů není problém...
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Jaké termoprádlo?

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Ono je to take tim, ze treba ten Nor nebo alpskej nimrod to ma zaprve v hlave srovnane, ma sice na sobe vse z merina "za spousty penez", ale jen ve 2-3vrstvach - kontrastujme s komercnim uchylakem co vyzaduje "membranu" uplne na vsem a svitive reklamni nasivky, ktereho to prijde mozna za 5-10let na vic..
Odpovědět