Jaké maskáče

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Odpovědět
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Jaké maskáče

Příspěvek od Maximus »

Tak jsem se konečně rozhodl doplnit svůj šatník o pořádné maskáče.

Do užšího kola postoupil:
Camogrom od Helikonu (asi nejlepší poměr cena/kvalita zpracování, běžně dostupné)
Multicam (materiál originál Crye Precision)
Nový ruský "flecktran" (dá se sehnat, ale mám problém s tím, že za tuto stranu nerad kopu)
PenCott Multi-Environment Camouflage

Uvitám rady a praktické zkušenosti (oficiální vzory ČR nechci, abych v případě nějakého "průšvihu" nevypadal jako zběh ;) )
Přílohy
Camogrom.jpg
Multicam Tru spec.jpg
Multicam Tru spec.jpg (22.13 KiB) Zobrazeno 50387 x
SNV84129%20Medium.JPG
SNV84129%20Medium.JPG (76.15 KiB) Zobrazeno 50387 x
GB2.jpg
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od MRAK »

Jsem na tom podobně - taky se rozhoduju ....

ten poslední model se mi líbí ...
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Maximus »

Také ten PenCott Multi-Environment Camouflage je můj favorit, ale jde sehnat v podstatě jen od výrobce a netuším cenu. Napsal jsem si o katalog a tak jsem zvědavý, jestli vůbec odpoví. Jinak bych bral klidně i samotnou látku - má to být směs bavlny a nylonu 50:50 + ripstop úprava. Pak bych si nechal ušít něco podle mých představ rovnou na míru. Pokud to klapne, tak dám vědět co a jak, případně se můžeme spojit a při větší objednávce třeba bude výrobce vstřícnější.

Blíže zde:
http://www.hydedefinition.com/gallery2.htm
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Bavime se ciste o maskacich ci nejakem "modularnim systemu" pro vsechny sezony/pocasi?
ja se na to divam z jineho pohledu, napr. primarni je po zkusenostech ripstop provedeni a jsem take ochoten zvazit nove -grade zbozi (selekce na vyrobni lince/drobne vady vicemene optickeho charakteru), pripadne na zvazeni i pouzite, ale asi jen pokud se jedna napr. o rarity, vybehovy strih/vzor. A co ten skorzeny/komando styl s hodne kapsama (neni potreba takticka vesta) na knofliky (ne ty slysitelne suchace), ted me vypadl nazev, je to o fous drazsi, myslim ze to dela jak tru-spec tak helikon? Dale vojaci fasuji jiz par let hadry v IR provedeni..

Otazka maskovani, "lovecky" camogrom asi neni pro CR uplne idealni mimo sezonu, co spis nemecky flecktran a doplnit bilim prevlecnikem na snih.

Jinak verim na spojeni nebes aneb vojenskych hadru + skandinavskeho outdooru + AUT/DE/IT lovu,
toto si ruzne namixovat podle potreby. Na tuhou zimu nepohrdnout nejakym tim ruskym/mongolskym doplnkem.

Primárně jsou všechny moderní uniformy napuštěny nějakou impregnací potlačující IČ detekci, která se však praním postupně odstraňuje.

Vz. 95 má "bohužel" složení 51% polyester a 49% bavlna, což má za následek, že seprané uniformy docela svítí při použití NV.
Výhoda toho polyesteru je ta, že látka je odolnější než s nylonem, takže pro rybáře či běžného airsofťáka je to spíš výhoda.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Maximus »

Primárně potřebuji "pouze" kalhoty a bundokošili, klobouk a obal na karimatku :) .
Ostatní outdoor vybavení (opasek, brašny na opasek, lékárnička, sumka na zásobníky, batoh, BlockVentová bunda,...) mám převážně v barvě khaki či oliva, kterým doplním základní maskáč a dle potřeby přidám maskování polohejkalem či přírodním materiálem.

Většina moderních vojenských uniforem z materiálů nylon:bavlna je co do zjistitelnosti dost podobně. Jen je potřeba se vyhnout polyesteru, protože ten údajně svítí v přístrojích pro noční vidění jak vánoční stromeček a proto uniforma ze směsi s polyesterem nemá šanci dostat vojenskou certifikaci (mluvím o US).

Zimní převlečník lze nouzově vyřešit lakýrnickou kombinézou z pracovních oděvů :).
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od alibaba »

Pozor aby dnes uniforma prosla sertifikaci musi odolavat ohni asi 9 vterin hlavne u posadek obrnenych vozidel ,aby proste pri zasahu se mohhli dostat ven a pripadne nehoreli az vyskoci z tanku co maji na sobe radovy zoldaci, nevim ono je to v tajnosti dlouho udrzovano a tak tato informace je stara nekolik let.....
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 295
Registrován: 25.01.2011 16:31
Bydliště: Severní Čechy

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Max »

Po zkušenostech z afganistánu nahradily US Army a USMC svoje standardní uniformy nehořlavými nomexovými. Při výbuchu IED docházelo u ACU uniforem k roztavení plastového zipu a při použití běžných termo triček typu Under Armour apod. k jejich roztavení na těle. Kromě nomexových kalhot a bojové košile jsou součástí systému dlaší prvky jako trika, kukly, rukavice atd.
FROG (Flame Resistant Organizational Gear) pouřívaný USMC: http://iacmc.forumotion.com/t1201-usmc- ... at-uniform
Obdoba používaná US Army: http://www.massif.com/massif-gear/comba ... t-acs.html
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Karlos »

Maximus píše:...Jen je potřeba se vyhnout polyesteru, protože ten údajně svítí v přístrojích pro noční vidění jak vánoční stromeček a proto uniforma ze směsi s polyesterem nemá šanci dostat vojenskou certifikaci (mluvím o US)...
Zeptam se netušíte zda klasicke AČR maskace vz. 95 jsou polyester free? jen tak pro zajimavost a taky proto ze je mam :)
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Maximus »

Pro moje potřeby určitě bude stačit obyčejná výbava pěšáka. Směs bavlny a nylonu s ripstop úpravou se považuje za docela dobrý kompromis vlastností. Primárně chci maskáče na pohyb v přírodě, aniž bych byl viděn zvěří i lidmi. Výhoda mnou vybraných vzorů je ta, že by měla být schopná ošálit i zrak zvěře, což údajně není vlastnost každého vzoru maskáče.

Podstatnější než sebelepší maskáč při šoulání za zvěří je však mít dobrý výtr a nevydávat žádné prozrazující zvuky (šustění oděvu, cinknutí či cvaknutí zbraně či fotoaparátu, prasklá větvička pod nohou,...) :).
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 295
Registrován: 25.01.2011 16:31
Bydliště: Severní Čechy

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Max »

Klasické vz. 95, které mám doma (originál z Otavanu Třeboň) jsou vyrobeny ze směsi 51% polyesteru a 49 % bavlny. Ze 100% bavlny v ripstopu se vyrábějí letní a pouštní verze. Pokud se nepletu, tak úpravu pro snížení viditelnosti v IR spektru mají i ty klasické s polyesterem (měli ji i jehličkáče vz. 60). Úprava látky se prý smývá při klasickém praní, proto by se správně měli tyto maskáče čistit pouze chemicky.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Maximus »

Přesně tak, běžné maskáče vzor 95 mají složení 51% polyester a 49% bavlna, což má za následek, že po seprání IČ impregnace, dost svítí při detekci NV.
Polyester má však i své výhody, protože látka je odolnější než verze s nylonem, což je bezesporu například pro rybáře či běžné airsofťáky spíš výhoda.
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Pepe »

Já vám můžu doporučit Multicam, osobně mám tento (kalhoty a blůzu) komplet od firmy OPS, šijou z origo Crye látky. A maskuje velice dobře, jen je potřeba aby člověk věděl jak volit trasu pochodu, přece jenom jsou na naše jehličnany světlejší. Je to univerzální maskáč a univerzální nebude nikdy maskovat tak jako maskáč dělanej přímo na určitý prostředí, ale kdo by se chtěl tahat s maskáčema na jaro/léto/podzim....
Kdo si nemlže pořídit origoše tak se daj koupit kopie od hočimina, ale to bych spíš doporučil polskej Camogrom, u kterýho oproti MC chybá jedna barva. Třeba tady si pauzněte v 0:37 a vidíte rozdíl mezi čínským mulitcam a multicam od TRU-SPEC, kterej by se dal taky zvolit jako alternativa, protože dělá z origo látky. Problém je, že za cenu za kterou se prodává u nás je seženete v zahraničí za cca polovinu a nebo rovnou věci od OPS (ur-tactical.com), kterej má mnohem lepší střih, kvalitu šití atd... navíc má integrovaný chrániče na lokty a kolena, to TRU-SPEC nemá. Pak jsou různý varianty látek jako klasiká pevná, ripstop, softshell, "jakoby goretex", goretex atd... a to dělá většina výrobců. U nás v týmu máme povětšinou Camogrom včetně softshell bund, protože jsou levné a Multicam hodně dobře napodobujou, kdo neví tak rozdíl nepozná. Origoše má jen pár lidí kvůli ceně :(

Ohledně Ruska, tak ti mají výborný maskáče! Co jsem třeba zkoušel a u nás se osvědčil je berezka . Taky je dobrá volba partizan, což myslím někdo nahoře zmiňoval jako ruskej flecktarn. Taky jsem hodně dlouho nosil Flory, který neskutečně vydržely a samozřejmě je už dělaj v digi verzi. A ve věku digitalizace mají rusové tzv. SURPAT, pokud vím tak to nosí speciálníci a pohraničníci. Dost mi to připomíná americkej MARPAT.

Taky dobrá volba je italský vegetato, to jsme taky nějakou dobu nosili, ale problém byl s doplňkama, v té době, kdy ty maskáče začínaly nebylo nic... ani čepice. Ale maskovaly pěkně.

Osobně bych vz.95 nevolil, má na sobě dost černé a černá v podstatě demaskuje. Taky si všimněte, že nový maskáče už černou prostě nemají, nefasujou se černý boty (AČR je samozřejmě fasuje), protože demaskujou. Několikrát jsme dělali testy různých maskáčů... a třeba na podzim jak je listí v lese (ono je tam vlastně skoro furt, pač ho nikdo nezamete :D ) a lehnu si na zem v MC tak kolem mě může projít týpek 10m a nevšimne si mě (to je odskoušeno na cizích lidech). Taky jsme hráli na "schovku", každej jiný maskáče a co mě vždy prozradilo byly černý boty :)

Takže pokud bych znova nakupoval volil bych takto:
Multicam / pokud bych chtěl ušetřit tak Camogrom
pokud ne Multicam tak určitě něco ruskýho, nejspíš partizan nebo KLMK břízku
A kdybych chtěl specialitku do města, tak multicam nebo A-Tacs (to už si najděte :D )
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Maximus »

Ruský Partizan (něco jiného než ruský "flecktran") se mi také moc líbí, ale viděl jsem ho pouze ve formě převlečníku bez dostatečného počtu kapes, což považuji za velký hendikep, protože nechci nosit jet tak na courání po lesích taktickou vestu. Už tak vypadá člověk v maskáči podezřele, natož ještě s napěchovanou taktikou :? .

Navíc moc nechápu vojáky, co mají na sobě hi-tech maskáč a pak se nastrojí do vesty a mnoství řemení v barvě khaki či coyote, které zakryjí víc jak 50% maskovacího oděvu.

Souhlasím, že boty a řemení v černém na maskáči je hodně špatná volba. Jsem rád, že mám hanwagy hnědé :).

To eschaia:
O kolik je ten camogrom co do maskovacích schopností horší než multicam (samozřejmě origo materiál od CP)?
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Pepe »

No abych řekl pravdu, tak jsme srovnávání nikdy nedělali :) Ale už to organizuju... :lol: Hned jak to bude tak to sem nahodím.
Na Camogromu chybí "růžová", ale jde o to jak se vynecháním této barvy změnila schopnost maskovat, ono na první pohled to není vidět, ale může to být rozdíl. Multicam jako takovej je dělanej nějak na způsob matení lidksého oka nebo něco takovýho. Vím, že se tam pracovalo přímo s tím, jak člověk vnímá barvy a podle toho MC vyrobily (volba barev, překrývání, tvar...)
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 295
Registrován: 25.01.2011 16:31
Bydliště: Severní Čechy

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Max »

Maximus píše:Ruský Partizan (něco jiného než ruský "flecktran") se mi také moc líbí, ale viděl jsem ho pouze ve formě převlečníku bez dostatečného počtu kapes, což považuji za velký hendikep, protože nechci nosit jet tak na courání po lesích taktickou vestu. Už tak vypadá člověk v maskáči podezřele, natož ještě s napěchovanou taktikou :? .

Navíc moc nechápu vojáky, co mají na sobě hi-tech maskáč a pak se nastrojí do vesty a mnoství řemení v barvě khaki či coyote, které zakryjí víc jak 50% maskovacího oděvu.

Souhlasím, že boty a řemení v černém na maskáči je hodně špatná volba. Jsem rád, že mám hanwagy hnědé :).

To eschaia:
O kolik je ten camogrom co do maskovacích schopností horší než multicam (samozřejmě origo materiál od CP)?
Například u US Marines je to pravděpodobně z logistických důvodů. Fasují maskáče jak v pouštní, tak lesní verzi. Někomu se asi nezdálo vhodný, aby fasovali i dvě kompletní sady výstoje, tak jednoduše zavedli nosný systém a doplňky v coyote, a některý jako celta, karimatka apod. v oboustraném provedení. Asi i dost spolíhají na to, že lesní postisk nebudou v nejbližší době potřebovat v reálný akci :) Mají ho více méně na zimu do kasáren a na cvičení v mírném podnebí.
V am. armádě plánují nahradit nevyhovující "univerzální" šedý potisk UCP novými maskovacími vzory (s nedávno zavedeným multicamem se zatím počítá jen a pouze pro Afgoš). Údajně už nemají mít jeden, ale tři různé potisky (jeden lesní a dva typy pouštního) a k tomu dvě sady různé výstroje opět v maskovacím potisku. Správně totiž pochopili, že jednobarevný nosný systém sráží kvality sebelepšího potisku. Na Multicam výstroji pro AFG mají potištěné dokonce i popruhy molle systému.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Maximus »

Já jsem zvědavý na eschaiovy zkušenosti s camogromem. Jeho přednost je ta, že je poměrně levný a docela slušně ušitý.
Všechny mé ostatní alternativy jsou x krát dražší a nejsem přesvědčen, jestli jsou také x krát lepší. Sice nejraději bych tu PenCott Multi-Environment Camouflage, ale komunikace s výrobcem je horší než s číňanem :evil:.
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Pepe »

Porovnání v praxy (terénu) bude až začátkem května. Koncem dubna jedeme na 3denní akci a tam se to nafotí, dřív bohužel neseženu lidi. (Já camogrom nemám)
Uživatelský avatar
rudde
VIP
Příspěvky: 580
Registrován: 17.03.2011 14:19

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od rudde »

Pokud pár let vydržíte, můžete si pak koupit "neviditelný" plášť, ultimátní maskáč :lol:

http://jdem.cz/p77f5
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od goral »

snazil sem se najit nejaky predstavovaci topic, zel tu neni (odemkly) (Admin: tak topic "Uvítání na zdejším Foru" uz by mel byt odemkly i pro nove registrovane), takze muj prvni post ...
omluva za otvirani topicu, ale neda mi to...

K samotnemu maskovani: zda se mi, ze to moc resite. Neco malo mam v lese "odklikane" a spis nez o maskacich, je to o schopnosti jednotlivce se maskovat. Multicam vam nepomuze, pokud nebudete mit namakovany oblicej a rozostrenou siluetu (aktualni porost na hlave/maskacich). Multicam je sice hezkej, ale ne nadarmo se mu rika v USA "airsoft pattern". Do cr podle me neni nejvhodnejsi. Ted mi bude kazdy kontrovat testy atd.

Ale uvedomte si, ze multicam je univerzalni maskac, ktery nebyl primarne urceny pro evropu. Ano, naprosto excelentne kryje v suche trave (typicky na vetsich planich), ale ve klasickym ceskym lese uz to takova hitparada neni. Argumenty, ze nektere maskace jsou tmave (ci moc cerne), jsou sice pravdive, ale na stranu druhou: nikdo rozumny nepoleze do svetlyho, naopak zustane v tmavym. A tady se to hodi...

V neposledni rade si myslim, ze je potreba si uvedomit vzdalenost mozneho kontaktu (tim nemyslim cisty nastrel, beru zpozorovani). Neznam realitu PA sveta, ale v realnem svete strelnych zbrani (v nasem prostredi) se kontakty provadi vetsinou na 100+ metru. A tam je opravdu jedno jak uzasne kryje ten ci onen maskac. V tu chvili je to jednolita zelena postava. A pokud je dobre zamaskovana tak je nizka sance ji najit. Na nizssi vzdalenost je to stejne jen o stesti. Clovek muze mit uzasny maskace, ale zeleny kopec nylonu uprostred holyho lesa proste neschovas. Bud se jde do vhodneho skrytu a nebo se doufa...

Kazdopadne ale jak sem psal na zacatku. Ve finale je to jedno jestli je clovek komplet v olive, nebo v multicamu. Pokud se umi schovat, schova se. Pokud ne, nepomuze mu ani svecena.

Druha vec ktere jsem se chtel dotknout je kvalita materialu v porovnani s cenou. Helikon jsem ze zajmu zkousel "v poli" a je to vrak. 95ky mi vydrzi rok az dva, tohle tak pul roku, ani ne. Obecne by se to dalo rict o vetsine cinske produkce.


Muj subjektivni nazor je ten, ze nejlepsi maskace v porovnani cena/funkcnost/kvalita jsou britsky DPM. Novy komplet se da bez problemu sehnat do 1000 korun. Strihove jsou opravdu dobry, dela se velke mnozstvi variant, ktere uspokoji kazdeho. (a maskuji obstojne...)

____
pod carou
pencott - pokud vim, mluvilo se o cene 150USD+ za komplet

kryti v IR spektru - nemam bohate zkusenosti se vsemi maskaci, ale 95ky i seprane kryjou obstojne. Problem je spis s nylonem v potisku 95. ALP i SPM se bijou v hrud, jak to kryje, ovsem opak je casto pravdou. Obecne nylon od kvalitnich firem (ne cina, ne airsoft) v noktacich maskuje slusne

k FROGum - sou super, ale v CR celkem na nic (strih) a predevsim toho moc nevydrzi - co jsem se vyptaval, tak vetsinou jednu rotaci (ptal sem se ale na ty US army)

cerny boty... nerad bych rypal, ale viz bod o vzdalenostech. Na 100+ metru je to uplne jedno. A hlavne za par hodin venku mam z vycistenych cernych bot vzdycky zasvinene hnede.. nevim jak vy :)
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od alibaba »

Zavrhuji vsechny maskace vojenskeho puvodu a pokud si chci poridit neco maskovaciho ,tak jedine to budou maskovaci saty do lesa jako napr pouzivaji Bowhunters .......
Odpovědět