Jaké maskáče

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Odpovědět
voron
Příspěvky: 81
Registrován: 15.11.2016 16:49

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od voron »

Uz som ho googlil- nazivo vyzera lepsie ako na tej fotke zhora. Ale aj tak mi pride zvlastny.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Piston »

Zazněla námitka, že maskáčové oblečení má vojáky v prvé řadě maskovat, a ne působit jako rozpoznávací znak. No, ne. Každý kamuflážní vzor funguje jen v nějakém konkrétním prostředí a roční době. A pokud se v oblasti potulují tisíce nervózních těžce ozbrojených lidí, které svědí prst na spoušti, je rozpoznávací funkce ta důležitější. Proto například spojenci za druhé světové války v širším měřítku nepoužívali maskovací uniformy, i když je měli vyvinuté a zavedené (Američané a Britové určitě). V povědomí většiny vojáků bylo to, že když vidíš něco ve flekaté blůze, je to esesák a musíš to zabít, ne zjišťovat co a jak.
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Rase »

Ten rakouský vzor vypadá v reálu hodně dobře. Kompletní přestrojení rakouské armády a milic má být hotové do roku 2021. Krom nového potisku je důležitý rovněž moderní střih a uniformy jsou vyrobeny z kvalitnějšího materiálu, odolává ohni a je hůž detekovatelný nočním viděním. Maskovací potisk se skládá z šesti barev a plně odpovída vegetaci v Rakousku. Je ale možné složení barev upravit pro poušť nebo zimní podmínky. Výroba má probíhat u rakouské společnosti. Pro zajímavost uveďme, že studie zaměřená na možnost výroby uniforem v Rakousku, vyšla na 65 000 euro (1,7 mil Kč) a dopadla pozitivně s tím, že místní průmysl tuto schopnost má.
Pokud jde o maskáče, tak na nový vzor přešli i v Maďarsku (2015M), Slovinsku, Poláci kuchtí nový pro teritoriální obranu, Slováci už nový mají delší čas a tak se jen my křečovitě držíme vz.95 ...posun nulový a to jak v potisku, tak i střihu a materiálu
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od štaflík »

Piston, jenže dnes je flekate všechno. A řada těch vzorů je VELMI podobných, zvláště v některých světelných podmínkách. Situační povědomí o poloze cizí/náš se získává jinak, než pečlivou analýzou čísel RAL a jejich procentuelním zastoupením. Ostatně třeba a Donbase i v Jugo obě strany často používaly směs stejných mundůrů.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Bill Masen »

Rase píše:...tak se jen my křečovitě držíme vz.95 ...
Na tom už se taky nějakou dobu pracuje https://www.armadninoviny.cz/novy-cesky ... kc2ae.html
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Matěj »

To, že se na tom pracuje se říkalo už, když jsem sloužil a to jsem už pěkně dlouho v civilu. :D
Hádám, že to ještě potrvá. :D
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Bill Masen »

Na tomhle se pracuje teprve pět let. :rock
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Rase »

MIMIK je soukromý projekt a už na posledním IDETu měli vzorek uniformy v novém potisku. MO ale očividně nemá zájem. Ten maskáč jsem viděl na živo a krom toho že materiál byl fakt nedobrý (OK vzorek), ale samotný vzor nevypadal dobře. Působil tak nějak růžově... výrobní technologie, design a trendy jsou zkrátka někde úplně jinde - tohle byl krok hodně špatným směrem.

Tady je tak trochu rozbor celého tématu, co jsem před pár lety tak nějak vyzjistil z dostupných zdrojů:
https://www.armadninoviny.cz/novy-masko ... C3%AD+vzor
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od štaflík »

Rozpitou louku. Na příštích aspoň 50 let. Říkám to pořád. :D
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Piston »

Na to, aby normální člověk pochopil uvažování gum na MO, je asi třeba speciální kurs. Co způsobilo, že na začátku šedesátých let vojska ČSSR, Polska a východního Německa zavedly velice podobné vzory s jehličkovým vzorem, i když existovaly zavedené vyzkoušené vzory Wehrmachtu? Otázky, samé otázky. Stejně jako to, proč mají takové střihy, které, přiznejme si, nejsou vrcholem praktičnosti.
voron
Příspěvky: 81
Registrován: 15.11.2016 16:49

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od voron »

No ale tam slo predsa o zjednotenie vystroje vojsk varsavskej zmluvy- hlavne pre tu odlisovaciu schopnost. Strih je jedna vec, moze byt "nemodny", ale prakticky celkom bol, na druhu stranu mali (nase vz. 60, neviem ako polske a DDR) celkom dobry material, ochranu (pyrofix, ci ako sa volala?) a slusnu kryciu schopnost. Pozor- na zodpovedajucom prostredi. To, ze to zaviedli v krajinach s rozlisnym prostredim a nadmorskou vyskou je uz ale druha vec- nemohol kryt vsade dobre.
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Vladimir »

Mám naše maskáče vz. 60, 85 aj 97 les (tie posledné ak schvália pripravovaný zákon už viac asi neoblečiem) a strihovo aj materiálovo mi najviac sedia 60tky, potom 85ky. Netvrdím, 97ky sú tiež dobré, ale najlepšie aj tak 60tky.
Vladimír
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od kregan »

Zdědil sem zásobu maskáčů vz. 95, která mi vystačí hodně dlouho. Přijde mi absurdní, že by mi měl někdo zakazovat je nosit. Ani označení jsem z nich nesundával a nikdo s tím nikdy problém neměl (ani na kurzech, kde je velká koncentrace vojáků). Zelené se mi moc nelíbí a tak jsem je buď obarvil nebo odbarvil. Pouštní jsem nechal tak jak jsou.
Čím víc víš, tím míň neseš.
fransilice
Příspěvky: 98
Registrován: 26.08.2015 13:45

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od fransilice »

Zdar všem....kdo stím má zkušenost? Dají se tyto letní gorky používat i jako celoroční,nebo jsou na tom jak teplotně třeba jako junglr kalhoty(jemné plátýnko?)

http://russian-army-shop.cz/kalhoty/kalhoty-letni-gorka
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od štaflík »

Je to lowendová Gorka, podle všeho ještě kousek pod Barsem. Cena je ovšem super. Jako celoroční se dají. Prostě pod ně nacpeš, co se tam vejde (a vejde se dost, dokud ti není teplo). Gorka sama o sobě nehřeje. Jen chrání před větrem a částečně (nebo dost, když jí napatláš) před vodou.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Lyster »

Bunda libereckých vědců mění barvy jako chameleon, otestuje ji armáda
https://www.idnes.cz/liberec/zpravy/uni ... -zpravy_tm
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od proforma »

Taky jsem to cetla. Uz vidim jak jsou krasne maskovani nekde na zelene louce, nad nimi prelitne dron s infrazarizem a vojaci budou na to tata odmaskovani :-) Ne, jako ceskej vynalez se mi to libi a fandim tomu, jenom si nejsem jista pouzitelnosti. Krome toho, ze to meni barvu, to ma byt vodeodolny a jeste na tom bude nejaka chemie, aby to nesustilo. Odhaduju, ze to po vsech tech upravach bude dost neprodysny, coz je na pousti trochu problem, barva nebarva...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od JOBU »

Najzaujímavejší maskáč,čo sa pozorovania cez infrák týka,boli klasické vz.60..
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od Hohepa »

Jak to myslíš ?
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Jaké maskáče

Příspěvek od JOBU »

Že všetky nové maskáče sa môžu schovať, ihličáky pod infrákom naberú úpne iný vzor, svetlé a tmavé fleky, v teréne úplne splývajú.Fotky nemám bohužiaľ,ale odporúčam vyskúšať.
Odpovědět