Jak poznat kvalitní triko:

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Jak poznat kvalitní triko:

Příspěvek od hanpari »

Známý měl svého času internetový obchod s oblečením a já se snažil vymámit z dodavatele nějaký ten reklamní pokec ve smyslu: "Proč jsou naše trika lepší než jiná?" Vzhledem k tomu, že mi bezelstně odpověděl, že jeho trika jsou stejně dobrá jako každá jiná, pátral jsem dál a tady jsou výsledky:

Zdroj:
http://www.fler.cz/blog/rozpoznani-kval ... ena-tricek
1. kvalita textilu

trička, mikiny, polokošile a apod. jsou na českém trhu nabízeny ve velmi širokém spektru kvalit. Zásadní problém vadného textilu je jeho změna při prvním i dalším vyprání. Mnoho „obchodníků“ naučilo zákazníky slepě věřit, že velká gramáž textilu = vyšší kvalita. Což není vůbec pravda! Naše zkušenosti jsou takové, že tričko o 150g/m2 může i být mnohem lepší než tričko o 200 nebo 220g/m2 - pokud budeme porovnávat různé značky výrobců – takže spíše záleží na značce textilu než na gramáži.

Když máte vysokou gramáž s nekvalitním ušitím – můžete to rovnou nazvat jako letní mikinou s dekovinou na vrchu ( mívají často na povrchu žmolky, chloupky ).

Kvalitní tričko by se mělo minimálně srazit (ano malé procento se sražením počítá – dle norem je i stanoveno). Lemy rukávů nebo zakončení trupu, by se neměli stávat kulatými, i když je přežehlíte tričko by nemělo měnit tvar nebo se různě krabatit a rozhodně by se nemělo zdát „lehčí“ (některá trička mají silikonový zátěr, který se po vyprání prostě vypaří) a snižování pružnosti průkrčníku (zejména u dětských a pánských triček) dojdete k výsledku jakési díry na hlavu – typu pončo.

Když si tričko kupujete, měli by jste se nejdříve podívat na povrch látky – platí pravidlo že, čím více je povrch “chlupatý“ tím hůře bude vypadat pro vyprání. Bude více drsný, chlupatý apod.

Dále věnujte pozornost ke složení materiálu – čím více umělých látek = větší procento pocení.
...
Pak si dovolím zmínit příspěvek z diskuze pod článkem.
Dobrý den, dnes jsem náhodou přečetla Váš blog a ráda bych přispěla se svou troškou do mlýna. Pracovala jsem 6 let jako střihačka pro německou firmu, takže vím že nejen materiál, ale i stříhání je pro kvalitu a trvanlivost trička naprosto zásadní. Laik pozná správně střižené triko zejména na bočním švu, důležité je, aby oka úpletu běžela kolmo a neutíkala šikmo. Sama jsem viděla na asijských trikách klidně i deseticentimetrový "úlet" a právě to pak má za následek zkroucení trika po vyprání. V průmyslové výrobě je poměrně těžké udržet pleteninu rovně i ve více vrstvách a v laciných fabrikách na to samozřejmě není čas, navíc když se střih na látca položí trochu křivě, může se i nějaký ten centimetr látky ušetřit, takže my si pak kupujeme triko za pár šupů, ale bohužel je prakticky na jedno použití. Závěrem: při nákupu sledujte očka a pokud Vám ty Vaše neslouží, raději nasaďte brejličky, výsledek se dostaví! :-)

Dále tady:

http://www.modnipeklo.cz/2011/08/budes-se-kroutit/

Tady je také diskuse k tématu, kde doporučují (asi skrytá reklama):

http://www.modnipeklo.cz/diskuse/jak-po ... ricko-401/
(ta diskuze je sama o sobě zajímavá, hlavně je tam taková slušnější verze spammerky leničkyzdenka111 :)

http://www.bastard.cz

a pak bambusová trika:

http://www.bambusovetricko.cz/

Což je asi nějaká módní pecka :)

(Pokud se to už někde řešilo, tak se omlouvám.)
optim
Příspěvky: 255
Registrován: 26.02.2012 16:46

Re: Jak poznat kvalitní triko:

Příspěvek od optim »

Bez ohledu na výrobce a jejich často různé označení gramáže platí, že čím vyšší gramáž tričko má, tím je ušito ze silnější látky a tím výce cyklů (zpocení -> vyprání) to tričko vydrží.

Tip: Kvalitní tričko ze stoprocentní bavlny s gramáží 200 se dá v různých obchodech s pracovními a ochrannými pomůckami pořídit pod 100,- Kč.
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Jak poznat kvalitní triko:

Příspěvek od hanpari »

To je přesně ono. V tom blogu z prvního odkazu tvrdí, že to je novodobá pověra. Proto jsem to tam vyznačil tučně, protože jsem to také zaslechl.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Jak poznat kvalitní triko:

Příspěvek od Reccol »

Gramaz ma smysl resit i kvuli teplote - na leto treba 150, na zimu tech 200+...
Frank
VIP
Příspěvky: 247
Registrován: 05.06.2012 14:36

Re: Jak poznat kvalitní triko:

Příspěvek od Frank »

Dobrá debata, živím se vyšíváním takže už mi pár triček rukama prošlo a s tím že na gramáži nezáleží si dovolím nesouhlasit, pocitově mezi gramáží 150 a 180 je rozdíl velký, nad 180 asi nemá cenu chodit, pak už sou to opravdu mikiny :).

Se sledováním švů je to pravda, dál je dobré tričko položit a podívat se, jestli není průkrčník mimo osu, už jsem ti viděl i u značkových triček.
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Jak poznat kvalitní triko:

Příspěvek od hanpari »

Průkrčník je ten lemovaný otvor na hlavu?
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Jak poznat kvalitní triko:

Příspěvek od JimmyJazz »

Pro mne rozhodujici faktory jsou osova soumernost a rovne svy. Pokud toto libovolne triko splnuje, pak je temer jiste, ze je usito z kvalitniho matrose.
Frank
VIP
Příspěvky: 247
Registrován: 05.06.2012 14:36

Re: Jak poznat kvalitní triko:

Příspěvek od Frank »

hanpari: Ano, otvor u krku je průkrčník a otvor u ramene je průramek :)

JimmyJazz : Máš pravdu, pokud máš čas každé tričko vzít do ruky a rozbalit, je to vpohodě. Problém je že já nakupuju po kartonech a to že jsou trička špatně ušitá zjistím až na dílně a proto tvrdím že žádná značka není zárukou kvality.
Uživatelský avatar
omaha
Příspěvky: 84
Registrován: 09.01.2012 17:40

Re: Jak poznat kvalitní triko:

Příspěvek od omaha »

Přidám ještě jednu maličkost, jistým ukazatelem kvality úpletu je tzv. "mrakovitost". To znamená, že se skrze jednu vrstvu úpletu jukne na prosvětlovacím stole či třeba proti oknu, čímž se objeví případná nerovnoměrnost příze, která u fakt mizerných trik tvoří takové jakoby obláčky. Kvalitní příze v triku poskytuje poměrně jednolitý obraz pravidelné hustoty. Občas se ukáží i doslova pruhy, to je pak fakt ideální triko použít na umytí okna a následně zahodit hodně daleko.
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Jak poznat kvalitní triko:

Příspěvek od hanpari »

Frank: A jak to řešíš? Reklamuješ? Vracíš ta trika? Nebo ještě jinak - ta trika nejsou z jedné fabriky alespoň přibližně stejné kvality?
Frank
VIP
Příspěvky: 247
Registrován: 05.06.2012 14:36

Re: Jak poznat kvalitní triko:

Příspěvek od Frank »

To nemá smysl reklamovat, kopnu to pod stůl a až je toho víc, tak to buď někomu nabídnu se slevou, nebo to dám na charitu.

Ono bohužel každá značka má něco, jedné ujíždí střihy, u druhé nesedí barvy u velikostí, u další se nedá spolehnout na velikost... Ale samozřejmě už mám dvě značky se kterýma sem tak nějak spokojen a ty preferuju.
optim
Příspěvky: 255
Registrován: 26.02.2012 16:46

Re: Jak poznat kvalitní triko:

Příspěvek od optim »

Mám dobrou zkušenost s tričky od fy. ADLER.

Docela by mne zajímala velkoobchodní cena jejich zboží. Mohl bych to zjistit podvodem, pokud bych se zaregistroval např. jako reklamní agentura na jejich webu a to nechci ...

Pokud by mi někdo tuto informaci chtěl sdělit, budu rád. ;)
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak poznat kvalitní triko:

Příspěvek od Rase »

Kamarád je vykšeftovává prakticky zdarma - směný obchod (nebudu ale říkat jak přesně). Řekněme že Adlery jsou velice levné i pokud je kupujete přímo (bez větších překupníků), ceny jsou ale dost různé - ne ale moc velké. U Adlerů je problém s velikostmi které lehce jiné než je člověk zvyklý a není možné se trefit do stejné barvy i pokud je kupujete zarát. Zprostředkovatel nám na výtku řekl, že se tato trička barví po várkách a každá várka chytá lehce jiný odstín. pokud tedy chcete třeba 40 totožných triček, Adlera radši nebrat, jiank je v pohodě. I přes některé vady je Adler pro mě nejlepší současná značka, už mám vyzkoušené jaká velikost mě nejlíp sedí a mám rád jejich bytelnější "průkrčník"atd. Pokud ale zajedete na nějaký obalový (grafický veletrh) název už nevím, ale bylo to v Brně, jsou tam k vidění i trička od nových výrobců - pěkná a za jen lehce vyšší cenu.
Uživatelský avatar
omaha
Příspěvky: 84
Registrován: 09.01.2012 17:40

Re: Jak poznat kvalitní triko:

Příspěvek od omaha »

Adlery vídám v obchodech s pracovníma hadrama. A souhlasím, jsou to slušný trika. Jinak co se týká kvality příze do úpletu, některý firmy jsou schopný podělat klidně i třeba třetinu z jedný výrobní dávky a zbytek odvést v normální nebo super kvalitě. Vlastní zkušenost :(
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Jak poznat kvalitní triko:

Příspěvek od DeadMan »

Když jsem byl ještě pod správou rodičů tak ti si nemohli dovolit mi kupovat super značkové oblečení (čím víc pruhů tím víc adidas :lol: ) tak jsem chodil v hadrech z burzy no pak když jsem začal vydělávat tak jsem najednou byl frajer co měl hadry z Kenwela a dalších cool obchodů a teď když mám rodinu tak chodím z ekonomických důvodů do Tesca a abych pravdu řek tak zrovna oblečení není něco co bych musel kupovat to nejdražší co je protože je to prostě jedno (krásný a funkční oblek na svatbu jsem měl z Polska za 1/4 Blažka) hlavně teda u trika atd. rozdílů tam moc není a vše se dá zvládnou i v triku za 50,- Kč (pokud se tedy někdo nechystá na Everest ikdyž první lidé ho dobili s takovým vybavením s kterým by se tam dnes již nikdo nevydal) něco se dá pořídit v army shopech atd. a vše mi slouží dobře ikdyž to nestálo balík ;)

Jinak za kvalitní a s rozumnou cenou považuji oblečení a boty v obchodech s pracovními a ochrannými pmůckami viz. třeba Canis (to se opravdu vyplatí) :cash :yes
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Jak poznat kvalitní triko:

Příspěvek od BOGOVIK »

Tak ja nakupuju u kamose z katalogu jenom pracovni obuv, bohuzel sem kupoval "kvalitni znackovou" a musim zdelit nikdy vice. Drahe, nekvalitni a jeste zdravodne nevhodne(vnitrek). A nezda se mi normalni koupit botu za 3-4k "znackovou" kdyz tu samou kvalitu i design a hlavne ceskou dostanu v pracovni obuvy za 7 stovek.


P.S. davat potor i v pracovni obuvy. Ukazoval mi to na prikladu bot prestige, cinska vyroba za 350 jeden par a ty same, ale vyrobeno v CR za 850,-. Rozdil cinske pry vydrzi 1rok a ty ceske i 5 let...
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Jak poznat kvalitní triko:

Příspěvek od SaraH »

Za ta léta, co se živíme s manželem potisky a výšivkou máme stejné zkušenosti jako Frank. Pravda, pro PA to moc praktické zaměstnání není.

Orientovat se podle gramáže je podle mě dobré (když si tedy prodejce gramáž nevymyslí). Osobně mám zkušenosti skoro se všemi značkami z Evropy a udávané gramáže vcelku souhlasí.

Co se týká Adlera, máme něco od něj v nabídce, protože ho zákazníci znají a někdy vyžadují. Osobně s touto značkou pracuji nerada, protože mají nekvalitní materiály (dírky, vetkané nitky jiné barvy, zašpiněné plochy). Než jednu várku triček potiskneme, musíme jich část nejprve vyreklamovat. Dalším problémem jsou jejich rozměry. Tričko třeba vel. M se tak liší velikostně model od modelu a to někdy opravdu moc).

Pracujeme proto z oděvů, které dovážíme z Německa. Kvalita je neporovnatelně vyšší a cena je i u renomovyných značek shodná s Adlerem, který je brán u nás jako levný. Jako u potravin i zde platí, že v Německu není draho.

Ještě bych napsala, že tričkovina určená pro Americký trh může mít trochu jiné smyčkování a na omak je trochu drsnější než hladká pletenina. Přikladem mohou být některá trička od Fruit of the Loom.
optim
Příspěvky: 255
Registrován: 26.02.2012 16:46

Re: Jak poznat kvalitní triko:

Příspěvek od optim »

SaraH, mohla bys být ohledně toho německého sortimentu prosím trochu konkrétnější?

PS: Mám doma ještě pár triček LONDOG a ty mi v porovnání s ADLEREM přijdou docela nekvalitní.
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Jak poznat kvalitní triko:

Příspěvek od SaraH »

Z Adlera je podle mě nejkvalitnější tričko Colormix a potom Unisex s dlouhým rukávem, které ale právě končí.

Je to hodně o tom, jak která značka člověku sedne.
Osobně mám ráda třeba Fruit of the Loom (i když některá trička jsou na omak jakoby hrubší), poslední léta se hodně zlepšil Gildan, dražší už je Hanes. BC se snaží mít moderní věci, ale poslední léta se trochu horší kvalita. Není to nic, co by se neprodávalo i u nás.

A nejtrvanlivější jsou stejně maskáče a army věci ;)
kendynka

Re: Jak poznat kvalitní triko:

Příspěvek od kendynka »

Každý textilní výrobek, trika nevyjímaje, by měly procházet ve výrobě testy na zařízeních jako jsou tato http://kukutrade.blb pak by se nemohlo stát, že po jednom vyprání je triko spíše pro mladšího bráchu a barva je o 20 odstínů jiná. bohužel, trh touží po co nejlacinějších výrobcích, které alespoň v den prodeje vypadají tak úžasně....škoda
Odpovědět