Ponožkové téma

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Claymore
Příspěvky: 6
Registrován: 18.01.2015 13:06

Re: Ponožkové téma

Příspěvek od Claymore »

VoXX Unica (30% bavlna,30% polypropylen, 30% CoolMax, 10% elastan)
- Průměrná absorbční kapacita, dobře větrá, průměrně rychle schne, dobře tlumí nárazy, mírně škrtí. Dobrá do jakékoliv nízké obuvi, celoroční, tak při -10 C ale mrznou prsty na nohou. Přes léto je při zátěži dobré 1x přes den vyměnit. Kromě odolnosti má celkově lepší vlastnosti než Batac operator, což mě hodně překvapilo.

VoXX Bomber (7% elastan, 18% polypropylen, 75% Bambus)
- Fantastická absorbční kapacita, saje lépe než vlna, nesmírně pomalu schne, dobře tlumí nárazy, vůbec neškrtí, je dost vysoká. Dobrá do jakékoliv obuvi, od sandál po kanady, včentně úplně neprodyšných. Celoroční, ani v létě není třeba přes den měnit, večer je kůže chodidla doslova vypulírovaná. Kolem 0 C je cítit chlad a při -10 C mrznou prsty na nohou. Celkově nejlepší ponožka, s jakou jsem se zatím setkal.

Ulvang SPESIAL (60% merino vlna, 37% nylon, 3%lycra)
- Dobrá absorbční kapacita, ale chodidlo je večer přesto mírně vlhké, pomalu schne, průměrně tlumí nárazy, nahoře škrtí. Dobrá do dobře vypolstrované obuvi pod 0 C. Přes léto bych nedoporučoval, pokud nechcete, aby se noha koupala ve vlastním potu.

Ulvang AKTIV (66% merino vlna, 30% nylon, 4% lycra)
- Dobrá absorbční kapacita, pomalu schne, dobře tlumí nárazy, nahoře škrtí. Pokud ji použijete jako druhou ponožku k Ulvang SPESIAL, zima se vás ani netkne a můžete mít klidně dřeváky, odpružení došlapu bude přesto dobré ale bude to vykoupeno brutálním škrcením vaší nohy. Přes léto bych jednoznačně nedoporučoval.

Highpoint Trek Thermocool (ThermoCool 38%, Polyamid 11%, Polypropylen Siltex 13%, Polypropylen 27%, Elastan 11%)
- Podprůměrná absorbční kapacita, neuvěřitelně rychle schne, dobře tlumí nárazy, neškrtí. Jestli někteří výrobci šetří materiálem, určitě to není Highpoint. Ponožka spíše vypadá, že se snaží o pravý opak a sice narvat tam materiálu tolik, kolik je jen možné. Tloušťka této ponožky je spíše na úrovni dvou ponožek od konkurence. Teplotní komfort udávaný výrobcem bych bral s hodně velkou rezervou, kolem nějakých 5 C jsem v nich chodil v sandálech a pohoda. Komfort v pohorkách podle mě začíná od 0 C níže, ideálni teplota je tak -10 C u vody (vyzkoušeno). Nevadí jim praní na 40 C. Kůže na nohou je večer vlhká, ptoto doporučuji použít především v tuhých mrazech nebo za předpokladu, že teče do bot.

Highpoint mountain merino (vlna Merino 50%, polyamid 8%, polypropylen 30%, elastan 12%)
- Dobrá absorbční kapacita, pomalu schne, dobře tlumí nárazy, neškrtí. Zase brutální množství materiálu, jako v předchozím případě. Ponožku jsem si příliš neoblíbil kvůli srážení částí z merino vlny už při 40 C a oproti Trek Thermocool nepřináší zásadní výhody. Lépe absorbuje, ale je nižší, takže do vysokých kanad nevhodná.

Pro úplnost dodám seznam použité obuvi:
Prabos Kobra 7 (prodyšné kotníkové), Kobra 9 gtx (celokožené s membránou), Hi-tec scafell (kotníkové s vdoodpudivou úpravou, která je ynačně neprodzšná), Hi-tec Stealth II (vysoké, polokožené), Salomon Elios 2 mid gtx (syntetika s membránou), Teva Terra Fi 3 (sandály)

Co říci závěrem? Jednoznačně bych doporučil bambusové ponožky, hlavně ten Voxx bomber se mimořádně povedl, ale jiní výrobci určitě nabízejí srovnatelné typy. Sají lépe než vlněné, nesmrdí jako syntetika, dají se prát na 40 C, nekladou v podstatě žádné nárokz na paropropustnost obuvi, stojí pár babek, mají jen samé výhody kromě doby schnutí a termoizolace. Za takových okolností bych se předraženým značkám typu Icebreaker nebo Smartwool vyhnul velkým obloukem. V našich zeměpisných podmínkách budou mít bambusáky lepší vlastnosti než merino a když teče do bot, bude zase vhodné sáhnout po nějaké plně syntetické ponožce typu Highpoint Trek thermocool. Nebo se snad někdo chystá do Himalájí po boku pana Béma? Toto je tedy mé doporučení: Voxx bomber, nebo Highpoint Trek thermocool. Pro extrémní teploty pod nulou bych rovněž doporučil Highpoint Lord (Vlna 53%, polypropylen 28%, Drivex 10%, Elastan 9%), které jsem koupil své ženě. Jsou opravdu tlusté a neškrtí tak, jako např. Smartwool. Nakonec si ale stejně oblíbila Voxx Bomber.
Drak
Příspěvky: 12
Registrován: 01.11.2014 19:02
Pohlaví: muž

Re: Ponožkové téma

Příspěvek od Drak »

Taky bych doporučil pracovní ponožky z makra nebo třeba od firmy canis. Další variantou by mohli být ponožky vz.2000
werwolff
Příspěvky: 1
Registrován: 04.10.2015 23:02
Pohlaví: muž

Re: Ponožkové téma

Příspěvek od werwolff »

Kdo má občas cestu kolem Třebové tak jednoznačně super je prodejna ponožek Schovanec v Moravské ulici. Bohužel, teď zavřená kvůli rekonstrukci, doufám, ne navždy. Je to výrobce vz. 2000 a 2008 a v tom stejném stylu, ale pestrých barvách kupa jiných typů. Já tam kupuji druhou sortu za 20-40 kč pár. Po ponožkách ala vietnamská tržnice nebe a dudy. Přestaly mi i smrdět nohy :D .
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Ponožkové téma

Příspěvek od proforma »

Tak ja bych si dovolila neco z damskeho pohledu (nikoli barvy etc. :-)), ale tvar nohy apod.:

Co se mne tyce, plnou polovinu roku nosim sandaly, kdyz je pod 15 C, tak s ponozkama, at si ostatni mysli, co chteji :-) Pod 5 C textilne-kozene botasky Salomon (proste prodysne) a kdyz je min nez -5 C, tak celokozene pohorky La Sportiva (bez GTX, jen kuze, a to i na "podsivce"). Stejne boty jsem nosila driv i na treky (ty boty po 10 letech vypadaji jako nove, zadne prodrene paty apod.), ted davam vic prednost tem sanadlum, a to i v horach (ceske hory, na vyssi uz pohory jo).

Obecne se mi vubec nejlip osvedcily 100% bavlnene pracovni ponozky z Makra. Maji siroky naplet, tj. drzi na vetsi plose, neskrti, ale ani neklouzou. Tyhle ponozky nosim prakticky celorocne - krome leta (naboso) a echt velky zimy (pod -10 C), to pak nastupuje neco teplejsiho. Dobre sajou, ale i dobre odparuji (tedy pokud mate prodysnou obuv). Zatim jsem nic lepsiho nenasla.

Bambusove ponozky: at uz jsem zkousela jakoukoli znacku, vzdycky jsem mela pocit mokra (vetsi nez uz bavlny), ale hlavne se mi ponozky shrnovaly, s naslednymi otlaky a puchyri. Myslim si, ze to mohlo byt prave anatomii nohy, ale treba me vyvedete z omylu. Bambusky na fusky :-) mely vetsinou jen ten pruzny prouzek na konci ponozky, to sjizdelo hned po par krocich. Navic jsem v tom mela pocit jako v igelitu. Za mne bambus rozhodne ne.

Merino (ruzna %): jo, to je pohodlicko... :-) Ale zase: pokud je tam vyssi podil umeliny, je mi v tom pocitove neprijemne, noha mokra a porad musim hlidat, aby se to nekde nesesunulo. Ponozky s merino 60 % a vice - to je lahoda :-) I se to velice prijemne nosi, ale zase se mi hodne rychle prodiraji na patach, coz je ve vysledku skoda. Mozna nevhodna kombinace damske nohy a panskeho tvaru bot (zkuste sehnat kvalitni damskou trekovku vel. 41 :-), coz pak odnaseji prave ty ponozky...

Vlna: zvast ty doma pletene ze 100% vlny - zahrejou, ale do bot se to nosit neda, dost to tlaci a rychle se prodre. Ale na priserny mrazy par dni v roce OK :-)

Vrstveni ponozek: za mne rozhodne ne, hned se mi to sesouva a tlaci. Za mne jen 1 vrstva.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Ponožkové téma

Příspěvek od Lyster »

PetrNO píše:nosím 2x ponožky do asolo, do kanad..
teď v zimě i do "bufů" když jdu sedět..

nikdy se mi neshrnuly....
Musim potvrdit, kupoval jsem dva páry Asolo Nanosox Winter asi před 5 lety a jsou naprosto super. PLánuju koupit ještě nějaké do zásoby na horší časy. A v létě asi koupim i ty na léto. Má někdo zkušenosti?
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Ponožkové téma

Příspěvek od Kocour »

Používám do pohorek prakticky celoročně Matex Arktik - je to poměrně silná teplá ponožka s velkým podílem vlny (ještě raději jsem měl od té samé firmy verzi s merinem, ale asi je přestali dělat) a do nich jako vnitřní tenké polypropylenové ponožky Voxx. Dřív jsem používal jenom ty teplé (je to i v létě jenom o zvyk, na vojně se taky do kanad nic jiného vzít nedalo) protože dobře tlumí nárazy, ale v mokré vlně se nakonec přece jenom udělají puchýře. Ty vnitřní tomu brání tím, že drží vodu dál od nohy a jsou zcela hladké a těsně padnoucí, takže ani žádné problémy se shrnováním nepozoruji. Navíc si myslím, že se ponožky opotřebovávají hlavně na vnitřní straně od nohy, takže kombinace s tenkou vnitřní ponožkou přispívá k jejich vyšší životnosti.
paja
Příspěvky: 191
Registrován: 30.03.2014 19:27
Pohlaví: muž

Re: Ponožkové téma

Příspěvek od paja »

proforma píše:
Bambusove ponozky...
Jsme nosil,smrdí mi míň než merino, ale vyloženě se vyšoupe ten bambus a zůstané jen ta síťka.
Uživatelský avatar
Xassasin
Příspěvky: 35
Registrován: 09.10.2013 12:06
Pohlaví: muž

Re: Ponožkové téma

Příspěvek od Xassasin »

Zdravím, 4.1 budu nastupovat do Vyškova, má doporučil by mi někdy fusky do kanad do těch zimních podmínek? díky moc
SWED
Příspěvky: 144
Registrován: 06.10.2015 21:22
Pohlaví: muž

Re: Ponožkové téma

Příspěvek od SWED »

Zdraví.Pokud mohu doporučit. Sežeň si babču která umí uplést vlněné ponožky na 4 jehlicích přesně na tvojí nožku a pokud je šikovná dokáže na požadovaných místech zesílit či zeslabit fusekli dle potřeby.Nech si jich udělat pár do foroty a máš luxusní fusky které se nebudou tlačit,budou hřát i když se ti zpotí noha ,budou třeba s tvým jménem ...Pokud umíš štupovat,tak je s dírkou nemusíš hned vyhazovat a jako bonus budou ekologické.
Jsem vystřídal kde co,ale ponožky od "babči" jsou zatím nejlepší jaký jsem kdy měl a :cash pro mě k nezaplacení. SWED.
A drobné rejpnutí k ostatním.Jakou životnost mají vaše fusky při dennodenním nošení.A kde je koupíte v PA světě. :mrgreen: nebo máte nakoupeny ponožky na několik let do předu pro každého člena rodiny a co děti? pro všechny velikosti.
Pro rejpaly do svého AP scénáře mám člověka který ovládá klasické ruční práce.Jako pletení,šití,ševcovinu a ....
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Ponožkové téma

Příspěvek od K4cer »

SWED píše:... nebo máte nakoupeny ponožky na několik let do předu ... ?
Samozřejmě, co je na tom? :mrgreen:

Ale ne, vážně. Protože mě nakupování ponožek opravdu nebaví, tak se snažím dělat věci tak, abych do toho krámu nemusel co nejdýl, ideálně nikdy - takže je kupuju po tuctech, doslova.

Zase nemám žádný háj tech, klasický víceméně bavlněný jako tenký a vlněno bůchvíjaký jako tlustý.

V PA dou fusekle nahradit onucema, jen to chce trochu praxi.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
SWED
Příspěvky: 144
Registrován: 06.10.2015 21:22
Pohlaví: muž

Re: Ponožkové téma

Příspěvek od SWED »

Onuce a moderní bota :lol: .to moc do hromady nejde bo pokud by onece měla plnit svojí funkci je to docela kus materiálu který do své standardní boty nedostaneš.V časech minulých se boty z těchto důvodu dělaly pro obě hohy stejné a poděj se kvůli tomu kupovaly větší.Nějáky čas jsem dělal boty pro historické šermíře a vždy jsem se ptal zda fusky či onuce aby pak nebyl problém.osobně jsem nikdy onucím nepřišel na chuť a to jsem LH fašoun podle jedněch. Kdyš tak si zkus vzít vzimě do kanad onuce dejmetomu na výkendový vandr a pak si povíme.Možná se pletu :head SWED.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Ponožkové téma

Příspěvek od K4cer »

No tak já netvrdil jak je to báječný (ale zase zkoušel sem to jen jednou, ze zvědavosti), ale vycházel sem z toho že myslíš PA tedy situaci kdy dojdou zásoby fuseklí - no a to sou dvě možnosti, mít ty kanady naboso, nebo ty fusekle něčím nahradit.. to já bych se přiklonil k té druhé možnosti.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
SWED
Příspěvky: 144
Registrován: 06.10.2015 21:22
Pohlaví: muž

Re: Ponožkové téma

Příspěvek od SWED »

Má pravdu,ten hoch.Ale na druhou stranu v dobře vyšlapaných botách to jde i bez ponožek(vyzkoušeno,akorát ty začátky jsou tvrdý) a na zimu je to nutnost nečním zateplit jinak omrzliny..... gangréna .... papa světě.I tak to může skončit.SWED
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Ponožkové téma

Příspěvek od Kocour »

Boty se dělaly symetrické prostě proto, že nikoho nenapadlo dělat to jinak. Ono to mělo ještě jednu výhodu - daly se na nohách vyměňovat a tak podrážky ošlapávat symetricky.

Onuce se hodí například do gumáků, není to zase tak dávno, co jim lidi na takové použití dávali přednost. Asi ponožky dřív tolik nepružily a neobepínaly nohu těsně, takže se shrnovaly. Ale musí se to umět zavinout.

V roce 1988 jsme nastoupili na měsíční cvičení z vojenské katedry. Fungovalo to tehdy tak, že kanady a 60ky jsme měli nafasované už 2 roky a v kasárnech nám nechali nafasovat některé další součásti výstroje. Ponožky se tehdy fasovaly na 2 roky (nebo 1 rok) tak, že při odchodu z vojny se už nevracely a voják je buď zahodil nebo si je vzal do civilu*. No a asi někomu přišlo plýtvání, že by si celý ročník vojenské katedry zdarma přišel k ponožkám, tak nám nechali nafasovat onuce. Byly flanelové a většina lidí v té době už nevěděla, proč nám takové podivné čtverce látky dali. Samozřejmě jsme měli ponožky svoje, každý na jaké byl do kanad zvyklý, takže někteří onuce roztrhali na čištění zbraní a dost se divili, když je erár chtěl za měsíc zpátky. Vyřešilo se to tak, že ti opatrnější, kteří je uchovali, roztrhli každou onuci na půl a podělili se, načež těm co je přebírali, vůbec nepřišlo divné, že jsou menší - prostě kus jako kus :)

Pokud bychom kanadu považovali za "moderní botu", tak můžu potvrdit, že do ní onuce šly.

*mimochodem, fasované teplé ponožky byly tak nesmírně trvanlivé, že za 2 roky se neprošlapaly, akorát poněkud srazily, což ovšem lidem při nástupu nikdo neřekl, že si mají nafasovat větší. Taky v nich byla dost zima, protože zřejmě všechny materiály, ze kterých byly upletené, se volily s ohledem na trvanlivost a ne na tepelnou pohodu.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Ponožkové téma

Příspěvek od kregan »

osobně jsem nikdy onucím nepřišel na chuť a to jsem LH fašoun podle jedněch
Já taky. A to s ostatní výbavou problém nemám, jen ty onuce asi neumim zavinout tak, jak se to dřív dělalo. A pak znám lidi, co prochodí celý rok v sandálech. Tělo si zvykne. Onehdá byla v NTK výstava o horolezeckých expedicích do Hindůkůše a domorodí nosiči překonávali bosi i zasněžený horský sedla a ledovce.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Ponožkové téma

Příspěvek od Kocour »

Promiňte, co znamená LH ve výrazu LH fašoun? Jenom mě to upoutalo.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Ponožkové téma

Příspěvek od goral »

Living History.
A je to vyraz pro ty lidi, jenz se v ramci svyho oboru Living History (historicky serm, napriklad) snazi o co nejvetsi historickou vernost, predevsim ve vybaveni, s tim, ze se rozhodne neboji svuj nazor pripominat domele nedobovemu okoli... :twisted:
"The era of procrastination, of half-measures, of soothing and baffling expedients, of delays, is coming to a close. In its place we are entering a period of consequences."
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1151
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Ponožkové téma

Příspěvek od Alstratt »

Za me ponozky od znacky Thorlo
http://www.windsport.cz/cz/produkty/tho ... zky_163050
https://www.thorlo.com/socks/xwcu/745
Maji slusny vyber ponozek
Pohodlne, drzi na nohou. dobre tlumi narazy, slusne rychle schnou, dobry odvod vlhka, vypadaji dobre!
Dobre do bot na turistiku, behani, skakani ...
Pro nekoho vysoka cena
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Uživatelský avatar
Gall
Příspěvky: 65
Registrován: 21.11.2015 13:56

Re: Ponožkové téma

Příspěvek od Gall »

Ahoj
onuce bych vůbec nezatracoval, jistý čas svého života jsem fáral a onuce se fasovaly. Ponožky nevydržely v těhle podmínkách nic a doma mi to odmítali prát.
Sice sem se poměrně dlouho pral s vázáním onucí, ale pak mně to babka naučila.
Na onuce se používalo čisté plátno, dobře zavázaná vydržela celou šichtu bez hnutí a nikdá mi z toho nesmrděli hnáty i když sem celou šichtu byl v holinkách a totálním vlhku a horku.
Zkoušel jsem to i na vandrech, zvítězila lenost mezi natahováním a omotáváním. Přesto jsem jednou v zimě zkusil co dělali vojáci za války ve velkých mrazech a slabých botách. Tedy onuci vysypat popelem ze dřeva a omotat. Vzít noviny opět vysypat popelem a omotat. Musím říct že teplo bylo a opravdu tehdá mrzlo navíc to byl den kdy jsme stáli na fleku takže žádnej nebo jen minimální pohyb. Horší pak bylo to z těch hnát sundat, ale výhoda popela je v ucpání pórů a zamezení pocení a izolačních vlastnostech.
Po kníku bude popel a onuce dobré řešení...
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Ponožkové téma

Příspěvek od Nicotinick »

Do zimní (jestli teda zima někdy přijde) výbavy doporučuji "expediční" ponožky Bridgedale WoolFusion Summit.
47% vlna, 34% nylon, 18% endurofil,1% lycra.

Tlusté ponožky, na šlapce s dvojitým úpletem, nic teplejšího jsem na noze neměl. Při pokojové teplotě se v nich nedá v místnosti vydržet. Neplstnatí, drží tvar, zachovávají si dobrou absorbci.

No, stojí teda 5 kilčo. :(
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Odpovědět