Ponožkové téma

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Uživatelský avatar
SharKhan
Příspěvky: 520
Registrován: 28.02.2012 1:10

Re: Ponožkové téma

Příspěvek od SharKhan »

Mierne OT: aj staré ponožky vedia dobre poslúžiť - používam ich v zime ako ochranu spätných zrkadiel na aute pred námrazou ;)
Starken
Příspěvky: 87
Registrován: 11.01.2013 16:35

Re: Ponožkové téma

Příspěvek od Starken »

Protože se na foru řeší i zásoby (pokud možno za levno) tak jeden tip:

V současné době na běžné nošení (pokud nevadí zelená) a i občas do kanad jako první nosím ČSSR krepsilonové ponožky za 3,-Kč. http://earmyshop.cz/ponozky-krepsilonove
Asi si ťukáte na hlavu, ale jsem s nimi velice spokojen. Původně jsem je kupoval jen na nošení do práce, kde po nafasování nové pracovní obuvi (a mé jedné delší nožičce) se mi dělali strašně rychle díry, s myšlenkou, že je budu rovnou házet do koše, když se mi ale díra udělala až po měsíci změnil jsem názor.
Toho krepsilonu se nebojte, po několikarém vyprání (nepředpisově normálně v pračce min. na 60°C) se sice lehce sráží, ale také jakoby "zbavlnatí" - těžko se to popisuje, ale ty po několikarém vyprání mi příjdou ještě lépe snesitelnější než nové (jen tolik nepruží).

Nevýhoda - v nabídce pouze velikost 29, sice to je jakoby univerzální velikost na 3 čísla a sám mám 28, ale právě po tom mém praní by byli lepší ve velikosti 31 (ale ty se vyskytují výjimečně).

Balení:
Obrázek

Nahoře po rozbalení (výjimečně vel.31) a pod ní po XX praní "zbavlnělá" a asi 4x zašívaná (OT: na foru moc neřešíte šicí stroje):
Obrázek

Tyto nebrat, moc nevydrží. Poznají se podle špičky, která je jakoby svázaná uzlem a jiným způsobem "utkání". Subjektivně mi přijdou méně pohodlné, ale o trošičku teplejší:
Obrázek
Nobodyman
Příspěvky: 15
Registrován: 16.06.2013 13:08
Pohlaví: muž

Re: Ponožkové téma

Příspěvek od Nobodyman »

sigmark píše:no vidis. ja celorocne nosim tlusty vlneny ponozky acr, a pretahuju je pres vrsek kanady, aby se shrnout nemohly
http://www.ceske-ponozky.eu/panske-pono ... nozky.html tyhle?
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Ponožkové téma

Příspěvek od štaflík »

Oblíbil jsem si české ponožky BATAC s Merinem. Měkké a nesmrdí, neškrtí. Postupně si je nakupuji. Cena rozumná.
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Ponožkové téma

Příspěvek od Pepe »

Uvažuju o nákupu ponožek Batac (stříbro, možná merino). Je ještě někdo, kdo by je mohl pochválit nebo zkritizovat?
Frank
VIP
Příspěvky: 247
Registrován: 05.06.2012 14:36

Re: Ponožkové téma

Příspěvek od Frank »

Zkoušel jsem ponožky se stříbrem VoXX – ACTROS SILPROX a vůbec to nefungovalo, takže letěly. Podle mě spíš záleží na složení materiálu, než na tom, jestli má stříbro nebo ne.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Ponožkové téma

Příspěvek od kregan »

Já si myslim, že to stříbro se stejně dřív nebo později opere. Nebral bych umělý materiály. Merino bude asi dobrý, leč cena je závratná. Bavlna mi musí stačit. Taky je dobrý, když má ponožka vícero fixačních elastických částí.
Pokud nejedu na hlubokej sníh, nebo do těžších hor, tak se mi na nohou nejvíc osvědčily kanady v kombinaci s kvalitníma ponožkama.
samopal72
Příspěvky: 146
Registrován: 12.03.2013 17:09

Re: Ponožkové téma

Příspěvek od samopal72 »

ponožky 2000-2008 jsou naprosto v pohodě,pokud je koupíš kolem 70 kč nebo terma někde kolem 100-120 kč ,potom bez konkurence nejlepší poměr výkon cena
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Ponožkové téma

Příspěvek od Pepe »

Zajímavý je, že vojáci se snaží kupovat civilní ponožky a civilové zase vojenské :D
Medař
Příspěvky: 71
Registrován: 02.01.2013 22:19

Re: Ponožkové téma

Příspěvek od Medař »

Prakticky celý život nosím do kanad dvoje ponožky.Civilní froté a na ně staré dobré tlusté vojenské podkolenky.Nikdy jsem neměl sedřenou patu(ikdyž to bude spíše otázka dobře rozchozené obuvi) a hlavně to dobře odvádí pot.Froté ponožky používám většinou starší schozené ponožky,které se již nehodí na běžné nošení a tlusté podkolenky kupuji ve vojenských výprodejích nebo v Chotusicích od jednoho poláka,který obchoduje s ČSLA vojenskými přebytky.Pozor při koupi podkolenek.Dělaly se i silonové provedení a ty nejsou tak dobré a velmi se sráží.Taky z nich smrdí noha.V zimě nechám podkolenky vyhrnuté a v létě je shrnu a přehnu přes okraj boty a překryji tím uzel tkaniček.Boty se pak nerozvážou.Když máte štěstí,tak vojenské balení podkolenek po pěti kusech koupíte za 200Kč.
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 762
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: Ponožkové téma

Příspěvek od des »

vojenské rači ne, na vojne sme jak prvé kupovali civilné ponožky a trenky.

najlepšia je imho syntetika, potom syntetika s vlnou, potom vlna, potom dlho nič a bavlna je zlo.
Uživatelský avatar
realcop
Příspěvky: 108
Registrován: 25.10.2013 0:06
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Ponožkové téma

Příspěvek od realcop »

Zpokorny
Příspěvky: 12
Registrován: 11.03.2014 13:11

Re: Ponožkové téma

Příspěvek od Zpokorny »

realcop píše:Nosím tydle a super spokojenost.

http://www.obrana.cz/obrana.cz/shop/kat ... rem-sniper
Ty vypadaj dobre a na to ze jsou i z merina tak to neni tak drahe, jen mi prijdou hodne vysoke teda do kanad asi ne ale nemate napad na nejake nizsi odolne aby se hned neproslapaly/prodrely na leto do bot.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Ponožkové téma

Příspěvek od štaflík »

Myslím, že jsou velmi podobné merino BATACům, které nosím a stojí zhruba stejně. Merino je super, nesmrdí.
Zpokorny
Příspěvky: 12
Registrován: 11.03.2014 13:11

Re: Ponožkové téma

Příspěvek od Zpokorny »

štaflík píše:Myslím, že jsou velmi podobné merino BATACům, které nosím a stojí zhruba stejně. Merino je super, nesmrdí.
No pokud myslis toto http://www.batac.cz/batac-operator-merino-wool/ tak to je cena skoro dvojnasobna a s merinem take delaj jen vysoke ponozky.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Ponožkové téma

Příspěvek od štaflík »

Jo, myslím tyto, ale já je mám kolem stovky. Jsou super a nejsou tak vysoké.
Zpokorny
Příspěvky: 12
Registrován: 11.03.2014 13:11

Re: Ponožkové téma

Příspěvek od Zpokorny »

Aha to potom ano, kdyz nejsou tak vysoke tak jak moc jsou nad kotnik? Me to totiz podle obrazku prijde ze do nejakych bezeckych bot(tj nizkych) s kratasy(na leto) by to bylo asi moc.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Ponožkové téma

Příspěvek od štaflík »

Ideální jsou do kotníčkových bot. Vyšponovaný je nosím i v kanadách BW a drží a fungují. Jsou dost natahovací.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Ponožkové téma

Příspěvek od kregan »

Zimní ponožky se 74% Merina za 199Kč
http://www.mall.cz/termo-ponozky/highpo ... merino-f12
Claymore
Příspěvky: 6
Registrován: 18.01.2015 13:06

Re: Ponožkové téma

Příspěvek od Claymore »

Dobrý den, pánové. Hádám, že za posledních pár let v práci jsem nachodil něco přes 50000 km, takže snad vám moje postřehy k něčemu budou.

Za prvé pár obecných plků. Pokud chcete ponožky na občasný celodenní výlet, je téměř jedno, z jakého budou materiálu. Můžete si vybrat libovolný materiál od libovolné outdoorové znáčky nebo z armádního výprodeje, protože vaše noha se po výletu vysuší a zregeneruje. Pokud ovšem uvažujete o celodenním pravidelném nošení, doporučuji věnovat stavu kůže na vašich nohou a tím pádem výběru materiálu a výrobce velkou péči. Když si večer sundáte ponožku, kůže by neměla být vlhká, natož mokrá, neměla by se objevovat bílá místa, obdoba varhánků na rukou po koupání. Dlouhodobé vystavení kůže vlhkosti způsobí v řádu několika dnů puchýře, smrad a později vznik plísně nohou, bez ohledu na to, jak moc se výrobce chlubí antibakteriálními vlastnostmi. Nad kotníky byste neměli mít vytlačené rudé obvodové skvrny, při dlouhodobém škrcení dostanete zánět šlach a budete si muset dát pár dní oraz.

Syntetické materiály rychle schnou, ale špatně sají a v jakékoliv uzavřené obuvi se jejich absorbční kapacita naplní v řádu několika hodin (v lepším případě). Organické materiály dobře sají, ale schnou řádově několikanásobně déle.

Výběr ponožky by měl souviset i s výběrem obuvi. Kožené kanady a pohorky dobře chrání před vnější vlhkostí, ale mají problém s vnitřní vlhkostí, volil bych tedy jednoznačně nejtlustší organické ponožky s maximální absorbční kapacitou. Polokožené a dobře prodyšné promokavé pohorky snesou i syntetické, nejlépe však kombinované materiály. Turistické sandály apod. snesou plně syntetické ponožky. Když se to někde namočí, zase to rychle uschne.

Na závěr bych přidal hodnocení několika ponožek, se kterými jsem se v práci setkal. Na základě použitých materiálů si můžete udělat obrázek o podobných produktech i od jiných výrobců:

Letní pracovní termoponožky Xena s příměsí stříbra z materiálu coolmax (složení přibližně 70% pes, 25% bavlna, 5% elastan):
- Slabá absorbční kapacita, netlumí nárazy, kůže na nohou je večer vlhká a zasmrádne, pokud není obuv plně otevřená.

Zimní pracovní termoponožky Xena s příměsí stříbra z materiálu coolmax (složení přibližně 50% pes, 45% bavlna, 5% elastan)
- Podprůměrná absorbční kapacita dostačuje na půl dne provozu, jinak průměr po všech stránkách, kromě úpletu nahoře, který škrtí. V teplotách pod 0 C po zvlhnutí mrznou prsty na nohou. Do polokožených a prodyšných bot materiálově relativně dobrá.

Bambusové letní ponožky Xena (70% bambus, zbytek pes nebo pp)
- průměrná absorbční kapacita, výborně saje, tenká a nezapařuje se, pomalu schne, netlumí nárazy, neškrtí. Dobrá do dobře odpružených a prodyšných bot, jinak je potřeba 1x za den vyměnit. Lepší materiálové vlastnosti než u srovnatelných bavlněných ponožek.

Zimní "komunistická" ponožka ČSLA (40% vlna, 60% acryl)
- Průměrná absorbční kapacita dostačuje někdy i na celý den provozu, snese i velmi nízké teploty. Úplet je nahoře hodně volný, takže se může ponožka shrnovat, zejména ve vyšší obuvi. Výhorou je velmi nízká lidově demokratická cena, která už ovšem dnes také není co bývala.

Ponožka Batac operator (65% bavlna, 28% polypropylen, 2% elastan, 5% polyamid)
- Průměrná absorbční kapacita, na tenkou ponožku dobrá, dobře odpařuje, na svoji tloušťku relativně dobře tlumí nárazy, neškrtí, téměř nezničitelná. Po několika letech intenzivního používání se trochu sedřela bavlna na patě, ale syntetická síťka drží, takže díra se nekoná a jede se dál. Vhodná do všech ročních období mimo zimu, v létě je dobré je přes den 1x vyměnit. Jedna z nejlepších ponožek, jaké jsem kdy zkusil, do tvrdých bot ale příliš tenká.

Ponožka Batac Thermo se stříbrem (82% bavlna, 15% polypropylen, 3% elastan)
- Nadprůměrná absorbční kapacita, pomalu schne, dobře tlumí nárazy, mírně škrtí, hodně vydrží. Dobrá do uzavřené obuvi, ale mohla by být vyšší. Pokud se totiž mírně škrtivý konec úpletu nahoře potká např. s vypolstrovaným koncem kanady, který je lehce vyboulený dovnitř, máte zaděláno na červený otlak a při dlouhodobém užití zánět šlachy. Je potřeba to vyzkoušet. Tak při -10 C mrznou prsty na nohou.

Ponožka Batac Mission (82% bavlna, 15% polypropylen, 3% elastan)
- Nadprůměrná absorbční kapacita, pomalu schne, průměrně tlumí nárazy, hodně vydrží, ale dost škrtí. Dobrá do uzavřené obuvi, ale tenčí než předchozí typ. Řeší problém s lemem bot předchozího typu, avšak vytváří vlastní otlak o něco výše kvůli škrtivému úpletu. Tak při -10 C mrznou prsty na nohou.
Naposledy upravil(a) Claymore dne 18.01.2015 16:06, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět