Šály a šátky

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Šály a šátky

Příspěvek od Karlos »

Myslíte si že má nějakou užitnou hodnotu síťovaná bavlněná šála jako:
Obrázek
používáte někdo? Nebo je lepší pořídit kasickou šálu nebo palestinu?
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Šály a šátky

Příspěvek od sigmark »

tohle je klasická baracuda. výborná věc jak na maskování, tak i na teplo. když ji použiješ jako šálu, tak hřeje docela dost, a jako maskování taky dobrá. s palestinou to maskování už tak horký neni
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Šály a šátky

Příspěvek od MRAK »

Používám všechny cos jmenoval + sportovní multifunkční šátky ( http://www.sportovnisatky.cz/ ) Ty nosím skoro pořád. I k obleku.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8792
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Šály a šátky

Příspěvek od Fabulous »

Já jsem nakoupil v Arábii originální Shemagy, ne ten laciný shit, co se prodává zde. No, měl jsem to na sobě jednou. Do pouště je to dobré, ale v našem podnebí jsou lepší varianty ;)
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Šály a šátky

Příspěvek od goral »

Baracuda je super, hodi se vzdycky i kdyz ne vzdycky kolem krku.
Jinak ty multifunkcni satky se delaji z tenkyho merina a to je na zimu fakt pecka.
Uživatelský avatar
B89
Rozpadlík
Příspěvky: 217
Registrován: 16.01.2011 13:24
Bydliště: UH

Re: Šály a šátky

Příspěvek od B89 »

Používám podobnou jako šálu na zimu, jen jinší vzor než máš na obrázku. Dá se s tím celkem dobře zamaskovat batoh v lese apod. A malé bezvýznamné + je že není tak rozšířená jako palestina...
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Šály a šátky

Příspěvek od sigmark »

už to je bonus jako prase. da se tim dobre narusit silueta aniz by clovek ztratil vyhled.shemagu se nosi tolik ze si clovek pripada jak v tatarstanu
Uživatelský avatar
Dan.te
VIP
Příspěvky: 155
Registrován: 21.07.2012 11:31
Bydliště: Brno

Re: Šály a šátky

Příspěvek od Dan.te »

To je dobrá věcička ta síťovaná šála :yes neznám to, ale asi pořídím. Netuším jak jsou ty oka veliký, ale šlo by to možná použít i jako síťka proti hmyzu. Ať už proti komárům, tak při loupení medu včelkám ...
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Šály a šátky

Příspěvek od sigmark »

standardne 80 x 180 cm, vcela tim neproleze, zihadlo jo :-) komar by mohl, ale zatim jsem nemel potrebu to testovat
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Šály a šátky

Příspěvek od Kocour »

Mě na tom děsí ta bavlna. V létě pro zamaskování snad jo, ale když to promokne, asi to už moc hřát nebude. Do horšího počasí jednoznačně polyester nebo ono zmíněné merino. Možná by byla zlatá střední cesta hedvábí - přírodní je dost drahé, ale prakticky to samé je viskoza. V zimě hřeje, v létě chladí, rozumně odpuzuje vodu. Ale dělá se z toho maskovací šátek?
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Šály a šátky

Příspěvek od sigmark »

proc te desi prirodni material? polyester hreje mokry? baracuda se pouziva uz nejaky patek v armade. kdyby byla nahovno, tak asi nevydrzi ve sluzbe...kdyz ti vleti jiskra nebo zhavy kousek prachu do bavlny, nic se nedeje. poyester a jeho umelinovi bratri se ti napecou na hlavu
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Šály a šátky

Příspěvek od Josef »

Přesně kvůli ohni bych volil vždy šátek z bavlny nebo šálu z vlny. Případů, kdy tuto výsrojní součástku používám právě místo chňapky na nádobí nebo jinou "ohnivzdornou" činnost je skoro více, než kdy je mám na těle.
Uživatelský avatar
miculas
Rozpadlík
Příspěvky: 271
Registrován: 22.07.2012 19:15
Bydliště: Hanácké Athény

Re: Šály a šátky

Příspěvek od miculas »

Co jsem se díval, tak baracudy jsou většinou 65% polyester a 35% bavlna (netvrdím, že ze 100% bavlny nejsou). Shemagh mi přijde tak nějak víceúčelovější, mám ho v barvě olive, nosím ho do přírody a vyhovuje mi. Že je hodně rozšířený je mi celkem fuk a moc lidí se shemaghem uvázaným na Arafata opravdu nepotkávám. Ovšem baracudu budu asi muset ze "studijních důvodů" pořídit taky. ;)
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Šály a šátky

Příspěvek od sigmark »

slozeni poznas uz na pohmat - ty polyesterky vic drhnou o dlan...mam tu i bavlneny i polycottony, zalezi na vyrobci
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Šály a šátky

Příspěvek od Karlos »

Chci olivu ale přemýšlím zda pod stromeček tuto originální (140 x 100 cm):
http://www.armypoint.cz/us-originalni-s ... a/d-91165/
nebo tuto (190 x 90 cm):
http://www.armypoint.cz/sitka-sala-oliv ... m/d-91086/

Co se materialu týče tak uvádějí 100% bavlna, doufám že nekecají...
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Šály a šátky

Příspěvek od sigmark »

bral bych na tvem miste tu delsi. vetsina armacu v republice bere miltec nebo mfh(sem tam rothco), tito dodavaji jak polycotton, tak bavlnu.
chodec
Příspěvky: 92
Registrován: 15.04.2012 16:34

Re: Šály a šátky

Příspěvek od chodec »

Ve sbírce mám starou britskou válečnou "baracudu", respektive správně "face veil", což je prakticky "předchůdce" dnešních "baracud". Používala se od roku 1942 snad až do začátku 90. let. Materiál je přírodní a na nošení je poměrně příjemný, ale třeba s hedvábným šátkem se to srovnat nedá. Nevýhodou jsou okraje, které jsou prakticky jen ustřiženy a ničím nezpevněny. Hrozí tedy asi rozjíždění úpletu.
Poválečné verze se dají sehnat poměrně bez problémů, materiál je prakticky stejný, jen se liší trochu úpletem.

Ilustrační foto:
http://www.iwm.org.uk/collections/item/object/30092456
Uživatelský avatar
sroub
Příspěvky: 263
Registrován: 05.08.2012 10:42
Bydliště: Poblíž Kladna

Re: Šály a šátky

Příspěvek od sroub »

Jo, to mám taky, a nemůžu si vynachválit. Je to menší než baracuda, o shemagu ani nemluvě, ale je dostatečně hřejivá, maskuje taky skvěle. Navíc je to z doby kdy nějaký uměliny ještě nebyly tolik známý a rozšířený :)
Frank
VIP
Příspěvky: 247
Registrován: 05.06.2012 14:36

Re: Šály a šátky

Příspěvek od Frank »

miculas: A poradíš jak shemag vážeš? ;)
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Šály a šátky

Příspěvek od Kocour »

sigmark píše:...baracuda se pouziva uz nejaky patek v armade. kdyby byla nahovno, tak asi nevydrzi ve sluzbe...
Ano, polyester se propálí/nataví, ale jestli má šála či šátek hřát, bavlna je opravdu nesmysl. To, že je něco úspěšné v armádě, není žádné kritérium. Armáda má a) týlové zabezpečení (logistiku ;) ), která se vojákům do jisté míry stará o komfort, b) potřebu bojovat, přičemž se nepřátelé m. j. pokoušejí navzájem zapálit, c) momentálně nejčastější bojiště na Blízkém východě, d) poněkud zatuhlé myšlení. Co je pravděpodobnější scénář rozpadlíka (lépe řečeno trampa, který dodržuje jisté stereotypy) - že ho napadne nepřítel plamenometem/molotovem, nebo že zmokne sněhem s deštěm a musí pak ve větru ještě nějakou dobu vydržet?
Odpovědět