Šály a šátky

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Šály a šátky

Příspěvek od sigmark »

PROČ je to nesmysl, kocoure? Kdybys to aspoň citoval celé...umělina hřeje, když je mokrá? na to jsi mi neodpověděl.

bavlna je přírodní materiál, za normálních podmínek téměř nehořlavý proti umělině. saje líp pot.
Baracudu mám bavlněnou, a můžu tě ujistit, že hřeje až až..
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Šály a šátky

Příspěvek od Kocour »

Stačí vyzkoušet. Samozřejmě výraz "hřeje i mokré" je takový hit mezi výrobci sportovních hadrů. Každých pár let někdo vyjede na trh s něčím, co "teprve opravdu hřeje i mokré", ale tím jenom usvědčuje předchozí pokusy z nedokonalosti. (Navíc samotný ten výraz je jenom obrazný - ono to nehřeje, ale pouze víc nebo míň izoluje).

Zcela standardní věc, kterou už jsem musel udělat mnohokrát, bylo, že jsem promočený nebo zpocený v horách přehazoval vlněný svetr na tělo a bavlněné triko navrch. Taky jsem strávil mnoho dnů v podzemí při teplotě 1-3 stupně a nic jiného, než silná vrstva polyesteru na holé tělo nepomáhá (případně ještě v kritických místech - trenýrky, protože si člověk sedá na mokré, tílko aby se posílila ochrana trupu, tenká vrstva z polypropylenu a dospod, což odvádí vodu od těla). Člověk přijde večer ze "šichty", shodí vnější mokrý overal, uvaří, zaleze do spacáku a přes noc usuší vše přímo na těle (spacák pochopitelně taky polyesterová výplň).

Ne každá umělina ale takhle funguje. Například polyamid (též "nylon" nebo "silon") studí prakticky stejně jako bavlna. Hlavní problém je, že některé látky mají sklon zadržovat vodu, zatímco jiné odpuzovat. Bavlněná vlhká látka přímo na těle způsobuje, že se voda velmi intenzivně odpařuje a člověk má "studený pocit" - to znamená velký odvod tepla (člověk nemá schopnost cítit teplotu přímo, ale má schopnost cítit, zda teplo odchází nebo přichází a jak intenzivně). Ten příklad s bavlnou vespod a vlnou navrch nebo obráceně znamená zhruba tohle: izolační schopnost obou vrstev je v zásadě stejná, ať je pořadí na těle jakékoli (vlna samozřejmě lepší, protože si dokáže líp udržet vzduchové dutinky v úpletu). Když mám triko vespod, saje do sebe vodu i z vlny a nutí mě vydávat velkou energii na její odpaření. Vodní pára pak projde vlněným svetrem. Když bude triko navrch, přenos tepla je mírněný lépe izolujícím svetrem, z nějž navíc triko vodu odsává. Voda se taky trochu odpařuje, ale ne tak intenzivně. Samozřejmě triko vydrží déle mokré, ale cílem není sušit součásti oblečení v rekordním čase, nýbrž neprochladnout do té míry, že to člověka zahubí.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Šály a šátky

Příspěvek od sigmark »

výraz "hřeje i mokré" je hit mezi námořníky. proto se námořnické kabáty dodnes dělají z vlny.
to že umělina nesaje pot není novinka, polyesterové triko prostě předá pot další vrstvě.
pro tebe fungují ropné produkty, pro mě bavlna, tím bych náš miniflame uzavřel
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 766
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: Šály a šátky

Příspěvek od des »

súhlas s kocourom.
bavlna na holé telo je dobrá akurát jak tričko na spanie. ;)
syntetické materiály alebo vlna majú dost výhod.
na tú ochranu proti ohňu ktorá sa spomína ako výhoda bavlny, sa hodne často používa práve syntetika- napr Nomex.

naopak do vrchnej vrstvy je mi bavlna sympatická a nejakú šikovnú bundu z Ventile od Tilaku mám v pláne.

k téme - jak šál je had zo syntetiky imho hodne univerzálny.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Šály a šátky

Příspěvek od Terminated Account »

Šály a šátky prosím. Oblečení se rozebírá např. zde http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=18&t=703

Jinak na krk jedině Shemag - Barva podle gusta, ale nikdo nevymyslel nic lepšího než černo bílá (pro vojáka však nepraktické) ;)

Dá se použít jako škrtidlo, obvaz, trojcípí šátek, ochrana hlavy, krku nebo obou současně, ochrana očí, otep a další nepřeberné množství aplikací.

Jinak Shemag (arabský či palestinský šátek) je na západě povyšován na symbol, který na mnoha místech této planety, není vůbec žádným symbolem. Například Indie, Thajsko, Malajsie - jednoduše celá východní Asie, Indonésie a Polynésie.

Za to, že je tento nanejvýše praktická součást oděvu, považována na západě, jako symbol "zla" může pouze Hollywood.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8792
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Šály a šátky

Příspěvek od Fabulous »

Shemagy, které se nosí na hlavě jsou v Arábii rozlišovacím znakem kasty/kmene. Podle něj lze poznat ekonomickou úroveň nositele a zařazení mezi elitu, případně mezi beduíny. Ale to jen tak na okraj.
Uživatelský avatar
Centurion
VIP
Příspěvky: 671
Registrován: 01.04.2012 15:16

Re: Šály a šátky

Příspěvek od Centurion »

Myslim že AČR má shemagy jako součast výstroje. Používají zelenočerný a daj se sehnat v každým armyshopu.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Šály a šátky

Příspěvek od Reccol »

Docela bych se vsadil, že žádnej shemag nemá katalogový číslo, zavedenej není.
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Šály a šátky

Příspěvek od Pepe »

Centurion píše:Myslim že AČR má shemagy jako součast výstroje. Používají zelenočerný a daj se sehnat v každým armyshopu.
Nemá, můžeš si nosit svůj, když si ho koupíš. Ale fasují se jen barakudy (sniper šály).
Výborná věc je taky, takový ten rukáv, co se dá nost na sto způsobů. Prodávají je v outdoor shopech, jeden jsem oehdá vyhrál, ale nevím jak se to jmenuje. McGyver bude určitě vědět.
Uživatelský avatar
Centurion
VIP
Příspěvky: 671
Registrován: 01.04.2012 15:16

Re: Šály a šátky

Příspěvek od Centurion »

Myslíš kombinovanou kuklu vzor 60?
Přílohy
kukla.png
kukla.png (23.18 KiB) Zobrazeno 11714 x
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Šály a šátky

Příspěvek od sigmark »

spiš jeho inovaci hedgear/multiwrap http://www.condoroutdoor.com/212multi-wrap.aspx
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Šály a šátky

Příspěvek od Pepe »

jojo, obojí je v podstatě to samé, ale to co mám já, je spíše ten druhý model. Už jsem našel i název - je to buff šátek. A díky za ten condor odkaz, vypadá dobře.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Šály a šátky

Příspěvek od sigmark »

kuklošála vz.60 je úžasná věc, až na to že docela solidně kouše, a že po jejim použití jsem měl vždycky zhruba o číslo menší hlavu, protože stahovala jako prase :-)
Uživatelský avatar
miculas
Rozpadlík
Příspěvky: 271
Registrován: 22.07.2012 19:15
Bydliště: Hanácké Athény

Re: Šály a šátky

Příspěvek od miculas »

Ta těsnost mi taky dost vadí, chci ji zkusit nějak roztáhnout - třeba namočit a narvat na něco zhruba o obvodu mé tykve?
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Šály a šátky

Příspěvek od sigmark »

ze zkušenosti, narvi to na něco o chlupičínek většího. když jí vypereš, zase se scvrkne, takže můžeš experimentovat s optimálním průměrem. ale kouše jak čert :-) mě to naštěstí až tak nevadilo, ale bejvalá z toho mohla vyletět z kůže
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Šály a šátky

Příspěvek od Rase »

Kuklošála je zvláštní věc, z praktického pohledu je snad až moc dlouhá, moc teplám kouše a kdo ví co ještě, ale za těch pár korun za které se dá dnes sehnat (já ji koupil tuším za 19,-) je skvělá - nosím ji stabilně v batohu.
Většinu roku (jen co se lehce ochladí), nosím multifunkční šátek (jak jde použít kolem krku, uvázat na hlavu, použít jako kukla atd.), nekouše, je absolutně skladný, vleze se pod helmu na kolo. Moc nehřeje, ale ještě sem nezažil zimu kdy bych potřeboval něco jiného (když je hodně zima, nosím ho přes nos, nebo jako kuklu pod zimní čepici). Zkrátka skvělá věc. Potištěné jsou celkem drahé, já ale svůj koupil v armáči za zhruba stovku (černý)
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Šály a šátky

Příspěvek od goral »

Buff dela z merina v olivove, cerne nebo i piskove barve a pripadne mi to z vlastni zksuenosti jako nejlepsi alternativa vsech kuklosal
http://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=Wool+Buff
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Šály a šátky

Příspěvek od Rase »

Díky za typ, to vypadá hodně dobře (za tu cenu bych už bral s nějakým decentním potiskem) - dokonce se zdá že nekouše, což je u přírodního materiálu hodně prima :D
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Šály a šátky

Příspěvek od goral »

Nekouse, mam dve (cernou na civil a zelenou do lesa) a naprosta spokojenost.
Z merina dela ten samy produkt jeste icebreaker a devold. Ale s decentnima barvama je to uz horsi.
Jedina drobnost co mi vadi - je to proste lehka gramaz merina se vsim vsudy. Na krk je akorat, clovek se za pohybu nepoti, je to skaldne do kapsy, rychle to schne, ovsem mechanicka odolnost je nizssi - na zelenm mam uz male direcky
pirat
Příspěvky: 16
Registrován: 11.12.2011 15:58

Re: Šály a šátky

Příspěvek od pirat »

pouzivam US WWII padak (spis ustrizek teda - cca 150x100cm) super lehky, krasne hreje a da se pouzit jak jako maskovani (pres hlavu ci batoh) nebo jako improvizovana pokryvka - na svoji hmotnost izoluje uplne bajecne, je jasny, ze to neni windstopper ani perak.... navic pokud clovek nevytaha origo snury, ma v zasobe i 3 metr a pul dlouhy parasnurky pro strycka prihodu. nedam na nej dopustit. akorat vyhoda, ze je to camo verze je vykoupena tim, ze uz to neni prave hedvabi...ale s bilym hedvabim na krku by mi asi bylo az prilis "teplo" :) i kdyz nezskusil jsem, takze bych treba nakonec i predsudky odlozil :lol:
Odpovědět