Bug-out Spací pytel

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Bug-out Spací pytel

Příspěvek od Cep »

S těmito parametry snad jen péřák v pořádném obalu.
Žena má od Primy letitý péřák a podle ní pořád dobrý (kvalitně ušité ty spacáky jsou), i když minimum, při kterém spíme je tak 5 stupňů, a to jen opravdu výjimečně.
Děckám jsem taky koupil třísezóní od Primy a nestěžují si (až na velikost).
Jsem teď ale na pochybách, jestli jsem to nemohl řešit lépe - ve smyslu ceny. Na internetu se dají najít diskuze o tom, že Prima při daném objemu nemá takový teplotní komfort, jako jiné spacáky - podle pocitů jednotlivých uživatelů.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Bug-out Spací pytel

Příspěvek od Lyster »

Já mohu doporučit Carinthia Tropen
https://www.carinthia.eu/de/tropen-p879/?search=1

Sice je podle parametrů komfort cca 9st, limit 5,st a extrém cca -8.
Spal jsem v tom v cca -2st ve Švýcarsku a naprosto v pohodě, zima mi nebyla. Měl jsem tedy na sobě merino podvlíkačky a triko s dlouhým rukávem od Devold. sérii Expedition.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Bug-out Spací pytel

Příspěvek od viktor »

trocha humoru po ranu, :D
tisice nazvu všech moznejch spacaku cim akcnejsi tim lepsi :-)
kolik asi existuje materialu a strihu z kterých to lze usit ? to je jako s auty.. ve hodne autech ruznych znacek je ten samej motor :-) jen dekl na nem a vhodny napis se lisi
- ale asi takle, s jednim spacakem na celej rok nevydržíte, v lete hic a zbytene tezky v zime zima
- zadny spacak není na furt, podleha opotrebeni a to silne zalezi na tom jak s nim zachazite
- komprese a vhlkost zabije spoehlive vse
ale k věci :
- us spaci systém je supr, když je v dobrem stavu a za dobrou cenu, dal se koupil před par lety v army v holoubkove za cca 2 tis kc potom za cca 2,5 tis a to sel poskládat skoro novej :-) za 6 tis nebo co za nej dnes ruzne chtej je to nesmysl
- vojenske spacaky jsou většinou dobre a za dobre prachy pokud jsou nove a ne ze stoletych zasob
-ted je docela dobra volba pro zimni a studene počasí třeba tohle https://armatex.cz/cs/vojenska-vystroj/ ... -pytel-pz/ proste zimni spaci pytel pro pruzkumniky
koupili jsme jich několik a jsou vazne v dobrem stavu a za par korun, navíc takovy spacak v "civilni" verzi stoji tak 5 x tolik, je fakt teplej a v lete v nem chvcipnete vedremv jeho letni verzi https://armatex.cz/cs/vojenska-vystroj/ ... kum-letni/ jsem stravil x noci a jednou bylo +4 to byla fakt zima ale nejak jsem to prezil :-) proste jsem přes sebe nahazel vse co jsem mel a bylo to.
-staci pytel pro zakladaky https://armatex.cz/cs/vojenska-vystroj/ ... aci-pytel/
ne ze by to neslo pouzit ale je to velky tezky neskladny a zas tak moc teply to také není ale na chatu, chalupu dobry :-)
- tohle je fakt tak do "sbirky" spacaku a pokud za sebou tahnete dvoukolak https://armatex.cz/cs/vojenska-vystroj/ ... ak-dustoj/ mel i kdysi vnitrni nafukovaci madracku ale ty uz to maj davno za sebou
- britsky arktic co je na zacatku vlakna je dost dobrej spacak pokud je v dobrym stavu, ale je to fakt velky pomerne tezky ale hodne teplej - 15 si myslim ze v pohode, spal jsem v nem skoro nahej na snehu a za mrazu a v klidu
podle mych zkusenosti, pokud spite ve spacaku dost často, tak je fakt asi lepsi pocitat s tim ze vydrzi byt dobry tak 2 max 3 roky a potom jej nekomu věnovat a koupit další,
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Bug-out Spací pytel

Příspěvek od Piston »

Prima je značka s dobrým poměrem cena a kvalita, a navíc je česká. Mám od nich třísezonní spacák, nemám výhrady. Ale vezmi si, že všichni výrobci dělají z +- stejných materiálů, takže vždy za stejné peníze dostaneš u solidních výrobců podobnou kvalitu. Jestli to máš na občasné výpravy, kde budeš spát noc dvě mimo civilizaci a pak budeš mít možnost spacák usušit, už bych na zimu bral péřový. V poměru váha/teplo nejlepší a když se o to budeš starat, tak ti vydrží dýl než dutá vlákna. Ta bohužel degradují i při správném uložení, a jak necháš spacák někde nacpaný v šupleti nebo nedejbože v kompresním obalu, tak je konec rychlý.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Bug-out Spací pytel

Příspěvek od viktor »

:D
nerozumim tomu co povazujes za dobry pomer cena/vykon u spacaku který stoji při stejnych ci srovnatelných vlastnostech cca 5 x více nez jeho seriove vyrabena armadni varianta :)
shrnuto :
např PRIMA ( ale je to hodne obdobne u jinych znacek ) https://www.prima-spacaky.cz/spacak-pri ... makalu-220
délka (cm) 220
šířka (cm) 80/56 nebo 90/56
max. výška postavy (cm) 195
hmotnost (kg) 1,8
izolační materiál
Climashield APEX
vnější materiál PERTEX
vnitřní materiál PERTEX
použití třísezónní
sbalené - průměr x délka (cm) 25 x 43/33
teplota maximální 13
teplota komfortní -9
teplota mezní -15
teplota extrémní -32
střih mumie
cena 5 390,. kc

a armadni verze : zimni spacak pro pruzkumniky
vyrobeno HUMI OUTDOOR info třeba tady https://www.humi.cz/reference-humi-pro/
velikost postavy do 195 cm. tvar dole rozšířená mumie, umožňuje spaní v obuvi
Materiálové složení našeho spacáku pro průzkumníky je následující:
vrchní látka 100% polyamid
podšívka 100% polyamid.
Izolační vrstvu spacáku tvoří vrstva Thinsulate THL 2s  a to ve čtyřech vrstvách.
běžném používání do -20 ºC
extrémních případech až do -30 ºC.
Hmotnost spacáku pro průzkumníky je cca 2,25 kg.
originální součástí z výstroje armády ČR - armádní originál.
cena např tady : https://armatex.cz/cs/vojenska-vystroj/ ... -pytel-pz/
990.- kc

makalu je sice o něco malo lehci ale je jednak mensi ( ve spodni casti ) protože voj verze musí pocitat s tim ze se bude spat v i botech a není urcen do tak nizkych teplot, ale rozdil 5 400 kc verzus za mirne pouzitej spacak za cca 1000 kc ? ¨
kdyby me tech voj. spacaku neproslo asi 10 či 15 ks rukama tak to nepisu :-)
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Atrop
Příspěvky: 163
Registrován: 04.06.2013 1:00
Pohlaví: muž
Bydliště: North

Re: Bug-out Spací pytel

Příspěvek od Atrop »

Spacák od Humi jsem sice neviděl, ale vlastnosti které měli v okamžiku výroby budou nyní, skoro po 20 letech úplně někde jinde(vycházím z cedulky vyfocené na stránkách armyshopu-rok výroby 2002).Obzvláště armádní spacáky používané a pravděpodobně skladované v kompresním obalu.

Cena je dobrá a kvalita nejspíše taky nebude nejhorší, ale člověk dostane těžký a objemný spacák kde izolační vlastnosti nejsou ty co výrobce deklaroval při jeho vzniku. ;)
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Bug-out Spací pytel

Příspěvek od Ibex »

mám 3 roky třísezoňák od Prima, nemám k němu výhrad. Naposledy jsem v něm spal na Soumar.mostě, kdy byla ranní teplota 6 st. Extrém byl loňský podzim, kdy jsem nocoval na Helfenburku a ráno byla jinovatka. Sestava - žďárák - karimatka Thermarest Z-lite - spacák. Nad hlavou áčko z ponča, aby mi nakapalo na xsicht. Spalo se mi dobře.
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Bug-out Spací pytel

Příspěvek od viktor »

Atrope, ja ho na rozdil od tebe videl a také v nem dokonce i spim. :D
skladovene nejsou v kompresních obalech, jako většina spacaku co koupis, ale volne lozene mimo obal,
pokud je nekde mají v obalech tak obal je dvou velikostni, respektive ma dne urovne, s kompresi a bez komprese
dále precti si to komplet
hmotnost od Prima je cca 1,8 kg
hmotnost průzkumnického je cca 2,3 kg
tekze není ani tezkej, ani objemnej a vlastnosti ma jako v době vzniku, jen proste trosku smrdi skladem :D
a uz koncim :-) jsou to vase prachy :-)
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Bug-out Spací pytel

Příspěvek od Piston »

Hlavní je si uvědomit, jak píše Viktor, že spacák není investice na neomezenou dobu. Takže není důvod se bránit výhodné nabídce, která už sice nemá ty vlastnosti co původně a více se pronese, ale při používání na spaní někde v českém lese tě to nějak nelimituje a když se sním něco stane, tak tě to nebolí. Jo, kdyby jsi ho musel dva týdny tahat na hřbetě někde na treku kolem Annapurny, tak si ještě rád připlatíš za nižší váhu a zaručený tepelný komfort…

Nemá ale cenu si armádní vybavení nějak glorifikovat. Armádní zakázku nezíská výrobce nejlepšího produktu, ale ten kdo má ty správné kontakty, a/nebo umí nabídnout nejlepší cenu.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Bug-out Spací pytel

Příspěvek od viktor »

:yes jo tak nejak bych to videl :-)
az pujdu na anapurnu tak budu lovit gramy...
s armadnim vybavenim mas taky pravdu ale obcas se to fakt vyplati
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Bug-out Spací pytel

Příspěvek od Piston »

Na čundr nemá smysl řešit jednu noc, kdy je ti zima více než je ti milé. Ale jsou zase situace že ti může spacák zkazit celou drahou dovolenou, nebo tě dokonce ohrozit na životě. Pro odlehčení - známému se při výpravě do Peru zatoulal na letišti batoh s věcmi a dostal ho až po dvou týdnech. Takže si na tržišti koupil deku z lamí vlny a půl dovolené klepal kosu v ní. Zvláště jedna noc, strávená někde ve čtyřech kilometrech v závětří za balvanem, stála za to.
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Bug-out Spací pytel

Příspěvek od Cep »

Pokud ten starý průzkumnický funguje, tak ať mu to dlouho vydrží. Je to tak trochu zázrak, protože Thinsulate je mikrovlákno a to rychle ztrácí loft. Možná svoje dělají ty 4 vrstvy..
Mne spíš láká o 400,- dražší SNUGPAK SLEEPER EXTREME
Uživatelský avatar
sunny-x
Příspěvky: 154
Registrován: 18.10.2015 21:53
Pohlaví: muž
Bydliště: Beskydy

Re: Bug-out Spací pytel

Příspěvek od sunny-x »

Tak jsem si koupil ten Spací pytel - zimní průzkumnický II od Armatexu. Nyní přemýšlím jestli ho rovnou nevrátím, ta "kvalita" je otřesná. Je opravdu vyžitý, povrchově toho již hodně zažil a uvnitř je u zipu potrhaný. Taktéž je velmi malý a to nejsem žádný obr (178cm).

Pokud budete někdo přemýšlet nad koupí, tak rovnou zapomeňte.
Když střílí konzument Kolalokovy limonády, netřeba volat lékaře.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Bug-out Spací pytel

Příspěvek od Matěj »

...a to je problém jakéhokoliv použitého eráru. Když nekupuju fakt novou věc, tak erár se moc neoplatí.
Atrop
Příspěvky: 163
Registrován: 04.06.2013 1:00
Pohlaví: muž
Bydliště: North

Re: Bug-out Spací pytel

Příspěvek od Atrop »

Jako spacák do auta by to dobré být mohlo, v případě že je v solidním stavu. Ale kdybych měl spacák nosit v batohu tak bych zvolil jakýkoliv, nově vyrobený a s dobrým poměrem cena výkon.
Na léto mám Jungle spacák od Snugpaku. Na zimu mám spacák Prima + ten Snugpak dovnitř kdyby byla velká kosa.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Bug-out Spací pytel

Příspěvek od viktor »

sunny-x to není mozny, :-) ja mam 182cm a mam v nem spoustu mista a to v obou rozmerech. Potom nevim jestli si koupil ten v "lepsim" a nebo "horsim" stavu. Ale to co prislo nam je naprosto v pohode, jedina co na nem bylo poskozene byla mala trhlinka asi 1cm v podsivce u korene zipu. a proslo mi jich 9 ks rukama a všechny bez problemu.
Tak ti nevim, bud si mel fakt velkou smulu a v to pripade je to na reklamaci, nebo je tvoje figura mimo standart vojenského průzkumníka a nebo mame uplne jiny pohled na věc zvanou spacak :-)
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
sunny-x
Příspěvky: 154
Registrován: 18.10.2015 21:53
Pohlaví: muž
Bydliště: Beskydy

Re: Bug-out Spací pytel

Příspěvek od sunny-x »

Viktor: Tak u kořene zipu mám "trhlinku" tak cca 10cm (to bych přežil, dá se zašít), ale taktéž z jedné celé strany je vnější plášť jakoby lehce opečený (od ohně? , netuším...). A ohledně postavy mám 178cm a 85kg, nečekal jsem spacák pro armádní transexuály do 50kg s botami (to nemyslím nijak zle nebo proti tobě).

Jakost jsem vzal 2., protože 1. v Armatexu nemáte, už tam zbývá jen 3. a to bude odpad. Asi vám to pošlu zpátky, protože je to fakt kvalitativní bída (sorry jako).
Když střílí konzument Kolalokovy limonády, netřeba volat lékaře.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Bug-out Spací pytel

Příspěvek od viktor »

sunny-x . :D me je uplne jedno jestli to posles ci ne Armatexu zpatky, byt tebou tak to udelam. Nejsem agent armatexu, ani s nima nemam nic spolecneho, nakonec jsem i na druhé strane republiky :D
jen jsem od nich vzal par spacaku jak pro sebe, tak pro kamarady a jsme s nima spokojeni tak jsem to sem dal jako ( alespoň pro me ) dobrou nabidku, to je vše.
ps : z cele jedne strany opeceny ? spacak ma jinou tkaninu na " zadech " a " predku " lisi se jak trochu barvou tak strukturou. Vzadu je silnejsi
ps : mam 182 a cca 100 kg, jsem v nem v pohode, většina spacaku je mensi, třeba US spaci systém :D bavime se o stejne věci ?
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Noir
Příspěvky: 44
Registrován: 13.02.2014 22:39

Re: Bug-out Spací pytel

Příspěvek od Noir »

Původně jsem chtěl koupit Primu (a podpořit českou firmu), ale narazil jsem (díky odkazu na použitý armádní) na výprodejový Pinguin Trekking 205 za lehce přes tisícovku a strýček skrblík zvýtězil (ostatně kolikrát v tom budu reálně spát).
Vypadá dobře, jen obal je trochu nepraktický, což je dáno kompresními popruhy neoddělitlenými od víka.
Váží 1,8 kg, je trochu těsnější než můj letní, vnitřek není šusťákový, měl by jít spojit s s druhým spacákem (levá + pravá varianta), má vnitřní límec proti vyvětrání tepla při převalování i malou kapsu na drobné cennosti.

Až vyzkouším v adekvátních podmínkách (cca do 5 let) tak napíšu víc poznatků, v pokojové teplotě je v něm do 3 minut k nevydržení.. :)
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Bug-out Spací pytel

Příspěvek od jameson363 »

Pinguin Trekking 205 - hmotnost nic moc, od Primy vazi o tretinu mene, ale cena je moc pekna, to je fakt.

Dalsi z rozumnejch pomeru vykon/cena dela Rock Empire. Fakt slusne teplej spacak kolem 2000kc, model Montana, ale velkej a tezkej, ale vzhledem k teplotnim parametrum a cene to ujde. Dalsi rozumny spacaky dela Husky.

Vseobecne neni problem vyrobit teplej a levnej spacak. Plati se vic za to, ze je pri stejnych teplotnich parametrech lehci a sbalitelnejsi.

Vseobecna poucka, ze spacak se stejnymi parametry stoji +- stejny penize, plati. Je treba si uvedomit, ze u toho spacaku z Armatexu uz to jednou zaplatil danovy poplatnik a proto je to tak levne.

Osobne bych si pouzity veci tohodle typu z neznameho zdroje nekoupil, je to proste loterie. Jedna varka muze bejt ok, dalsi uz ne a problem je, ze podle vzhledu se to spatne pozna. Muze to bejt nablejskane a prave tim, ze to nakej dement nevhodne vypral, to vic dojebal, nez kdyby to nechal od blata :?

Osobne bych se vojenskejm spacakum vyhnul. Bejvaj zbytecne robusni (ackoliv uz ne tolik jako drive) = vaha+hmotnost navic a civilista to nevyuzije. Me i Prima vydrzela x let airsoftu, spani v nem s vecma v kapsach nekdy i s opackem ci ve veste nebo v botach (vejdou se v pohode) a maximalne zmolky, nikdy jsem to neroztrhnul. Jedine, co mam na nekterych vojenskych spacakach rad je zapinani zezhora. Pokud se clovek nepotrebuje parit a spojovat dva spacaky dohromady, tak me osobne zapinani na boku moc nevyhovuje.

Co se tyce znacky Prima, tak je krome kvality super, ze mysli na nas mensi postavy a dela i kratky spacaky.

Dlouhodobe sbaleni neprospiva nicemu. Takovy to mit vsechno 100% sbalene a na pisknuti muzu vyrazit proste moc nefunguje nebo prinasi zvysene naklady. Urcite to ale bude lip snaset peri, nez duty vlakno, uz jen proto, ze se nemusi tolik ztlacit a furt to bude mensi nez duty vlakno. Ja mam 40 let starej perak a furt vcelku funguje. Je pravda, ze vaha neni nejmensi, asi se drive pouzivalo odolnejsi a tezsi peri. Nejlip na tom asi s pripravenosti bude vlnena deka :D Ostatne jako zalozni vec treba do auta je deka idealni vec, da se nejlip rozlozit naplacato i jako kvadr. Pak bych k tomu pridal varic+nadobu jako termofor.

Jinak pri hodnoceni spacaku a pozadavcich na tepelny komfort nezapomente na aktualni kondici/mnozstvi energie. Pokud mate spacaky na pohodove pouziti na cundru, tak muzete na komfortu ubrat. Pokud hodlate hodne slapat, tak vase unaveny telo bude min topit a doporucuju teplejsi spacak, je to znat jak svine. Staci si vzpomenout, ze dopolko clovek plnej energie se v zimni bunde poti jako debil a kdyz mam v nohou x desitek kilometru, tak je mi ve stejne bunde skoro i zima.
Odpovědět