Balistická ochrana těla

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Odpovědět
JOBU
Příspěvky: 1822
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od JOBU »

Ku kovovým plátom ani antišok podľa mňa netreba,iba balistiku na ne-proti črepinám.Pri zásahu plátu sa energia v podstate rozloží na celú plochu plátu (ak neberieme do úvahy zásah okraju plátu), plát sa tak či tak nedeformuje (respektíve derormuje úplne minimálne),narozdiel od kompozitu či keramiky.Ale chcelo by to testnúť...
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Serža »

kregan píše:Co sem čet ve vzpomínkách válečných zpravodajů z Bosny, tak nenosili ani nafasované vesty. Viditelná vesta měla na černém trhu tak velkou cenu, že z nich dělala terč pro loupežníky.
naopak já jsem vestu nefasoval, ale koupil jsem si tam za svý...ovšem vzhledem k riziku jen protistřepinovku, pokrývala většinu rizika klasického frontového konfliktu
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
xmenm05
Příspěvky: 254
Registrován: 11.09.2012 10:30
Bydliště: Morava

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od xmenm05 »

Známý nabízí k prodeji starší vestu MARS (s twaronem) po zaniklé bezpečnostní službě, vestu jsem viděl, vypadá slušně, neošoupaně, nicméně nošeně ... jak postupovat u takového nákupu? Existuje k tomu nějaká dokumentace? Jak odhadnout cenu takového kusu ... přivítám radu zkušených ...
Kdo je připraven, není překvapen ...
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od jameson363 »

Presne vlastnosti Twaronu neznam. Zkus procist zdejsi diskuzi, jestli neco nevykoumas.

Jestli dokumentaci myslis knizky na ocenovani pouzitych neprustrelnych vest nebo proste nejakou normu, tak se obavam, ze nic takovyho neni. Mozna ma par drazsich vyrobcu ci armada nejaky svoje interni testy na inspekci, ze treba ma vesta zivotnost 5 let, pokud je v dobrym stavu, prodlouzime na dalsich 5 let, ci pouzijeme na vycvik, ale nic ofiko verejnych nejspis nebude. Proste po datu expirace se balistika vyrazuje a nabizi k prodeji ruznym armyshopum, kteri to prodavaji sberatelum a military fandum. Pouziti a duvera v balisticke vlastnosti je na odvaze kazdeho jedince.

Pokud je vesta v dobrem stavu, tak ze dne na den po uplynuti expiracky sve balisticke vlastnosti samozrejme neztrati, ale casem to proste degraduje.

Je to jen muj hodne laicky odhad, absolutne nicim nepodlozeny, ale jako rozpadlik si clovek musi nejak improvizovane poradit, ze? Tipnul bych si, ze ta balistika muze ztracet treba 10-20% odolnosti kazdych 5 let, takze se proste koukni na joule jednotlivych razi, co dana norma splnuje a kazdej 5 let uber v joulech treba danejch 10%. Podotykam je to muj laicky pohled, nemam to nijak vedecky podlozene. Nebo jestli k tomu nekdo vi ci vygoogli vic?

Cenovky tehle pouzitejch vest, pokud maji standartni Level IIIA, se pohybujou v rozmezi 1500-5000kc.

Treba tady mas neco pro cenovou predstavu:

https://www.armatex.cz/cs/vojenska-vyst ... pancerova/


Nicmene vseobecne, kupovat nejakou kusovku, co nikdo nezna - radsi bych se na to vykaslal. Nejlepsi reseni pro rozpadlika je koupit ve skupine napriklad 10 clenu 11 stejnych vest ze stejneho zdroje v +- stejnem stavu a tu nejhorsi rozstrilet a uvidis, co jeste snese. Erudovany testy za hubicky ti nikdo neudela. Leda pogooglit, sjet youtube, najdes ruzny videa, kde se strili do ruzne starejch neprustrelnejch vest a dle toho se rozhodnout.


Osobne dneska bych pro rozpadlicke ucely sel asi do platu z Armox Advance, jsou sice drazsi, ale jsou lehci, neztraci to na odolnosti vubec a na cene temer take ne a k tomu boky ze soft armoru pro DCS a je to. Investice vetsi, ale rekneme, ze za to clovek da 14tis ale v pripade financni nouze to za 10-12 v klidu a celkem rychle proda.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od hrd »

Zmiňuješ ten Armox Advanced, podle mě s příchodem těchto plátu (Strikeface by to měli mít teď na podzim v oficiální nabídce) je volba jasná - jediná nevýhoda Armoxu oproti keramice byla váha a ta u Advanced Armoxu je při srovnatelné krycí ploše stejná, ne-li nižší. Za mě není co řešit.
Luda
Příspěvky: 216
Registrován: 11.10.2012 15:55

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Luda »

Napadlo me takovy zajimavy kombo, Armox Advance a pod to IIIA balistickej plat misto antisoku.
https://www.gared.cz/balisticke-panely-FC-C-27.html
Vahove me to vychazi komplet asi na 3 kila, coz je vaha IV standalone keramiky.
Ale hlavne to cely ma tloustku cca 1cm, coz je oproti 3cm keramice velka vyhoda.
Ocelovej plat narozdil od keramickyho antisok ani moc nepotrebuje, energie se rozlozi do cele plochy platu.
Pokud by Armoxem uz neco nahodou proslo, tak by ten zbytek mela pobrat ta IIIA balistika pod tim, narozdil od antisoku kterej nema zadnou balistickou odolnost. Pri vaze toho IIIA platu 0,4kg a tloustce 5mm me to vychazi jako velice dobra alternativa.

Je to jenom teorie, pokud sem neco vymyslel blbe tak se necham rad poucit.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1132
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Haluziak »

Přijde mi to jako overkill. Nepohodlný overkill.

BTW viděl někdo test armoxu vs 5.7x28, 4.6x33 nebo jiného střeliva třeba 7.62x54r API? Prostě něčeho co je konsfruováno na to aby to lítalo přes kvalitní pancíř?
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od hrd »

Záleží na tloušťce, 4.5 mm Advanced je na AP málo. Ale cca 6 mm anebo 8 mm Standard Armox by to myslím dát měl. Tabulky s garantovanou odolností se dají najít přímo u výrobce (nemám uložený odkaz, ale kdysi jsem to tam viděl). Jako u všeho je něco za něco, mě by stačil kompromis, co udrží SS109 a neprůbojné 7.62, když bude váha jen kolem 7.5 kg při velikosti M.

Jinak kombinace ocelových platů a měkké balistiky není blbost, vždyť tento systém mají vlastně všechny východní vojenské vesty.
samopal72
Příspěvky: 146
Registrován: 12.03.2013 17:09

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od samopal72 »

váha 7.5 kg obou nebo jednoho? už vidím,jak se s tím dá pohybovat,nosíme nově zavedené vesty v ačr se všemi čtyřmi pláty a žádná sláva
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od hrd »

dohromady, tedy 2x plát, 2x antišok + nosič plátů, ale bez bočních plátů
Luda
Příspěvky: 216
Registrován: 11.10.2012 15:55

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Luda »

Nasli jste nekdo realnej test co vydrzi Armox Advance 4,5mm?
Googlim jak vocas a nic kloudnyho sem nenasel... :roll:
prepper969
Příspěvky: 14
Registrován: 19.04.2016 18:44

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od prepper969 »

Na 4,5 mm Armox Advance se už nějakou dobu informuju a vypadá to, že se trh slušně rozhýbal.

SSAB vydalo ofiko balistické tabulky, kde při 4,5 mm tloušťky garantují odolnost proti vojenské 5.56x45 FMJ/PB (SS109)
a 7.62x51 FMJ/PB/SC (NATO Ball) - PDF ke stažení zde: https://ssabwebsitecdn.azureedge.net/-/ ... 376DBFC660

V zahraničí už pár testů ze strany uživatelů proběhlo - na US fórech jsou pozitivní ohlasy. Video se mi podařilo dohledat jen jedno https://www.facebook.com/watch/?v=2059454594151574 , ale něco prý plánuje výrobce tady v ČR. Žádné překvapení se nekoná, 308 Win to ustojí. Ještě aby ne, za ty prachy :lol:

Čeho jsem se bál, byly zvěsti, že Advance nelze ohýbat a nebo praskne. Nechápu jak, ale podle všeho to StrikeFace.cz vyřešili nějakou ohýbací formou a funguje to :o Na YouTube zveřejnili test kde ohnutý a hlavně už nastřílený plát párkrát přejeli autem bez ztráty kytičky, takže paráda https://www.youtube.com/watch?v=JKwlyKMHgZQ .

Nákupu brání už jen finance. Až našetřím, půjdu do toho. S ohledem na neomezenou životnost, vyšší krycí plochu než má keramika a přesto stejnou hmotnost jako stand-alone keramika, je to podle mě pro rozpadlíka ideální volba. Jednou kupíš a o žádné expirace a další náklady se nestaráš. Pořizovací náklady sice vyšší, ale dlouhodobě se to rozhodně vyplatí.
samopal72
Příspěvky: 146
Registrován: 12.03.2013 17:09

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od samopal72 »

kdo chce keramiku za slušné peníze,tak ted akce tady--https://www.armypoint.cz/panel-pancerov ... i/d-92398/
odolnost už jsem testoval,popsáno ve vlákně o něco dříve
samopal72
Příspěvky: 146
Registrován: 12.03.2013 17:09

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od samopal72 »

firma kerberos končí s prodejem celého sortimentu balistické ochrany,kdo u nich nakupuje,už bude mít smůlu
golem
Příspěvky: 1727
Registrován: 14.01.2011 2:36

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od golem »

samopal72 píše:kdo chce keramiku za slušné peníze,tak ted akce tady--https://www.armypoint.cz/panel-pancerov ... i/d-92398/
odolnost už jsem testoval,popsáno ve vlákně o něco dříve
Nahlédl jsem jen tak ze zvědavosti, tématem jsem se nikdy moc nezabýval. Byl jsem překvapen větou: "keramicko kevlarový kompozit je velice křehký, nesmí upadnout na zem!", dovolím si tedy dvě otázky na znalejší:
- To jako vážně? Když nositel takové ochrany skočí do příkopu, může si ji při tom poškodit, znefunkčnit?
- Pokud se takový plát poškodí pádem, nárazem, nemůže toto poškození zůstat skryto díky potahu?
samopal72
Příspěvky: 146
Registrován: 12.03.2013 17:09

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od samopal72 »

ano může,proto některé armády pravidelně rentgenují pláty,každý má volbu-můžete si koupit ocelové,nebo nové třeba keramické nebo jiné,je to o každém a jeho finančních možnostech,a víte,třeba,že přilba cyklistická a motorkářská se musí po havárii taky vyhodit,i když na ní není žádné poškození vidět? pláty obsahující keramiku nemají tu keramickou vrstvu jednolitou,ale v podstatě skládanou z kostiček právě proto,aby v případě poškození jedné bylo funkční to okolí,takže ano,při prásknutí tímto plátem o zem,může dojít k poškození
Spector
Příspěvky: 26
Registrován: 18.01.2015 12:25
Pohlaví: muž

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Spector »

Zdar,
mám objednanou parádní vestu (Snad dojde do Vánoc :D) a do ní plánuju pláty..
Zdejší výživnou debatu jsem zrychla prošel a sleduju i web Strikeface. Líbí se mi ty plády 4.5 mm Armox ADV.
Díval jsem se na ochranu, že je to BO6, což je USA III možná III+, ale já chtěl IV, což pokud vím odpovídá BO7. Opravte mě
pokud se mýlím. Pak jsem se teda podíval na brožuru výrobce v pdf, kterou tady někdo sdílel a koukám, že o ten 1 stupeň je to najednou 10 mm Armoxu ADV. :D To je sakra skok ! :D Navíc to StrikeFace ani nenabízí...
Jak důležitá je ta ochrana IV. třída a jak moc se používá AP munice ? A dalo by se to případně objednat a kolik by to asi vážílo ? ... Tedy stojí to za to ?
Jasně, nejste výrobci a budu se ptát i StrikeFace. Jen mě zajímají vaše názory a zkušenosti. Ne neplánuji keramiku. Neplánuji přespolní běhy, nejsem voják a nepojedu na misi, takže mě váha až tak nebolí, ale zase 100kg nosit nechci :D :D
Balistiku si dám do vesty a bude součástí mé kompletní výstroje. Tu budu mít (co by, kdyby ve skříni) a jinak větrat ji budu na střelnici, na trénincích a kurzech.
Díky, za info. Zdar.
prepper969
Příspěvky: 14
Registrován: 19.04.2016 18:44

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od prepper969 »

Zdar Spectore,

s těmi třídami balistické odolnosti je to trošku složitější než popisuješ, ale pokus dobrý ;)
Pokud chceš Armox Advance přirovnávat k US NIJ Standard-0101.04 tak to bude vždy orientační.

Armox se totiž vyrábí ve švedsku, které je součástí NATO. Proto je Armox běžně klasifikován NATO EN 1522 standardem v třídach FB (xy) a ten je pojat trochu jinak z pohledu protipěchotní a protimateriální munice oproti US NIJ verzi.

Zjednodušeně řečeno vše třídy FB6, kterou splňuje právě zmíněný 4,5 mm Armox Advance nebo třeba 6,5 mm Armox 500 musí ustát protipěchotní munici včetně té jádrované s ocelovým penetrátorem typu SCP1 (typicky například střela SS109) kterou nezachytí ani tebou zmíněný NIJ Level III a ani Level III+ (Lightweit).

Obvykle se tedy o třídě FB6 (4,5 mm Armox Advance, 6,5 mm Armox 500) mluví jako minimálně Level III++, protože samotný Level III+ (Lightweit) sice umí lehké střely s rychlostí nad 900 m/s, ale nikoli ty s ocelovým penetrátorem - na to je už je potřeba III++.

Jako zajímavost lze zmínit to, že některými firmami prodávaný 6 mm Armox 500 je stále ještě Level III+ (Lightweit) a Level III++ splňuje až 6,5 mm verze.

Třída FB7 kterou sis zřejmě podle té tabulky na stránkách SSAB mylně vykládal jako ekvivalent Level IV je pak už druhý extrém spíše zaměřený na protimateriální průbojnou munici s HCI střelou, což je vlastně tvrzené kalené ocelové jádro o minimální váhe 3,7 g a hlavně extrémní tvrdostí nad 63 HRC. Je to tedy ještě průbojnější jádro, než M2 se kterou počítá US Level IV při ráži 30-06 (na NIJ Level IV prý dostačuje 8 mm Armox 500, netřeba 10 mm a už vůbec ne Advance).

V obou případech FB7 i NIJ IV se jedná o munici především pro kulometné ráže (30-06 US ostřelovači nepoužívají), se kterou je ale primárně počítáno na protipěchotní ale protimateriální použití proti lehkým obrněným vozidlům - ne proti pěchotě. Běžně tato munice v zásadě ani není fasována ze dvou důvodů:
1) X násobně vyšší cena oproti neprůbojné munici stejné ráže
2) skutečnost, že proti lehkým obrněným vozidlům byla dávno překonána ráží NATO 12,7x99 mm eventuelně 338. LM v pěchotní verzi.

Už dávno se ukázalo, že použití průbojné kulometné munice proti pěchotě je neefektivní z toho důvodu, že je lepší nepřátelské družstvo kropit 200 ranami neprůbojné munice oproti 20 ranám té průbojné při zachování stejné ceny munice a hlavně menší váze, proto munici s HCI střelou běžní vojáci nefasují.
S větším počtem zásahů nepopiratelně roste i úmrtnost. Tímo se však dostáváme k polemice, zda má při kadenci dnešních kulometů smysl při výběru balistické ochrany brát kulometnou PRŮBOJNOU munici vůbec v úvahu a brát to jako nějaký hlavní argument, protože být zasažen salvou 30-06tek nebo 308ček ať už průbojných nebo i těch neprůbojných je konec i když máš na sobě Level IV keramické pláty, které to stejně rozemele. Statistiky většina zásahů padne mimo krycí plochu oné keramiky.
Jediný argument proč mít FB7 (ne Level IV) pláty tedy zůstává pokud by proti tobě stál ostřelovač, který by však měl nabitou průbojnou munici v ráži 7,62x51mm (tu neprůbojnou FB6 plát ustojí. Otázkou je, proč by to dělal, když není zrovna etalonem přesnosti a na obrněné cíle by stejně volil spíše něco výživnějšího v 338 LM nebo 50 BMG atd. a zda by takovou munici měl vůbec k dispozici. Jak jsem říkal, sniperky v 30-06 (tedy Level IV) už se nepoužívají, a když už na nějakou loveckou pušku v této ráži narazíš, tak nebude s průbojným penetrátorem.

Abych to shrnul, v rámci balistické ochrany jednotlivce je za mě osobně honba za pláty NIJ Level IV (proti kulometné průbojné munici) naprosto nesmyslná. A naopak za ideální o pohledu odolnosti/hmotnosti považuji Level III++ (nebo FB6), které vydrží neprůbojné kulomeťáky, a většinu v evropě dostupných loveckých puškových ráží + ostřelovačky a kulomety v ruské 7,62x54R.
Level III+ naopak považuji v době, kdy je nejrozšířenější munice v evropě právě 5,56x45 se střelou SS109 za nedostatečný, čímž pro mě třeba odpadla (většina) UHMWPE plátů z výběru, byť o kompozitních plátech neuvažuji tak jako tak.

Pokud je ti přesto ocel sympatická a chceš jít do evropského ekvivalentu NIJ Level IV, tak jdi do 8 mm Armoxu 500. Tloušťka a tedy i poměr cena/výkon je stále v pohodě. Byť je na to můj vkus oproti 6,5 mm, nebo 4,5 mm plátům stále minimálně o 1,5 mm materiálu a tedy 20% až 40% nadbytečné hmotnosti více, což se dle mého názoru nevyplatí tahat - průbojná munice pro mě nepředstavuje takovou hrozbu. V neposlední řadě už jen proto, že je průbojná munice mezi civilisty zakázaná a tím pádem když už budeš mít tak neuvěřitelné štěstí, že na ní narazíš, bude to nějaký vojenský postsovětský únik, u kterého ti nikdo neřekne, jaký typ střely má a zda s ním NIJ IV počítá.

Balistika je všeobecně o minimalizaci rizik, kterým nikdy nezabráníš, proto je třeba řešit medián běžných hrozeb (ráží a střel) a nikoli extrémy. Stejně tak nikdy nevyloučíš, že tě někdo místo plátu nezasáhne do hlavy.... to je ti pak nějaké řešení zda III++ a nebo IV stejně k hovnu. To, že pak ale kvůli extrémnímu výběru vybereš zbytečně těžký/tlustý plát tě bude omezovat při každodenním nošení.

Snad jsem pomohl.
Spector
Příspěvky: 26
Registrován: 18.01.2015 12:25
Pohlaví: muž

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Spector »

Preppere, děkuji za VELMI vyčerpávající odpověď :D
Každopádně, v té tabulce píšou, že na BO 6 stačí 4.5 mm A. ADV, tak proč 8 mm A. 500 ?
4.5 mm bude skoro na polovině váhy, ne ? Tedy proč brát jakýkoliv jiný materiál než A. ADV, když je lepší a můžu mít tenčí vrstvu = menší váhu ?
Díky, Specter
prepper969
Příspěvky: 14
Registrován: 19.04.2016 18:44

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od prepper969 »

Pokud pro mne neznámým názvem "BO6" a ne "CZ TBO6" myslíš třídu balistické odolnosti NATO FB6 - tedy ekvivalent NIJ III++ tak tu skutečně splňuje 4,5 mm Armox Advance, dále 6,5 mm Armox 500, nebo tlustší.
Pokud požaduješ minimálně NJI IV, tak je cesta 8 mm Armox 500 nebo Advance tlustší než 4,5 mm, ale žádné testy jak reaguje na průbojné střelivo s jádrem M2 jsem nenašel, takže přesnou tloušťku Advance ti neřeknu. Podle mě je to slepá cesta, takže jsem to ani neřešil.

Pokud to vnímáš stejně jako já, a FB6 nebo NIJ III++ je to, co chceš a nevadí ti dát 6 tisíc za plát, tak je to podle mě 4,5 mm Armox Advance jasná volba. Peněženka se prohne, ale máš super poměr hmotnost/odolnost/krycí plocha. Podle mě se to z dlouhodobého hlediska vyplatí.

6,5 mm Armox upřednostní ty, kteří chtějí o 30% nižší cenu a nevadí jim tahat o 1 až 1,5 kg za sadu navíc při zachování odolnosti NIJ III++.... Zlepšíš si fyzičku a ušetříš. Odolnost je stejná jako u Advance.

8 mm Armox 500 si koupí ti, kteří chtějí nekompromisně odolnost NIJ IV a netrápí je hmotnost kolem 4 kg na plát při velikosti SAPI M.... Zlepšíš si fyzičku, ušetříš a navíc jseš IronMan s odolností MRAP :lol:
Nicméně není třeba to dramatizovat, pokud nejsi tintítko tak i 8 mm Armox 500 se dá v pohodě nosit a dá se s tím bez problémů fungovat. Je to tedy jen o tom, jak moc tu NIJ IV potřebuješ.
Odpovědět