Balistická ochrana těla

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Odpovědět
Spector
Příspěvky: 26
Registrován: 18.01.2015 12:25
Pohlaví: muž

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Spector »

Spector
Příspěvky: 26
Registrován: 18.01.2015 12:25
Pohlaví: muž

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Spector »

Já na kolik si ceníš život ? :D Já na dost... klidně i na 10 za plát. Pokud je to ten top. Přeci jen je to investice na celý život ;) :D
Takže A. ADV a tl 10mm podle těch tabulek výrobce. (viz. odkaz výše)
prepper969
Příspěvky: 14
Registrován: 19.04.2016 18:44

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od prepper969 »

No jak se to vezme, investice na celý život je to pouze v případě koupě ocelových plátů. Ty keramické budeš muset za produktivní život z důvodu expirační lhůty tak 2-4x obměnit, takže ve výsledku vyjdou podstatně dráž.

Pokud půjdeš cestou oceli, je to především o tom, jakou hmotnost jsi ochotný pravidelně nosit a o peníze jde až v druhé řadě.

Pokud jsi stokilový namakaný řízek a sám na sobě nepocítíš jestli neseš v nosiči 12 kg oceli (při nějakém nesmyslně tlustém 10 mm plátu) a nebo lehce pod 6 kg (při 4,5 mm tloušťky) tak se na hmotnost asi neohlížíš a budeš preferovat za každou cenu odolnost. Když na to máš fyzičku, ok - proč ne... dřív se na vojně běhalo s 30 kg plnou polní na zádech a všichni byly zvyknutí.

Moje zkušenost je taková, že s 8 mm pláty při 8,5 kg hmotnosti sice můžu s mými 85 kg fungovat celý den, ale poznám, že se prostě rychleji zadýchám. Proto si říkám, že když je ta možnost, a nevadí mi připlatit si, tak proč neodlehčit. Není to potřeba, ale je to komfortnější.
Ale jak jsem psal, já osobně neřeším jestli potřebuju NIJ IV a stačí mi III++. Pokud chceš NIJ IV, tak se ve výsledku těm 8 mm nevyhneš. Ale tahat kvůli odolnosti FB7 10 mm pláty je na můj vkus už fakt extrém vůči tomu, co reálně hrozí. Takovéhle obavy už jsou reálně na pořízení BVP :lol:

Mít balistiku jednou týdně na půlden na střelnici, tak hmotnost vůbec neřeším, ale v rámci rozpadu to beru tak, že v balistice bude člověk většinu dne a navíc bude muset tahat spoustu jiných kravin.
floky
Příspěvky: 263
Registrován: 17.12.2011 22:37

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od floky »

Netreba zabúdať, že vačšinou bude pod plátom aj makká balistika...(ak teda nie je počítané s centimetrovým plátom armoxu len v nosiči v ponatí stand alone(..... Predpokladám, že tvrdý armox by rozbil aj strelu AP (advance 58-63 Hrc, vačšina AP jadier tiež podobne) a následné jej zvyšky /najčastejšie výsek z materálu plátu + deformované jadro strely/ by tá makká balistika asi zachytila...

V zelenom športe sú na predaj ocelové pláty s udávanou odolnostou IV pri hmotnosti 2650g a rozmere 320x270mm....sú z výzbroje polskej armády, predpokladajme teda že ten údaj može byť pravdivý čo sa odolnosti týka....2,6 kilový plát + makká balistika = odolnost IV...
Spector
Příspěvky: 26
Registrován: 18.01.2015 12:25
Pohlaví: muž

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Spector »

Preppere, psal jsem, že chci ocel.. ;)
Keramika mi může ... a spolknout...
To není ani téma k debatě.
Spector
Příspěvky: 26
Registrován: 18.01.2015 12:25
Pohlaví: muž

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Spector »

Taky jsem psal předně na co to mám : Balistiku si dám do vesty a bude součástí mé kompletní výstroje. Tu budu mít (co by, kdyby ve skříni) a jinak větrat ji budu na střelnici, na trénincích a kurzech.
To není každodenní nošení.
Spector
Příspěvky: 26
Registrován: 18.01.2015 12:25
Pohlaví: muž

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Spector »

BVP ? :D To je skupinová pojízdná rakev :D
To už radši nahatý...
Spector
Příspěvky: 26
Registrován: 18.01.2015 12:25
Pohlaví: muž

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Spector »

floky: Měkknou balistiku neplánuji. Jen ocel. pláty s Paxcon nástřikem od StrikeFace.
Materiál A. ADV a tloušťka 4,5 mm nebo více...
prepper969
Příspěvky: 14
Registrován: 19.04.2016 18:44

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od prepper969 »

To floky:

Já třeba u nosiče plátů s využitím měkké balistiky vůbec nepočítám. Zkusil jsem to kdysi jako první volbu ještě s keramickými ICW pláty a nakonec to zavrhl, neboť mě to hodně omezovalo na pohyblivosti a připadal jsem si v tom hrozně nafouknutý.

Nicméně možnost to je, ale ptám se proč ? Ve chvíli, kdy dáš před měkkou balistiku ocel, tak stejně budeš muset řešit protistřepinovou ochranu, ať už to bude Paxcon nebo nějaký druh twaronové/aramidové kapsy. A ve chvíli, kdy samotný tenoučký ocelový plát s Paxconem může být stand-alone, nevidím důvod, proč mu přidávat minimálně centimetr na tloušťce kombinováním s měkkou.

Buď chci NIJ III++ a stačí mi 4,5 mm, eventuelně 6,5 mm a nebo chci NIJ IV a půjdu do 8 mm oceli. Tak jako tak budu mít velmi tenkou a kompaktní vrstvu, která mě neomezuje na hybnosti.

Kombinování měkké balistické vložky v kombinaci s tenčím ocelovým plátem by mělo smysl pouze ve chvíli, kdy by jsi opravdu potřeboval mít balisickou vestu (nikoli nosič) a tedy potřeboval mít vykrytou větší část trupu IIIA balistikou, protože hmotnostně to vyjde všechno defakto nastejno. Na objem je však komplet s měkkou balistikou podstatně tlustší, čímž se výrazně zmenší tvoje pohyblivost a hlavně i nenápadnost - nosič se špatně schovává.


Ty polské pláty od zeleného sportu o kterých píšeš jsou naprosto nesmyslný kup hned z několika důvodů:

- udávaná odolnost level IV je nepravdivá (pokud se bavíme o NIJ IV), samotné pláty (pominu-li to, že vůbec nejsou certifikované dle NIJ, protože vychází z ruského vzoru Kirasy) jsou pouze na úrovni level NIJ III a teoretické odolnosti NIJ IV dosáhnou až v kombinaci s měkkou balistickou vložkou, kterou ta původní polská vesta měla (to jaksi zapomněli dodat), v zásadě je to totiž celý původní ruský koncept kombinace oceli a měkké, co používali všechny postsovětské armády. Každému, kdo ze trochu zamyslí ta hmotnost napoví...

- rozměr 320x270 mm je totální atyp nekompatibilní s moderními nosiči obvykle šítých podle SAPI. Ušetřit 200 Kč na plátu a přešívat nebo kupovat kvůli tomu atypický nosič je cesta do pekel.

- když koupíš atypický rozměr, jak budeš řešit protistřepinovou úpravu ? Protistřepinovou kapsu na to neseženeš a dodělávat na to Paxcon vyjde nastejno, jako by jsi koupil nové pláty v modernějším SAPI tvaru.

- cena 2500 Kč za samotný plát třídy III bez protistřepinové úpravy je na "výprodej" natolik vysoká, že s příplatkem 200-300 Kč seženeš na českém trhu zcela nové Armoxové pláty dle NIJ IV v normálních rozměrech, ale opět se ptám, jak budeš řešit protistřepinovou úpravu ? není lepší koupit pláty ideálně rovnou s Paxconem ?

Ono ne vždy, když je něco ve slevě a nebo ve výprodeji znamená, že je to výhodné :roll:
Poslední dobou mám pocit, že si někteří prodejci jen tak z plezíru ke všemu píšou "třída IV" a lidi jim na to hrozně baští, protože ten nápis "IV" vlastně hrozně chtějí, i když kolikrát vůbec neví, co to znamená. Ono totiž napsat "třída IV" neznamená z pohledu legislativy vůbec nic, takže si to někteří prodejci vklidu píší i k 6 mm plátům atd, které to zaboha splňovat nemohou. Obvykle jsou to spíše podavači než prodavači.

Tvoje rovnici si dovoluji opravit na: 2,6 kg "zelený sport" plát + měkká balistika = střepiny v krku.

Pokud by jsi rovnici vyjádřil nějak takhle: 2,6 kg "zelený sport" plát + Paxcon + měkká balistika = NIJ IV, už by to bylo spekulativní.

Osobně bych raději doporučil rovnici: 4,5 mm Armox Advance plát + Paxcon = odolnost NIJ III++,

a nebo rovnici : 8 mm Armox 500 + Paxcon = odonost NIJ IV,

přijatelná je i rovnice 4,5 mm Advance (nebo 6,5 mm Armox 500) plát s Paxconem + IIIA měkká = odolnost NIJ IV.

Nicméně pokud dosadíš do rovnice ocelový plát,vždy musí být její součástí PROTISTŘEPINOVÁ ochrana a ideálně i ANTIŠOKOVÁ VLOŽKA. Antiškok ale nezmiňuju, protože ho považuji za samozřejmost u oceli, keramiky i měkké.
geo1024
Příspěvky: 1
Registrován: 22.12.2019 20:43
Pohlaví: muž

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od geo1024 »

Zdravím všechny, na toto forum jsem narazil náhodou, když jsem hledal podrobnosti k nově nabytým balistickým plátům, které jsem si pořídil od jednoho chlapíka přes internet. Nejsem nikterak zběhlý v problematice balistických plátů, nicméně nějakou základní představu mám. Přesto se prozatím marně snažím najít něco víc o plátech, které jsem si nedávno pořídil. Zajímal by mě Váš názor, z jakého materiálu pláty jsou, případná ochrana jednotlivce (samozřejmě rozumím tomu, že se nevyrovnají nově koupeným) a užitná hodnota.
Pláty jsou relativně těžké (každý cca 4 kila), tloušťka kolem 2,3cm, výška x šířka cca 31x26 cm. Na internetu jsem našel pouze něco jako "balistický plát AČR TBO 7", ale nic podrobnějšího. Všude se píše, že ocelové pláty jsou mnohem těžší než keramika, ale v tomto případě mi přijde, že ty mé jsou opravdu hodně těžké. Může se jednat o stand-alone? Je nutná protistřepinová vesta anebo to můžu dát do nosiše plátů jen tak?

Díky za odpověď a přeji příjemné Vánoce.
IMG_2247.jpg
IMG_2248.jpg
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od jameson363 »

geo1024: jestli maji opravdu ke 4rem kilum, tak by mohli bejt stand alone, ale bez cedliku tezko rict. Nicmene vseobecne ozbrojene slozky vyjma hodne ultra husto specialnich jednotek bohatsich statu stand alone platy vetsinou nefasuji.

Ta nachylnost k mechanickymu poskozeni keramickejch platu neni zase tak velka, zasah puskovym nabojem je vcelku slupka, takze bezny skok do prikopu, ikdyz clovek trochu spadne na zada, by to melo vydrzet. Napikacu je to, pokud to nekomu spadne treba z metru na trvdy povrch na hranu, ale taky neni jiste, ze se to vzdy poskodi. Urcita nevyhoda to vsak muze byt.

Co se tyce oceli, tak protistrepinovku doporucuju, ty strepniny ocel fakt dela a to jakoze hodne.

Foto z posledni strelnice, na kovovem terci triko. Nektere diry prostrelene, ale spousta der a direk od strepin z plastu strely.

Obrázek

Co se tyce hmotnosti, doporucuji vyzkouset, ta vaha se projevi. Jestli maj platy 4kg nebo 6,5kg je fakt znat.

Osobne bych antishock u oceli nehrotil respektive nejspis bych se to snazil kombinovat s nejakym polstrem, co pomaha vestu i vetrat.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od hrd »

Neví někdo, jestli se někde u nás dá koupit měkká balistika jako polotovar/metráž? Nebo kdo by udělal rozměr na míru?
Chtěl bych si obalit ocelový plát kvůli střepinám (tj. nedělat protistřepinový nástřik)-
Možná koupím nějakou použitou vestu a vykuchám ji.
floky
Příspěvky: 263
Registrován: 17.12.2011 22:37

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od floky »

napr. tu: https://www.havel-composites.com/cs/pro ... e-477-3824

každopádne, ak je to klasický panel....nevyrábal by som už vyrobené....

https://www.municak.sk/aramidova-kapsa- ... 45x295x6mm
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od hrd »

Kapsa není skladem.

Našel jsem tam ještě jeden materiál, ten by možná byl lepší? https://www.havel-composites.com/cs/pro ... m-468-9278
Myšlenka - vezmu toho 1 m, rozříznu napůl na 2 nudle 100x25 a těmi omotám ocelový plát (šířka 24.5) dokola, pak to případně zajistím nebo celé omotám páskou.
Vrstva vpředu bude jako protistřepinová, vzadu tlumící.
Nebo je to blbost, popř. to má nějaké úskalí?
Čím se to dá řezat, stříhat?
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Serža »

zkus zavolat Hodonskému, možná to "na míru" bude schopný dodat...
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od hrd »

Díky. Nevím, kdo je Hodonský, můžeš mi, prosím, případně dát info do SZ?

Ale jinak mě nijak nevadí, že bych neměl ušitou kapsu a jen to tak namotal. Pokud v tom třeba nebude nějaká zrada, že to takto nebude fungovat OK.
Starken
Příspěvky: 87
Registrován: 11.01.2013 16:35

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Starken »

Jestli se nepletu, tak je myšlena tato firma: Ladislav Hodonský, ul. Bratislavská 2664, 690 02 Břeclav
http://www.rucksack.cz/
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Serža »

jj, to je ono
nechtěl jsem přímo dávat odkaz, abych nebyl popotahován za reklamu :-)
btw mám od něj měkkou balistiku na zakázku....na bázi nějakého toho "diplomat" modelu, ale v zeleném, pošité molle a s kapsama na pláty (přední/zadní)...pro mě ideál vesta
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od hrd »

Ještě tak přemýšlím, z kolika vrstev taková protistřepinová kapsa je?
A čím se liší (pokud ano) od měkké balistiky? Kdyby se měkká balistika dala před a nikoli za plát (nebo před i za), bude to dobrá protístřepinová ochrana?
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Stenny »

hrd: Měkká balistika bývá o dost silnější, z většího počtu vrstev. Rozdíl kapsy oproti měkké balistice mimo jiné je, že kapsa obaluje hrany plátu. Když se nárazem na plát rozstříkne vysokorychlostní střela na fragmenty, tak hodně z nich "surfuje" po povrchu plátu do všech stran. Pkud máš měkkou balistiku před plátem, vzniká poměrně velká potenciální mezera, ve které můžou fragmenty nerušeně letět a nositeli vesty utrhnout obličej.
Odpovědět