Balistická ochrana těla

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Odpovědět
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1129
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Haluziak »

Zrovna chystám gear na zítřek, uvidíme jak se to bude tvářit až tam bude plát. Taky je to taková podprda, že pod volnější mikinu to narvu.
303969701_627183992441992_4443430155916112603_n.jpg
PS: https://www.specshop.pl/product-eng-172 ... 8-498.html je to tohle - stálo to pár korun.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Serža »

to je fakt za dobrý peníze...vidím tam dva potenciální problémy:
1) obtížně dáš standardní MOLLE vybavení (včetně kapes na boční pláty) z boků
2) profilování a vypracování ploch kontaktu s tělem mohlo bejt lepší - dej si v tom hodně aktivní den v 30+ stupních a uvidíš...
já už mám ten Argun takhle otestovaný a velmi pozitivně mě překvapil
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1129
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Haluziak »

Tak kámoš nesehnal aramid a epoxid takže pláty nedonesl, každopádně boční balistika na to asi nikdy jít neměla - boky jsou prostě jen popruh. Uvidím jak to otestuju.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
gannicus
Příspěvky: 229
Registrován: 23.05.2012 8:31

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od gannicus »

Na trh směřuje nový výrobce "balistických" plátů, který inovativně řeší problém střepin.

Stránky výrobce: https://realtarget.cz/product12.php

Promo video: https://www.youtube.com/watch?v=EG4fczk ... rmyShop.cz

Takže když to shrnu: na rozdíl od kompozitních či polyetylenových plátů to nemá certifikaci, vhodné tvarování, váha samozřejmě zůstává problematická (4,2 Kg * 2 + ostatní vybavení = 10+ Kg). Ale za to je alespoň dražší - 14k za kus. Jako, firmě i produktu fandím, ale za těchto podmínek nevidím ani půl důvodu ke koupi.
Uživatelský avatar
gannicus
Příspěvky: 229
Registrován: 23.05.2012 8:31

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od gannicus »

Tak mám též hotovo. Sestava skoro stejná jako seržova - tedy nosič argun, kompozitní pláty IV argun, sumky a tréningové pláty templars gear. Dodání týden od objednání.
IMG_20220914_085758.jpg
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Serža »

pěkné to máš, takové zelené :-)
ty tréninkové pláty jsi musel taky trochu ořezat, aby se tam daly nacpat? já teda jo :-)
jinak Argun funguje fakt rychle....
mám od nich objednaný ještě jeden ten front panel s G-hooky, přidělám na něj sumky na EVO3 a budu to jen prohazovat podle toho, s čím půjdu na střelnici
btw mě hodně příjemně překvapila ventilace toho nosiče - v srpnu ve vedru celej den v tom venku a pocit pořád docela komfortní
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
gannicus
Příspěvky: 229
Registrován: 23.05.2012 8:31

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od gannicus »

Tak tak, zelené. Původně jsem měl vybranou vz.95, ale nakonec jsem vzal malinko civilnější vzhled :)

U těch tréningových plátů jsem myslel, že porodím. Nejdřív jsem je také chtěl seříznout, ale pak jsem si vzpomněl na starou, dobrou fintu s mýdlem - to pomohlo dost. Ale stejně je asi taky fiknu.

S tou ventilací jsem zvědavý - byl to jeden z důvodu, proč jsem si nevybral nového REIDERa - podle fotek (bohužel toho dokumentačního materiálu je málo) vypadal, že nemá žádný vnitřní ventilační systém.
Uživatelský avatar
gannicus
Příspěvky: 229
Registrován: 23.05.2012 8:31

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od gannicus »

Ještě bych se zeptal co v tomto v mírně chladnějším počasí pod vestu? Má smysl UBACS, nebo je to tak nějak jedno?
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Serža »

jakmile už je teplota že se dá nosit nějaké normální funkční tričko a přes to army blůza, volím tuhle variantu
ubacs jen ve velkých vedrech, když toho chci mít na sobě co nejmíň
ale co člověk, to názor, to je jak s jídlem, ženskejma...
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
gannicus
Příspěvky: 229
Registrován: 23.05.2012 8:31

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od gannicus »

Bezva, díky :yes
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Serža »

jen doplním - přišel mi ten druhý frontpanel a SMG sumky od Templar's Gear
na to, že jsou deklarované že pojmou i šuplíky na EVO3, tak teda pojmou, ale musí se povolit gumičky a je to už dost natěsno...snad se to trochu vytahá
glockovský šuplíky v pohodě....a jiný SMG nemám
trochu mi pokazilo plány, že s těma EVO šuplíkama jsou sumky hodně široké a musí se na panel přichytit ob-jeden sloupec MOLLE, vedle sebe se to prostě nevleze
s těma glockovskejma šuplíkama by se to asi vlezlo
viz foto
Přílohy
IMG_20220923_181033.jpg
IMG_20220923_181129.jpg
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od jameson363 »

gannicus píše: 14.09.2022 15:48 Ještě bych se zeptal co v tomto v mírně chladnějším počasí pod vestu? Má smysl UBACS, nebo je to tak nějak jedno?
Dokud je relativne sucho a moc nefouka, tak normalne ubacs a pod to vrstvit termotrika. Jakmile zacne bejt vlhko a vetrnejc, tak dat pryc jakoukoliv bavlnu a nahradit bluzu vhodnou vetrovkou nebo softshellkou.

Delaj se i zimni combat shirty, ale je to na prumerneho rozpadlika drahe a blbe se to shani. Crye precision, Wild things tactical, Arcteryx. V Evrope uf pro - to me prijde klasicky prekombinovany, jako vetsina jejich vyrobku, ale proti gustu...

Rozumnejsi reseni je proste rozumnej softshell a vrstvit termotrika. Na statiku mit nakou bundu dost velkou, abys ji rozepnutou dal pres. Ridit se klasickym pravidlem - v pohybu prijemne chladno, bez pohybu prijemne teplo, abychom zamezili nadmernemu poceni.
Uživatelský avatar
sphinx
Příspěvky: 86
Registrován: 13.09.2016 23:59
Pohlaví: muž

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od sphinx »

Ahoj, jdu se poradit, protože už mi z toho jde hlava kolem. Řeším velikost balistického plátu i se vztahem k efektivitě. Na začátek chci říct, že nepočítám s třídou IV - nejsem voják na patrole nebo checkpointu. Dívám se v třídě 3 nebo 3+ nebo 3++. Volím mezi keramikou a polyethylenem, pláty jen přední a zadní, ideálně multicurved. Největší problém je v tom, že jsem tak nějak na hranicích velikostí a těžko se mi rozhoduje, co zvolit, v kombinaci s nedostatkem velikostí, značek atd.

Nosič mám jedničkové JPC ve velikosti L. Na moji postavu (195/95) sedí dobře. Nicméně, SAPI L plát je už velký - přesahuje o něco obě kontrolní míry (rozsah mezi bradavkami (26cm) a mezi klíční kostí a pupkem (40cm) mínus 3 palce). Nosič docela dobře pojme plát velikosti SAPI M, který se zdá rozměry víc adekvátní (obvod hrudníku 105cm je v intervalu SAPI M). Problém je, že nejdostupnější jsou pláty 10x12" - ten plát je pořád ok s velikostí v šířce, ale je kratší, než SAPI M - skoro o 2cm. Momentálně mám v nosiči tréningové M pláty o velikosti 25,4 x 32,6 (ano, není to standardní M, to má 24,1 x 31,8).

Jde mi o to, jestli raději dál hledat SAPI M, a nebo neřešit 2cm na výšku a vzít 10x12" (možná by byla i lepší pohyblivost? Přijde mi, ale že plát pak končí moc vysoko). V SAPI M můžu mít 3++ monolitickou keramiku s .06 NIJ, takže i pádovou odolnost a nebo můžu mít Dyneema polyethylen 3 v 10x12". Váhově rozdíl cca 800g pro polyethylen, keramika zase stopne navíc 7.62x51 NATO, M80. Jsem spíš za větší pohyblivost, než odolnost, ale zase chybějící plocha 2cm x 25cm u 10x12" taky není zanedbatelná.
Zajímají mne zkušenosti, nápady a tak. Díky.
Be brave. Be honest. Be free.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1036
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od vratnikp »

osobně bych šel po co nejnižší hmotnosti. měl sem desetikilovou ocel, pak 2x3,3 kg IV keramiku a nakonec sem zůstal u 2x1,7kg III++. o těch už vpodstatě ani nevím. Nevím, že by někdo v tuzemsku prodával něco jinýho než 250x300 a nebyla to ocel
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
dolmar
Příspěvky: 305
Registrován: 09.03.2014 8:46
Bydliště: Střední Čechy

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od dolmar »

Taky bych se přidal s dotazem. Řeším v současnosti (už teda asi rok) nějakou balistickou ochranu. Dospěl jsem k nosičům Taranis od TacticalPro a Sentinel od Combat Systems. Nedokážu se mezi nimi rozhodnout. Má-li je někdo z vás, podělili byste se o nějaké postřehy?

Další dotaz se týká plátů. Provedl jsem různá měření, vyrobil si atrapy z lepenky a došel jsem k závěru že potřebuju plát velikosti SAPI L. Dají se někde u nás koupit v III++ nebo IV? Co jsem viděl tak jsou vyprodané, drahé nebo 250x300... Ocelové spíš asi nechci....

Díky za každou radu.
Uživatelský avatar
sphinx
Příspěvky: 86
Registrován: 13.09.2016 23:59
Pohlaví: muž

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od sphinx »

dolmar píše: 04.10.2022 20:47 Taky bych se přidal s dotazem.

Díky za každou radu.
Sentinel je fajn, ale jestli se ti právě ten líbí, tak bych doporučil spíš Templar's Gear CPC-ROC Crusader, čtvrtou generaci. Má lépe řešená záda a napojení cummerbundů a líp řešené ramenní popruhy, ze kterých jde hned v základu odejmout spona rychloodhozu. Taky má podle recenzí výborné šití. Mám rád svoje JPC, ale dost uvažuji o tom, že ještě koupím právě Crusadera.

Jinak pláty - ocel - záleží co s tím nosičem chceš dělat. Plát velikosti SAPI L je už docela velký, opravdu ti to tak vychází? Tam je pak shánění ještě horší, u nás snad jen Combat Systems s kompozitem, ale dlouhé čekání a ceny kolem 12-13k za plát. Jinak se dívej i v zahraničí, u nás nabídka skoro nulová, ale v Evropě to není o moc lepší. Polsko, Finsko. Mívají Hesco, což jsou zajímavé pláty, ale to je většinou III a 250x300, SAPI L sem prostě nikdo nechce vozit, není zájem - ptal jsem se jich na to. Všichni chtějí 250x300.
Be brave. Be honest. Be free.
Uživatelský avatar
sphinx
Příspěvky: 86
Registrován: 13.09.2016 23:59
Pohlaví: muž

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od sphinx »

vratnikp píše: 04.10.2022 11:56 osobně bych šel po co nejnižší hmotnosti. měl sem desetikilovou ocel, pak 2x3,3 kg IV keramiku a nakonec sem zůstal u 2x1,7kg III++. o těch už vpodstatě ani nevím. Nevím, že by někdo v tuzemsku prodával něco jinýho než 250x300 a nebyla to ocel
Jasně. Ocel nechci. Keramiky a kompozity co jdou hodně přes tři kila taky ne. Zajímají mě věci max. do tří kil, takže volím mezi 1,5kg a 2,3 kg. Spíš jsem se zasekl na tom, jestli řešit ty dva centimetry navíc, které chybí na výšce plátu 10x12" oproti SAPI M. Šířku mají podobnou. Zatím jsem víc nakloněný tomu vzít 10x12" i když na moje torzo by pasovalo i to SAPI M. Nenakupuji v tuzemsku, tady nic není. Resp. Combat Systems mají v nabídce pláty v SAPI standardu, což je super, ale vysoká cena a dlouhé čekání bez záruky kdy to bude. Mít zboží v eshopu, které neustále není skladem je jako ho nemít.
Be brave. Be honest. Be free.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1036
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od vratnikp »

dolmar píše: 04.10.2022 20:47 Dospěl jsem k nosičům Taranis od TacticalPro
Taranis mam, stejne jako spoustu veci od p. Kantora. Prvotridni kvalita a ceny rozumne (moc nechapu jak na tom zvlada vydelavat, kdyz vezmu ze ma stejne ceny jako velky firmy, co horsi zbozi sekaj v cine...) Za me jedina vytka. Prestoze sem vzal nejmensi velikost nosice, pri svych 180cm a 80 kg sem musel bocni pasy trochu zbastlit, abych nosic utahl na svou postavu.

Takze za sebe muzu doporucit.
Nevim o moznosti koupit sapi format v keramice. Vse pro civil se seka v 250 x 300. Do ocele bych sel pouze v pripade, ze sem na tezkym budgetu (1500 za platy, 1500 za nosic). Clovek si rekne, nejsem orezavatko a tich 12 kg vystroje zvladnu. Svyho casu sem ocelaky pouzival jako zatez pri fitness a slo to. Dat si ale nocni pochod a rano v tom nastrilet? Byl sem bolavej, nasranej a nastrilel 60% svyho prumernyho vykonu. Co se platu tyce, za me dve cesty: budget homedefense reseni ocele a levnyho nosice (treba condor sentry) casem treba doplnit peknym chestrigem.
Tim clovek efektivne, vzhledem k vynalozenym penezum, pokryje balistickou odolnost pro obranu obydli/rodiny a pak i nejakou praci v terenu, kdy nosic necha doma a veme jen chestrig. Nema smysl mit tezkej krasnej nosic, kdyz v nem clovek zkolabuje po kilometru chuze po rovine.

nebo pocitat ze clovek do toho pusti dvacku a pak jit po co nejlehci keramice 3+/3++.

Takhle to po svych zkusenostech vidim ja.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
dolmar
Příspěvky: 305
Registrován: 09.03.2014 8:46
Bydliště: Střední Čechy

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od dolmar »

sphinx píše: 05.10.2022 21:28 Sentinel je fajn, ale jestli se ti právě ten líbí, tak bych doporučil spíš Templar's Gear CPC-ROC Crusader, čtvrtou generaci
Dík moc za tip, přemýšlel jsem i o něm, nakonec jsem se rozhodl pro český výrobek, ale možná to ještě zvážím.

sphinx píše: 05.10.2022 21:28 Jinak pláty - ocel - záleží co s tím nosičem chceš dělat. Plát velikosti SAPI L je už docela velký, opravdu ti to tak vychází?
Podle asi deseti měření (i vsedě ke sponě opasku a od bradavky k bradavce :D) mi vychází SAPI L. Udělal jsem si i makety z papíru, syn má plastové ve vestě na airsoft, zkoušel jsem to všelijak... a pořád L. Právě mne zarazila ta jejich nedostupnost, proto se ptám. Co s ním chci dělat? Střelnice, sem tam kurz, mít ho pro případ SHTF...

vratnikp píše: 05.10.2022 21:45 Taranis mam, stejne jako spoustu veci od p. Kantora...
Díky za doporučení, mám od nich batoh a je super, proto jsem s nimi v kontaktu. Kdyby ho dělali v Ranger Green tak už je doma :D

vratnikp píše: 05.10.2022 21:45 ... casem treba doplnit peknym chestrigem
Chestrig mám - Helikon Training Rig, naprosto mi vyhovuje.

Ad pláty - čili mám vzít 250x300 když nechci ocelové v SAPI rozměru, hmm? No co se dá dělat, no... Každopádně dík moc za informace.
Uživatelský avatar
sphinx
Příspěvky: 86
Registrován: 13.09.2016 23:59
Pohlaví: muž

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od sphinx »

dolmar píše: 05.10.2022 23:02
Podle asi deseti měření (i vsedě ke sponě opasku a od bradavky k bradavce :D) mi vychází SAPI L. Udělal jsem si i makety z papíru, syn má plastové ve vestě na airsoft, zkoušel jsem to všelijak... a pořád L. Právě mne zarazila ta jejich nedostupnost, proto se ptám. Co s ním chci dělat? Střelnice, sem tam kurz, mít ho pro případ SHTF...


Ad pláty - čili mám vzít 250x300 když nechci ocelové v SAPI rozměru, hmm? No co se dá dělat, no... Každopádně dík moc za informace.
Pokud to chceš používat takhle, tak ho budeš mít častěji na kurzu a na střelnici a tam je IV fakt overkill. O oceli ani nemluvě. Takže spíš něco lehčího, max 3++ nebo 3. Bude se ti v tom lépe hýbat, a zbloudilou střelu od nějakého kolegy to zastaví :D

SAPI L se dá sehnat, momentálně ale jen v 3++ monolitická keramika. NIJ .06 takže i lepší odolnost proti mechanickému poškození (je to součástí testů). Váha cca 2,7 kg. IV dělají taky, ale ta je vyprodaná, jak jsem psal. Cena za 3++ SAPI L je cca 440 EUR. U nás to teď neseženeš.
Be brave. Be honest. Be free.
Odpovědět