Balistická ochrana těla

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Odpovědět
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8791
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Balistická ochrana

Příspěvek od Fabulous »

Klasická látková vesta má ochranu proti probodnutí naprosto minimální.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Balistická ochrana

Příspěvek od Maximus »

Některé měkké vesty mají integrovanou ochranu proti probodnutí a ani na člověka ve vestě bez této ochranné "anti-stab" vložky není klasický bojový nůž ideální - vesta seky zastaví a sílu bodnutí zeslabí. Je dost zásadní rozdíl dát jen vestu na pevný podklad a pak do ní bodat nebo vrazit nůž do stojícího člověka ve vestě. Takový zbroušený šroubovák je ale něco úplně jiného !!! :devil

Než štít na přilbu,tak bych raději volil klasické střelecké brýle od ESS - brýle odolají přímému zásahu broku vystřeleného z brokovnice ze vzdálenosti 10m (ale asi uršitě nemají na mysli 00 Buck shot :chuckle).

Jak jsem již psal, tak si myslím, že ideální kompromis mezi odolností a pohyblivostí je soft armor v NIJ IIIA s vložným plátem v předu (dle potřeby i v zadu) v odolnosti NIJ III (zastaví standartní 7,62x39 či 5,56mm NATO z určitého odstupu i standartní "puškové" střelivo)!!!

Kolik jste tady viděli beden průbojného válečného natož poválečného střeliva? Většina padla za bolševika na střílení z "černot" a těch pár krabiček či jednotlivých nábojů někde "zašitých" by v PA situaci docela rychle vzalo za své. Navíc osobně pokud bych měl k dispozici na výběr standartní střelivo v podstatě se 100% spolehlivostí a válečné střelivo - sice průbojné, ale se spolehlivostí pod 90%, tak v absolutní většině situací raději "napáskuju" 100% spolehlivé náboje!!!
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Balistická ochrana

Příspěvek od alibaba »

Kdyz jsem delal jednomu zoldaku kudlu do Iraku zvolil jsem tvar vikingske dyky a na co jsem si dal hlavne pozor ,tak na kaleni a vahu noze co vazil 1 a pul kg ten jasne sel i zkrz 200 litrovy sud diky sve vaze a probodl by asi hodne brneni nezkousel jsem to .......Pak jsem zjistil jakou chybu jsem udelal, ten zoldak jak se vratil a mel uplne vygumovano cekal v aute na partu vyrostku az mu reknou krive slovo ,ze je oddela a mel na sedadle pripravenou pistoli a ten nuz nastesti vyrostci si jeho auta ani nevsimli a tak mi blejsko hlavou ,ze nebudu delat nuz pro zadneho zoldaka ,ti se v tom zabijeni moc vyzivaji ,.....
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Balistická ochrana

Příspěvek od alibaba »

http://www.youtube.com/watch?v=Yc5O6Y-Y ... re=related

Tak jsem nevedel kam to dat a bude to asi vybaveni zoldaka i kdyz to nejdulezitelsi je asi ta balisticka vesta a kdyz to zoldak na sebe vse natahne tak nese 90 liber jak rika .To je zhruba 41 kg ...Ono se stale vice vraci zranenych a na jednoho zabiteho maji az 13 zranenych a ted jsem slysel az prijdou domu tak to bude stat zivoty dalsich 180 000 zokdaku jak se zastreli ci jinak spachaji sebevrazdu ,nebo policajti je zastreli nebot povrazdi sve rodiny atd ....ale nas mnogo .....
Dalish
Příspěvky: 13
Registrován: 09.05.2012 19:20

Re: Balistická ochrana

Příspěvek od Dalish »

vrb píše:Máte někdo chrony a Sa.58? střílet na 400m a trefit se nepůjde, ani není kde, ale můžeme spočítat úbytek rychlosti, a udělat náboje s redukovanou laborací.
Mám chrony i Sa.58 a samozřejmě 7,62x39 vz. 43 s železným nekaleným jádrem.
Testoval jsem nedávno vesty třídy IIIA (jak kevlar, tak dyneemu) a taky ocelové pláty a musím říct že jeden mně velice oslovil. Relativně lehký, tenký a ty 7,62x39 vz. 43 s Fe jádrem zastavil jak nic, obsatál i proti 7,62 x 54R s železným pláštěm s prakticky stejným výsledkem. Kdyžtak mi napiš SZ
Dalish
Příspěvky: 13
Registrován: 09.05.2012 19:20

Re: Balistická ochrana

Příspěvek od Dalish »

Maximus píše:Některé měkké vesty mají integrovanou ochranu proti probodnutí a ani na člověka ve vestě bez této ochranné "anti-stab" vložky není klasický bojový nůž ideální - vesta seky zastaví a sílu bodnutí zeslabí. Je dost zásadní rozdíl dát jen vestu na pevný podklad a pak do ní bodat nebo vrazit nůž do stojícího člověka ve vestě.
Jistě, lidské tělo jako podkladový materiál vykazuje jistou pružnost. Ale jak si říkal, šroubovák (nebo šídlo) je ideální a ani "anti-stab" mřížka člověku nepomůže.
Maximus píše:Než štít na přilbu,tak bych raději volil klasické střelecké brýle od ESS - brýle odolají přímému zásahu broku vystřeleného z brokovnice ze vzdálenosti 10m.
Souhlas, kompromis, mezi ochranou, váhou a použitelností při udržení low profile
Karlos píše:Ono resit keramicke platy je hezke ale tak jako tak tyto chrani prochu 20 x 25 cm zbytek je chranen "pouze" vestou... hlava take neni zanedbatelny cil, nejde tak ani o to ze by nekdo na hlavu miril zaměrně (to se opravdu miri na tělo) ale to že někdo miří na střed těla ještě neznamená že se tam také trefí.
Citace z KNEUBUEHL, Beat P. Balistika: střely, přesnost střelby, účinek. Vyd. 1. Praha: Naše vojsko, 2004, 235 s. ISBN 80-
206-0749-8
Statistiky o válečných střelných poraněních uvádějí, že méně než 50% zásahů hlavy, přibližně 35% zásahů v oblasti hrudníku a jen 15% zásahů břicha způsobují smrt během krátké doby. Dají se přežít i poškození mozku a i se střelným poraněním srdce může být schopnost dalšího jednání zachována dokonce i po několik minut.
Jen tak pro zajímavost.
Maximus píše:To uaz469: Myslím si, že hard armour lze pořídit levněji - použitelný nosič plátů se dá pořídit od 2,5 - 3 tisíc a skoro nepoužitý za polovinu od nějakého airosofťáka, který si s ním zahrál párkrát v lese a pak zjistil, že ho to zas až tolik nebaví. Pláty se dají také sehnat z druhé ruky - originál keramika je sice zajímavá, ale pro PA situace se mi zdá lepší vhodně nařezaný plát oceli ala Hardox či Armox.

Váží to skoro stejně jako keramika, ale po jednom zásahu se to neroztříští , při nárazu o tvrdou překážku nehrozí prasknutí a v suché skříni to klidně vydrží ležet řadu desetiletí beze změny vlastností.
Optimální se mi jeví pro PA podmínky v našich zemích odolnost NIJ III. Trvat na NIJ IV která ochrání proti průbojné munici ráže 7,62 mm se mi zdá přehnané - zas tak rozšířená by určitě nebyla a navýšení hmotnosti plátů nejméně o 1/4 až 1/3 není prostě opodstatněné.
Absolutní souhlas. Kdybys viděl, co se mi teď dostalo do rukou. Plát, údajně třída III, bez větších známek poškození zastavil 7,62x39 vz.43 s nekaleným Fe jádrem i 7,62 x 54R s železným pláštěm na 10m. Prakticky bez průhybu, multihit tedy předpokládám bez problému. Proti keramice (mám taky) lehké, tenké, houževnatější, keramika je prostě křehká. V PA situaci jsem spíše pro něco takového.
Důvody:
a) dlouhá životnost (ostatní materiály přece jen degradují a čím je poté nahradíte?)
b) odolnost vůči povětrnostním vlivům a nešetrnému zacházení, což v PA hrozí po opravdu dlouhou dobu
c) odolnost proti improvizovaným zbraním, luky, kuše, nabroušené šroubováky :-)
d) rozložení zásahu na velkou plochu, větší pravděpodobnost zachování akceschopnosti po zásahu
Takže ano, měkká balistika je fajn, na přesuny, skryté nošení, ale kvalitní, dobře vyvážený (váha/odolnost) plát se neztratí. Pokud vám jej teda nešlohne "bratrstvo oceli" (a barevných kovů), myslím, že mi rozumíte ;)

Jak budu mít chvilku, zkusím sem nahodit pár fotek a hodnot pro srovnání a představu.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Balistická ochrana

Příspěvek od Karlos »

Dalish: Já jsem jen chtěl vypíchnout že:

1) hlava zas není o tolik menší než plocha hrudníku chráněná plátem
2) pravděpodobnost zásahu hlavy a plátu při letmé (nemířené) střelbě, zvláště z pistole, je skoro stejná
3) o brokovnici ani nemluve, tam je od určité vzdálenosti zásah části ksichtu skoro jistota

Zásah do hlavy bude v PA znamenat smrt v podstatně více případech než je dnešních 50%.
Pripadne mi prostě jen nevyvážené mít chráněn celý hrudník ve třídě "IIIA", část hrudníku plátem ve třídě "IV" a tu nejzranitelnější část těla jakou hlava bezesporu je (i dle tebou citované knihy) mít ve třídě "0" tedy zcela nechráněnou. Vyjma tedy tech očí s brýlema od ESS.

Ono je důležité z jakého důvodu se člověk obrňuje, jak už jsem psal pro někoho kdo se bude přesouvat budou požadavky na osobní pancíř jiné než pro někoho kdo bude stát na stráži u vjezdu do PA vesnice, popr pro někoho kdo bude nucen vylézt z domu a zkontrolovat šramot ve stodole...

Ale ty tebou zminovane platy zni moc zajimave, zastavit mosinku na 10 metru... :yes
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Balistická ochrana

Příspěvek od Reccol »

Vsak i ta hlava se da pro ruzny situace nakombinovat - pro tu straz u PA vesnice neco jako tohle http://armadninoviny.cz/domains/0023-ar ... o/K6-3.jpg (hodne tezka prasarna, ale zase opravdu odolny) a na ten presun neco v tomhle stylu http://soldiersystems.net/blog1/wp-cont ... c_fast.jpg ... Je to v podstate jen o penezich a (v pripade ty prvni) o sakra silnejch krcnich svalech :)
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Balistická ochrana

Příspěvek od Maximus »

Co se týká ochrany hlavy, tak doufám, že časem seženu toto:
http://www.armadninoviny.cz/moderni-rus ... y-6b7.html
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Balistická ochrana

Příspěvek od goral »

k te balisticke ochrane..
neni tajemnstvim ze se delaji ocelovy platy zality do gumy (viz prispevek)... otazka zni
jde to udelat po domacku? kolik by to tak mohlo stat? jakej material shanet?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8791
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Balistická ochrana

Příspěvek od Fabulous »

Materiál: ocel Armox 450 a výše nebo česká alternativa Hardox 400 a výše. Přelepit to gumou asi zvládneš ;)
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Balistická ochrana

Příspěvek od Maximus »

To goral: Už se na tom pracuje ;).
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Balistická ochrana

Příspěvek od Reccol »

Maximus: Nemas lepsi misto toho treba MICH? Prece jen uz je nakou dobu na trhu a cena urcite nebude tak velka, jako ty rusky. A je to v podstate to samy.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Balistická ochrana

Příspěvek od Maximus »

Už jsem jednu viděl na ebay a cena oproti MICH nebyla výrazně vyšší! Navíc si myslím, že standartní ruská vševojsková přilba půjde dřív či později běžně koupit i jinde. Proti MICH je 6B7-1M o 200 g lehčí a větší odolnost ruské přilby proti 7,62 mm Tokarev není k zahození - je jasné, že ta přilba má i určitý potenciál zastavit víceméně náhodný zásah z AK47 na vzdálenost 400 m+.

Zase je určitě fakt, že s průběžným zaváděním přileb ECH, které údajně odolávají i 7,62x39, dojde k masivnímu vyřazování přileb MICH a tím pádem půjde jejich cena také dolů.

U mě, stejně jako i u dalších rozpadlíků, bude hrát velkou roli poměr výkon/cena, takže když seženu 2 kusy MICH za cenu jedné 6B7-1M, tak asi zůstanu u "spojeneckého" vybavení :twisted:.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Balistická ochrana

Příspěvek od Karlos »

U těch vyloženě ocelových plátů se bude muset nějak pořešit ochrana před "rozprsknutou" střelou, kdo si někdy zkusil střelit do popru tak ví co střepiny dovedou. Představte si co by ty střepiny udělali s krkem... nejsem si jist zda ta guma bude stačit to by se muselo vyzkoušet (aby vrstva nevycházela příliš tlustá), možná by nebylo špatné zašití plátu do kevlarové kapsy (odhaduji že střepinky neprojdou již tenkou vrstvou kevlaru)...
Dalish
Příspěvky: 13
Registrován: 09.05.2012 19:20

Re: Balistická ochrana

Příspěvek od Dalish »

Myslíš tohle?

Obrázek

Hit 7,62x39 vz.43 Fe jádro
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Balistická ochrana

Příspěvek od Karlos »

Jo přesně.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Balistická ochrana

Příspěvek od Maximus »

Myslím si, že na plátu důkladně přilepená vrstva nějaké gumotextilie či vyztužené hydroizolace + nosič plátů z kvalitního materiálu asi bude muset stačit. Jinak zajímavou alternativou je třeba měkká vesta ve třídě NIJ IIIA, která má v předu a vzadu integrované kapsy na pláty ve třídě NIJ III, ale to už jsme u nových produktů v ceně určitě přes 10 tisíc kč.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Balistická ochrana

Příspěvek od Karlos »

Dalish: ten plát je tvarovaný nebo je to jen klam? Marně přemýšlím jak plát Armoxu trochu vytvarovat...
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Balistická ochrana

Příspěvek od goral »

Na kolik tak jeden plat z Hardox 400 vyjde (rekneme ze praci si dokaze clovek udelat doma s flexou)?
K tomu rozprsknuti: u ocelaku byva mala vrstva gumy, proti sokovka a je to v nosici platu. Takze to asi musi nejak fungovat.
Odpovědět