Balistická ochrana těla

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Odpovědět
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Matěj »

Dovolím si oživit téma. V posledních týdnech po chvilce dělám pořádek v během let nashromažděného vybavení, něco šlo do popelnice, něco se musí vyčistit, něco pořídit nové a lepší. Vyhodnotil jsem jako nevyhovující balistickou ochranu kterou mám k dispozici. Tato se skládá z několika vest od Kirasy (klasika používaná v AČR, nicméně moderní to bylo před 20 lety). Vzhledem k tomu, že není v mých silách sledovat moderní trendy u všeho, tak bych se chtěl poradit. Za mé služby byla Kirasa to lepší, co jsme v armádě měli k dispozici a já v té době v mnohém zamrzl.
Samozřejmě, že se těchto vest zbavovat nebudu, věřím, že službu ještě můžou poskytnout jak mě, tak někomu z rodiny, nechám si to v záloze, člověk nikdy neví, ale chci se také trošku posunout. Přece jen je to těžkopádný krám, který moc pohybu nedovoluje.
V posledních dnech jsem procházel možnosti, představu bych měl o nějakém nízkoprofilovém nosiči platů s vložkou-vložkami v balistické odolnosti III (jistě, více je lépe, ale to už bych byl asi hmotností a neohrabaností na úrovni Kirasy). Nosič platů volím z důvodu možnosti doplnění o sumky atd. Zde je výběr na trhu široký, horší to bude u platů, musí se jednat o certifikovaný výrobek, který bude reálně možné zakoupit v ČR, popř. možné do ČR alespoň nechat zaslat (většina výrobků např. z USA tedy rovnou padá, což výběr značně omezuje).
Potřeboval bych poradit hlavně v tom, co zakoupit za pláty, jednoznačně asi keramiku. To z toho důvodu, že sice např. i zde v tématu často zmiňovaný Strikeface prodává ocel, ale sami se pod produktem chrání prohlášením, že daný výrobek není bezpečnostní materiál a ani prostředek určený pro osobní ochranu. Mám se rád a na takových věcech se nešetří, z toho důvodu nechci ani žádnou starou vyřazenku po expiraci. S vyšší cenou počítám. Pokud ovšem je k dispozici na trhu jiná možnost ocelových plátů, která certifikovaná je, budu rád za tip. Nedohledal jsem.
Dále, jak je to s měkkou balistickou vložkou o odolnosti IIIA (proti pistolovým rážím), vyplatí se to do nosiče řešit nebo je to u platů s odolností III již zbytečné? Z logiky věci mi to vychází na jen zbytečnou zátěž navíc.
Ohledně výběru nosiče, jistou představu mám díky stále sloužícím kolegům, kteří mi pár konkrétních výrobců doporučili, ale čím víc rad, tím lépe. Takže nechám si klidně poradit v tomto také.

Díky.
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od GOD »

Matej:
aký účel to má plniť? (otázka pre teba, ja odpoveď nepotrebujem)

ohľadom keramiky, nižšie je firma čo robí aj pre rakúske silové zložky.
http://www.war-ballistics.com/sk/katego ... icke-platy

Nemám od nich nič, ale je to koncepciou mojej zostavy:
mam to na zábavu a nezáleží na tom môj život...
Ďalej mi nevadí keď to zničím.

K tej vojenskej kirase: mal som za to že je určená do mestského boju, kde sa počíta každý decimeter štvorcový ochrany.
Informácia je v časopriestore.
Uživatelský avatar
Koso
Příspěvky: 186
Registrován: 06.01.2021 18:18
Pohlaví: muž

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Koso »

Zaujimave produkty som videl aj na webe battletested, maju tam aj keramicke platy aj relativne velky vyber nosicov, pripadne priamo nepriestrelne vesty aj na skryte nosenie
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od hrd »

U keramických, resp. UHMWPE, plátů vidím problém v tom, že jsou u nás běžně jen v rozměrech 250x300.
Ale hlavně, bral bych pouze od prověřeného výrobce, kde není riziko, že to ojebal a udělal jen tak, aby to vyhovělo normě a nic víc (pak je reálná krycí plocha oproti ocelovým podstatně menší).
U ocelových je problém protistřepinová ochrana. Pokud vím, tak Paxcon dělá u nás jediná firma a dodatečně nastříkat jiný plát než od Strikeface stojí tolik, že se to nevyplatí.
Kapsy moc k dostání nejsou, takže by se musely nechat vyrobit a to vyjde poměrně draho. Použití starší kapsy (např. z Kirasy) je stejný případ jako starší měkká balistika - může to být OK, ale životnost není neomezená (je závislá na používání atd.).
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Matěj »

KOSO: Díky, projdu

Hrd: U oceláků mě odrazuje, že u výrobce Stikeforce se přímo u produktu distancuje od použití plátů k použití, pro které je vyrábí. Buď vyrábím jak mám a potom holt musím vysolit korunu na certifikaci produktu (stejně to ve finále zaplatí zákazník, certifikované pláty by si jistě pak našly další zákazníky) a nebo naopak mám důvod, proč do certifikace nejít.

GOD: Díky za tip, našel jsem si, že dodávají keramiku i pro PČR. Zkusím je oslovit.

Ohledně kirasy, tady jde o zastaralost, jistě, že ochranu sice poskytuje, ale je to dost neohrabaný těžkopádný krám. Chci zkusit něco mobilnějšího. Krásu nechám ale samozřejmě v "NZ".
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1294
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Kapo »

Vcelku vyčerpávajúce videjko: "BALISTICKÁ OCHRANA od A do Z / Life Protection BODY ARMOR"

https://www.youtube.com/watch?v=EjHvsP1 ... BDIT%C3%8D

"Jak vybrat NOSIČ PLÁTŮ / 4.díl - VELKÉ SROVNÁNÍ ARMÁDNÍHO VYBAVENÍ"
https://www.youtube.com/watch?v=efABtem ... BDIT%C3%8D
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1036
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od vratnikp »

Ahoj, pokusim se tema uchopit nejak systematicky:
Nosic- psal si o moznosti oveseni sumek a ze pocitas s vetsim rozpoctem, tedy za mne musis pocitat s tim, ze te komplet nosic vyjde na nejmin 20 000 pujdes li cestou vyssi stredni tridy.
Nosic +-4000. Keramika 2x 5000 a zbytek padne na kvalitni sumky.
Mrkni na nosice od ceskych firem custom gear, tacticalpro a fenix. Ze zahranicnich mi pride fajn warrior. Pak jsou moc pekne veci od blueforcegear nebo treba velocitysystems, ale to uz je nosic za 10+ a nemyslim si ze je 2x lepsi nez od drive zminenych firem.
Pokud vim, jedinou certifikovanou keramikou v soucasnosti u nas prodavanou jsou platy od 4M. Priplatil bych si za co nejlehci plat. Ale je to jen ve formatu 250x300.
Jak bylo psano u oceli je problem s protistrepinovkou. Strikeface na reseni ma monopol a podle toho vypadaji ceny. Sam z hardoxu palim bezne, takze vim, ze se vcetne dane dostanu pod 500kc/plat z 6mm hardoxu. Sice ten armox advanced co nabizi zni moc pekne,ale jestli dat 5000 za ocel, nebo keramiku co jde do OS volim keramiku. Hmotnost stejna, ale vim, ze jsem chranen pred strepinami a hlavne, ze se zadny projektil po platu nesveze a neodrazi se, jak se u oceli stava.
Mekkou balistiku bych zvazoval jen v pripade, ze mas i funkcni kevlarovou helmu, jinak mi to prijde zbytecny.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1129
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Haluziak »

Jenže ocel máš prakticky na vždy a je lemplovi vzdorná. TZV keramika je náchylná na pády vodu etc etc. vše má svoje pro a proti. Taky je ta keramika tlustá :D

Mě by se líbil Armox Advanced 4,5mm (který záhadně není u strikeface v nabídce) pod to 6mm antishocku a máš plát i s antishockem který má 15-20mm i s paxconem? Kolik mají na tloušťku ty keramiky i s antishockem?

A až mě to nasere a mrdnu s tím o strom tak se tomu nic nestane. Teď ještě vyčlenit ten cash na tyhle srandy, furt to nějak odkládám, furt jsou potřeba jiné věci.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1036
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od vratnikp »

Ma lvl4 keramika ma i s 6mm antishockem nejakych 27-28mm. Keramika ma garantovanych 10 let. Me keramika takovych 360 dni v roce lezi ve skrini. Verim, ze i za 15 - 20 let bude fungovat. Keramiku vyradim az v dobe, kdy se zacne delaminovat až = bude duta na poklep. Plavat v ni nebudu abych resil vlhkost, jde o to ji neskladovat ve sklepe u jablek.
U oceli se fakt bojim odrazu nebo odkrojeni protistrepinovky a jeji nefunkcnosti. Argument ktery obcas slycham, ze keramiku muzu po prvnim boji kde to schytam zahodit a ze ocel je lepsi protoze furt bude 100% fungovat i v X te prestrelce po Y zasazich povazuju za blbost. Neprustrelna vesta za mne neni prostredek, co ma zajistit abych z boje vysel nezranen, ale ma mi umoznit boj vyhrat. Za jedinou vyhodou oceli povazuju cenu. Me zalozni hardoxove platy mi i s protistrepinovkou vysli na 1500. Kdyby byla ocel lepsi, armady by u ni zustali a neprechazeli na keramiku
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
Xassasin
Příspěvky: 35
Registrován: 09.10.2013 12:06
Pohlaví: muž

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Xassasin »

Haluziak píše: 20.07.2021 14:21 Jenže ocel máš prakticky na vždy a je lemplovi vzdorná. TZV keramika je náchylná na pády vodu etc etc. vše má svoje pro a proti. Taky je ta keramika tlustá :D

Mě by se líbil Armox Advanced 4,5mm (který záhadně není u strikeface v nabídce) pod to 6mm antishocku a máš plát i s antishockem který má 15-20mm i s paxconem? Kolik mají na tloušťku ty keramiky i s antishockem?

A až mě to nasere a mrdnu s tím o strom tak se tomu nic nestane. Teď ještě vyčlenit ten cash na tyhle srandy, furt to nějak odkládám, furt jsou potřeba jiné věci.
Armox advanced prý není a ani v dohledné době nebude. S paxconem to prý vypadá taky bledě kvůli nedostatku plastů ve světe. Volal sem tam k nim a nakonec objednal ten 5mm armox 600. U mě nakonce vyhrála ocel protože to vydrží navždy
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od hrd »

vratnikp píše: 20.07.2021 16:03 ... Kdyby byla ocel lepsi, armady by u ni zustali a neprechazeli na keramiku
Jak se to vezme. To, že to za 10 let ležení ve skladu balistika vyexpiruje a musí se nakoupit nová, je možno dnes z pohledu armádních zakázek považovat za výhodu.
Kdyby to bylo nesmrtelné, tak co by si na MO, v ČZUB atd. počali?
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Germanik1 »

Otázka je, jestli za 10 let ještě s ocelí poběžím. Pomalu začne rozhodovat váha
Udělám co musím
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Matěj »

S vyšší cenou počítám, to problém není. Už dávno vynechám fázi různých experimentů l, abych ušetřil korunu (většinou se to totiž nepovedlo), navíc na některých věcech šetřit nechci.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od hrd »

Taková úvaha k hmotnostem. Uvažujme keramický panel 250x300 (jiný rozměr jsem u nás nikdy neviděl). Dejme tomu, že výrobce plátu plní již přísnější normu, která vyžaduje, aby měl požadované vlastnosti max. 51 mm od kraje (u starší stačí 76 mm). Výrobce se rozhodl, že bude solidní a nebude šetřit náklady a bojovat o co nejnižší koncovou cenu, takže bude panel mít vlastnosti už 25 mm od kraje (tedy udělá krycí plochu o cca 1/4 větší než by musel), takže reálná krycí plocha bude cca 200x250. Váha takového plátu level IV SA býva kolem 3.3 kg.
Pokud bude ocelový plát Armox 500 6.5 mm se stejnou reálnou krycí plochou, tedy o rozměrech 210x260 (uvažuji pro jistotu +5 mm na každé straně), jeho váha bude asi 2.8 kg. Cca 0.5 kg na protistřepinový nástřik této velikosti plátu (zhruba odhaduji, případně mě opravte, pokud to někomu vychází jinak). Dohromady 3.3 kg, tedy stejně, jako u keramického.
Udělal jsem někde chybu? Přijde mi, že většina těch, co běhají s "lehkými keramickými pláty", si neuvědomují, že by stejnou ochranu poskytl ocelový plát menších rozměrů, stejné hmotnosti. Věřím tomu, že renomovaní výrobci budou mít krycí vlastnosti u svých plátů lepší, ale pak pochybuji, že takové se budou prodávat za 5000 Kč.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od Germanik1 »

A jaká bude u obou expirace? Stejná?
Udělám co musím
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od GOD »

oceľ má problém s priebojnými a - alebo rýchlymi strelami (nad 900m/s). V tychto vodách funguje keramika lepšie, ale je drahšia.
Přílohy
1.jpg
Informácia je v časopriestore.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od hrd »

To jo, ale 6.5 mm probije akorát 7.62x51 AP, cokoliv menšího ne (tedy ne SS109, 7.62x39 AP, 7.62x51 FMJ ...).
S tím bych se já spokojil.
Jinak keramiku do vesty, co vyhovuje NATO 4569 Level 1 (tedy ekvivalent Armox 9 mm), jsem neviděl (netvrdím, že neexistuje), bývá to jen podle NIJ.
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od GOD »

- u 6,5mm negarantuje udržanie 7,62x39 API
- akonahle sa to začne motať nad 950m/s tak to neni gút, konkrétne 5,56 poloplášť 1027m/s
Přílohy
2.jpg
Informácia je v časopriestore.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od hrd »

7.62x39 AP by měl vydržet podle Ruské normy i plát do Kirasy, který má jen 6 mm.
Nevím, z čeho by měl přiletět poloplášť s v=1027, nějaká klika 24" na krátkou vzdálenost?
To zase klidně risknu.
Jinak ověřeno, že 5.56 55 gr ze 14.5" (910 m/s) neprojde přes plát 4.5 mm, co mají v ZS.
Osobně tipuji, že rozdíly v těch garancích jsou dané různými metodikami testování.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Balistická ochrana těla

Příspěvek od hrd »

Ještě asi může být rozdíl, že není AP jako AP. Konkrétně ze ZS mám třeba info, že průbojnosti např. u Polských a Bulharských 7.62x39 jsou různé.
Odpovědět