Použitelnost staré plynové masky

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Použitelnost staré plynové masky

Příspěvek od Heike »

Předem se omlouvám, pokud se to tu někde řešilo, kdyžtak prosím Adminy o smazání. Mám možnost získat staré plynové masky, originál zabalené, cca z roku 1956. Obal není z plechu, jak je znám, ale z nějakého papíru, tvrzeného, válec stejného rozměru jako plechové, s řemenem. Jsou naklouzkované, filtr nepoužitý. Myslíte že se vyplatí je začlenit do domácího skladu? Na co všechno je lze použít, jsou li funkční, a na jaký druh zamoření jsou účinné? Děkuji.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Použitelnost staré plynové masky

Příspěvek od sigmark »

filtry máš jaké? mohl bys dodat fotky?
všeobecně proti čemu maska je je definováno spíš filtrem než maskou samotnou. draegery se standardními nato filtry se dají sehnat kolem 1200. po kolika je máš? filtry se dají sehnat i novější, budou odpovídat standardům varšavké smlouvy ( jiné stoupání závitu. MOFy jsem ti schopný sehnat určitě malé, možná velké. osobně bych si to na hubu nedal, ale lepší něco než nic.
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Použitelnost staré plynové masky

Příspěvek od Heike »

Dnes jsme to viděl zběžně, fotky bohužel nedodám. Zítra mrknu, třeba najdu nějaký návod nebo popis a budu konkrétnější. Mimochodem, mám i novější masky, ty buldoky, nebo jak, takže tyhle z civilní ochrany beru skutečně pro případ lepší než nic. Aktuálně teď soukám drobné jinam(Mimino), ale děkuji za nabídku. Borec jich našel prý hromadu, někde v kůlně po nějakém komunistovi, no a mě jen napadlo, zda nejdou využít. A s tím lepší než nic-aby si člověk neuhnal astma, kdyby třeba došlo ve filtru k nějaké reakci za ty roky.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Použitelnost staré plynové masky

Příspěvek od sigmark »

mám pocit že se z těch starých uvolňoval chrom či jaký čert...

M 10 má jednu ZASADNI nevýhodu: nevyměníš v ní filtry za chodu, musíš jí sundat, vyměnit, což není jen tak, a narvat zpět na kokos. než to uděláš tak jsi tuhý Heike. BW masky se dají za necelých 500 nejeté, ještě v původním obalu
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Použitelnost staré plynové masky

Příspěvek od Heike »

To je pravda. A ani se v nich tuším nedá slušně mířit, nic. Ty staré masky jsme myslel mít třeba ve sklepě, pro takové to PA domácí posezení, když vedle baráku vykolejí vlak s chlorem třeba. Myslím že to byl azbest...Však otázka zněla, zda mají tyhle masky zadarmo nějakou cenu vůbec...
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Použitelnost staré plynové masky

Příspěvek od sigmark »

fetkám bych to prodal, ať si to bongo pořádně užijou, ale tobě bych to asi neradil
pokud nechceš být pacient měsíce na kožním :-D

dodej fotky až budeš mít možnost, koukni jestli nejsou zpuchřelý, pak budeme vědět víc;-) . i M10 nepoužitý, co jsem měl možnost vidět už začínají být za hranicí životnosti, puchří a jsou takové ...mazlavé..humus.
Uživatelský avatar
Fenring
Příspěvky: 135
Registrován: 14.01.2012 11:33

Re: Použitelnost staré plynové masky

Příspěvek od Fenring »

Pokud to není reklama, tak doporučím tyto stránky http://survive-ability.cz/.

Pokud byly mask a filtry jakštakš dobře uskladněny, tak i po této velice dlouhé době jsou funkční a nezávadné.

O nějakém uvolňování čehokoliv z filtrů, nebo masek jsem nikdy neslyšel, ale pokud uvedete věrohodný odkaz, tak sem s ním. Naopak podle testování z roku 2010 jsou veškeré tyto věci plně funkční a nezávadné (Viz zdroj). Sám jich mám doma pořádnou zbírku :mrgreen: mít kousek chemičku není jen tak :mrgreen:

Zdroj:
http://survive-ability.cz/VLASTNOSTI_OC ... TREDKU.pdf
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Použitelnost staré plynové masky

Příspěvek od sigmark »

pokud jsem cetl dobre ty testy, tak od roku 88 do minulosti se naslo vzdy nekolik filtru ktere nevyhovely? testy stare 4 roky, tzn. dneska by to byly filtry pocinajici rokem 1992, ktere obsahuji rizikovou skupinu. a ja bych nerad sahl po nevyhovujicim filtru zrovna ve chvili kdy potrebuju aby byl vyhovujici
Uživatelský avatar
Fenring
Příspěvky: 135
Registrován: 14.01.2012 11:33

Re: Použitelnost staré plynové masky

Příspěvek od Fenring »

Tak tady se jedná samozřejmě o poměr cena/výkon. Nikdo ti nezaručí 100%funkci, i u nových filtrů můžeš najít zmetky. Je ale dobré mít tabulku jako je ve zmíněném dokumentu, podle které můžeš vyřadit potenciálně horší filtry. U masky jednoduše zjistíš, zda těsní a zda se nerozpadá.

Nejideálnější a nejjistější řešení je a bude vždycky nová maska a nové filtry. Ale to už je cenově někde jinde, než staré masky se starými filtry.

Pro moji potřebu a pravděpodobnost mi staré vyhovují. Výsledky testů mě přesvědčily s tím, že časem možná budu modernizovat, ale staré ponechám do zásoby.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Použitelnost staré plynové masky

Příspěvek od Maximus »

Co jsem se díval na ty testy starých masek, resp. filtrů, tak pokud nevyhověly, tak pouze spíše o "fous". Takže za mne je i starší maska o kus lepší než žádná.
http://ekonomika.idnes.cz/i-stare-masky ... 0_test_jan

Pak je tu ale elementární otázka, na co rozpadlík potřebuje masku? Osobně ji mám pouze pro případ zamoření okolí domu radioaktivním spadem, pro případ nějaké pandemie či se mě někdo pokusil "vyčudit" z bráněného místa. Případně pokud bych musel pracovat s nějakým toxickým materiálem. S plynovými útoky nepočítám a chemičky ve svém okolí nemám.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Použitelnost staré plynové masky

Příspěvek od sigmark »

o tom žádná. lepší cokoli než hadr přes hubu. to s chromem jsem nenašel, považujme to tedy za fámu :-)
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Použitelnost staré plynové masky

Příspěvek od Heike »

Díky všem za odpovědi. Maximus: K čemu ji potřebuji nevím, snad jen pro strýčka příhodu. Nevíte jak si stojí při zamoření v kouři? Přeci jen, v 56tém moc plastů nebylo a dnes při požárech počítám hlavně s plasty. Sám si myslím, že je lepší investovat u mě do jiných věcí než do masky, ale když se možnost naskytla, proč ji nevyužít. Takže si je vezmu, lepší něco než nic, jak píše většina. Sigmark: Fotky zatím nemám. Fenring: Včera jsem našel okdaz, kdy se z masek z r. 1956(zrovna na ně se ptám) má uvolňovat azbest. A protože Rozpadu věřím občas víc než spoustě odkazů, v některých věcech, mohou mé dotazy vypadat naivně, nebo že jsem líný gůglit.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Použitelnost staré plynové masky

Příspěvek od sigmark »

Heike: kouř z čeho? primární problém kouře budou saze, které zanášejí filtr
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Použitelnost staré plynové masky

Příspěvek od surikata »

Pokud si dobře pamatuju tak plynové masky nefungují v kouři z ohně. Při výcviku nám tvrdili , že se v nich udusíme tak při požáru nanasazovat. Mělo to něco společného s uhlíkem který by se vázal na filtry. Pokud je to jinak tak mě opravte.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Použitelnost staré plynové masky

Příspěvek od sigmark »

nekde jsem se docetl ze je to kvuli tomu ze se vytesni kyslik, respektive jeho pomer klesne pod 17% v atmosfere a pak uz to neni tak docela dychatelne.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Použitelnost staré plynové masky

Příspěvek od Maximus »

Při požáru a tím spojeného sníženého obsahu kyslíku a zároveň zvýšené koncentrace oxidu uhličitého plynová maska z principu nefunguje, nicméně v zakouřeném objektu je lepší mít masku než dýchat toxické zpodiny hoření a částice popele a sazí. První bych raději vyčerpal absorpční schopnost masky a potom až absorpční schopnost svých plic :twisted:.
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Použitelnost staré plynové masky

Příspěvek od Heike »

Maximus: Asi tak. Jak jsme psal, jsou to staré herky, dejme tomu kdybych musel probehnout kouřem, nebude mě trápit že maska skončí někde na hnoji. Sigmark: Kouř z plastů, například. A je to dotaz, do masek skutečně nedělám.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Použitelnost staré plynové masky

Příspěvek od sigmark »

no spalováním plastů vzniká kdeco...navic produkty budou dal reagovat s okolim. pri rychlem opusteni te asi ale nejvic budou trapit saze a poletujici bordel, ktery bude zasirat filtry

tady nejběžnější plasty
http://www.ecmag.com/section/miscellane ... insulation

dalsi info napr zde:
http://www.dtic.mil/cgi-bin/GetTRDoc?AD=ADA305577

http://www.carahealth.ie/health-conditi ... astic.html

tohle vypada jako zajimava publikace
http://books.google.cz/books?id=SmtjSD1 ... &q&f=false

a tohle
http://ntrs.nasa.gov/archive/nasa/casi. ... 003257.pdf
pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Použitelnost staré plynové masky

Příspěvek od pracintl »

Maximus píše:Při požáru a tím spojeného sníženého obsahu kyslíku a zároveň zvýšené koncentrace oxidu uhličitého plynová maska z principu nefunguje, nicméně v zakouřeném objektu je lepší mít masku než dýchat toxické zpodiny hoření a částice popele a sazí. První bych raději vyčerpal absorpční schopnost masky a potom až absorpční schopnost svých plic :twisted:.
Problém požáru je problém oxidu uhelnatého - maska, kde je hlavním filtračním prvkem uhlí, oxid uhelnatý nezastaví. Je třeba použít jiný filtr.

Oxid uhelnatý je nebezpečný tím, že má více jak 200x větší "přilnavost" k hemoglobinu, než kyslík. Protože se většina kyslíku přenáší v krvi chemickou vazbou, a protože tuto vazbu obsadí oxid uhelnatý, nedochází k transportu kyslíku do tkání. Dojde k "vnitřnímu dušení", i když je kolem dostatek kyslíku. Ten se prostě do krve už "nevejde". Při 0.1% CO ve vzduchu je obsazeno 50% hemoglobinu. 0.2% CO ve vzduchu může již být fatální.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Použitelnost staré plynové masky

Příspěvek od Maximus »

Omlouvám se za upsání, samozřejmě že problém je oxid uhelnatý a nikoliv uhličitý :oops:. Nicméně pokud chci opustit zapálený a zakouřený dům, tak otrava CO nenastane hned, stejně tak při pokusu o vykouření z bráněného domu (třeba zapaléním hromady pneumatik) v určité vzdálenosti od domu budou spíš problémem toxické splodiny hoření a saze - že filtr nevydrží dvě hodiny ale jen 20 minut (stále mám 20 minut navíc).
Odpovědět