Výběr vhodné obuvi

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Odpovědět
Lamik
Příspěvky: 16
Registrován: 15.04.2020 19:36

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Lamik »

Meindl uz taky bohuzel neni to, co driv. Prvni pohory Meindly kupovane v roce 1997 vydrzely s jednou vymenou podrazek 10 let chozeni po horach a jeste dnes je mam na praci na zahrade - byly jeste site v Nemecku. Druhe odesly po peti letech a pak uz jsem kupoval Hanwagy.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Maximus »

Až budu mít cestu do Trentina, tak mám v plánu doplnit moje postarší Alasky botami od Dallapé:
https://www.calzaturedallape.it/prodott ... lto-detail

Jsou z legendární "nízkoúdržbové" kůže Gallo Juchten - pár vyrobců používá tuto kůži silnou 3,7 mm a Dallapé "jen" 3 mm, ale i tak je to stále nadstandartní tloušťka a boty díky tomu nejsou tak hrozně těžké - i tak pár bot vybraného modelu ve velikosti 42 váží 2,5 kg a já potřebuji 48 :twisted:.

Díky poctivému šití nehrozí, že se odlepí podešev jak u běžné produkce (majitelé vojenských "Prabosek" z NZ by mohli psát o tom romány). Cenově Dallapé vyjdou levněji než šitá konkurence od Hanwagu nebo Makary, které zvalcuji prave pouzitim Gallo Juchten.

Počítám, že už by to byly pohorky na "doživotí" a poté se staly součástí dědictví - prostě PA boty 8-).
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Montezuma
Příspěvky: 378
Registrován: 08.06.2021 19:14
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Montezuma »

Zdar, krátce přispěju. Velmi mile mě překvapila životnost běžeckých bot od Kalenji z Decathlonu. Loni jsem koupil na podzim lepší boty této značky za nějakých 350 korun :D . Chodím v nich imrvére všude, do města i na výlety do přírody (pokud teda vyloženě nejdu na nějakej přechod na více dní). Boty mají po roce sjetej vzorek adekvátně svému používání a pár drobných oděrek na povrchu. Předchozí pár těchto bot jsem používal v Kyrgyzstánu při brodění potoků místo sandálů - nerozlepily se a vydržely. Vydržely dokonce i občasné rytí na zahrádce.

(Naopak velké zklamání mi přinesly běžecké boty Nike za dva litry, ty jsem nosil prakticky jen na běhání a občasné nošení a za rok vypadají o poznání hůř, dokonce mi na vnitřní straně nártu lezou do nohou nějaké kovové výztuhy :head . )

Samozřejmě mají boty z Decathlonu své limity a omezení, nejsou dobrý na dlouhé chození v zimně nebo v dešti, na druhé straně ale jsou hezky prodyšné a rychle schnou, takže na přesun do práce i v té zimě stačí. Rovněž je třeba podotknout i další nešvar, a tím trpí většina běžeckých bot, že se při větším používání rychle sešlape podrážka, takže po několika stech kilometrech hůř tlumí nárazy.

Životnost při skoro celoročním celkem intenzivním používání mě vyšla na nějaké dva až tři roky. Líbí se mi na nich hlavně to, že jsou prodyšné a rychle schnou, což si myslím, že je proti koženým pohorkám obrovská výhoda. Dál - tím, že jsou prodyšné a rychle schnou, nemusím řešit takové věci, jako plísně na nohou a další podobné neduhy, s čímž mám problém vždycky po delším přechodu v pohorkách.
NoobsRush
Příspěvky: 119
Registrován: 17.01.2021 12:44

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od NoobsRush »

Já jsem z kvality bot od nike/reebook/adidas apod poslední dva roky taky těžce zklamaný a je jedno v jaký cenový relaci se pohybují. Pokaždý si kupuju trekový boty/volný čas a do půl roku se rozpadly. Nadruhou stranu jsem teď koupil celkem podezřele levný salmony a ty jsou zase super
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Ulfhednar »

U všech bot strašně klesla odolnost tkaniček. Hanwag, Prabos, Salomon... všude se mi do roka a půl toxpadly. A prodavač v Hudy mi potvrdil, že poslední dobou prodávají daleko víc tkaniček. Asi ekologická výroba.
Óðinn á yðr alla
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Germanik1 »

Vždycky jsem na jedny boty potřeboval 2-3 tkaničky. Dneska na těžké nebo treky kupuju a řežu barevně vhodný materiál z provaznictví. Jsem si myslel, že se to děje jenom mě 😆
Udělám co musím
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Ulfhednar »

Já tam zkusím repky. I když sehnat barvu je problém a nejsem si jistý, že budou držet zavázané. Paracord také není ideál... :?
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Redneck
Příspěvky: 222
Registrován: 18.01.2016 21:28
Pohlaví: muž
Bydliště: Městecko

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Redneck »

Parakord je pružnej, vytahuje se. Mě tkaničky taky nevydržej, když kupuju boty, tak beru rovnou náhradní tkaničky.

Co se týče bot, mám už pár let do přírody a na práci v lese kožený pohorky výrobce Garmisch. Po šesti letech mám sešlapanou podrážku a objevila se prasklina mezi podešvý a svrškem. Takže bych to hodnotil velmi dobře vzhledem k poměru cena/výkon.

http://www.garmischsro.cz/index.php?opt ... duct_id=41

Do práce jsem pořídil Nomad Mid od Prabosu, po půl roce denního nošení 8-12 hodin zatím žádnej problém, kromě tkaniček.

https://www.botyprabos.cz/obuv-prabos-n ... ck-s90314/
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Vladimir »

Ja používam namiesto šnúrok paracord, ale je pravda, že sa rozväzuje. Keď sa ale poriadne "zatiahne", tak sa to dá.
Vladimír
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Ulfhednar »

Paracord je celkem pevný, ale fakt se vytahuje a nedrží. Ty repky se alespoň nevytáhnou a jsou velmi pevné. Jen ty uzly...
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4351
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od bivoj »

Ad rozvazující se tkaničky:
https://www.youtube.com/watch?v=1RbaIo4VdbA
(Nebo jiný obdobný "nerozvazující se" tkaničkový uzel)
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Stenny »

Kdo máte Vagabundy nebo Nomady od Prabosu, jak vám (namazané, samozřejmě) drží vodu venku v terénu typu mokrá tráva/mokrý sníh? Asi 4 roky jsem od podzimu do jara chodil do lesa v kožených membránovkách od Bennonu, ale teď mi definitivně odcházejí (trhá se materiál jazyka, na obou) a ačkoliv membrána na několika místech povolila už tak po dvou letech života, pořád jsem v nich měl celkem suché nohy, i když jsem celý den šlapal někde na Roverkách směs sněhu s vodou. Uvažuju, jestli tentokrát zvolit kožené bez membrány, a Vagabundy mi přijdou jako dobrá možnost pro moje široké nohy.
Uživatelský avatar
Montezuma
Příspěvky: 378
Registrován: 08.06.2021 19:14
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Montezuma »

Membránu (goretex) bych do kožených bot asi už nechtěl. Ono se v tom sice hezky chodí, ale jen nějakých prvních 100-200 kilometrů, pak membrána odejde. Sehnal jsem si botky od Asola, co mají kůži i vevnitř, chodí se v tom pěkně, akorát ta noha se potí ne až po těch 100-200 kilometrech, ale hned po nákupu.

Samozřejmě to předpokládá, že boty s membránou se nebudou mazat krémem, protože po namazání přestává membrána fungovat taky....
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Maximus »

Pokud se kožené boty mazou adekvatnim kremem, tak na funkci membrany to zas takovy negativní vliv nema. Mam stale ty same Hanwagy Alasky už aspoň 10 let a stale mam v nich sucho a drží. Pouze jednou vyměněna prochozena podrazka.

Jak jsem psal výše, už bych si koupil jako náhradu ci spíš zálohu pro zajímavé časy šité boty (nelepene) z kuze Galo Juchten.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Ulfhednar »

Mám Vagabundy ošetřované krémem z festovniveci.cz (ne impregnace, ale krémem) a jsou dost odolné. Celý den v mokré trávě nebo velkém dešti, kdy na ně teče voda z návleků nedají, ale většinou mám v botách mokro později, než ostatní s GTX botami, kde už membrána není 100% (což je většinou velmi brzo). Nějakou tu mokrou louku, krátké šlápnutí do potoka či hlubokého bahna dají v klidu. Pokud by se napustily voskem, budou 100% vodotěsné, ale zkrátí se životnost kůže. Oproti GTX botami uschnou podstatně rychleji a nesmrdí. Zpravidla to proteče u kořene jazyka. Ale jak píši: docela to trvá, než pustí.
Mám dva roky staré Hanwag Banks GTX, jsou velice pohodlné, ale teče do nich podstatně dříva víc, než do kožených Prabosů.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Redneck
Příspěvky: 222
Registrován: 18.01.2016 21:28
Pohlaví: muž
Bydliště: Městecko

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Redneck »

Stenny: Nomády držej, naposled 2 hodiny v mokrym tajícím sněhu, uvnitř sucho.
NoobsRush
Příspěvky: 119
Registrován: 17.01.2021 12:44

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od NoobsRush »

Mám od Prabosu Nomády, na dlouhodobou zkušenost je asi nesmysl dělat závěry, nicméně je tahám na turistiku a další pochody v terénu všude. Největší extrém při kterým jsem myslel že je doslova zničím byl koncem srpna při 48 hod cvičení v Milovicích když byly ty prudký chcance. Chodil jsem hlubokým bordelem od keřů, zeleně, přes bahno se štěrkem, celou dobu za doprovodu intenzivního chcance který neustával a nohy jsem měl krásně suchý bez mozolů na který trpím a to jsem chodil bez návleků.
Za mě teda krátkodobá zkušenost super, jen mě teda vadí jištění toho kotníku. V zimních salmonech mám kotník fixlý tak, že je skoro nemožný abych si udělal výron a ta bota mě podrží, ty nomády jsou takový volnější a ta jistota fixace kotníku v nich taková není
fransilice
Příspěvky: 98
Registrován: 26.08.2015 13:45

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od fransilice »

Sic s nomadem zkušenost nemám,ale stačili mi condoriri a horší botu na chození jsem ještě neměl-tažká,ztráta barvy asi po dvouch kilometrech,stabilita kotníku nulová a popraskání kůže asi po půl roce....takže prabos už nikdy
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Ulfhednar »

Dcera má Condoriri asi třetím rokem. Naprosto bez problémů. Mě Hanwagy začaly protékat ani ne po půl roce a rozjel se mi šev. Takže babo raď.
Každopádně si myslím, že hlášky typu " X už nikdy "jsou blbost, která uživateli mnoho štěstí nepřinese. Je to třeba Prabos, kdo dělá jedny z nejlepších kanad vůbec - BW2000.
Óðinn á yðr alla
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Zapadlo »

Včera umřely mé další Prabosky (po deseti letech občasného užívání).
Mezi lehounkým odchlípnutím podrážky a jejím upadnutím uplynulo pár hodin chození po městě.
prabos (1).jpg
Odpovědět