Výběr vhodné obuvi

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Ulfhednar »

Ono to drahé není (krabička vydrží dlooouho) a hezky voní. Člověk musí být trochu bushsexuál :)
Mě se na tom líbí perfektně vyvážený impregnační účinek a kondicioner. Myslím, že borec z festovnich věci ví, co dělá.
Lanolin na kůži mi přijde, že jeho impregnační účinek rychle mizí. Kůži změkčuje podle mě až moc. Je to dobrá součást krémů a samozřejmě použitelný je. Ona celkem funguje i vazelína. Ale prostě bych řekl, že lze mít lepší péči a dát 250,- za krabičku, co mi několik (málo) let vydrží i při celkem intenzivním použití je IMHO OK.
Óðinn á yðr alla
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od PeFi »

Tak poprvé jsem s Keeny šáhnul vedle (Keen Karraig Mid WP):
https://www.keenfootwear.cz/boty-keen-k ... mid-wp-men

Bota celkem robustní, měla nahradit mé oblíbené prakticky celoročně používané Keen Durand Mid, ale opravdu hrozně blbě se mi utahují tkaničky - mají v očkách příliš velké tření, takže se neposouvají a nastavit správně míru dotažení aby to bylo tak akorátm je časově náročné.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Ulfhednar »

Letní Keeny umí NEUVĚŘITELNĚ smrdět. Jinak docela drží, to jo.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Xemon
Příspěvky: 22
Registrován: 28.06.2015 23:59
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Xemon »

Zdravim Rozpadlíci, hledám nějaké vhodné trekové boty ve třídě A/B na toulání po všech různých místech v ČR ať už jen sejít v lese z cesty, přelézt nějakou tu hromadu kamení tam či se projít po Krkonoších. Preferoval bych nižší kotníkovky, aby nebyly zbytečně těžké a zároveň se dali pohodlně v případě potřeby hodin do batohu, ale v aby aspoň částečně ten kotník v nečekané chvíli udrží. A/B stačí s mojí váhou až až i s plnou krosnou a do tvrdších taky nechci jít kvuli přesunům přes asfalt (zkušenosti s Meindl Vakuum co mám cca. 10 let). Rád bych se držel nějaké rozumné kvality a ověřených značek jako Meindl, Hanwag, Lowa v cenové kategorii ne víc než 4k (4,5k MAX).

Mám pár kousků co mi padlo do oka. Původně se mi zalíbily Lowa Zephyr low, ale je na ně hromada stížností, že drží špatně na nohou. Takže asi některé z těchto? Či jít do Zephyr midů?

Lowa Renegade LO https://www.hanibal.cz/lowa-renegade-gt ... 2890/#9162
Salewa MS MTN Trainer Lite https://www.hanibal.cz/salewa-ms-mtn-tr ... 470/#26002
Hanwag Banks Low https://www.hanibal.cz/hanwag-banks-low ... 249/#24797
Lowa Taurus Pro Lo https://www.hanibal.cz/lowa-taurus-pro- ... 598/#26825 (i když na tyhle se dívám lehce skepticky)

Budu rád za každý tip :hand
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 874
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Count »

Manželka má Scarpa Mojito Hike GTX a je spokojená. Na jednodušší tůry jsou to fajn boty a Scarpa obecně šije slušně.
https://www.alpsport.cz/Product/cs-CZ/1 ... -gtx-63310
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Ulfhednar »

Hanwag Banks mám. Protejkaji daleko víc, než čistě kožené (bez GTX) Prabosky Vagabund s poloviční cenou.
Obecně bych boty s GTX už nebral. V botách má smysl jen v lehkých textilních, na krátkou a belmk lehkou zátěž, bez ambicí na odolnost a dlouhodobou použitelnost.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od proforma »

https://www.varusteleka.com/en/product/ ... t=products

Narazila jsem na tyhle zajimavy boty. Celokozeny membranovy finky, urceny pro celorocni noseni (no, u nas by v tom v lete asi byl dost hic), vyroba ve Slovinsku, zadna Cina, uzpusobene i pro nasazeni sneznic, v prepoctu za cca 5 500 Kc.

Ja to nevyuziju, ale treba by to tu nekoho mohlo zaujmout :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Ulfhednar »

Bez membrány by byly fajn.
Membrána do bot nepatří!
Óðinn á yðr alla
JOBU
Příspěvky: 1796
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od JOBU »

A prečo by nemala? To mi presne pripomína české "Nafta patří do kamen a ne do auta"...
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Ulfhednar »

Až se začne chlap v zátěži potit na nohách výhradně párou a ne kapalinou (potem),až jehličí napadané do bot nedokáže propíchnout materiál podobný mikrotenu, až goretexu přestane vadit mastnota, až bude GTX mechanicky tak odolný,že vydrží stovky km s nateklou utahanou nohou, až GTX bota bude rychle schnout,až ...tak možná bude mít smysl.

Ale dnes je GTX jenom známka toho,že výrobce buď šetřil na kůži, nebo nemá stroje/lidí, kteří umí šít z fullgrain.
Óðinn á yðr alla
JOBU
Příspěvky: 1796
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od JOBU »

Kupodivu, ja nikdy som s GTX obuvou nemal žiadne problémy, a to ani na 50km túrach... Potom sa niekde asi stala chyba, buď mám divné nohy, alebo tam výrobca nedal GTX.
Napríklad https://bosp.sk/produkt/army-ranger-hd tieto mi odišli z dôvodu opotrebovania podrážky a jej následného polrozpadu, takmer rok vkuse som ich používal v afgáne, a následne na turistiku v našich lesoch (okrem snehu celoročne)
Tie druhé "sympatexy" či ako sa prezývajú (v ponuke som už ale nenašiel) mi držia asi tretí rok a nejak nepozorujem poškodenie obuvi, či nohy.
Tak neviem...
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od PeFi »

Poceni nohou je hodne individualni. Mi se nohy poti malo, partnerka ve stejnych botach muze ponozky zdimat. Boty maji membranu.

Ja diky tomu ve stejnych trekingovych botach chodim 12 mesicu v roce.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4499
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Serža »

JOBU píše: 03.10.2021 11:45 Napríklad https://bosp.sk/produkt/army-ranger-hd tieto mi odišli z dôvodu opotrebovania podrážky a jej následného polrozpadu, takmer rok vkuse som ich používal v afgáne, a následne na turistiku v našich lesoch (okrem snehu celoročne)
dík za tip, o téhle značce jsem zatím neslyšel
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Koso
Příspěvky: 186
Registrován: 06.01.2021 18:18
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Koso »

Ja som tiez kupoval BOSP a spokojnost, bral som sice asi najlacnejsi model kanad ale ked som to porovnal s naprvy pohlad rovnakou obuvou neznameho vyrobcu za polovicu ceny tak hned bol patrny rozdiel v kvalite sitia a materialov ....navyse BOSP sa vyrabaju na Slovensku takze este aj podpora domacej ekonomiky :chuckle
JOBU
Příspěvky: 1796
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od JOBU »

BOSP je bývalý JAS Bardejov (a pobočka JAS Snina, ale ten už asi skončil úplne)
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Ulfhednar »

GTX v botách nepoškozuje kůži, nebo botu. To jsem nepsal. Jen je tam zcela zbytečný, pokud je bota z kvalitní kůže, je dobře ušitá a dobře ošetřováná. Do boty pak neteče (ani po dlouhém užívaní), je PODSTATNĚ prodyšnější a mnohem rychle schne.
Představa, že GTX pod promazanou mokrou kůží propouští páru je fyzikálně lichá. Navíc kdo se potí párou... Možná někdo výjimečně,spíš ženské. GTX v opravdu používaných botách málokdy vydrží déle,než dva roky. Tečou mi Hanwagy, tečou mi Lowy.chodim dost mimo cesty.
Doporučuji na to téma třeba texty Viktorky Hlaváčkové (ta holka "trochu" chodí), nebo texty z festovniveci.cz
Empiricky pak na našich kurzech má 90% klientů goretex a 90% má dříve či později mokré nohy. Já mám čistě levnou kůži a mokro mám jen výjimečně a jako jeden z posledních. A naopak první zase suchý.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4499
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Serža »

v krosovejch běžeckejch botách to odešlo po pár ultra závodech...
v botách už GTX nikdy
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4351
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od bivoj »

GTX ve svršku a PU v podrážce - dvě věci, které jsou těžce limitním faktorem funkční a časové životnosti boty. Což o to, pokud jsou tyhle sračky úplně nové, tak to chvíli tak nějak funguje. Ale jak už napsali předřečníci, GTX prostě nevydrží a brzo odejde. PU odejde časem také a rozdrolí se. Bota je pak na vyhození.

Kvalitní celokožená bota bez PU vrstvy v podrážce je prostě (nejen z rozpadlického hlediska) zatím top. Mám jeden pár lehkých pohorek Bushman ještě z doby, kdy Bushman dělal opravdu kvalitu do přírody a ne fashion do města pro frikulíny a mileniály. Tuším že jsem je kupoval někdy kolem roku 2000, takže boty už mám jednadvacet let. Dostávají ode mne neuvěřitelnou čočku. Mají už třetí podrážku až i tu ochodím, budou mít prostě čtvrtou, protože svršek je tak bytelně udělanej, že věřím, že ještě pár desetiletí dá:
20211005_120401.jpg
Zde je dobře vidět dvojité šití svršku k podešvi:
20211005_120413.jpg
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4499
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Serža »

confirm - teda ta kvalita Bushmana - zhruba z té doby mám od nich kalhoty = stále OK
chtěl jsem cca před třema rokama koupit další a vzdal jsem to = je to hadr
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
fransilice
Příspěvky: 98
Registrován: 26.08.2015 13:45

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od fransilice »

Někdo osobní zkušenost s obuví Meindl?
Odpovědět