Výběr vhodné obuvi

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Odpovědět
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Woody Crafty »

Momentálně testuju ne-barefoot Merrellky s polo-barefoot podrážkou.
Ty jsem koupil jako podzimní, ale jsou po stranách tak neuvěřitelně vypolstrované že jsou skoro teplejší než moje zimní.
Jsou zvýšené kotníkové, celokožené ale s textilním jazykem s velkým vykrojením achilovky vzadu trekingového typu hodně pohyblivá v kotníku na rozdíl od bagančat.. Prostě takové "trekové boty do města", něco napůl. Snese to déšť, bláto, žádné textilní části to nemá (kromě toho jazyka) ale na rajzovaní v oranici to není.

Zajímavá je podrážka ve stylu barefoot, takže zaobleného tvaru a s co nejmenším množstvím gumy. Tady se trochu obávam životnosti, protože ten jemný vzorek na patě asi vyzme za své u toho kdo není 40kg blondýna ale dobře stavěný chlap. To ještě uvidím. Ale fyziku prostě neobejdeš.

Tady se ale dostávam k tomu nejzajímavějšímu. Ta bota je naprosto neuvěřitelně lehká díky absenci masivní gumy na podrážce a dalším "barefootovým" odlehčením. Skoro jako mít na nohou pláťáky. Už se mi kvůli této zkušenosti vůbec nechce nosit těžké zimní bagančata, když nepůjdu v blátě.

Trochu nezvyk je ta zaoblená podrážka která vyvolává určitý pocit nestability. Ale v praxi jsem s tím zatím nikde nezaškobrtnul, nezvrtnul si nohu. Spíš mám pocit že si tím posiluju chodidlo, patu.
Je to hodně zvláštní pocit v tom chodit.

Koupil jsem je přes internet v "covidovém výprodeji". Za plnou cenu bych je rozhodně nekoupil, Merrellky jsou prostě drahé, i po slevě to bylo dost. Ale pro někoho kdo má pokrk těžkých bagančat a má rád barefooty, je to určité řešení.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Woody Crafty »

Máte někdo zkušenosti z poslední doby s MFH kanadami a jim podobnými botami do 3 000,- ? Na BW 2000 tu byla docela kritika, pár let zpátky. Ale MFH teď vyrábí víc typů kanadovitých bot, zvlášť ty s koženou podšívkou jsou vzhledem k ceně zajímavé.
Tak by mě zajímalo jestli se MFH zlepšili a nebo zhoršili za poslední roky.

Klasické kanady jsou nezničitelné, zato vám zničí nohu, a boty za 5 000+ se mi kupovat nechce. Zase nevěřím tomu že za tu dvojnásobnou cenu budou mít dvojnásobnou životnost.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Ulfhednar »

BW 2000 je skvělá bota. Jenom to musí být originál (dříve Haix a Prabos, dnes jen Prabos), musí sedět velikost a musí se umět nosit.

MFH je výrobce sra*ek z Číny pod německou značkou. Pokud byla někdy kritika na BW2000, vztahovala se k těmhle kopiím od MFH a podobných "značek". Je tam problém v tom, že pro laika je docela těžké poznat originál a ani cena není vodítkem, protože Ťongové si za svojí kopii účtují zhruba stejně, jako Valaši za německou kůži. Většina našich armyshopů nabízí jen asijské kopie.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 310
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Piston »

V tuto, pro výběr bot extrémně špatnou, chvíli, se rozhodly mě opustit podrážky od pohorek. Mají na to nárok, Vibram se prostě po 6-7-8 letech rozlepí. Nicméně by mě zajímalo, zda tu někdo nosí boty s širší podrážkou, než je standard. Vím že to nabízí třeba Hanwag nebo Meindl - zajímalo by mě o kolik je ta podrážka ve špičce širší, o centimetr? o dva? Současné Scarpy mi při velikosti 46 délkově vyhovují, ale se dvěma ponožkami už mám nepříjemně natěsnanou přední část nohy.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 310
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Piston »

Boty koupeny. Chtěl jsem tvrdší, ne úplně vysoké pohorky, tedy kategorie B, eventuálně B/C. Ozkoušením jsem zjistil, že Meindl má o něco širší kopyto než Hanwag, který ale naopak běžně nabízí i rozšířenou verzi, na výběr s membránou, nebo bez ní. Nakonec jsem skončil u Meindlu Burma, bo byl snáze skladem a sedl na první šup - velikost jsem odhadl na poprvé, pokud nemáte nějaký větší defekt chodidla, dá se tabulce velikostí věřit.
Lamik
Příspěvky: 16
Registrován: 15.04.2020 19:36

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Lamik »

Chodil jsem v Meindlech Island od roku 1998, to byly jeste made in germany. Muj prvni par vydrzel hrozne moc, ale s kazdym dalsim parem byla zivotnost horsi. Skoncil jsem s nima pred 4 lety, kdy posledni par byl na odpis po 2 letech chozeni po horach. Ted mam 4 roky Hanwagy a spokojenost.
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Zapadlo »

PRABOS ECWS z roku 2001. Málo nošené.
Letos se během prvního kilometru oddělily wibramové podrážky od měkčí mezivrstvy.
Pokud tam někdy bylo lepidlo, vysublimovalo beze stopy.
Pokud byly podrážky natavené, je to řešení na dobu určitou.
PRABOS.jpg
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Ulfhednar »

Polyuretan. Klasika. Udělají Vám to Hanwagy i Meindly. Problém dnešních bot. Bez ohledu na nošení (na naopak) a většinou to upadne naráz. Kamarádovy vydržely Hanwagy Sladká 4 roky. Je to mor.
Óðinn á yðr alla
drigon
VIP
Příspěvky: 2910
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od drigon »

To nepůjde přilepit zpátky?
Třeba chemoprenem.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4347
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od bivoj »

Už se to tady probíralo snad miliónkrát... Mimo jiné, jen za mě třebas zde:
https://rozpad.cz/viewtopic.php?f=18&t= ... uvi#p28460
a zde
https://rozpad.cz/viewtopic.php?f=18&t= ... uvi#p72578
a zde...
https://rozpad.cz/viewtopic.php?f=18&t= ... vi#p117689
atp.

PU vrstva prostě zdegraduje a rozpadne se. Staré kanady z šedesátých let mám pořád a jsou stále v cajku. Moderní PU vymoženosti jsem už vyházel do smetí, páč se mě rozpadly, i když byly o cca 40 let "novější" jak ty šedesátky...

2 drigon - přilepit to nejde, páč ta PU vrstva je totálně rozpadená. Jedině dát ševci, strhnout tu PU kreténovinu a dát místo ní klasickou koženou/gumovou výplň.
Naposledy upravil(a) bivoj dne 18.02.2021 21:04, celkem upraveno 1 x.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Zapadlo »

za pokus to stojí, uvidíme.
pokud PU mezivrstva zdegradovala, není to na ní nikde vidět, nesype se.
Degradaci tlumicí PU vrstvy (s napékanou podrážkou) jsem zažil u policejních zimních kanad po x-letech provozu a tam už opravdu nebylo co zachraňovat, tlumicí vrstva se vpodstatě rozsypala na prach.
Naposledy upravil(a) Zapadlo dne 18.02.2021 21:08, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4347
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od bivoj »

NELEPIT"!!!!

To se rozpadne o cca 500m chůze dále. Celou PU vrsvu strhnou a nahradit koženou/gumovou výplní. Dobrý švec si za to vezme cca 500 kč/bota, ale pak vám ty boty vydrží několik podrážek (tj můžete si je dávat opakovaně podrazit) - tj mnoho a mnoho tisíc nachozených kilometrů... (a mnoho a mnoho let)
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od zedik »

V Restday to určo zvládnou opravit pokud se to vyplatí
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 310
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Piston »

Právě kvůli tomu, že se mi začala rozlepovat vibramová podrážka na botách, jsem koupil nové. Starší Scarpy chci dát k ševci na výměnu podrážek na klasiku, na chalupě ještě poslouží. Na výměnu Vibramu ve Zlíně/Otrokovicích nemám vůbec dobré reference, u Meindlu a Hanwagu to jde poslat do fabriky, kde ti to alespoň nezkurví na nepasujícím kopytu… Kamarádka poslala do Zlína svoje pohodlně rozchozené Hanwagy a vrátila se jí nepoužitelná bota, narvali to na jiné kopyto.

Jinak ten rozpad podrážky většinou nepřichází bez varování, typické je, když je při došlapu slyšet sykot vzduchu, který se tam dostává nějakýma mikrodírkama, spolu s vodou, což vede k rychlému konci. Už jsem to zažil vícekrát. Obvyklejší ale je, že oblíbenou obuv nosím tak intenzivně, že během tak dvou let je úplně zhuntovaný svršek, a díky chybnému došlapu i na jednom místě ošlapaná podrážka - takže fakt není co zachraňovat.
mengele
Příspěvky: 73
Registrován: 27.09.2016 13:07
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od mengele »

Tohle mi včera provedly policejní zimní kanady. Boty byly vyrobené 2012, prakticky ve stavu nových, uskladněné ve tmě a konstantní teplotě. Po 1km chůze se uvolnila podrážka na patě, po dalších 500m i špička. Než jsem se dostal zpátky k autu, už mi upadly obě podrážky a šel jsem v ponožkách.
Na fotce je vidět, že ta lisovaná tma pod podrážkou se rozpadla na prach. Jestli je někdo máte v nouzových zásobách, zbavte se jich.
Přílohy
IMG_20210220_125901[1].jpg
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8780
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Fabulous »

Už to tady zaznělo stokrát. Bota, co má podrážku nebo mezivrstvu vyrobenou z PUR materiálu, nepřežije více jak pět let bez ohledu na kvalitu skladování.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4347
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od bivoj »

mengele píše: 21.02.2021 21:57 Tohle mi včera provedly policejní zimní kanady....
Přečetl sis vůbec tohle vlákno? Viz Fab výše.,.. Cokoliv s PUR nebrat. NEBRAT!!! NEBRAT!!!
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
mengele
Příspěvky: 73
Registrován: 27.09.2016 13:07
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od mengele »

Bivoji, přečetl jsem to vlákno celé a vím, že se tu o rozpadajících botách už psalo. Tu fotku sem dávám proto, že já třeba nepoznám z čeho je na botách vrstva pod podrážkou, když si je kupuju. Ale podle fotky každý uvidí, že konkrétně TYHLE boty jsou problematické. A možná mu to ušetří peníze.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Ulfhednar »

Mengele: konkrétně TYHLE boty jsou úplně stejně problematické jako Hanwagy Alaska, Meindly Island a dalších cca 80% bot na trhu.
Dnes se v drtivé většině používá PUR a částečně EVA. To první se rozpadne, to druhé sešlape.
Pět let většinou přežijí, ale už bych si je určitě nebral na nějakou expedici. Řekl bych, že mezi pěti a deseti lety silně stoupá pravděpodobnost náhlého rozpadu, po deseti letech je to skoro jistota.
Když se Vám rozpadly po 9 letech, neni to problematická bota, ale spíše nadprůměr. Bohužel...
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 310
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Piston »

Oni na to upozorňují i výrobci bot. rozpad té tlumící vrstvy je vlastnost, ne závada. Jenže sendvičová konstrukce Vibramu má proti klasické jednolité podrážce řadu výhod: umožňuje udělat botu podstatně lehčí, pohodlnější při došlapu, lépe izolující od chladu, výběr ze stovek různých směsí podrážky na různé povrchy… Jasně že bych si mohl nechat udělat pohorky třeba od Makara, ale pro mě jako aktivního chodce je výhodnější mít lehčí a pohodlnější botu, kterou během pěti let uchodím na smrt do stádia konečného rozpadu, než botu, jejíž podrážka sice vydrží, ale je o půl kila těžší, přičemž tu váhu budu muset zvedat doživotně, krok za krokem, furt. Za týden jsem s Burmami ušel 50 kilometrů po horách, sněhem, vodou a bahnem, noha je v suchu, podrážka drží, nebudou mít dlouhý život.
Odpovědět