Výběr vhodné obuvi

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Odpovědět
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1129
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Haluziak »

Tak co nějaké myslivecké holíny? Skoč do Decathlonu a hoďku si v nich pochoduj.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
voron
Příspěvky: 81
Registrován: 15.11.2016 16:49

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od voron »

Ja rozumiem. Skor som to vravel vseobecne k gtx a topankam. :)
Kazdopadne si uzi island a ak sa bude dat, podel sa s nami o par fotiek...
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od proforma »

Tak to si jeste pockate, pristi jaro :-) Ted rozmyslim, abych v lete a po lete mohla vyuzit slev, ktere budou, na podzim a v zime rozchodim a pak budou i ty fotky :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Piston »

Na Island teď jezdí každý druhý známý, zkusím se optat v čem tam ťapali (ovšem nejlepší způsob přepravy na Islandu je auto s pohonem 4x4).
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od proforma »

Diky, to by bylo prima :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od bivoj »

Vzhledem k dnešním (a předpovídaným do dalších dnů) teplotám si nedokážu představit chodit v něčem jiném, jak v sandálech. Tím chodit ale myslím skutečně chodit, tzn. urazit za den třeba 30 - 40 km. Po dlouhých temných dobách tápání jsem před lety nakonec zakotvil u trekových Asolo Scrambler. Asi nejlepší sandály co jsem kdy nosil.

Jsou to naprosto super boty, ve kterých můžete chodit nejen po městě, ale klidně s nimi vyrazit v létě na nějaký delší a náročný trek do terénu. Mají na to jak podrážku, tak dostatečnou tloušťku podešve i kvalitu šití a svršku. Netřeba se ani bát bočního nepropojení přední a zadní části svršku - když dobře seřídíte nártovou a patní část, drží sandál na noze jak přibitý. Navíc jsou tvarem vhodné i pro lidi se širší nohou a právě díky tomu nepropojení přední části svršku si přední část nastavíte komfortně jak budete chtít.

Na netu (i českém) najdete pár recenzí těchto botek a musím říct, že s nimi v podstatě souhlasím.

Nicméně! Nic není dokonalé a Scramblery mají jednu velkou nevýhodu - a tou je paradoxně jejich měkounká a pohodlná stélka ze semišové kůže. Je měkká a semišová - šlape se na ní jak v bavlnce, ale jakmile se vám do boty pod chodidlo dostane ostřejší kamínek (a to se u sandálů stává při chůzi v terénu celkem nepříjemně často) tak hned při prvním zašlápnutí se kamínek pravděpodobně zamáčkne do té měkké a semišové stélky - a nejde vyklepat! Nezbývá pak, než botu sundat a kamínek prstem vyšťouchnout. Nebo zatnout zuby, šlapat dál a počkat si, až jich tam naskáče víc a pak udělat kompletní derockizaci. Naštěstí mají Scramblery zapínání nártové části na plastovou sponu, takže operace "odstranění kamínku" je věc na pár sekund, ale občas to otravuje. Je to snad jediná výtka těmto sandálům a ač ji v úvodu tohoto odstavce uvádím jako "velkou" pro mě osobně není až tak majoritní, takže jsem loni zakoupil další dva páry (předchozí pár vydržel cca 5 let a nachodil tisíce kilometrů, až do prošlapání podrážky - svršek držel jak židovská víra).

Edit: S tou semišovou stélkou se pojí ještě jedna drobná věc - je třeba se o ni starat o trochu pečlivěji, než kdyby byla z hlazenky - tj. po každé delší vycházce, či nedejbože treku, stélku opatrně vyčistit od potních kožových žmolků a dalších podobných chuťovin, co se v botech tvoří... ;) Samozřejmě že předchozí platí především při chození v sandálech "na ostro" - tj. bez ponožek. ;)
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Fabulous »

Asi jsem barbar, ale chodím zásadně v ponožkách. Moje nožky nejsou tak reprezentativní :D
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Hohepa »

Ba že také nosím ponožky i v sandálech
však ponožky vymysleli římští legionáři, když jim v Anglii byla v sandálech zima :rock

To že do sandálů ponožky nepatří si prý vymyslela hitlerjugend co tím zesměšňovala konkurenci - ostatní dětské organizace . Jsou to lůzři když si v "zimě" musí dávat do sandálů ponožky místo obutí pořádných vysokých bot :twisted:

Přitom táta jako záklaďák v ČSLA ještě v padesátých letech do půlitrů nefasoval ponožky, ale onuce.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Matěj »

Onuce byly v zimních balíčcích "bojové připravenosti" (nebo jak se to jmenovalo - prostě igelitový balíček s náhradními spodky, kapesnikem, košilí a ručníkem) ještě v 90. letech :D
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Bill Masen »

Se sandálama je kříž, strašně rychle se mi začnou potit chodidla na tom plastu a můžu na houby. V tomhle počasí nosím běžecký Nike, který větraj úplně bez problémů. I s ponožkama.
Ale s těma legionářema to je zajímavý.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od bivoj »

Bill Masen píše:...na tom plastu...
Nevím teda jaký sandále (plast?) máš na mysli, ale ty Scramblery mají stélku, podešev i podrážku jako normální kvalitní treková bota. Akorát svršek není celistvý, ale "sandálový". Navíc sandály překvapivě nenosím v zimě (ani na podzim nebo na jaře) ale právě v takovýchto vedrech, jako jsou teď - takže ponožek opravdu netřeba a noha může dýchat skoro naprosto přirozeně.

Jinak mimo těch Asolo mám ještě jedny sandály Riekery, taky s koženou semišovou stélkou. Ty Asola používám vyloženě na plánované delší vycházky, kdežto Riekery na šontání po městě a kolem domu. Nicméně oboje to nejsou nějaké levné žabky, čemuž odpovídá i cenovka kolem dvou litrů za pár... Pokud si někdo koupí v Decathlonu "super trekové sandály" za 500,- tak ty opravdu s výše jmenovanými moc srovnávat nemůže.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Piston »

Scramblery jsem tahal asi osm let, než se ochodila podrážka a po jednom hlubokém brodění se rozlepily. Souhlasím se super pohodlím i s nutností občasné debrodelizace a dezinfekce stélky. Jinak po čase OPRAVDU páchla, a když se mezi nohu a botu dostala voda, nepříjemně to prokluzovalo.

Ptal jsem se na boty na Island, známí tam ťapali ve všem možném, co trochu odolávalo všudypřítomné vodě. Islandský déšť je prý opravdu výživný.
opavak
Příspěvky: 359
Registrován: 05.12.2013 14:46
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od opavak »

Sandály už jedině zn. Source … neskutečně pohodlné a funkční antibakteriální úprava... dříve jsem chodil v Keen, ale to se nedá srovnat - hlavně ta úprava a odolnost proti zápachu.
Doufej v nejlepší, počítej s nejhorším !
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Bill Masen »

Plast, jako že guma. Ale mě se nohy zpotěj i na kožený stélce a to už nevydrbu. Prostě holá chodidla nee. Pomohli by ty ponožky, ale nejsem Římskej legionář. :rock
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Cep »

Jo, ti nebyli liní chodit ;-)
salám
Příspěvky: 107
Registrován: 17.07.2013 8:06
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od salám »

Minulý rok jsem si v Hudy koupil tyhle sandály - TEVA Terra Fi 4. Jsou trochu dražší, ale úplně jinej level než jsem do té doby měl. Dá se v nich chodit i dlouhé tůry. Spocená noha v nich neklouže. Podrážku mají jako trekové boty a jsou fakt pohodlné. Máčel jsem je ve slané i sladké vodě a pořád drží a vypadají jako nové. Nechci, aby to vyznělo jako reklama, ale opravdu můžu doporučit. :yes
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Matěj »

Já nemám moc rád do "terénu" sandály. Dovedu si je popravdě představit leda do městského terénu, do čehokoliv náročnějšího ne. To chce uzavřenou botu. Možná je to jeden z důvodu, proč asi žádné nemám.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Venet »

Kamarát ťahal nízke tatry vo Vivobarefoot Achilles. Tenká podrážka, čiastočne uzavretá špica - taký ten oddelený palec. Vravel, že úplne v pohode, dobre drží na nohe, nekĺže... len si na to treba zvyknúť.
Ale pravdupovediac, za tú cenu, mohli vydržať dlhšie. Tuším do troch rokov na nich utrhol vrch - viazanie.
Cogito, ergo armatum sum.
voron
Příspěvky: 81
Registrován: 15.11.2016 16:49

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od voron »

Inak proforma, neboli by pre teba idealne fibram five finger? Resp. kombinácia tých topánok, co si vravela na zaciatku (textilné trekovky s gtx a tieto fivefingery)- totizto vsade kde bude mokro hodis fivefingery a vecer na chate prezujes do trekoviek... FiveF ti do rana uschnu a keby aj nie, tak to neni taky problem...
vyhoda je, ze skoro nic nevazia, drzia dobre ako na skale tak aj v blate- len si treba dost zvyknut na "iny typ chodze".
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Fabulous »

bivoj píše:Vzhledem k dnešním (a předpovídaným do dalších dnů) teplotám si nedokážu představit chodit v něčem jiném, jak v sandálech. Tím chodit ale myslím skutečně chodit, tzn. urazit za den třeba 30 - 40 km. Po dlouhých temných dobách tápání jsem před lety nakonec zakotvil u trekových Asolo Scrambler. Asi nejlepší sandály co jsem kdy nosil.

Jsou to naprosto super boty, ve kterých můžete chodit nejen po městě, ale klidně s nimi vyrazit v létě na nějaký delší a náročný trek do terénu. Mají na to jak podrážku, tak dostatečnou tloušťku podešve i kvalitu šití a svršku. Netřeba se ani bát bočního nepropojení přední a zadní části svršku - když dobře seřídíte nártovou a patní část, drží sandál na noze jak přibitý. Navíc jsou tvarem vhodné i pro lidi se širší nohou a právě díky tomu nepropojení přední části svršku si přední část nastavíte komfortně jak budete chtít.

Na netu (i českém) najdete pár recenzí těchto botek a musím říct, že s nimi v podstatě souhlasím.

Nicméně! Nic není dokonalé a Scramblery mají jednu velkou nevýhodu - a tou je paradoxně jejich měkounká a pohodlná stélka ze semišové kůže. Je měkká a semišová - šlape se na ní jak v bavlnce, ale jakmile se vám do boty pod chodidlo dostane ostřejší kamínek (a to se u sandálů stává při chůzi v terénu celkem nepříjemně často) tak hned při prvním zašlápnutí se kamínek pravděpodobně zamáčkne do té měkké a semišové stélky - a nejde vyklepat! Nezbývá pak, než botu sundat a kamínek prstem vyšťouchnout. Nebo zatnout zuby, šlapat dál a počkat si, až jich tam naskáče víc a pak udělat kompletní derockizaci. Naštěstí mají Scramblery zapínání nártové části na plastovou sponu, takže operace "odstranění kamínku" je věc na pár sekund, ale občas to otravuje. Je to snad jediná výtka těmto sandálům a ač ji v úvodu tohoto odstavce uvádím jako "velkou" pro mě osobně není až tak majoritní, takže jsem loni zakoupil další dva páry (předchozí pár vydržel cca 5 let a nachodil tisíce kilometrů, až do prošlapání podrážky - svršek držel jak židovská víra).

Edit: S tou semišovou stélkou se pojí ještě jedna drobná věc - je třeba se o ni starat o trochu pečlivěji, než kdyby byla z hlazenky - tj. po každé delší vycházce, či nedejbože treku, stélku opatrně vyčistit od potních kožových žmolků a dalších podobných chuťovin, co se v botech tvoří... ;) Samozřejmě že předchozí platí především při chození v sandálech "na ostro" - tj. bez ponožek. ;)
Tak jsem na doporučení koupil Asolo Scrambler a musím říci, že to jsou nejhorší sandále, co jsem kdy měl. Při chůzi platfusácky plácám nohama, což je u sandálů běžné, ale u trekových bych to nečekal. Ale to nejhorší na nich je semišový povrch stélky. Ty boty totiž po pár dnech nošení ohavně páchnou! Hůř než moje uzavřené Lowy, ve kterých se pařím celý den. A díky otevřenosti sandálů svojí personální vůní oblažuji široké okolí :(
Odpovědět