Výběr vhodné obuvi

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Odpovědět
dolmar
Příspěvky: 305
Registrován: 09.03.2014 8:46
Bydliště: Střední Čechy

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od dolmar »

Já už jsem několikrát koupil boty v US armyshopu v Holoubkově a co jsem si všiml, tak ty boty pro armádu se dělají v různých šířkách špičky, v označení je to vždycky písmeno za číslem udávajícím velikost. Moje poslední jsou Bates, naprostá spokojenost.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od proforma »

Dotaz: chystam se pristi rok na trek na Island a rozhodla jsem se na to koupit novy boty, pro jistotu. Protoze je tam porad mokro, tak s GTX. Ale v kozenych + membrana se mi desne potej nohy, proto uvazuju o kombinaci kuze + latka + membrana. Jake jsou vase zkusenosti s tou latkovou kombinaci? Zlepsuje to vetrani? A jak moc je to horsi v nepropustnosti dovnitr oproti ciste kuzi? S GTX by to snad nemel byt nejaky vyrazny rozdil, ne?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Bill Masen »

Jestli nízký, tak hadrový. Jestli vysoký, tak kožený.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Matěj »

Proti vlhku v botě nebo zpoceným nohám funguje jedna maličkost - měnit pravidelně ponožky.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Venet »

Osobne ich nemám, ale veľmi kladné recenzie počúvam na Lowa Zephir...
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od proforma »

Matěj píše:Proti vlhku v botě nebo zpoceným nohám funguje jedna maličkost - měnit pravidelně ponožky.
To vim taky :-) Ale jde mi o to, ze kdyz je budu mit 14 dni na nohou, tak nechci, abych tam pak mela nejake plodnice :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1132
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Haluziak »

Budu kontrovat, taky dočteno na různých místech bez osobní zkušenosti - Lowa Zephyr = nízká životnost.

Koukni na vybaven.cz a jejich spolupráci s Prabosem (Prabos Zelená zóna) - původně bez GTX podle zadání ale pak nějaké modely s GTX myslím vyšli.

AD GTX Mám Haix AIRPOWER X21 a při únorové naháňce tajícím sněhem stejně protekly. Navíc umí kurevsky klouzat :D
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Fabulous »

Slovenské “tenisky” Lowa nosím nepřetržitě posledních cca 10 let. Vydrží mi tak 3-4 roky, potom jsou už spíš vybydlené, než nějak poškozené a dají se v klidu donosit na zahradě :)
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Bill Masen »

Nízké GTX Salomon, vysoké Garmont Nebraska. Takhle to mám já. A jestli máš úzkou nohu, tak ty nízký adidasky, ty se docela povedly.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od proforma »

Bille, diky, presne tyhle znacky mam ve vyberu :-) No, kouknu se i po vlastech ceskych, neco pekneho na zimu nakoupim v letnich slevach, pres zimu si je dostatecne vyslapnu a overim a hura! Zatim jsem si vyjasnila, ze to bude neco s membranou Goretex Extended, ta ma nejvetsi paropropustnost pri zachovani vodonepropustnosti :-) Takze vyber zuzen, ale porad mi zustava jeste hodne moznosti.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od proforma »

Tak mym narocnym vyberem prosly az k finale tyhle boty:

https://www.4camping.cz/p/panske-boty-s ... tx/#154134
https://www.4camping.cz/p/panske-boty-l ... -tf/#87170

Oboje pro stredne tezky teren, membrana Gore Extended (nejvyssi paropropustnost z Gore membran). Ani jedny nemaji podrazku Vibram, kterou jinak preferuji, ale nejake "firemni", ktere neznam. Jenze boty, ktere Vibramku mely, zase nemely spravny typ membrany, nebo byly jen pro lehky teren, nebo nejsou v me velikosti... :-)

Jake mate zkusenosti s podrazkami?
- Salomon: Contagrip® MD
- Lowa: Monovrap

Samozrejme bude zalezet na tom, jak mi ktere padnou, to bude rozhodujici. Ale zatim se mirne klonim k tem Salomonum - predevsim proto, ze si myslim, ze bota urcena pro vojaky primarne pro presuny a beh asi nebude uplne optimalni na skaly, sterk a mozna i snih. Ale treba se pletu :-) Co vy na to?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Piston »

Salonoňácká podrážka mi přišla v pohodě, ale vzorek se mi vždy sjel hodně rychle (měl jsem troje Salomony). Ale pokud jsi lehká, nemělo by to být takové drama.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od proforma »

No, lehka deva zrovna nejsem :-) Mam Salomon botasky, uz asi 7 let, podrazka zatim drzi, zacina odchazet svrsek.

Spis mam obavu, zda ty podrazky nepraskaji - treba kozacky mi po 3 letech v rozmezi mesice praskla podrazka na obou botach, prakticky ve stejnem miste. Jasne, je to uplne jiny druh bot a dost jina kvalita, ale uz jsem poucena. To by mi pak GTX svrsek byl na 2 veci :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Piston »

K prasknutí nikdy nedošlo, brutálně jsem to ochodil na patě až na pěnu a pak se začal odlepovat svršek od podrážky. Zajímavé je, že teď mám období kupovaní Asicsů a tam podrážka i bota drží mnohem lépe.
Uživatelský avatar
Ludo
Příspěvky: 133
Registrován: 22.07.2012 0:09

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Ludo »

Salomon podrazky su pre mna osobne ovela stabilnejsie a lepsie drzia ako akykolvek Vibram co som mal.
voron
Příspěvky: 81
Registrován: 15.11.2016 16:49

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od voron »

Ahojte!

Pridám môj názor na gtx v topánkach. GTX v topánkach je hlavne finta na kupujúceho. Aby mohli byť topánky drahšie a aby sa častejšie menili. Nič iné.
Parupriepustnoť: GTX má o maličko lepšiu parupriepustnosť ako igelitový sáčok. V labolatórnych podmienkach.
Ale v topánke sa tak chovať nebude. Zdôvodnenie: Topánka má svoju konštrukciu. Obvykle je to výstelka (textil), potom membrána, niekedy izolácia a následné vrchná vrstva (koža, textil).
Aký tlak pôsobí na paru, ktorá vznikne pri nohe, aby prekonala prekážky- ponožku, výstelku, gore tex, vrcnú vrstvu?
Samozrejme v žiadnom prípade nie dostatočný, aby toto para prekonávala. Minimálne 90% sa bude odparovať komínovým efektom popri nohe. V koži/ textile funguje určitá výmena vlhkosti (nasaje vlhkosť, tá sa odparí z povrchu) ale gore tex tomuto javu spoľahlivo zabráni.
Keď sa nad tým zamyslíte, zistíte, že na tom niečo bude. Ale GTX má ďalšie nevýhody- pleseň- skúste topánky, ktoré majú gtx a nosili ste ich (sú na vyhodenie) rozrezať a vybrať membránu- uvidíte zhnité igelitové vrecko. Pretože daná vlhkosť sa nemôže odpariť dostatočne, ako by tomu bolo pri koži alebo textile, drží sa tam, v teple, a to ako vieme majú plesne radi. GTX má aj jednu veľkú výhodu- vodenepriepustnosť. Tú si zachováva pri bežnom nosení cca. mesiac. Viac nie. Obavu, že mi bude zbytočný gtx zvršok, ked mi prasknú podrážky, môžme pustiť z hlavy. V miestach ohybu sa gtx spoľahlivo prederie a vodu už pustí do topánky. Bude to iba v miestach ohybu. Čiže špička topánky napríklad bude nadaľej chránená proti zatekaniu. Zároveň proti ventilovaniu vzduchu.
A samozrejme všetci predajcovia vás uistia, že topánky s gtx nesmiete mazať včelím voskom a pod, lebo upcháte membránu. Hlavne by ste tým zvýšili životnosť topánky, čo je tiež pre predajcov nežiadúce. :D

Osobne som niečo po horách pochodil- mal som rôzne topánky, od kanád, cez rôzne hanwagy, la sportivy, salomony, a podobné značky. Môj postreh- v topánkach s gtx som mal vždy nohu spotenú, ponožky vlhké. V koženných topánkach som mal vždy oveľa väčší konfort, nikdy mi v nich noha nesmrdela (ani po týždňovom treku), tenisky s gtx som vyhadzoval po par mesiacoch príležitostného nosenia, lebo neskutočne smrdeli.
A toto porovnanie som robil aj s topánkami hanwag- model tusím alaska a yukon. Vzhľadovo rovnaké topánky, alaska má vnútri gtx, yukon je bez membrány, len s kožou. Okrem toho, že yukony nesmrdeli, vždy som v nich mal oveľa väčší komfort noseia- nemal som mokré ponožky a vždy topánky vydržali od mokrej trávy cez brodenie potoka.

Neni to moja teória, ale úplne s nou súhlasím.

A aké topánky do vlhka? Ak je to teplé vlhko, bez možnosti uschnutia- rozhodne buď sandále alebo niečo na spôsob "jungle boots"- majú vetranie a noha je síce v mokru, ale aspoň je vetraná. Zabráni to zapareninám. To, a meniť ponožky.

Ak chceme trvať na tom, že nohy majú čo najdlhšie vydržať v suchu, tak tam je voľba gumáky, canadian boots, alebo najuniverzálnešie čisto koženné topánky, ktoré budú dobre ošetrované.

Nechcem sa so zástancami gtx hádať, toto je môj ( a nie len môj) názor, gtx napr. v bunde význam má, ale v topánkach je len na príťaž.
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od malajizva »

ahoj,
kupuju prabosky viz foto níže.
U mě slouží k každodennímu celoročnímu nošení, včetně výletů, poslední rok sloužily jako domácí obuv (zahrada, betonování a tak), kupoval jsem je v 2014/15 už nevím přesně. Vydržely všechno včetně tkaniček. Proto jsem je koupil znovu. Jejich poškození jsem vyfotil, na funkci to zatím nemá vliv za mě palec nahoru. Například minulý víkend jsem v nich v sobotu betonoval, pak je profoukl vzduchem a otřel hadrem, no a v neděli s dětma prochodil po adršpachu a včera zase betonoval :)
Přílohy
Prabos.jpg
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
Mirino
Příspěvky: 59
Registrován: 12.10.2014 13:11
Pohlaví: muž

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Mirino »

voron: Taky zastávám tento názor na membrány v botech ...ani jedny moje boty nemají GTX, ani jim podobný odrb.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od Piston »

Souhlasím s tím, že GTX v botách bych nepřeceňoval a moc na něj nepřiplácel. Ale taky je to o způsobu použití. Jedno dvoudenní výlet v našich horách jaro-léto-podzim s lehčím báglem a vyhlídkou na to že si je večer usuším? Kožené vysoké pohorky jsou opravdu přestřelené a trápení zvířátek. Koupil jsem pro tyto účely za patnáct stovek nízké botky v Decathlonu a bez výhrad. Rychlý výšlap nalehko? Nic lepšího než běžecké boty není, raději ale s membránou, mokrá tráva je svinstvo. Momentálně Asics Fujiattack, lepší podrážku na mokré nebo namrzlé šutry jsem neměl. Bohužel, na podzim mě čeká koupě robusních kožených pohorek, to bude darda. Hadrové Scarpy mám 6 let a půjdou na chalupu, podrážka pracuje a myslím že se brzo urve. Už jim nemohu věřit. Na koupi bot je bolestivé to, že ať jsou drahé jak chtějí, stejně je to velice dočasná investice, zvláště u běžecké, a z ní odvozené, obuvi.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Výběr vhodné obuvi

Příspěvek od proforma »

Helejte, budu 14 dni chodit po Islandu - mlha, dest, zbytky snehu, sem tam nejaky urvany vodopad nebo potok :-) Uznavam, ze nejlepsi by byly holinky, ale v tom se zase neda pochodovat, ze... Kozene pohory mam, jsou fajn, kvalitni drzaky, ale desne tezky, a presto nejsou vodonepropustny. Vydrzej hodne, ale ne vsechno. Takze chci neco lehciho - a to druhe kozenaky proste nejsou. Pocitam s tim, ze to asi nebude na 100 %, ale kdyby na 90 %, budu spokojena.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Odpovědět