Kanady

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Kanady

Příspěvek od K4cer »

K mé veliké radosti se mi podařilo sehnat dělnický kanady z dob ČSSR, velmi zachovalý (téměř nový!) a dokonce ve velikosti kterou obuju. Kanady, někdy mylně považovány za první verzi kanad vz.60, se odlišují materiálem, přezkama, mají jinou podrážku a plechovou špici. Odfotím v případě zájmu.
Kanady zařazuju do sbírky botiček, kterou mí případní potomci s radostí věnují místnímu smetišti :mrgreen:
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Rudolf Steiner
Příspěvky: 167
Registrován: 25.09.2012 11:32
Pohlaví: muž
Bydliště: Landkreis Aussig
Kontaktovat uživatele:

Re: Kanady

Příspěvek od Rudolf Steiner »

Nějaké kanady jsou k dostání zde : http://www.armyshop.sk/c/209/obuv
„Ceterum autem censeo Unionem Europaicam esse delendam.“
Impfung macht frei!
samopal72
Příspěvky: 146
Registrován: 12.03.2013 17:09

Re: Kanady

Příspěvek od samopal72 »

má tady někdo zkušenosti s vojenskými botami od prabosu model 2011 ? tedy jestli kvalita následuje model 2000,nebo je to lepší?
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Kanady

Příspěvek od Reccol »

Ze současných běžně fasovaných bot jsou imho nejlepší. Což v reálu znamená, že jsou to poměrně ucházející kanady, ale rozhodně nic světobornýho.
chodec
Příspěvky: 92
Registrován: 15.04.2012 16:34

Re: Kanady

Příspěvek od chodec »

Dnes jsem doma uklízel a vyhrabal jsem několik párů, kdysi nafasovaných, ale zatím nepoužitých záklaďáckých kanad. Vzhledem k tomu, že jsou to ještě staré poctivé boty bez membrán apod. a už samy o sobě vydržely, podle roku výroby, přes 20 let, tak bych se chtěl zeptat, jak takové boty uložit, aby co nejméně trpěly. Přemýšlel jsem, jestli při uložení na půdě, kde v zimě mrzne a v létě je zase neskutečné horko, nemůže kůže nebo podrážka nějak degenerovat? Na druhou stranu v armádních skladech to mnohdy není jiné. Chystat se ty boty zatím nenosím, v časech dostatku mám jiné, takže rád bych, aby vydržely, co nejdéle. Jak to řešíte vy?
Uživatelský avatar
Toulavý medvěd
Příspěvky: 9
Registrován: 23.09.2017 12:49
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Kanady

Příspěvek od Toulavý medvěd »

První kanady jsem podědil už jako děcko (vz.60), posléze měl různé verze na čundry. Pak vojna s 90kami, po vojně snad všechny běžně známé křusky co jsou v armyshopech. Nachodil jsem za rok hodně a vlastně dodnes jsem většinu dne na nohou. Venku, za každého počasí, den za dnem. Výsledky mého trpělivého pozorování jsou:
Vz.60 - nejlepší trvanlivost a odolnost, nepohodlné, v některých situacích jako třeba šplh nebo pohyb mokrým lesem o ústa. Vhodné ke dlouhodobému skladování i pro potomky, kteří již možná nebudou mít co na nohy.
Vz.90 - Opět nepohodlné, přesto spolehlivé botky. Jednoduché, opravitelné i svépomocí. Mě osobně přijde užitečnější starší typ s přezkami.
Kanady a jejich napodobeniny, francouzské, německé, rakouské a pod. - některé vysloveně šunt, některé lepší, dvojí kůže, slušná podrážka, leč při práci v náročných podmínkách, jako třeba při těžbě dřeva nebo na stavbě, rychle sešly a i ty lepší rozpraskaly nebo se rozdrolily, praskly švy atd. Nejraději jsem měl americké, neb mi dobře padly.
Výsledek: Dnes kupuji pracovní farmářky od jednoho malého českého výrobce a jsem spokojen. Boty jsou šité postaru, jsou měkčí a pohodlné, což pro mne, neb nejsem vysokohorský průvodce, je ideální, životnost je vyšší, než u levných rádoby kanad.
A nakonec k výrobci Prabos. Někdo by řekl zklamání, myslím, že přesnější by bylo napsat ostuda. K příležitostným výletům se boty Prabos leckomu líbí (k dobrému pocitu jistě přispěje i řádně přešvihnutá cena vzhledem ke kvalitě), ke skutečnému použití, tedy chůzi (časté), k ničemu. I ten poslední výrobce sandálú z pneumatik v Africe odvádí lepší práci.
Žiješ jenom tak dlouho, dokud neztratíš pozornost.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Kanady

Příspěvek od Baca »

chodec píše:Dnes jsem doma uklízel.....

Osobne by som to urobil takto - kozu natrel nahrubo lanolinom s vcelim voskom. Gumove podrazky stedro osetril silikonovym olejom. Pozor na to, aby sa lanolin a vosk nedostal na gumu - slhodobo ju pozkodzuje. SIlikon n akozi sice velmi nevadi, ale po case ju robi (aspon podla mojich skusenosti) trosku porovitou a makkou, takze je nachylnejsia na pretrhnutie. Rozhodne by som takto osetrene topanku nenechal na mieste s tak velkym rozkyvom teplot, hlavne do plusovych hodnot. Radsej v chlade a suchu, napriklad v spajzi (spizi).
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Kanady

Příspěvek od devlop »

Máte někdo zkušenost s ruskýma kanadama od výrobce GUSTAS? Dají se objednat na netu za cca 75EUR, ale nerad bych kupoval zajíce v pytli.
voron
Příspěvky: 81
Registrován: 15.11.2016 16:49

Re: Kanady

Příspěvek od voron »

Ak myslis dagestanky, tak ja ich vlastnim, model M193, alpy. Nemam ich dlho, cca pol roka, cize tato recenzia je z kratkodobeho hladiska. Zvyknem mat nohu 43 (najcastejsie) az 44, podla strihu topanky, tieto mam 44 a su mi presne akurat. Cize ak sa ti pohybuje noha medzi cislovanim, skus radsej ten vacsi rozmer.
Samotne spracovanie vyzera byt celkom kvalitne, nikde sa nic nepara, neodlepuje. Podrazka je velmi dobre prilnava, naozaj ocenujem dezen ktory drzi ako na lade tak na blate.
S premokavostou ako uz bocny zips naznacuje, to slava neni- v snehu premoknu takmer hned, mam pocit, ze sa nabera voda aj popri presiti podrazky- a to ich voskujem. Vyhoda zas je rychle schnutie vdaka otvoreniu zipsom. Jazyk nemaju zosity vobec, takze opat miesto kadial vodu naberaju jedna radost. Cize to je oproti klasickym kanadam dost nevyhoda.

Na druhu stranu su topanky velmi pohodlne a naozaj sa v nich dobre chodi- nosim ich bezne na turistiku, drzia clenok a nesmykaju. Ako obuv na leto, resp. "takticka topanka" je to velmi dobra volba. Su velmi lahke a da sa vnich naozaj potichu chodit.

Snurovanie je na klasicke ocka, takze ziadne "rychlo snurovanie"...
Asi tolko k mojim postrehom, cokolvek ta zaujima sa samozrejme spytaj...

PS: je to moja prva topanka s bocnym zipsom- tak nejak som si myslel, ze ked ich budem mat zasnurovane, staci odzipsovat a obujem ich- vobec nie, musim normalne povolit snurky a az potom vyzut... Ale to je mozno normalne, ja som nevedel co od toho cakat.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Kanady

Příspěvek od Serža »

k čemu tam pak ten boční zip je? jen kurvítko navíc?
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
voron
Příspěvky: 81
Registrován: 15.11.2016 16:49

Re: Kanady

Příspěvek od voron »

V zasade asi hej. Za mna by tam byt nemusel. Vidim jeho jedinu vyhodu v tom, ze topanka sa lepsie cisti zvnutra a rychlejsie schne. Na druhu stranu ked sa pokazi zips bude o problem viac.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Kanady

Příspěvek od Matěj »

Nikdy jsem nepochopil, na co jsou dobré u bot na šňůrky zipy mimo to, že se může zip pokazit, preventivně jsem se tomu vždy vyhýbal. Možná pro méně pohyblivé důchodce to ale může být dobrá vychytávka. :)

Mimochodem, k tématu, dnes jsem dělal na zahradě a vzal jsem si svoje kanady, co mi zůstaly ze služby. Nafasované 2005, vyrobené o rok dřív, rok nošené aktivně tehdy v práci, pak se se mnou dostaly do civilu, sem tam nošené, potom už jenom na práci, zrekonstruoval jsem v nich třeba barák, to dostaly asi největší záhul, nosím je fakt jenom na nejhorší práci, třeba na podzim jsem v nich betonoval a podle toho vypadají... Nicméně pořád drží a dokonce když jsem se v nich nedávno brodil po kotníky ve vodě, když kamarádovi vytopil kanál sklep, tak ani neprotekly.
Obyčejné všemi "milované" celoročky vzor 2000. :mrgreen: Podrážka sešlapaná hrozně, na patě až na mezivrstvu, kůže odrbaná, že lesknout by se nikdy už asi po sebelepším vyleštění neleskla (neleštil jsem to už roky, většinou to ostříkám hadicí a to je veškerá údržba), ale po 13 letech drží. Ne, že bych neměl už na toto něco lepšího, ale vždy, když vím, že půjdu do nějakého humusu, tak je mi líto mrvit v tom lepší boty.
RobertK
Příspěvky: 360
Registrován: 02.06.2016 13:19
Pohlaví: muž

Re: Kanady

Příspěvek od RobertK »

Hasiči mají skoro všechny boty na zip a vepředu kaničky, je to kvůli rychlosti obutí, dobře nastavené boty ti fungují i když se pořádně nezapne zip. Zipu bych se nebal to spíš odcházejí dříve podrážky.
Robert
-----------------------------------------------------------
Očekávám to nejlepší ale připravuji se na nejhorší.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Kanady

Příspěvek od kregan »

Právě mi dorazily letní Prabosky pro VP. První dojem celkem dobrý. Zatím asi nejměkčí podrážka kanady, co jsem zažil. Snad něco vydrží. Trochu lacině vyhlížejí kovové dírky na tkaničky.
Přílohy
_vyr_7136025.jpg
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Kanady

Příspěvek od Serža »

za mě plus jsou ty rychloutahovací očka...
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Kanady

Příspěvek od Matěj »

Toto jsem měl nafasováno ještě i já, ale mám dojem, že na těch botech jsem měl mnohem hrubší podrážku. A u VP jsem nebyl, nebylo to vševojsk? "Lacině vyhlížející" kovové dírky na tkaničky se ošoupou na kov, ale to u všech bot, co jsem kdy měl nafasované, vyloženě se mi nestalo, že by uletěly.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Kanady

Příspěvek od kregan »

Na krabici měly napsáno pro VP. Taky mě zaujala kovová špice. Tu jsem zatím u žádných kanad neměl. Ještě se musím stavit v Řipský pro paracord místo tkaniček.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Kanady

Příspěvek od Matěj »

Krom podrážky mi přijdou stejné jako jsme fasovali, tak treba rozdíl je jen v ní, vyloženě špatné boty to nebyly. Asi nad tím přemýšleli když je kopírovali, tuším od Britů.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Kanady

Příspěvek od Serža »

hmm, my v AČR fasovali ještě klasiku s řemínkama a nic jinýho...

já teda nosil rakouský Salzgitter, který jsem měl nafasovaný z Chorvatska...vážily oproti kanadám asi půlku :-)
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
čimango
Příspěvky: 392
Registrován: 04.11.2012 15:05
Pohlaví: muž

Re: Kanady

Příspěvek od čimango »

Matěj píše:Krom podrážky mi přijdou stejné jako jsme fasovali, tak treba rozdíl je jen v ní, vyloženě špatné boty to nebyly. Asi nad tím přemýšleli když je kopírovali, tuším od Britů.
Hlavní rozdíl je, že ty původní měly šitou podešev a tyhle mají zjevně lepenou. Plus jiný vzorek podrážky. Ty původní mám cca 10 let a jsem s nimi velmi spokojen. Bohužel už jsou v dezolátním stavu a stejné neseženu.
Ještě se dělali prakticky shodné boty do pouště, jen ze světlého nubuku.

Obrázek stažen z netu:
Přílohy
5a9b1a95ece14e157c6f0100.jpg
Odpovědět