Kanady

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Kanady

Příspěvek od herman »

Tak to mne rozesmálo.
http://www.novinky.cz/domaci/375843-ces ... razka.html
Mimochodem, já mám své staré totalitní kanady z roku 1984 stále doma a v pořádku. Jen jednou jsem na nich měnil spodek podpadku. A to je nosím dost často.
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Kanady

Příspěvek od sigmark »

Prabosy mi po pěti zklamáních už nesmí do baráku...

Kód: Vybrat vše

Problém se objevil u černých kanad vzor 2000, které podle armádních výstrojářů patřily mezi povedené modely a počet reklamací u nich po dobu jejich používání nijak nevybočoval z obvyklých počtů. O důvodech problémů nechce armáda spekulovat.
Tohle je extra blábol.
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Kanady

Příspěvek od herman »

My jsme kdysi v práci prabosy taky fasovali. Teď už cca 6 let nějaké italské. Pravda, jsou prý dražší, ale zato člověk neoddělá troje do roka.
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
Uživatelský avatar
LoneWolf51SH
Příspěvky: 217
Registrován: 20.07.2015 13:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Severní Čechy - Nedaleko muničního skladu

Re: Kanady

Příspěvek od LoneWolf51SH »

Jo, to mě taky rozesmálo. Je vidět, jak má naše slavná armáda kvalitní vybavení. Můj otec, končil vojnu v roce 1976 a odnesl si z ní kanady vz. 60 a ty mi slouží dodnes na procházky v přírodě když fotím, anebo jdu na houby :D
Nejlepší možnost je být připravený na všechny eventuality, než být nepřipravená mrtvola.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Kanady

Příspěvek od Josef »

Chtěl bych na vlastní oči vidět vrstvu, na které se to odtrhlo. Nemyslím, že by to bylo lepidlo co selhalo. Já bych spíš čekal, že při nějakém "záchvatu" inovací přidal výrobce do oněch výše zmíněných kanad navíc nějakou pružnou mezivrstvu, která tam původně nebyla, aby se lépe a měkčeji chodilo. A tu vrstvu udělal z černého mikroporézního polyuretanu. Toho co se používá v podrážkovém sendviči i ve většině civilních bot a který po cca 5 letech náhle a bez varování podléhá nekontrolovatelnému samorozpadu. Kanady nejspíš chvíli někde ležely, čas plynul, materiál uzrál, mikropóry zkřehly a pak, když si je záložáci nafasovali stačilo jen pár kroků, vrstva se úplně rozdrolila a podrážka odpadla. No a my pak nestačíme žasnout nad bojeschopností naší armády. Když je to cvičení, tak se jen škodolibě zasmějeme, o nic nejde. Ale být to při mobilizaci a být to kanady, které nafasuji já, moc bych se nesmál. Voják bez bot, to je ta nejfatálnější chyba co se může armádě stát - bez toho nejenže nejde s nepřítelem bojovat, ale dokonce ani před nepřítelem prchat... :lol: (Bude zapotřebí do armádních příruček přidat návod, jak si mají vojáci snadno a rychle vyrobit svépomocí indiánské mokasíny.) Prostě armádní výrobek musí obsahovat jen a pouze materiály s nejméně desetiletou a vyšší skladovatelností, cokoliv jiného zavání příliš velkým rizikem selhání.
Butch
Příspěvky: 764
Registrován: 28.11.2014 19:21

Re: Kanady

Příspěvek od Butch »

https://www.youtube.com/watch?v=43NZeocKY8c

Můžeš se podívat kde se to odlepilo. Být mobilizace, tak si boty beru zásadně svoje, a taky pušku, pistoli....a vše ostatní. :yes
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Kanady

Příspěvek od Josef »

Jasně! Skutečně je tam ta měkčená mezivrstva mikroporézního polyuretanu. Je to dobře vidět v 35 a 38 sekundě videa, jak to tvoří rozdrolené "kostky" na okraji. 43 sekundu si zastavte a dobře prohlédněte skladbu podrážkového sendviče: Nahoře svršek boty, pod ním cca 3mm vrstva pryže, Pak uprostřed ona silná vrstva rozpadajícího se polyuretanu a teprve pod ní naspodu relativně tenka, cca 3mm silná podrážky z klasické gumy. Polyuretanové vrstva je všude ze stran otevřeně přístupná na povrchu. Její větrání tuhle zákeřnou "korozi" sice paradoxně trošku oddaluje než kdyby byla zcela uzavřená, ale nezastaví ji. Jedinou výhodu v přístupnosti vrstvy na povrchu vidím v tom, že rýpáním hřebíkem můžete poměrně snadno prověřit, zda jak na tom mezivrstva je, zda má vůbec cenu boty obouvat na nohy nebo je rovnou zahodit.
(Původně jsem si chtěl do těchto bot investovat a koupit si je "na sklad", protože jsem považoval Prabos za dobrou značku. No ještě, že jsem to neudělal, všechny by byly, i kdybych v nich ještě nechodil, zcela nepoužitelné. A koukám, že to s tou "dobrou značkou" musím taky přehodnotit - firmy, které u svých výrobků cíleně používají "časovaný" materiál totiž k smrti nesnáším.)
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 874
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Kanady

Příspěvek od Count »

Ten správný pojem je "zárukové inženýrství" a v mé branži kolem výpočetní techniky je to zcela běžné. Dle mého se to zamázne tím, že Prabos poskytne pár nových párů a jede se dál. A to mně děsí.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Kanady

Příspěvek od sigmark »

Dvoulitry jsou svou povestne svou srackovatosti. Zajimalo by me jake to boty ti vystrojari chvali, protoze ja dokurvil tri pary letnich a dva zimnich. A to mi ani nestihla hnici vrstva shnit. V nejsirsim miste podrazky mi pravidelne praskly,obvykle obe z paru. To uz je za hranici náhody
PetrNovak72
Příspěvky: 156
Registrován: 05.04.2015 14:05

Re: Kanady

Příspěvek od PetrNovak72 »

líbí se mi ty šmejdi "že se nereklamovaly".. měli je po záruku zavřené ve skladu, aby náhodou dodoavatel nemusel platit a opravovat..

kámoš je vyfasoval jen na "přísahu".. jinak šlapali v 90... a boty museli vrátit "neošlapaný".. jen na 2-3 přehlídky za rok..
hharo
Příspěvky: 289
Registrován: 30.12.2012 11:37
Bydliště: Pardubický kraj

Re: Kanady

Příspěvek od hharo »

http://bushcraftportal.cz/2015/07/bojov ... abos-2000/

Jinak pán v komentářích píše toto:

Honza S 27.7.2015 v 15.32 napsal/a:

Zdar Krakene!

Minulý rok jsem byl v rámci konference o hustorii obuvnictví ve Zlíně i na čumendě ve výrobě u Prabosu a bavil se šéfem výroby, proč jsou ty jejich kanady pro AČR tak na pí*u ušitý, proč se drolí podrážky, atd.
Pán mi na to nějak nechtěl před ostatními odpověď, ale nakonec mi mezi čtyřma očima něco ukázal a taky řekl. Ukázal mi prototyp vz. 2000, který předložili armádě k testům (Cena cca 3400,- za pár), vedle postavil vz.2000 (cena řádově o skoro 2/3 nižší), která je zavedená do výbavy AČR. Rozdíl na první pohled, omak i dokonce čich. Armáda řekla, že tak drahou botu prostě nechce, že musí udělat tu botu levnější. A tak se stále fasujou tyhle šmejdy. Měl sem tam v ruce Kampfschuhe pro Bundeswehr a nebe a dudy. Bohužel to není tím, že by to chtěl ojeb*at výrobce…
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Kanady

Příspěvek od sigmark »

pár BW botek od Prabosu mi prošlo rukama a o moc lepší teda rozhodně nejsou :-/ a to mám empiricky ověřeno
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Kanady

Příspěvek od goral »

hharo píše:http://bushcraftportal.cz/2015/07/bojov ... abos-2000/

Jinak pán v komentářích píše toto:

Honza S 27.7.2015 v 15.32 napsal/a:

Zdar Krakene!

Minulý rok jsem byl v rámci konference o hustorii obuvnictví ve Zlíně i na čumendě ve výrobě u Prabosu a bavil se šéfem výroby, proč jsou ty jejich kanady pro AČR tak na pí*u ušitý, proč se drolí podrážky, atd.
Pán mi na to nějak nechtěl před ostatními odpověď, ale nakonec mi mezi čtyřma očima něco ukázal a taky řekl. Ukázal mi prototyp vz. 2000, který předložili armádě k testům (Cena cca 3400,- za pár), vedle postavil vz.2000 (cena řádově o skoro 2/3 nižší), která je zavedená do výbavy AČR. Rozdíl na první pohled, omak i dokonce čich. Armáda řekla, že tak drahou botu prostě nechce, že musí udělat tu botu levnější. A tak se stále fasujou tyhle šmejdy. Měl sem tam v ruce Kampfschuhe pro Bundeswehr a nebe a dudy. Bohužel to není tím, že by to chtěl ojeb*at výrobce…

Kecy zaplivany cesky firmicky.
Prabos je smejd, kterej umi prumerny boty, pokud je nadesignuje nekdo jiny a nekdo jiny dozoruje kvalitu.

Armada si to neumi pohlidat, takze to tak dopada. BW si to pohlidat umi.

K cenam, kvalite a podobnym vymluvam se staci podivat na cenu vz2011 ve vystrojaku.
"The era of procrastination, of half-measures, of soothing and baffling expedients, of delays, is coming to a close. In its place we are entering a period of consequences."
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Kanady

Příspěvek od herman »

No, a má někdo ty staré kanady z dob ČSLA? A jaké s nimi máte zkušenosti?
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Kanady

Příspěvek od K4cer »

Má, a nedá na ně dopustit :mrgreen:

Mám:

vz.90, ty používám jako běžné pracovní boty. Jsou dobrý, bytelný, lehce se leze do nich i z nich. Výhodou je snadnější dostupnost a rychlošněrování, nevýhodou že nejdou pevně stáhnout - při utažení se stahuje vrch kanady dolů a uvolňuje se kotník. Nejsou tak poctivý jako 60sátky, ale furt dobrý a na běžný činnosti stačí.
vz.60 starší (a lepší) verzi s dvěma a dvěma hranatejma kroužkama (novší měli plechovou přezku, která tak dobře nefunguje), ty mám jako turistický a "military", tedy ve výbavě pro případ průseru. Velkou výhodou šedesátek (podle mě teda) je že na rozdíl od devadesátek dokážou naprosto pevně stáhnout kotník, takže v nich jde skákat z vejšky a pod., už mi několikrát kotník zachránily. Při poplachu stačí zatáhnout jednu přezku a lze v nich utíkat, zašněrují se pak.
vz.62 policejní (šedesátdvojky v černé barvě), lehký a přesto relativně pevný boty, teď už založeny v archivu. Nesehnatelný.
vz.62 důstojnické, s vyměněnou podrážkou za vibramovou. Nejlepší boty jaký sem kdy měl, masivní dvojitá kůže, přezky s trnem a dírkama. Bohužel po dvaceti letech turistiky (a občas blbýho ošetřování, holt nikdo učenej..) rozpraskaný a teče do nich. Nesehnatelný v rozumný velikosti.

Nedávno sem zakoupil funglnový 62ky (náhodně nalezené v inzerátu), ovšem vyrobené v r. 93. Kůže tenká, bota lehká, celkový dojem papír. Ném dobře.
Ještě mám jedny starý 62ky, téměř nový. Kůže asi 2mm, fakt poctivý kanady, ale sou mi malý.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Kanady

Příspěvek od kregan »

Kanady nosim poměrně casto a vyzkoušel sem cca deset párů pri intenzivnim nošení. Nejkvalitnější byly jednoznačně vz. 60. Dobře držely nohu a neteklo do nich. Nevyhodou byla hmotnost, poměrně tvrdá podrážka (která se ale dala při opotřebení snadno vyměnit) a dlouha doba potřebná k proslapnuti. Na vandr ideální. Do hor bych volil neco jinyho.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
LoneWolf51SH
Příspěvky: 217
Registrován: 20.07.2015 13:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Severní Čechy - Nedaleko muničního skladu

Re: Kanady

Příspěvek od LoneWolf51SH »

Má. Jak jsem psal, podědil jsem po otci kanady vz. 60 a nedám na ně dopustit. Jistě, za tu dobu (1976) vypadají vzhledově děsně :) Ale funkci plní a když se dobře ošetří zvládnou zadržet slušně vodu. Chodím s nimi na houby a na focení, jedině co mě štve, je ten fakt, že musím mít silnější ponožky, protože se mi jinak dělají puchýře :?
Nejlepší možnost je být připravený na všechny eventuality, než být nepřipravená mrtvola.
chodec
Příspěvky: 92
Registrován: 15.04.2012 16:34

Re: Kanady

Příspěvek od chodec »

Před asi 4 lety jsem si koupil do lesa ve výprodeji, kde byly ve slevě asi za 300 Kč, což je skoro nic, nepoužité boty 90, rok výroby 1992, po nějaké době nošení se odchlípla podrážka, asi skladováním degradovalo původní lepidlo, ale stačilo ji znovu přilepit a od té doby bez problémů. U bot 60 je opruz ta spinka, nechápu u ní využití, nohu to nespevní a aby to jen bránilo padání bordelu do bot, je zbytečnost je mít.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Kanady

Příspěvek od K4cer »

Chodec: Spinka je nad kotníkem, tam nemáš co zpevňovat, ta je tam jen jako mechanická ochrana. Mě se právě kanady se spinkou (60, 62) líbí víc, protože šněrováním je jde utáhnout tak že se v nich kotník nehne, a ten vrch mít utáhnutej jen volně; a při poplachu je nemusíš šněrovat, stačí jen zapnout jednu přezku. Taky sme je občas nosili tou spinkou dozadu. Jinak ta spinka nijak ničemu nevadí, pokud opravdu ano tak jde uříznout a namlátit tam dírky, ale to je škoda dobrejch kanad.
Devadesátky tak dobře utáhnout nejdou, páč se začnou shrňovat dolů, ale jinak to taky nejsou zlý kanady.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Kanady

Příspěvek od sigmark »

nejstarší boty se spinkou o kterých vím jsou jumping boots model 43 jestli se nepletu. krásný boty. Mám pořád ještě ty francouzský kopčy z roku 54. Jak píše Kačer, prakticky je to pohorka se našitou spinkou, tedy ochranou proti vlkhosti a bordelu.. škoda že už nebudou
Odpovědět