Kanady

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
PetrNO
Příspěvky: 264
Registrován: 11.08.2012 18:39

Re: Kanady

Příspěvek od PetrNO »

"rozpadání" po 10 letech je dané degradací pur pěny... i když je to ve skladu ve tmě.. viz špotáková... dávalo/dává se to do podrážek... i asolo za 4k které byly 11 let najednou "odlezla podrážka"...

já kanady 60 tahám do lesa, po 2 letech brigád/kůrovvce je to stejně omlácené rozřezazané.... nečekám od nich 50 let funkčnosti:-))) takové ty scény že si rozšlápnu boty indulonou-vazelinou-černákem a pak to mám na doživotí....:-) jak mi tvrdil táta z nostalgie....:-)i)))) jednou v tom betonuješ základy a i kanady umřou:-)
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Kanady

Příspěvek od tygrsdrakem »

Já v 16ti proběhal se skautama Jeseníky ve vz. 60 křížem krážem a byly to fakt super boty. Pevný, neteklo do nich, držely nohu. Jenže - to jsem v nich přijel na tábor a chodil v nich denně. Než človek vyrazil na nějakou delší výpravu, proběhal po rozbláceným tábořišti nebo po loukách nad táborem denně tak 5 - 10 km. Fungovaly parádně, bez nějaké veliké údržby. Bohužel mi je jeden šikovný bratr spálil na kamnech.

Asi před rokem jsem si koupil nové, použité. Zjevně už je rozchodil někdo předemnou na svou nohu (1. chyba). Párkrát jsem v nich byl na vandru ale šlo to ztuha. Při používání jednou za čas a dlouhodobém uložení na prosluněné verandě patrně vyschnout a zvrdnou. (2. chyba). Takže teď řeším dilema, jestli se je intenzivní péčí a používáním snažit rozhýbat, nebo si pořídit nové, nenošené. Nebo rezignovat a koupit si nějaké civilní pohory.

Ale ta zkušenost z mládí je prostě silně pozitivní, takže evidentně jenom dělám něco špatně.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Kanady

Příspěvek od Matěj »

Rovnou můžeš rezignovat na snahu, rozchodit je. Pořiď nerozchozené, popř. lépe civilní boty (nové).
Taky mám pár párů těchto bot na půdě, kdysi jsem je zachránil,.když se na útvaru likvidovaly (a vz.90), jen prostě nevěřím 50 let starým botám, materiál degraduje, kromě toho je mám na půdě, kde se teplota střídá od strašná zima do strašné vedro, podle ročního období. To tomu asi taky neprospěje. Mimo to, vojenské sklady nebyly co se stálosti teploty tyče lepší.
Uživatelský avatar
Rudolf Steiner
Příspěvky: 167
Registrován: 25.09.2012 11:32
Pohlaví: muž
Bydliště: Landkreis Aussig
Kontaktovat uživatele:

Re: Kanady

Příspěvek od Rudolf Steiner »

Většinou se mi povedlo boty rozchodit tak, že jsem s nima nejprve chodil ve vlhkém prostředí, např. rosa. Když natáhly vlhkost, tak jsem je řádně promazal elaskonem a nechal nějaký den vysušit ve studený místnosti. Pak již stačilo suché vzít znovu elaskonem a chodit.
Osobně si myslím, z vlastní zkušenosti, že mnohé starší boty vydrží více, než většina nových.
Na práci v lese mám teď asi padesát let staré boty a není problém
„Ceterum autem censeo Unionem Europaicam esse delendam.“
Impfung macht frei!
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Kanady

Příspěvek od Matěj »

Možná vydrží, ale měl bych strach, jak jsem psal, z degradace materiálů. Nevím, jak degraduje kůže, ale třeba gumová podrážka (s kdo ví s jakými příměsemi) bude. Pak tam máme nitě atd. Na druhou stranu, staré boty neměly žádné PU pěny apod., které rychle degradují a jsou problémem u nových bot.
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Kanady

Příspěvek od Vladimir »

Gumová podrážka sa dá vymeniť, po 15tich rokoch som intenzívnym používaním schodil podrážky na kanadách vz.90, tak som si ich dal u obuvníka proste vymeniť. Cena za obe nové podrážky Vibram aj s prácou 50,- eur, cena skoro ako nové kanady, ale tak tieto už mám rozchodené na svoje nohy a nič iné im nebolo, tak nebolo o čom.
Vladimír
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Kanady

Příspěvek od Patrol »

Chodit v mokrejch kanadách je stará účinná rada, jak je "rozšlápnout", ale je to nepříjemné a zbytečná rosovina na nohy. Trvá totiž moc dlouho, než voda vyschne a bota se vytvaruje podle nohy.
:idea: Starej obuvnickej urychlující zlepšovák se stejným efektem je, že si dáte na nohu v ponožce mikrotenovej pytlík, přes něj druhou trochu silnější ponožku, kterou namočíte v lihu,prolejete trochu i botu lihem, narvete jí na nohu i s těma dvěma ponožkama a chodíte, dokud se líh neodpaří. Máte tak nohu v suchu, líh se odpaří mnohem dříve než voda, a dvojitá vrstva ponožek zajistí lepší vylisování + optimální prostor v botě.
Botu je pak samozřejmě potřeba ošetřit, jako cokoliv z kůže. Useň, neboli kůže v podstatě stářím nedegraduje, pokud je dobře ošetřovaná, takže i mnoho let stará je klidně jako nová. Nesmí se do jejích pórů dostat prach a ropný chemikálie, který způsobujou rozpad. Ve starých vojenských leštidlech byl velrybí tuk. Nevím, čím to nahrazujou v krémech na boty dnes, ale obecně na cokoliv z kůže jsou nejlepší mazadla s přírodními tuky a voskem, To vám potvrdí každej sedlář.
Jedna z největších kravin, kterou hlásalo hodně trampíků, bejvalo, že kanady na noc ponořili do vyjetýho oleje. Bota pak sice změkne, že je jak bačkora, ale taky se brzi rozpadne a nedrží tvar- čili ani kotník pořádně nepodrží.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Kanady

Příspěvek od Matěj »

Vladimir píše:Gumová podrážka sa dá vymeniť, po 15tich rokoch som intenzívnym používaním schodil podrážky na kanadách vz.90, tak som si ich dal u obuvníka proste vymeniť. Cena za obe nové podrážky Vibram aj s prácou 50,- eur, cena skoro ako nové kanady, ale tak tieto už mám rozchodené na svoje nohy a nič iné im nebolo, tak nebolo o čom.
Jak jsem psal, několik párů mám doma a v armádě jsem se jich nanosil dost, neříkám,že je tk špatná bota. Určitě není. Jen takové řešení mi nepřijde ekonomické, za to ty boty v armyshopu koupíš nepoužité.
Uživatelský avatar
zdoch
Příspěvky: 237
Registrován: 06.01.2016 13:39
Pohlaví: muž

Re: Kanady

Příspěvek od zdoch »

moje vz. 90 stály 800,- dát 1500,- jen za nový podrážky je dost nesmysl, zvlášť za tyhle průměrný kanady, ale proti gustu...
Buď opatrný v tom, co trénuješ, můžeš se stát opravdu dobrým, ve špatné věci!
Tony Blauer
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Kanady

Příspěvek od bivoj »

Dobrý boty se vyplatí kvalitně nově podrazit a zrestaurovat. Viz třeba:
https://www.youtube.com/watch?v=C534ZoaXguc
nebo
https://www.youtube.com/watch?v=8Q61sKbx_pE
atp - na YT je toho mraky...

Samozřejmě, pokud je možné sehnat NOVÉ boty za +- cenu opravy (což u kanad ZATÍM ještě lze) tak je to na volbě každého jednoho člověka...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Kanady

Příspěvek od colek »

Krásná práce :yes
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Kanady

Příspěvek od tygrsdrakem »

No a čím teda mažete ty kanady? Jen Elaskon? Nebo ještě něco černého navrch? Jaká jsou dostupná maziva s čistě přírodním složením?
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Kanady

Příspěvek od Matěj »

Já fasované kanady mazal fasovaným krémem-leštidlem, když nebyl krém, tak indulonou nebo motorovým olejem (ne, jak je tu napsané, že bych je do toho měl namáčet, prostě jen mírně přetřít)... Boty to přežily. I když indulona není tedy moc do mrazu, protože obsahuje vodu. Neříkám, že byly krásně přehlídkově lesklé, ale "do pole" v pohodě požitelné Je to obyčejná blbuvzdorná bota, tak proč používat něco speciálního? Podle mě je obyčejné leštidlo na staré kožené kanady naprosto dostačující.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Kanady

Příspěvek od bivoj »

Již léta pouze čistá kosmetická vazelína. U bot, které přichází pravidelně do styku s vlhkem/zimní pro chůzi ve sněhu pak čistý lanolín (ten také na kožené rukavice).
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Kanady

Příspěvek od bivoj »

Poznámka - kdo maže boty indulonou nebo dokonce motorovým olejem, tak je vůl, protože tím tu kůži ničí. Neexistují "blbuvzdorné" boty. Kanady jsou normální (a relativně kvalitně a pevně šité) celokožené boty a při správném mazání a správném rozchození dokážou vydržet léta a být velmi pohodlné! Ale nesmí je dostat do ruky tydýt, který je napatle čímkoliv, co mu přijde pod ruku... Jak už jsem psal výše - bílá čistá vazelína, kilo stojí pár kaček a vydrží léta. Fajnšmekři (a nebo ti, kdo chtějí zvýšenou voděodolnost) pak použijí lanolín.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Kanady

Příspěvek od Matěj »

Na kanady stačí motorový olej, popř. jak se říká, firemní auto dokáže jet na 1čku stovkou atd. Prostě, pokud nejsou věci tvoje, tak si jich nevážíš (píšu obecně, nemyslím konkrétně Tebe, ale asi to znáš). Takže možná jsem byl tydýt, ale bylo mi to úplně jedno. Věděl jsem, že když se rozpadnou, tak nafasuju nové (dneska to už asi nejde, ale taky se už fasují různě GTX boty, ty za mě byly skoro vzácnost). A brát na vícedenní cvičení kilovku lanolínu se mi fakt nechtělo. Kdežto indulonu nebo motorový olej se sehnat dal naprosto bez problémů vždycky. :)
Každopádně můžu svědomitě říct, že to ty boty vydržely a fungovalo to.
Uživatelský avatar
Rudolf Steiner
Příspěvky: 167
Registrován: 25.09.2012 11:32
Pohlaví: muž
Bydliště: Landkreis Aussig
Kontaktovat uživatele:

Re: Kanady

Příspěvek od Rudolf Steiner »

Někde jsem to již psal, pokud chci kožené boty opravdu dobře naimpregnovat používám silikonový olej. Nenašel jsem zatím nic lepšího.Jinak elaskon, nebo vojenské leštidlo. Když se vojenské leštidlo koncem osmdesátek nedalo sehnat, tak jsem si krém na boty připravoval sám ( sádlo, saze, vosk ze svíčky) a také to šlo.
„Ceterum autem censeo Unionem Europaicam esse delendam.“
Impfung macht frei!
bzuk
Příspěvky: 3
Registrován: 10.01.2021 23:10
Pohlaví: muž

Re: Kanady

Příspěvek od bzuk »

Cabas cloveci,jsem tu novy ale do tehle debaty jsem se po svych "zkusenostech"musel zapojit.Jak uz tu nekdo rekl devadesatky co jsme fasovali my na vojne byly krapy ale rok(nektere)vydrzely,kdyz ne, fasl jsi nove.Propada mi ze ty supy na to byly delane,protoze si je za prve nikdo nedonesl domu a za druhe,vsichni(byl jsem na vojne rok 93.)fasli fungl nove.Samozrejme 60.ky jspu a bzdy budou nezmary a legendy ale.....mam dvoje,jedny rok 80.druhe rok 81.fungly z vojenskych zkladu kdyz u nas rusili posadku.80.tky nosim 2.roky-bez chyby,druhe,ty same ale 81.praskla mi kompletne po cele sirce pod podpatkem v predu podrazka,cista rovna cara a to jsem je nisil jenom ted dva mesice v mrazu,samo ze naglobinovane.Nema nekdo z vas stejnou zkusenost?Myslel jsem si ze cela podrazka u 60tek je v celku,ta cista lajna vypada ze podpatek ke zvlast.
bzuk
Příspěvky: 3
Registrován: 10.01.2021 23:10
Pohlaví: muž

Re: Kanady

Příspěvek od bzuk »

Prominte za preklepy(velky palec,maly dosplay) :)
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Kanady

Příspěvek od bivoj »

Podpatek je zvlášť. Umí to opravit za pusu každej dobrej švec. Akorát, že takových je už jen pár...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Odpovědět