Pláštěnky

...aneb vše na tělo včetně taktické výstroje
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Pláštěnky

Příspěvek od kregan »

V pračce se mi roztrhala poslední goráčovka a po zvážení všech pro a proti do další nepudu.
Oblíkal sem jí vlastně jen do deště a když se povrch pokryl vodou, tak přestala odpařovat pot. Navíc se při neustálym pěchování do báglu ničila a pokud bych chtěl opravdu dobrou bundu, musel bych si sakra připlatit. Rozhoduju se vyzkoušet cestu pláštěnky. Mělo by to být pončo. Hlavní parametry nepromokavost (na trhu je spousta pláštěnek s naprosto nedostatečnym vodnim sloupcem), nízká hmotnost, odolnost proti mechanickýmu poškození a velikost ve sbaleném stavu. Zkušenost mám jen s BW pončem, který sice neni špatný, ale je neuvěřitelně těžký. Na víkend do brd dostatečný, do Himalájí bych si ho nevzal. Ocenim typy s čim ste spokojení/nespokojení.
Téma nemusí zůstat jen u ponč. Zůstat v suchu je v mnoha situacích zásadní.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Pláštěnky

Příspěvek od K4cer »

Mno, kolik je dostatečnej vodní sloupec?

Já mám britský pončo v DPM, ale nejdýl sem v něm byl jeden den pochodu za hnusnýho mrholení.
Dělá se i v OG a Multicamu, a mělo by mít 2000mm výšku vodního sloupce.

Váha cca 300g a smotaný má objem asi 3dl sklenice, zhruba teda - mám ho narvaný ve vestě v kapse původně na dva zásobníky pro SA80, a ještě mám pod ní klubko paracordu.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 874
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Pláštěnky

Příspěvek od Count »

Řeším stejný problém. Goretexka vzala za své (Tilak - Lost Arrow). Ale po 16ti letech nemohu čekat, že bude dál fungovat jako nová. Teď už ji beru jen jako větrovku. Takže uvítám tipy a nemusí to být jen pro výpravy, ale hodlám rozšířit i sestavy do auta o nějaká nouzová ponča. Zatím mám ve výběru http://www.militarysklad.cz/ponco-vinyl ... 3682-neong. Zkušenost s tím ale nemám žádnou.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Pláštěnky

Příspěvek od K4cer »

S tou neon green barvou bych si to ještě rozmyslel. Svýho času sem byl nucenej pracovat ve vestě/bundě téhle barvy, a můžu zaručit, že veškerej létající hmyz z okruhu pěti kilometrů se slétne k tobě a bude se tě snažit (v tom lepším případě) opylit.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Pláštěnky

Příspěvek od proforma »

V IKEA maji podobne za podobnou cenu, jen nejsou neonove, ale vyrazne zelene s nejakymi reflexnimi prvky (ale zase to neni vesta). Mam to uz asi 2 roky a v pohode.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Pláštěnky

Příspěvek od Reccol »

Co se týká váhy, skladnosti a celkově tahání s sebou, tak v dnešní době nepřebiješ Cuben http://www.zpacks.com/accessories/groun ... ncho.shtml
Jinak pončo je fajn jako multi-use (pláštěnka na tebe i bágl, případně ground sheet), ale na pořádný slejváky to podle mě není a v horách je to blbost, která může bejt i do držku (ty to asi víš, ale obecně).
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Pláštěnky

Příspěvek od kregan »

To už se blíží k ceně membránový bundy.
Co je na pořádný slejváky 100% funkční? Možná tak neopren. Vodní sloupec bych si u pláštěnky představoval alespoň 10 000 mm.
Mám kamarády, který kombinaci softshell bunda + lehká pláštěnka berou na náročnejší horský trasy. Případně ve velkejch slejvácích kombinujou goráč s pláštěnkou.
Zatim mám nejlepší reference na pláštěnky od Jurka.

EDIT: Taky Helikon-Tex Rip Stop Camogrom nevypadá vůbec špatně a je za slušnou cenu. Jen nikde neuvádí vodní sloupec a dělá se jen v multicamu.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Pláštěnky

Příspěvek od the.marek »

Pár slov k ponchům od Krakena (jistě většina z Vás zná ;-)).

Helikon:
https://www.youtube.com/watch?v=AdSarcb39Lw

Jerven:
https://www.youtube.com/watch?v=KKQdTHydwaQ

Hollandské a BW:
https://www.youtube.com/watch?v=9iLD7B1XFZo
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Pláštěnky

Příspěvek od Reccol »

Jo, Cuben je pořád ještě drahej, dal jsem to spíš jako zajímavost, kam se to posouvá. Tenhle konkrétní kus jsem viděl a bylo to hodně pěkný. Jurek je poměrně fajn, měl jsem, váhově ujde.
Pončo mi do hor přijde jako hloupost, díky velký ploše jsi v silným větru jak papírovej drak. Nemluvě o tom, že je hůř vidět pod nohy a překáží to v techničtějších úsecích, kdy potřebuješ dobrou hybnost.
Když vážně delší dobu leje, neexistuje nic, co by tě udrželo v suchu (a to se týká oblečení i bot), to je prostě smutnej fakt. Pončo je slušný ekonomický řešení na klidný chození, kdy ti nevadí, že ti namoknou nohy.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 874
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Pláštěnky

Příspěvek od Count »

K4cer píše:S tou neon green barvou bych si to ještě rozmyslel. Svýho času sem byl nucenej pracovat ve vestě/bundě téhle barvy, a můžu zaručit, že veškerej létající hmyz z okruhu pěti kilometrů se slétne k tobě a bude se tě snažit (v tom lepším případě) opylit.
Neonovou barvu (či jinou výraznou), chci do aut, aby byl člověk pobíhající v dešti kolem vozu dobře viditelný. Ale nevím, kolik toho ten materiíl snese. Zajedu se podívat do Ikea na ty ponča, cena nevypadá zle, ale mají pouze černou, šedou, nebo červeno-bílou.

EDIT: A Cuben přebíjet nehodlám, přebili mně cenou. :o Ale mají pěknou modelku. Nicméně, tak jak to má na sobě, všechno co jí poteče po zádech, skončí na kalhotách a potom v botách.

Osobně mi pončo (delší), příjde jako dobrá volba, když to srovnám např. s Goretext bundou, kdy máš kalhoty celé odhalené a durch.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Pláštěnky

Příspěvek od kregan »

Do auta bych uvažoval o něčem takovymhle (dělaj se i ve verzi až ke kotníkům)
http://www.army-shop.cz/produkty/bundy- ... /3617.html
Občas se objeví na Aukru za slušný peníze.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 874
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Pláštěnky

Příspěvek od Count »

Pěkné, ale "pár centimetrové proděravění" za 1.500Kč je úsměvné. Ono, jak říká survivalmom - Příprava stojí peníze.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Pláštěnky

Příspěvek od Reccol »

Count píše:...Nicméně, tak jak to má na sobě, všechno co jí poteče po zádech, skončí na kalhotách a potom v botách.

Osobně mi pončo (delší), příjde jako dobrá volba, když to srovnám např. s Goretext bundou, kdy máš kalhoty celé odhalené a durch.
Ale takhle přesně pončo funguje :lol: Když bude opravdu až na zem, zabiješ se v tom. Jakýkoli rozumný pončo je dělaný tak, že budeš mít mokrý nohy, vždyť jsem to psal.
A ke GTX bundě potřebuješ - nečekaně - k GTX kalhoty, aby nohy byly v suchu. Stejně jako k ponču (kde možná můžou stačit vysoký návleky).

Popravdě nepromokavý kalhoty nosím úplně minimálně a i bundě se vyhýbám, dokud fakt nepadaj trakaře. Nemám rád ten pocit na kůži (a je fuk, jaká membrána to je, nemluvě o tý gumě, ze který je většina ponč) a radši trochu zmoknu, než abych se zapařil, neuvětrá mě to.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Pláštěnky

Příspěvek od kregan »

Taky beru umělohmotnou vrstvu až do fakt velkýho deště. Na přeháňku stačí klasická blůza.
Pokud ale fakt leje, pak sou nepromokavý kalhoty nezbytný ať má člověk na horní části těla cokoli. Vyjímkou můžou bejt kabáty až na paty, kde by asi stačily ty návleky.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Pláštěnky

Příspěvek od sigmark »

Ponco a vysoky spinky ke kolenum. Pohoda, sucho. Odzkoušeno. Ponco mam uz 8 let od Miltecu a porad drzi, spinky od stejneho vyrobce. Bez spinek to byl mor, jak bylo popsano vyse (hlavne kalhoty do bot funguji jako okap :-D )
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Pláštěnky

Příspěvek od goral »

Pokud neplanujes cestovat po horach a nebo neplanujes nosit velk batohy, tak ponco je asi best volba.
Nevhodnost noseni do hor se tu resila. Velky batohy jsou problem, protoze to ponco uz na tobe casto poradne nesedi. Reseni jsou ponca s extra striskou na bagl (napr. tatonka).
Jak psal sigmark- budes ale muset nosit navleky, nebo mas za chvili mokro v botach

Moje osobni doporuceni je standartni americky woodland ponco. IMHO doted neprekonany kral. Ma asi nejlepsi pomer vahy, ceny a dlouhodobe odolnosti. Plus se daji mezi sebou spinat. Svoje prvni ponco (prave americky woodland) mam doted, porad funguje a co jsem to tak pocital, mam ho 15-20 let.

Na trhu jsou dalsi ponca, napriklad velmi sikovne je ACR ponco (vyrabi humi outdoor a tusim ze i prodava bezne). Je lehoucke, trosku vetsi nez US a ma i extra rukavy.
Ale jeho pogumovana uprava zevnitr se rada po par letech droli. U fasovaneho kusu je to jedno, ale pokud bych si to kupoval za bratru 1000kc+...

Nevyhoda vetsiny civilnich ponc je, ze se nedaji spinat mezi sebou a casto ani nemaji poutka na snurku- takze z nej pristresek proste neudelas.
"The era of procrastination, of half-measures, of soothing and baffling expedients, of delays, is coming to a close. In its place we are entering a period of consequences."
Uživatelský avatar
Dagobert
Příspěvky: 581
Registrován: 28.05.2014 12:21
Pohlaví: muž

Re: Pláštěnky

Příspěvek od Dagobert »

goral píše:...Reseni jsou ponca s extra striskou na bagl (napr. tatonka).
Jak psal sigmark- budes ale muset nosit navleky, nebo mas za chvili mokro v botach
...
Dovedu si návlek představit, ale ještě jsem se s ním u nikoho nesetkal. Existuje nějaký výrobek v téhle oblasti?
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Pláštěnky

Příspěvek od kregan »

Maskáči bych se rád vyvaroval. Přeci jenom jsou oblasti, kde by si to lidi mohli různě vysvětlit a o průšvih je postaráno. Nač zbytečně provokovat. Pláštěnku plánuju hlavně jako expediční záležitost, takže funkce přístřešku neni tak podstatná. Když se něco extrémně nezvrtne, je o přístřeší postaráno jinak.
Jediný váhám s těma horama. Pokud bych šel do pláštěnky, už bych nekupoval membránovou bundu a na technický úseky nebo když hrozí pád do vody bych pláštěnku sundaval a řešil to např. nečim na způsob softshellu. Případně koupit navíc nějakej levnej vojenskej goráč (na Evropu). Co se tak různě poohlížim, v pláštěnkách se běžně choděj i těžší věci viz
http://pavliss.rajce.idnes.cz/Ferraty_v ... CN2688.jpg (já zatim tu zkušenost nemám, ale myslim, že když se zvolí dobrej model, nemusela by tolik překážet a nepředpokládám, že bych si někde hrál na Messnera).

Dagobert:
návleky http://navleky-na-boty.heureka.cz/
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Pláštěnky

Příspěvek od goral »

Tak pokud neresis pristresek, tak bych se byt tebou asi podival po Tatonce. Maji velmi slusny ponca se solidni vahou. Delaji je decentne zeleny a budou sedet lip nez ty vojensky (striska na batoh, rukavy, ruzny velikosti atd...).
"The era of procrastination, of half-measures, of soothing and baffling expedients, of delays, is coming to a close. In its place we are entering a period of consequences."
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Pláštěnky

Příspěvek od Kocour »

Přesně tak, používám Tatonka Cape Men. Není to přímo pončo (nedá se rozepnout po stranách, vypadá to jako pončo po stranách sešité a s náznakem širokých rukávů) a má (složitelný) hrb na batoh, což jsem osobně považoval za nutnost. Tahám občas batohy, které sahají ještě kus nad hlavu. Mezi nohama je patentka, takže se dá při větru sepnout. Široký střih umožňuje schovávat ruce dovnitř a zase je vystrčit v případě potřeby.

Co bych pláštěnce trochu vytknul, je nemožnost nastavení kapuce. Má sice vpředu štítek (který je lepší nosit otočený nahoru, asi jako na námořnickém klobouku), ale pokud člověk nemá silnější pokrývku hlavyy, padá do očí. Existují systémy, kdy se dá na zadni straně kapuce dotahovat popruh s přezkou nebo šňůrka s tankou a tak nastavit výšku přední hrany, ale tady nic takového není a člověku se tam nechce něco samodomo přidávat, aby nezačala protékat.

Problém s mokrými nohavicemi při nošení ponča řeším návleky, jaké se používají v zimě do sněhu. Používám nějaké membránové, protože pod plně nepromokavými návleky se kalhoty velice rychle zapaří a vlhkost stéká do bot. Většinou balím pláštěnku i s návleky dohromady jako sadu proti dešti (navíc na horách může být sníh i v létě, když se zadaří).

Na rozdíl od pravého ponča tohle nelze použít k vybudování bivaku. Ale jakousi ochranu, třeba při zastávkách nebo když se nedá pokračovat kvůli nějaké nečekané události, přece jenom poskytuje. Když si sednu na batoh, vejdu se pod pláštěnku celý, takže ze všech stran dosahuje až k zemi - to je docela dobré, když se spustí opravdu pořádný lijavec s větrem. Hlava se vtáhne dovnitř, kapuce sklopí dopředu a člověk to nějak přečká.

Barevné provedení je buď tmavě modrá nebo taková tmavší oliva.
Odpovědět